اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات و لوازمات ساخت جعبه برای ساب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات و لوازمات ساخت جعبه برای ساب

با سلام این توضیحاتی که میدهم خودم به کار میگیرم چونکه سازنده لوازم اداری با mdfو ملامین ولترون هستم حالا محاسبات جعبه را باید 6 الی 7برابر ساب باشد حالا چطوری من یه مثال میزنم درست متوجه بشوید( من 6برابر حساب میکنم ) شما یه دونه ساب داری می خواهی براش جعبه بسازی باید اندازه ساب را بگیری با متر قطر دایریه ساب را میگیری بعدش ساب را به قسمت آهن ربا میزاری رو زمین یا میز بعد سر متر را می زاری روی زمین و تا روی لاستیک منظورم از لاستیک همون قسمت که دور تا دور پرده را نگه داشته و بعد میمونه حساب کتاب حالا اندازههای شما شده این (28*28)قطر 20 ارتفاع همه اینا رو ضرب هم میکنیم که میشه 15680 سانتیمتر مربع حالا حجمی را که می خواهی بسازی مضرب هم اون حجم باید به6 برابر این عدد برسی تا 10000بالاتر هم شد اشکالی نداره چون ما حجم را 6 برابر حساب کردیم و مثلا اگه من بخواهم این جعبه را بساز اندازه جعبه میشه60*32*56 و یا 32*32*100حالا چرا 32 بخاطراون گردی را در آورد البته من حساب کردم ساب از داخل بسته بشود ولی اگه از بیرون باشد میشود 30 بخاطر اینکه اون دایره کوچکتر میشه و اون سوراخه جلو باند اونم4برابر کمتر از صطح رویه ساب که میشه 7سانتیمتر اگه اشتباه نکنم من از همین فرمول استفاده میکنم بازم امکان تغییرات هسته و بستگی داره آدم به کدومش گیر کنه و در مورد اون فیلتر داخلش هر کسی یه چیزی میگه ولی بهترین چیز سر قیچی قالی یا پارچه نخی به صورت حجیم و در ضمن یک نمونه جعبه جدید ساختم که طرح جالبی داره و واقعا ترکوندن واقعی را نشون میده چونکه از هر دوطرف ساب استفاده میشود و به همین دلیل صدایی تو پر و کوبنده تری دارد و دارای دو خروجی صدا است یکی از پست ویکی از جلو راستی ساپرت وسط جعبه هم بزنید تا فشار کمتر به بدنه بیاد و جعبه از چه جنسی باشد ترجیحا از نئوپان بدون روکش به ضخامت 16 ال 12 سانتی متر و پیچ mdf و چسب 3 2 1 من از چسب چوب استفاده نمیکنم چونکه ازش خوشم نمیاد خیلی طول میکشه تا خشک شود بستگی به خودتان دارد چونکه من تولید انبوه میزنم این جعبه ها را برای تزئیناتیهاو حتما جای پیچها را مته بزنید که نترکد مته باید نیم شماره از پیچ کوچکتر باشد مثلا اگه پیچ 4 بود مته باید 3.5 باشد و فعلا همین تا ببین چی میشه فعلا بدرود
    کارکن مگو کار چیست که سرمایه آمپلی ساختن است تا کار نکنی پول نداری آمپلی بسازی

پاسخ : محاسبات و لوازمات ساخت جعبه برای ساب

با سلا چند نکته دیگه هست برای زیبایی کار از لترون یک رو استفاده کنید چون دیگه احتیاجی به رنگ و روکش نیست من بحس را با نئوپان خام ادامه میدهم و سعی کنبد برشها را با دستگاه خط زن( دورکن ) انجام دهید و برشها را با زاویه 45 درجه بزنید یا به قول ما فارسی کنید در این روش دیگه پیچ استفاده نمیشود و با چسب 3 2 1 جعبه را سر هم کنید یه نکته دیگه هم اشاره کنم این چسب 123 سریع خشک میشود و همراه با سخت کننده است موقعی که ازش استفاده میکنیداز اون اسپری بپاشد روش سریع خشک میشود و مواظب دستتان هم باشید این چسب شوخی ندارد انگشتانتان را می چسبونه به هم وبعد از همان نئوپان چند برش 16 سانتی بزنید که چهار گوش شود و از داخل با چسب بچسبانید به چهار طرف جعبه وسط جعبه را هم یک ساپرت بزنید اندازه این ساپرت بستگی به حجم جعبه دار ولی برای کارای کوچک 5 سانت پهنا داشته باشد بسه و برای در اوردن سوراخ جای ساب اگه می خواهین کار جالبی بشود قبل از سر هم کردن جعبه بدین با cnc ( ماشین کنترل عددی ) در بیارن واون سوراخ خروج صدا که در آوردین یک لوله pvc یا هر چیز دیگه را وصل کنید بهش و تا وسطای داخل جعبه برسد برای صدای بهتر در نهایت گوشه ها وداخل اون دایره را با فرز صنعتی و تیغ نیم حلال صاف کنید که کار یک دست شود برای پوشش دادن به باند می توانی از ورقهای pvc یا رنگ استفاده کنید کار با pvc سخته مخصوصا کسانی که نجار نیستند و می مماند رنگ مقداری خاک مل حالا نمی دانم این خاک مل تو شهر شما چی بهش میگن با مقدار خیلی کمی چسب چوب قاطی کنید مواظب باشید چسب چوب زیاد نشود چونکه توی سمباده زدن جیگر آدمو در میاره و سعی کنید با لیسه بتونه را بمالید روی سطح جعبه همه جاش را بزنید به غیر از داخلش و بعد از خشک شدن بردارید با سمباده نرم (100 یا 200) صافو صوف کاری کنید بعد کار اماده رنگ است و رنگ مورد علاقه خودتان را داخل پیستوله ریخته و بپاشید روی جعبه و بقیه کارا هم سلیقه ای هسته بسته به خودتانه به نظر من جعبه را بدهید رنگ کار چوب این کار را برایتان انجام دهد به هر حال مختارید و تا بد بدرود

دیدگاه

میگم اگه دوستان بخصوص استاد اشک موافقن یه تاپیک هم مخصوص جعبه بلنگوهای ساخته شده توسط دوستان هم بزاریم اون بالا

دیدگاه

بله آفا مصطفی این کار را هم میشود انجام داد من خودم اولین کسی هستم که عکس میذارم فقط این پلود سنتر عکس کجاست من که چیزی تو صفحه نمیبینم چند تا عکس خفن بگذارم

دیدگاه

نمی دونم چرا اپلود سنتر سایت برداشته شده ولی من از این اپلود استفاده میکنم
          /www.redhue.ir/
          البته سرچ کنی از این سایتها زیاد هست

دیدگاه

یه مقاله راجع به چیدمان بلندگو ها از سایتی که علم فردا معرفی کرده بود...
            http://www.circuitstoday.com/multi-channel-surround-sound-systems
            رازي در کار نبود

دیدگاه

با سلام این جعبه را برایتان گذاشتم که استفاده کنید این همون جعبه ای هست که من تو کارگاه برای تزئیناتیها میسازم و فوق تصور صداش خفنه چند مدل دیگه هم هست برایتان میذارم و فقط اندازش بستگی به ساب دارد فعلا بدرود

لینک دانلود

http://www.mediafire.com/?bqn3lpk1n4i8ya8#2

دیدگاه

برای ساب 12 اینچ یه توضیحاتی میدی ابعاد واندازه

دیدگاه

اینکار اینقدر هم ساده نیست ! نیاز به نرم افزار و T/S پارامتر های بلندگو هست. البته اگر بخواهید روی اصول باشه.

اینجا تاپیکهای زیادی در این مورد هست :

http://www.tt.tuningtalk.com/~tuning/forum/viewforum.php?f=225&sid=9a6a4c34f642e88716c96f 0d7ad0f1c6

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINA2ASG
                    برای ساب 12 اینچ یه توضیحاتی میدی ابعاد واندازه
                    دوست عزیز من مثالی را که زدم توی همین حده و شما فقط لازمه 2 سانت بهش اضافه کنید 12 اینچ میشه 30 سانت 108000=6*18000=20*900=30*30 شما 108000 سانتی متر مربع فضا نیاز دارید ودر ضمن قدرت ساب هم اهمیت دارد و با چه آمپلی و با چه قدرتی راه اندازی میشود و من نمیدونم ساب شما دقیق چه اندازه ای یا چه شکلی هست ولی من یک طرح برای شما گذاشتم تا بهتر متوجه بشوید

[

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
                      اینکار اینقدر هم ساده نیست ! نیاز به نرم افزار و T/S پارامتر های بلندگو هست. البته اگر بخواهید روی اصول باشه.

اینجا تاپیکهای زیادی در این مورد هست :

http://www.tt.tuningtalk.com/~tuning/forum/viewforum.php?f=225&sid=9a6a4c34f642e88716c96f 0d7ad0f1c6
                      دوست عزیز هیچ سابی در ایران پارامتر ندارد و بدون پارامتر نرم افزار به درد نمیخورد و محض اطلاعتان بنده تولید کننده لوازم اداری با mdf و نئوپان هستم و برای تزئیناتیها هم باکس میسازم اینقدر از این باکسهای ساب ساختم که نرم افزار لونگ میندازه و طبق همین کار هایی که گفتم انجام میدهم و من خیلی از مشکلاتی که توی ساخت باکس ماشین هست را حل کردم مثل موقعی سوار ماشن هستین سابتو میتر کونه و وقتی پیاده میشین از ماشین چنان صدایی نداره یه تا پیک دیگه ی هم دارم که طرحها را گذاشتم البته ساخته شده نتوانستم بگذارم چونکه 10 واحد کابینت گیرم آمده که وقتی برای ساخت باکس نمی گذاره

دیدگاه

سلام

اگر دفترچه مربوط به سابتون رو خوب نگاه کنید تمامیه پارامتر های لازم رو داره :agree:
                        AV Maziton 100
                        Render By Artlantis Studio
                        [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

دوست عزیز هیچ سابی در ایران پارامتر ندارد و بدون پارامتر نرم افزار به درد نمیخورد و محض اطلاعتان بنده تولید کننده لوازم اداری با mdf و نئوپان هستم و برای تزئیناتیها هم باکس میسازم اینقدر از این باکسهای ساب ساختم که نرم افزار لونگ میندازه و طبق همین کار هایی که گفتم انجام میدهم و من خیلی از مشکلاتی که توی ساخت باکس ماشین هست را حل کردم مثل موقعی سوار ماشن هستین سابتو میتر کونه و وقتی پیاده میشین از ماشین چنان صدایی نداره یه تا پیک دیگه ی هم دارم که طرحها را گذاشتم البته ساخته شده نتوانستم بگذارم چونکه 10 واحد کابینت گیرم آمده که وقتی برای ساخت باکس نمی گذاره
                          اصلا حوصله بحث روی اینجور موارد رو ندارم..اتفاقا اگر ساب از مارکهای معروفی که توی بازار هم فراوونه مثل JBL - Pioneer - Alpine - Kicker - MTX - Infinity - Kenwood و... بخرید تمام پارامترها رو به صورت کامل داره.
                          بنده 2 سال پیش که Car Audio به صورت حرفه ای کار میکردم (یعنی در تمام زمینه های آن ) نزدیک به 50 باکس "طراحی" کردم و ساخته شد و صدایی گرفته شد که مطمئنم شما از یدونه ساب تا به حال همچین صدایی نشنیدید..این رو من نمیگم ، بزرگترین سازنده باکس در کشور یعنی "پژواک" میگه.از من شدیدا درخواست میکرد که بیا برامون باکس طراحی کن..طراحی باکس نیاز به علم نسبت به صوت ، بلندگو ، انوع پارامترهای آن ، محیط قرار گرفتن باکس ، نوع ساب از نظر برند و کارکرد ، نوع تغذیه ساب و... داره و کار هر کسی نیست. یعنی ممکنه هر کسی واردش بشه ، ولی هر کسی نمیتونه یه باکس خوب طراحی کنه.

شما فکر کردید که مثلا یک نرم افزاری وجود داره که پارامتر ها رو وارد میکنی و از اون ور ابعاد باکس رو میده ؟! برای طراحی باکس "اصولی" باید ابتدا پارامترها رو به صورت درست در نرم افزار وارد کرد (80 درصد کسایی که وارد این قضیه شدند پارامترها رو اشتباه وارد میکنند ، چون اصلا نمیدوند خیلی از اونها یعنی چی ! حتی خیلی از پارامتر ها رو باید به صورت دستی محاسبه کرد) ، بعد از اون ابتدا نوع باکس رو انتخواب و فرکانس ( یا فرکانسهای) تیونینگ و حجم مورد نیاز ( با توجه به پارامتر VAS ) باید وارد بشه و رفتار باکس رو از طریق نمودار ها بررسی کرد( پس باید روی انوع نمودار ها هم علم داشته باشین) و انقدر با مشخصات اصلی باکس بازی کرد تا به مناسب ترین نمودار دست یافت. حالا شما فقط یه فرکانس تیونینگ داری و یه حجم و اگر باکس از نوع Ported باشه ، یه سری مشخصات برای Port باکس. حالا باید این مشخصات رو با یک نرم افزار نقشه کشی مثل اتوکد به نقشه باکس تبدیل کنید.

در ضمن Car Audio یک علم هست و یک شغل معمولی نیست که در ایران طرف بقالی داره و بعد میره تو اون کار ! در خارج از ایران همه این موارد و نصب ها حساب و کتاب خاص خودش رو داره..حداقل در کشورهایی که متولد این علم هستن اینطور هست. شما هم از حرفهای بنده ناراحت نشو :job: ، اینجا ایران است و خود من شخصا تک و توک دیدم یک مغازه ای که در زمینه سیستم صوتی کار میکنه بیاد طراحی کنه. پس در این کشور ، شما برنده ای ، خوشحال باش

این 1-2 سالی که از Car Audio بیرون اومدم واقعا احساس راحتی میکنم :wow:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
                            اصلا حوصله بحث روی اینجور موارد رو ندارم..اتفاقا اگر ساب از مارکهای معروفی که توی بازار هم فراوونه مثل JBL - Pioneer - Alpine - Kicker - MTX - Infinity - Kenwood و... بخرید تمام پارامترها رو به صورت کامل داره.
                            بنده 2 سال پیش که Car Audio به صورت حرفه ای کار میکردم (یعنی در تمام زمینه های آن ) نزدیک به 50 باکس "طراحی" کردم و ساخته شد و صدایی گرفته شد که مطمئنم شما از یدونه ساب تا به حال همچین صدایی نشنیدید..این رو من نمیگم ، بزرگترین سازنده باکس در کشور یعنی "پژواک" میگه.از من شدیدا درخواست میکرد که بیا برامون باکس طراحی کن..طراحی باکس نیاز به علم نسبت به صوت ، بلندگو ، انوع پارامترهای آن ، محیط قرار گرفتن باکس ، نوع ساب از نظر برند و کارکرد ، نوع تغذیه ساب و... داره و کار هر کسی نیست. یعنی ممکنه هر کسی واردش بشه ، ولی هر کسی نمیتونه یه باکس خوب طراحی کنه.

شما فکر کردید که مثلا یک نرم افزاری وجود داره که پارامتر ها رو وارد میکنی و از اون ور ابعاد باکس رو میده ؟! برای طراحی باکس "اصولی" باید ابتدا پارامترها رو به صورت درست در نرم افزار وارد کرد (80 درصد کسایی که وارد این قضیه شدند پارامترها رو اشتباه وارد میکنند ، چون اصلا نمیدوند خیلی از اونها یعنی چی ! حتی خیلی از پارامتر ها رو باید به صورت دستی محاسبه کرد) ، بعد از اون ابتدا نوع باکس رو انتخواب و فرکانس ( یا فرکانسهای) تیونینگ و حجم مورد نیاز ( با توجه به پارامتر VAS ) باید وارد بشه و رفتار باکس رو از طریق نمودار ها بررسی کرد( پس باید روی انوع نمودار ها هم علم داشته باشین) و انقدر با مشخصات اصلی باکس بازی کرد تا به مناسب ترین نمودار دست یافت. حالا شما فقط یه فرکانس تیونینگ داری و یه حجم و اگر باکس از نوع Ported باشه ، یه سری مشخصات برای Port باکس. حالا باید این مشخصات رو با یک نرم افزار نقشه کشی مثل اتوکد به نقشه باکس تبدیل کنید.

در ضمن Car Audio یک علم هست و یک شغل معمولی نیست که در ایران طرف بقالی داره و بعد میره تو اون کار ! در خارج از ایران همه این موارد و نصب ها حساب و کتاب خاص خودش رو داره..حداقل در کشورهایی که متولد این علم هستن اینطور هست. شما هم از حرفهای بنده ناراحت نشو :job: ، اینجا ایران است و خود من شخصا تک و توک دیدم یک مغازه ای که در زمینه سیستم صوتی کار میکنه بیاد طراحی کنه. پس در این کشور ، شما برنده ای ، خوشحال باش

این 1-2 سالی که از Car Audio بیرون اومدم واقعا احساس راحتی میکنم :wow:

کلی حرف تو دلم مونده بود
                            میخواستم یه حرفایی تو این مایه ها بگم بعدش بعضی ها بگن داره تو ذوق طرف میزنه
                            باز خوبه که ایشون تو کار کابینت و لوازم اداری هستن و این حرفا رو میزنن یه عده که صندلی روکش میکنن هم ادعای سیستم صوتی دارن
                            البته الان هم دیگه کاری نداره نهایت کاری که میکنن سوراخ کردن طاقچه عقب با اره عمود بر و بستن چند تا پیچه کابل های rca و کابل پاور هم آماده تو بازار هست و صد البته استفاده از اونا سود بیشتری رو نصیب آقایون نصاب میکنه کلا کار ها شون چند تا صفر اضافه داره یه ضفر اضافه مربوط به توان آمپلی فایر هاشونه یه صفر اضافه مربوط به دستمزدشونه یه صفر اضافه هم مربوط به سواد بعضی ها شون

دیدگاه

با سلام به دوستان عزیز گفته شما درست و شکی درش نیست که باکس ساختن فن و فنونی داره و من هم میدانم که نوع ساب یا توانش یا هزار چیز دیگه شرطه ولی خوب وقتی دوستان نا وارد یا بی تجربه میخواهند باکس بسازند حداقل یه حدوحدودی داشته باشند و منو باش میخواستم چند تا بسازم عکس بگیرم بگذارم :eek: ساب بخرم باکس بسازم بگذارم اینجا اصلا وللش و من هم نمیخواهم دیگه وقتمو توی سایتها هدر بدهم همچنان به باکس و کابینت و لوازم اداری ساختن ادامه میدهم و تجربه هام را برای خودم نگه میدارم تا همچنان بتوانم حرف اول را تو شهرمان بزنم اینجا بنویسم که چی بشه کسی از شما باکسی که من میسازم نه دیدید و نه صداش را شنیدید از استاد اشک عزیز هم تقا ضا دارم این تاپیک را پاک کنید و بدرود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X