اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی موسفت درایور با ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی موسفت درایور با ترانزیستور

سلام

اگه دقت کرده باشین موسفت درایور دوست و حسابی قیمت بالایی داره!

میخاستم با استاتید کمک کنیم یه موسفت درایور درست و حسابی با ترانزیستور یا حالا موسفت بسازیم که تا 3A پیک جریان کم نیاره شنیدم محاسباتش کلی دنگو فنگ داره الکی نیست.

پاسخ : طراحی موسفت درایور با ترانزیستور

درود بر حاج آقا آروین . . .
    همچین غوله غول هم نیست! ولی چندان الکی هم نیست
    اوج بدبختیش اینه که باید در عین سرعت دارای قدرت هم باشه. مثلا TC ها در حد نانو ثانیه عمل میکنن و 1.5 تا 3 امپر هم میدن oo:
    تو انجمن AVR برای براشلس داریم یه کارایی میکنیم. اگر خواستی بیا اونجا. دائی هم هست. :mrgreen:
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

با سلام
      آقا ببخشید جسارت نباشه یه وقت در حضور استاید کوهستانی و نصیری که دیگه خوراکشون همین ماسفته!

فقط چون pm داده بودید امدم یه چزی بگم که گفته باشم آره ما آقا این کاره نیسیتم بخدا !

من تا حالا یدونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba_led
        با سلام
        آقا ببخشید جسارت نباشه یه وقت در حضور استاید کوهستانی و نصیری که دیگه خوراکشون همین ماسفته!

فقط چون pm داده بودید امدم یه چزی بگم که گفته باشم آره ما آقا این کاره نیسیتم بخدا !

من تا حالا یدونه
        کی ؟ :surprised:
        من!!!!!!!!!؟؟؟؟ oo:

بابا بیخیال!
        استاد کجا بوده!!!!
        ما هنوز شاگرد هم نیستیم.
        بابا مجتبی جان شما که خودت استاد مایی
        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

ای بابا من دو ساعته دارم یسر یاراجیف مینویسم نمیدونم چرا همشون پریده !

بهر حال آقا بقول دایی بیاییم تعارف بزاریم کنار مثل اینکه بهتره چون تواضع بیجا مانع کسب علم و دانشه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (به یاد استاد آقازاده)وحید نصیری
            درود بر حاج آقا آروین . . .
            همچین غوله غول هم نیست! ولی چندان الکی هم نیست
            اوج بدبختیش اینه که باید در عین سرعت دارای قدرت هم باشه. مثلا TC ها در حد نانو ثانیه عمل میکنن و 1.5 تا 3 امپر هم میدن oo:
            تو انجمن AVR برای براشلس داریم یه کارایی میکنیم. اگر خواستی بیا اونجا. دائی هم هست. :mrgreen:
            میخاستم یه چیز زیر 700 جور کنیم اخه این موسفت درایورهای TC خیلی گرون هستن! بابا 2 تا ترانزیستور و 2 تا خازن میخاد دیگه! 2 تا مقاومت بیشتر از اینه؟

این چطوره؟ ولی مسکه تا 20Khz کار میکنه تا 200Khz فکر کنم بسازیم خوبه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba_led
              بهر حال آقا بقول دایی بیاییم تعارف بزاریم کنار مثل اینکه بهتره چون تواضع بیجا مانع کسب علم و دانشه !
              خدا از دهنت بشنوه :mrgreen:

نوشته اصلی توسط arvinfx
              میخاستم یه چیز زیر 700 جور کنیم اخه این موسفت درایورهای TC خیلی گرون هستن! بابا 2 تا ترانزیستور و 2 تا خازن میخاد دیگه! 2 تا مقاومت بیشتر از اینه؟

این چطوره؟ ولی مسکه تا 20Khz کار میکنه تا 200Khz فکر کنم بسازیم خوبه.

والا من با یه سیستم ساده تر تا 20 کیلو رو راحت جوب گرفتم. اما بازم نمیشه روش حساب باز کرد. 2 تومن ارزشش رو داره تا لااقل ازش مطمئن باشی!

بدرود . . .

دیدگاه

خوب من واقعا متاسفم برای خودم دو ساعت داشتم با این دکمه های کیبردم کشتی میگرفتم تا بتونم یه چیزی گفته باشم اما ، امان از این اینترنت ...
                ای کاش دست من هم مثل آقا رضا تند بود هر دو ثانیه چهار تا پست میدادم

ادامه داستانم از دو پست قبلی ،

من تا حالا یدونه LED که ارادت ویژه ای نسبت بهش دارم با یه FET یا MOSFET یا چمیدونم IGBT درایو نکردم!
                (البته این باعث تاسفه ، به قول شاعر زندگی آتشکده ای دیرنده پابرجاست گر بیفروزیش (نمیدونم چی چی ) ور نه خاموش است و خاموشی آن گناه ما (البته اینجا منظور شاعر از تلخیص ما مشخصا مجتبی بوده) نتیجه اخلاقی ، من بشخصه هیچ وقت دوست ندارم که بگم فلان کار و یا فلان چیزو بلد نیستم اما دیگه بعضی جا ها اگه بگم بلدم بخودم خیانت کردم)بگذریم که سخن دوست خوش تر است (منظورم ترانزیستوره)

چیزی که گفته بودم و پرید این بود که ؛
                فقط میخوام یسری توضیح واضحات بدم که البته صحت و سقمش پایه اساتید (اه نه ببخشید دوستان )

کلا ترانزیستور ها دو دسته بندی کلی دارند :
                1. BJT
                2. FET
                که خود BJT ها هم دو باره به دو دسته تقسیم میشند :
                1. NPN
                2. PNP
                و همینطور FET ها که باز خودشون دوسته کلی تر دارند :
                1. JFET
                2. MOSFET
                که خود JFET به دو نوع کلی تقسیم میشه :
                1. NJFET
                2. PJFET
                و همینطور MOSFET ها که باز خودشون دوسته کلی تر دارند :
                1. EMOSFET
                2. DMOSFET
                که البته EMOS ها (بنا به دلایلی)بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند (البته در مدارات مجتمع بنا به همون دلایل)
                و DMOS ها هم بیشتر به عنوان بار فعال مثل منبع جریان استفاده میشند (بنا به همون دلایل)
                اما بازم که خود EMOSFET به دو نوع کلی تقسیم میشه :
                1. NEMOS
                2. PEMOS
                که میان این دو تا رو یکی میکنن میشه CMOS یا همون MOS مکمل که استفاده اش هم بیشتر در مدارات مجتمع هست بجای NEMOS به جهت تسهیل عمل طراحی که البته این هم به دو دسته تقسیم میشه یکی کانال N با چاه(ارت نها !) P و اون یکی کانال P با چاه N
                همینطور خود DMOSFET به دو نوع کلی تقسیم میشه :
                1. NDMOS
                2. PDMOS

و البته یه نوع ماسفت دیگه هم هست که بهش VMOS میگن (V به اختصار VERTICAL) یا MOS عمودی چون ساختارش بشکلی هست که جریان به شکل عمودی از درین به سورس سرازیر میشه .

__________________________________________________ ________________
                حالا چیزی که مهم اینکه بدونیم چی کار میخوایم بکنیم من کلا دو تا شون میکنم سوییچ یا درایو و یا عمل تقویت سیگنال
                از یه طرف میدونیم که ترانزیستور ها به طور کلی سه تا ناحیه عمل کرد دارند قطع ، اشباع و فعال
                که برای درایور و سوییچ ناحیه اشباع و قطع
                و برای تقویت ناحیه فعال
                خوب این که چطور ترانزیستور در کدوم ناحیه کار میکنه برمیگرده به محاسبات مدار بایاس ترانزیستور
                البته یه مورد مهم دیگه هم پایداری حرارتی ترانزیستوره که باید نقطه مار ترانزیستور (توی BJT : ولتاژ کلکتور امیتر و جریان کلکتور و توی FET : ولتاژ درین سورس یا درین گیت و ولتاژ گیت سورس)که باز میشه اون رو با تمهیداتی در طراحی کنترل کرد
                چیزه دیگه ای که بنظرم میسره بگم مقایسه بین BJT , FET هست :
                1. اینکه تو فت حامل های اکثریت (یا الکترون یا حفره) هستند که باعٍ برقراری جریان میشند به خاطر همین تک قطبی بحساب میان دقیقا بر خلاف BJT
                2. ساختن FET به نسبت ساده تره و تو مدارت مجتمع یا همون ( IC ( INTEGRATED CIRCUIT فضای کمتری راو اشغال میکنند به خاطر همین هر چند مدارات ساخته شده با MOS از پیچیدگی بیشتر برخوردار هستند اما هزینه کمتری رو در بر دارند و حجم این مدارت که با MOS ساخته میشن هم به خاطر اینه که دیگه با استفاده از MOS به عنوان بار فعال میان مقاومت و خازن رو شبیه سازی مبکنند.
                3. شاید برجسته ترین ویژگی FET ، مقاومت ورودی زیاد یه چیزی حدود چندین مگا اهم که باعٍٍ میشه نویز پذیری اون نسبت به BJT کاهش قابل توجهی داشته باشه .
                4. از معایب FET نسبت به ترانزیستور میشه به بهره پایین (FET بهره جریان نداره چوت مقاومت ورودیش تو محاسبات اینقدر زیاده که تقریبا جریان ورودی به FET رو صفر میگیرند ) پهنای باند کم و متعاقبا سرعت پایین (البته در مقایسه با BJT هم رده الانه دیگه FET ها هم به لحظ سرعت پیشرفت کردن )

__________________________________________________ ___________
                راستش من خیلی دوست دارم از عادت های خوب استفاده کنم ، تا حالا نشده بود که برای پست هام پ.ن بزرام
                اما الان باید بزرام با اجازه خالقش .

پ.ن 1 : حالا اینا که گفتی چه ربطی به موضوع تاپیک داشت ، به من چه میخواستید من و صدا نزنید البته تظمینی نمیدم که اگه منو صدا نکنید خودمو نمیداختم وسطط بحث ها ، اصولا من هر چیز بی ربط و با ربطی رو به هر موضوعی بی ربط تری میتونم ربط بدم ( چون انشائ نسبتا خوبی دارم همیشه انشام بیست بود اما بگو بیا دو کلمه صحبت کنم انقدر میگم "خوب" و "به اصطلاح" که اصلا نه خودم میفهمم چی دارم میگم نه دیگری (شاید یکی از دلایلی طولانی شدن مدت زمان زدن یک پست هم از طرف من همین باشه تا بتونم کلمات رو درست بزرام کنار هم (از الکترونیکم سخت تره))

پ.ن2 : در مورد مسئله استاد ، آقا من میگم از این به بعد هر کی یه چماق بگیره دستش هر کی از این و مشابه این استفاده کرد یدونه بزنیم ... (البته چون کار نشد نداره مثل اونوریا تحریمش میکنم (کی میدونه ، شاید واقعا تحریم باعث پیشرفت بیشتر انجمن هم بشه (چرا که نه !)))))))))

پ.ن 3 : در مورد مطالبی که گفتم فقط در مورد تقسم بندی کلی اشاره کردم اگر در مورد جزئیات ننشوتم چون چیزی در مورد جزئیات نمیدونم اگه میدونید به بنده هم بگید.

پ.ن 4 : همه اینایی که گفتی تو کتابا نوشته ، خوب منم برای همین رفتم از تو کتابا نگاه کردم که شما به زحمت نیفتید .

پ.ن 5 : همه اینایی که گفتی خودمون میدونستیم ، به قول لره ، شرمنده ...!

پ.ن 6 : اااااااه ...... ، ولش کنید یادم رفت چی میخواستم بگم ، اگه یادم امد میام میگم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (به یاد استاد آقازاده)وحید نصیری
                  خدا از دهنت بشنوه :mrgreen:
                  والا من با یه سیستم ساده تر تا 20 کیلو رو راحت جوب گرفتم. اما بازم نمیشه روش حساب باز کرد. 2 تومن ارزشش رو داره تا لااقل ازش مطمئن باشی!
                  راستش برای یه سویچ یا 2 تا آره ولی وقتی بیشتر نیاز میشه دیگه نمی ارزه مخصوصا" اگه بخای از مدارت 1 دونه بسازی!

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم
                    متاسفانه طراحی ماسفت درایور ابدا کار ساده ای نیست. هرچند با دوتا ترانزیستور PNP و NPN می تونید یه ماسفت درایور داشته باشید اما مدارات داخل آی سی های درایور بسیار پیچیده تر از اینهاست.
                    دو تا مشکل توی تمام ساختارهای مکمل(PNP/NPN یا CMOS) وجود داره.
                    یکی پدیده shoot through است که به معنی هدایت همزمان هردو سوئیچه.
                    ویکی Latch Up که در بارهای غیر اهمی باعث روشن شدن بی جهت ماسفت ها میشه.
                    بخاطر همین توصیه من اینه که اگه بخواهید خودتون درایور طراحی کنید حتما به نکات فوق توجه کنید.
                    مطالعه مدار داخلی آی سی ها خیلی کمک می کنه.
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

یه چیزایی پیدا کردم البته خیلی بنظرم خوب نیست چون شد 4 تا ترانزیستور! :mrgreen:

برای سویچ اولیه جفت ترانزیستور BC556-BC557 خوبه اینم به قیمت 25 تومن فروش میره

برای سویچ قسمت قدرت این جفت بنظرم خوبه BD235-BD236 فکر کنم تا پیک های 6A جواب بدن! قیمتشون هم دونه ای 70-110 تومنه

دایی راجب اینایی که گفتی بیشتر میتونی توضیح بدیی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        مطالعه مدار داخلی آی سی ها خیلی کمک می کنه.
                        این فایل حاوی مطالب و نکات قابل توجهی است:

http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf
                        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با تشکر از دایی کی نژاد
                          در این زمینه ها منم دانش آموز هستم دایی جان
                          چندین سال پیش که فقط ICL7667 اونم از نوع تقلبی توی بازار ایران بود کلی راجع به درایو ماسفت تحقیق و تحلیل اسپایس کردم اما هیچوقت نتونستم با امکانات اون زمان یه درایور استخون دار بسازم. همیشه مشکل داشتیم و کاسه کاسه ماسفت سوخته بخاطر نبود درایور خوب جمع می کردیم.
                          حالا شما در دریای درایور سیر می کنید و قدر اینها رو نمی دونید.
                          برای تحقیق کلی مطلب خوب توی نت هست. منم چندتایشو که می دونم خیلی بدرد بخوره براتون میزارم. البته وقتی که زنده برگردم منزل.
                          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X