اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شرایط غیر عادی MC34063

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شرایط غیر عادی MC34063

یک منبع تغذیه با ورودی خروجی های زیر نیاز دارم
    ورودی
    36-75DC
    خروجیها
    +-65V 70ma
    +-15V 150ma
    5V 200ma
    طرح خودم اینه که یک 30 ولت ثابت از ورودی بسازم بعد از اون خروجیهای مورد نیاز رو طراحی کنم.
    پس منبع اول یک منبع 30 ولت یک آمپر در نظر گرفتم!
    منبع در حالت بی باری خیلی خوب کار می کنه ولی وقتی که بار 30 اهمی به خروجی وصل می کنم تا ولتاژ ورودی حدود 40 ولت منبع خوب کار می کنه، اما وقتی ورودی بیشتر میشه ترانزیستور TIP127 می سوزه!

نمی خواهم از ترانس توی مدارم استفاده کنم! روش بهتری برای تولید این ولتاژها وجود داره؟ مشکل مدار من چیه؟

پاسخ : شرایط غیر عادی MC34063

فکر کنم ولتاژ بیس-امیتر ترانزیستور TIP رو که ماکیمم -5 ولته رعایت نمیکنی!

دیدگاه

با سلام
      این ترانزیستور دارلینگتون است و ولتاژ اشباع Vce_sat بین 1 تا ولت تا 2 ولت برای جریان از 1 آمپر تا 6 آمپر است.

لذا در زمان روشن بودن، توان قابل توجهی تلف می کند. P=Vce*Ion

از طرفی به دلیل خازن بزرگ خروجی ( 300pf سطح مقطع نیمه هادی بزرگ است ) زمان طولانی برای خاموش و روشن شدن نیاز دارد
      که در این فاصله Ton , Toff جریان به صورت شیبدار از صفر به Ion و بالعکس تغییر می کند.

و ولتاژ نیز به صورت شیبدار از Vce_sat تا 40+ ولت و بالعکس تغییر می کند.
      نهایتا حاصلضرب آن جریان و ولتاژ ، توان سوییچینگ زیادی صرف می کند.
      و اگر هیت سینک نداشته باشد، با افزایش ولتاژ ورودی ، خواهد سوخت.

نهایتا این قطعه برای این کار مفید نیست.
      به خصوص با فرکانس سوییچینگ بالا.

از یکی از مدارهای پیشنهادی استاد ahmadmn استفاده فرمایید.

از ترکیب مدار خودتان و مدار ذیل ،

با سپاس

فایل های پیوست شده
      گشتی در لاله زار
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

آقا لینکی دارید؟
        به جای TIP اگه IRF9540 بگذارم ، تو شبیه سازی توان پیک مصرفی ماسفت رو تو 75 ولت 400 وات میزنه!
        راهی برای اصلاح مدار هست؟

دیدگاه

آقا ورودی من 75 ولت هست!

دیدگاه

فرمول محاسبه رو از کجا اوردی؟

RDS این موسفت یادمه خیلی کم بود! IxIxRDS = توان تلف شده که میتونی 2 تا رو موازی ببندی که این تلفات تقسیم میشه و هم کمتر

دیدگاه

سلام دایی جان
              من 75 ولت رو با TNY280 به ولتاژهای دلخواه تبدیل کردم و خیلی عالی کار می کنه.
              با ولتاژ کمتر تست نکردم اما می دونم که برای ولتاژ کمتر باید تیک بایاس رو توی نرم افزار PIexpert بزنی.
              نرم افزار یکی از آی سی های خانواده TNY رو برات انتخاب می کنه که باید بجای TNY280 رو انتخاب کنی.
              اگه روی MC34063 مصمم هستی باید برات یه مدار بکشم.
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دایی ممنون از جوابتون،
                مشکل اینه که کمترین ولتاژ کاری 36 ولت هست، PI expert نتونست برام کاری کنه.
                به MC34063 خیلی علاقه دارم. لطفا راهنمایم کنید.

دیدگاه

دمت دایی جان
                  MC34063 از محبوب ترین آی سی های منه.
                  در تمام مبدلهای DC-DC قسمت کنترل جریان وجود داره که جلوی سوختن سوئیچ و اشباع رفتن سلف رو می گیره. در شروع کار مبدل، همین قسمت کنترل جریان وارد عمل میشه و نقش soft start رو ایفا می کنه. در لحظات گذرای تغییر بار در خروجی هم نقش کنترل کننده شیب جبران سازی بار رو به عهده داره. خلاصه حذف این قسمت به معنای جنگیدن بدون سپره.
                  در MC34063 این قسمت در ورودی تغذیه قرار گرفته. یعنی ولتاژ تغذیه حتما باید وارد MC34063 بشه و از قسمت کنترل جریان اون عبور کنه.
                  همین باعث میشه که ما نتونیم از این آی سی خوشدست در ولتاژ بالای 40 ولت استفاده کنیم.
                  یک راه حل اینه که پتانسیل پایه گروند MC34063 رو به اندازه ای بالا ببریم که ولتاژ دوسر آی سی کمتر از 40 ولت بشه. اما اینکار اونقدرها هم ساده نیست.

دیدگاه

دایی جون راه حل نسبتا ساده ای سراغ دارین؟

دیدگاه

اتفاقا یکی از استانداردهایی که توی تلکام استفاده میشه 36 تا 75 ولته و آی سی ها و مبدلهای آماده فراوون براش ساخته شده.
                      اما ندیدم وارد وطن عزیز بشه.
                      مثلا شرکت PI یه خانواده مخصوص این کار داره:
                      http://www.powerint.com/en/products/dpa-switch-family/dpa-switch
                      و شرکت های دیگه هم توی این رنج کار کردند:
                      http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/maxim/MAX5033.pdf
                      http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/156825/TI/PTMA403033.html

علاوه بر اینکه توی ایران نیستند خیلی هاشون نیاز به ترانس داره که شما دوستش نداری. توی توان پایین فلایبک بهترین گزینه است. مبدل Buck هم بهترین گزینه برای زیر 40 ولته. اما 36 تا 75 هم زیر 40 ولته، هم بالای 40 ولت!

با همه اینها MC34063 رو نمیشه بی خیال شد:

دیدگاه

دایی جون دستتون درد نکنه.
                        راست میگین نمیشه از خیر 34063 گذشت!
                        راجع به محاسبات مدار هم یک کم توضیح می دین؟
                        65 ولت رو طراحی کردم خوب جواب میده! برای 65 منفی ایده ای دارین؟
                        راستی دقت کردین نسبت تشکرهای دریافتیتون تقریبا 1 به 10 هست! بهترین تقریب الکترونیکی!

دیدگاه

دمت دایی جان
                          برای محاسبات 3 تا برنامه با اکسل نوشتم که خیلی راحت برام محاسبه می کنه. یکی برای step-dowm یکی برای step-up و یکی برای invert
                          برای ساخت 65- باید از توپولوپی invert استفاده کنی.
                          توی نقشه ای که گذاشتی ماسفتی گذاشتی که جریانش چندین برابر جریان مورد نیازه اما ولتاژش فقط 1.5 برابره.
                          ماسفت های جریان بالا نیاز به جریان درایو بالاتر دارند. بنابراین بهتره از ماسفت های سبکتر مثل IRF620 یا IRF630 استفاده کنی که 200 ولتی اند و جریان درایو کمتری دارند.
                          الان به فایلهای اکسلم دسترسی ندارم تا دقیقتر این مدار رو بررسی کنم. مثلا خازن اسیلاتور رو خیلی کوچیک گرفتی پس فرکانس بالا میره. توی فرکانس بالا باید مقاومت R4 خیلی دقیق انتخاب بشه تا ترانزیستور داخلی MC34063 کند نشه.

دیدگاه

دایی R4 رو چه طوری باید انتخاب کنم؟
                            فرمولش چیه؟

دیدگاه

مقدار R4 رو بر اساس بتای ترانزیستور نهایی 34063 انتخاب می کنیم. بتای این ترانزیستور رو 25 در نظر می گیریم و بر اساس اون مقاومت R4 رو حساب می کنیم. بهتره پایه 2 آی سی رو زمین کنی و دو پایه دیگه رو مثل مداری که برات گذاشتم با 10 کیلو و 220 کیلو به VCC وصل کنی. اینجوری سرعت ترانزیستورهای خروجی MC34063 بسیار بیشتر میشه و کارایی مدارت افزایش پیدا می کنه.
                              مدار بالا رو توی برنامه اکسل گذاشتم. همونطور که حدس میزدم خازن اسیلاتور 220 پیکو خیلی کوچیکه و باعث میشه فرکانس سوئیچینگ بالای 100 کیلوهرتز بره. اگه مقدار C1 رو بین 680 تا 1000 پیکوفاراد انتخاب کنی فرکانس سوئیچینگ زیر 50 کیلوهرتز میشه و سلف 180 میکروهانری هم دقیقا به این مدار می خوره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X