اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با اسکوپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با اسکوپ

مشکل من در مورد اسیلوسکوپ پروتوس هست.
    تا جایی که من با پروتوس کار کردم دیدم که اسکوپ پروتوس فقط سر مثبت پراب رو در اختیار ما قرار میده.
    ولی اگه مثلا ما توی یه مدار مثل تقویت کننده هم منبع dc داشته باشیم و هم منبع ac باید برای مدار یه زمین یا GND مشترک مشخص کنیم.حالا با در اختیار داشتن سر مثبت پراب اسکوپ فقط میتونیم شکل موج یه نقطه از مدار رو نسبت به زمین مدار ببینیم.
    ولی اگه ما بخوایم شکل موج دو سر یه قطعه مثلا مقاومت و .... رو ببینیم احتیاج داریم که سر مثبت پراب رو یه طرف قطعه و سر منفی پراب رو یه طرف دیگه قرار بدیم.
    حالا سوال من اینه که چطوری این کار رو بکنیم و سر منفی پراب اسکوپ رو از کجا تنظیم کنیم؟
    لطف کمکم کنید. :sad:

پاسخ : مشکل با اسکوپ

جایی که به سر منفی واسه پراب نیاز داری بده به کانال B اسکوپ و گزینه Invert مربوط به کانال B رو انتخاب کن.حالا گزینه A+B رو توی کانال A انتخاب کن تا اختلاف دو نقطه رو بهت نشون بده

دیدگاه

دوست عزیز ممنون از جواب . ولی می خوام بدونم راه دیگه ای نداره ؟ فقط باید همین کاری که فرمودی را انجام بدم تا مشکلم حل بشه ؟

دیدگاه

چرا یه راه دیگه هم داره که یه کم طولانی تر می شه (استفاده از Graph Mode)
        اگه مشکلی با راه قبلی دارید بفرمایید...(راحت تره)
        اگه هم می خواین Graph Mode رو بگم...

دیدگاه

اگه بگین که ممنونتون میشم :redface:

دیدگاه

دو سر قطعه ای که می خوای شکل موجشو ببینی، پروب ولتاژ قرار بده (از ابزار سمت چپ Voltage Probe Mode رو انتخاب کن، شکلشم معلومه مثل پرب ولتاژ هست دیگه) و بهشون یه اسم بده (روی پروب دابل کلیک کن و اسم یکیشو مثلاً بذار up و یکیش Down )
            حالا برای رسم کردن گراف آنالوگ باید توی ابزارها Graph Mode که آیکونش به صورت یه محور مختصات با منحنی سینوسیه، کلیک کنی و روی صفحه با drag کردن موس، یه باکس رسم کنی با اندازه دلخواه. روی باکس کلیک چپ کن و Add Traces رو انتخاب کن.
            توی پنجره ای که باز می شه جلوی قسمت Probe P1 اسم همون پروب بالایی رو انتخاب کن(همون up)، و جلوی Probe P2 اسم اون یکی پروب (Down). قسمت Expression که خودش نوشته P1+P2، شما به جای + باید - بگذاری تا تفاضلشون رو نشون بده. این پنجره رو که OK کردی، از روی کیبرد Space بزن تا شکل موج رو نشون بده.
            هر جاش که مبهم هست بفرمایید تا دوباره بگم.

دیدگاه

ممنون کاملا واضح بود :nice:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X