اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه ی زاویه با IDG300

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه ی زاویه با IDG300

سلام خدمت اساتید عزیز
    من یه ماشین دارم که به کمک سرو اونو به سمت چپ و راست هدایت می کنم.من وقتی به سرو می گم مثلا 10 درجه بچرخ کارشو درست انجام میده ولی ماشین ممکنه 10 درجه نچرخه.من برای اینکه بدونم ماشینم چند درجه چرخیده از IDG300 استفاده کردم که یه ژیروسکوپ 2 محورست و سرعت زاویه ای رو به من میده و به صورت آنالوگه.من تو برنامم هر 100 میلی ثانیه مقدار adc رو می خونم و سرعت زاویه ای رو بهم میده و من در 100 میلی ثانیه ضرب می کنم و زاویه رو بدست میارم.تا اینجارو مشکل ندارم و برنامشم نوشتم و تو شبیه سازی درست جواب داد. اما وقتی من برنامرو به صورت عملی تست میکنم درست جواب نمی ده.یعنی وقتی هیچ حرکتی ندارم بازم مقدار زاویه تغییر می نه چون مقدار ولتاژی که به عنوان صفر سنسور هست یه چند میلی ولتی تلورانس داره و من نمی دونم چیکار کنم که این مشکلو برطرف کنم.
    از اساتید می خوام که منو راهنمایی کنن.یا اگه سنسوری هست که بشه راحت زاویه رو اونجوری که من می خوام بهم بده , معرفی کنن(زاویه کل سیستم نه چرخش سرو)
    شتاب سنج به درد کار من نمی خوره تست کردم.
    اینم لینک برنامم
    http://www.4shared.com/file/8N7BnSC0/gyro.html
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه

پاسخ : محاسبه ی زاویه با IDG300

سلام دوسته من منم میخوام همچین چیزی بسازم
    البته نه برای ماشین
    خب اول بگو چند گرفتی این چیپتو و پکیجش چیه
    دوم بگم کهاصلا ذات انالوگ همینه تلرانس رو نمی تونی کاری کنی
    مگر اینکه یک adc با کیفیت و رنج بالا داشته باشی تا بتونی اعوجاج بوجود اومده توش با کد نویسی و رفرنس خوب از بین ببری
    سوم چیپت ولتاژ رفرنس اگه میخواد و یا تغذیه مدارتو بسیار دقیق بده که موثره
    و در نهایت هم توصیه میکنم سمت چیپ های مثله LY530ALH و lpr530al بری
    که خروجیش دیجیتاله و از این مشکلات نداره
    فقط 1.قیمتش یه خورده بالاست 2.پکیچش برای لحیم و کالیبره اذیت میکنه
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

این مشکل که بهش میگن دریفت جایرو، رو همه آی سی ها دارن و ارتباطی به دیجیتال یا آنالوگش نداره چون دیجیتاله هم از آنالوگ تبدیل میشه. ساخت همچین قطعه ای هم اگه با ژیروسکوپ راحت بود (یعنی انتگرال گیری از سنسور) خود کارخونه سازنده همچین کاری میکرد.
      اما در عمل بعد از انتگرال گیری با روش های مختلف سعی در جبران اون خطا میکنن مثلا اعمال فیلترهای دیجیتال؛ استفاده از تراشه های کمکی مثلا شتابسنج (زاویه pitch یا اوج و roll یا چرخ) یا کامپس (زاویه yaw یا سمت)
      یا در زمان های زیاد کمک گرفتن از GPS
      به همچین سیستمی اصطلاحا INS یا ]Inertial Navigation System گفته میشه.
      پیشنهاد من اینه که اگه زاویه رو در حالت استاتیک (بعد از ایستادن سروو) میخوای بهتره از شتابسنج استفاده کنی.
      استفاده از کامپس با توجه به حساسیتش به اجسام فلزی اطرافش بنظر میاد که بتنهایی کمک نمیکنه

دیدگاه

ممنون از پاسخ ها
        اینم لینکه دیتا شیتش

http://www.4shared.com/document/ovuHSWl8/IDG-300_Datasheet.html

قیمتش هنوز نمی دونم.چون یکی از دوستام برام گرفته.می پرسم تو همین قسمت می زارم
        شتاب سنج ها باید موازی سطح زمین باشن در صورتی که این زاویه عمود به سطح زمین و شتاب سنج بهم جواب نداد.
        چه راه حل هایی با این شرایط پیشنهاد می کنین؟
        نادر شاه

دیدگاه

اصلا کسی به این بخش سر می زنه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :angry: :angry: :angry: :angry:
          نادر شاه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X