اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موتورهای دی سی به کمک متلب و پورت سریال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل موتورهای دی سی به کمک متلب و پورت سریال

با سلام خدمت تمام دوستان و متخصصان عزیز...
    من دانشجوی سال اول ارشد مکاترونیک هستم و در دوره ی لیسانس هم مکانیک بودم اما بخاطر علاقه و پیگیری شخصی دانش الکترونیکم بدک نیست...
    اینجا می خوام موضوع پروژه ایی رو مطرح کنم که تازه شروع کردم ... شاید بشه با هم افزایی سرعت پیشبرد کار رو افزایش داد...ممنون میشم اگر دانشتون رو دریغ نکنید...
    موضوع این هستش:
    کنترل موتور دی سی به کمک متلب
    نمای کلی:
    یک موتور دی سی داریم که می خوایم موقعیت شفتش رو کنترل کنیم... فرض می کنیم مدار کنترلی با کنترل کننده ی دلخاه ترجیحا پی آی دی و ضرایب طراحی شده به هر روش دلخواه در متلب آمادست... حالا می خواهیم از طریق یک پورت مناسب ارتباط زنده ایی با موتور برقرار کنیم به صورتی که موقعیت شفت از سنسور گرفته بشه، از طریق پورت وارد محیط متلب بشه و پس از طی کردن فرایند کنترل سیگنال ولتاژ مورد نیاز بصورت باینری برگرده به مدار موتور ...
    ابتدایی ترین سوالاتی که در این زمینه هست یکی اینه که برای این منظور استفاده از کدوم پورت مناسب هستش؟چطور سیگنال ولتاژ خروجی متلب رو که یک عدد باینریست در مدار به صورت ولتاژ به دو سر موتور اعمال کنیم؟
    برای ساختن نمونه آزمایشی شروع به کار چه قطعاطی رو پیش نهاد می دهید؟
    اطلاعاتی که تا حالا در شروع این پروژه کسب کردم فقط این هستش که به کمک جعبه ابزار اینسترومنت کنترل متلب میشه سیگنال هایی به ابزار متصل به کامپیوتر از طریق پورت مربوطه ارسال و در یافت کرد...همچنین این جعبه ابزار بلاک های سیمولینک رو هم داره...از هلپ دستگیرم شد که کم دردسر ترین پورت ،پورت سریال هستش که نه نیاز به درایور نرم افزاری داره و نه درایور سخت افزاری...
    بقیه پورت ها نیاز به درایورهای سخت افزاری از قبیل ویزا و جی پی آی بی دارند... کسی اطلاعاتی در مورد این درایورها داره؟ :angry:

پاسخ : کنترل موتورهای دی سی به کمک متلب و پورت سریال

سلام
    به نظرم برای کنترل موقعیت شفت موتور dc باید ترمز هم داشته باشید
    تا وقتی ولتاژ قطع میشه موتور به حرکتش ادامه نده

در ضمن پورت های کامپیوتر که نمیتونند موتور را راه اندازی کنند
    در نتیجه نیاز به درایور دارید
    من نبودم آنکه از من در خیالت ساختی ...
    پس تو هم چون دیگران چندان مرا نشناختی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X