اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید موج سه فاز سینسوسی با استفاده از سوچ ترانزیستور یا mosfet

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید موج سه فاز سینسوسی با استفاده از سوچ ترانزیستور یا mosfet

سلام.
    اگه دوستان درس الکترونیک صنعتی رو پاس کرده باشن یه مدار تئوری توش بود برای ساخت موج سه فاز که 6 ترانزیستور یا mosfet رو تو یه فاصله زمانی خاص روشن و خاموش میشدن.
    حالا کسی تا حالا به صورت عملی با این مدار کار کرده؟؟
    اگه کسی نقشه این مدار رو داره لطف کنه اینجا قرار بده میخوام ببینم میشه راه اندازیش کرد یا نه؟؟؟

پاسخ : تولید موج سه فاز سینسوسی با استفاده از سوچ ترانزیستور یا mosfet

خب تمام مباحث مربوط به اینورتر سه فا که توی سایت هم فراوونه با همین طبقه خروجی تمام پل سه فاز هست.
    برای کار کردن با چنین مداری تجربه در موارد زیادی باید داشته باشین به خصوص اگه میخواین مثلا 380 ولت خروجی بگیرین.

دیدگاه

سلام.
      من مدار به صورت عملی نمیخوام (یعنی برای دستگاه خاصی نمیخوام)
      فقط میخوام یه ولتاژ سه فاز سینوسی با حداکثر دامنه 18 ولت بسازم.
      البته میخوام از اون مدار استفاده کنم یعنی سوچینگ.

دیدگاه

MC3PHAC از این ای سی استفاده کنید بسیار ساده ومفید
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          با استفاده از یک میکروی کوچک مانند ATTINY2313 و استفاده از 3 موج PWM که به صورت سینوسی با یکدیگر 120 درجه اختلاف فاز دارند می تونید به راحتی موج 3 فاز سینوسی تولید کنید

دیدگاه

میشه درسته اما حتی با 4 عدد ای سی 555 هم میشه این کارو انجام داد
            اما همه کار که این نیست که PWM بسازیم
            بقیه گزینه ها چی:کنتر ل جریان در خروجی ... کنترل دامنه ولت خروجی در صورت افت ولت تغذیه .... امکان کوچکترین اشتباه در محاسبه وبرنامه.... امکان راه اندازی نرم در موتور سه فاز و .... تغییر فرکانس
            برای به حرکت در اوردن موتور سه فاز و یا تغییر جهت گردش باید موتور با دامنه ولت کم شروع به کار کنه چون جریان استارت اولیه ممکنه به ده برابر جریان نامی موتور برسه
            با درنظر گرفتن تمام اینها به نظر من بهترین راه استفاده از MC3PHAC و میکرو برای سرویسهای اضافی

دیدگاه

سلام جناب کشت پور
              فزمایش شما صحیح است ولی دوست ما فقط یک موج سینوسی 3 فاز لازم دارن نه راه اندازی موتور 3 فاز
              در ضمن موردی که مطرح کردم کاملا عملی بوده و در حال حاضر از آن در منزل برای آزمایشات 3 فار استفاده می کنم (موتور 3 فاز تا 2 آمپر را هم راه اندازی می کند) مدارات کنترل جریان و حفاظت هم داردفقط با استفاده از یک میکروکنترلر ATTINY2313

دیدگاه

سلام ببخشید مگه من تند رفتم.من به هیچ عنوان نگفتم نمیشه.خیلی راحتم میشه.
                اما MC3PHACقطعه بسیار کاملی هستش
                شما برای ساخت PWMدقیق نیاز دارید پالسهایی با فرکانس پایه حداقل 16 کیلو هرتز بسازید.بافرض دیوتی سیکل 10 درصد شما نیاز به پالسهایی با عرض6میکرو ثانیه دارید که باید در زمانهای 60 میکرو ثانیه متناوبا ارسال شوند. حالا برای سه فاز دردسر سه برابر میشود.
                خودتان انصاف بدهید حالا میکروی بیچاره باید چندین پروسه دیگر را هم همزمان انجام دهد.
                بعد اگر خللی در کارش بیفتد ایراد میگیریم نویز یا ایسی خوب نیست .........
                تازه برای حرکت موتور سه فاز 2 امپری شما در لحظه اول نزدیک 20 امپر جریان راه اندازی دارید برای موتور 20 امپر زیاد به چشم نمیاید ولی برای موتور 100امپر چطور MC3PHAC و تمام اینورتورهای سه فاز کارخانجات دارای سیستم راه اندازی نرم ازطریق کنترل دامنه سیگنال خروجی هستند.
                از میکرو های کوچک یک یا دو کار بخواهید واگر پروسه های زیادی داشتید ازچند میکرو یا ایسی های دیگر کمک بگیرید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X