اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت مدار آشکار ساز dtmf بر روی سون سگمنت با 8870

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت مدار آشکار ساز dtmf بر روی سون سگمنت با 8870

سلام.
    من میخوام مداری بسازم که وقتی اعداد روی کیبردهای ماتریسی 4*4 رو میزنم توسط یه سون سگمنت نشون بده که چه عددی فشار خورده!

فهمیدم باید از 8870 برای تبدیل سیگنال کیبرد به bcd استفاده کنم و بعدش هم که با 7447 بلدم بیارمش رو سون سگمنت.

ولی نمیدونم چه طوری باید کیبرد رو به 8870 وصل کنم.

لطفا راهنمایی کنید.
    As long as you can stand and see don't give up
    تا جایی که می توانی ببینی و می توانی بایستی ، مقاومت کن.
    مثل انگلیسی به نقل از پروفسور سید محمود حسابی - پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

پاسخ : کمک برای ساخت مدار آشکار ساز dtmf بر روی سون سگمنت با 8870

نوشته اصلی توسط SUPERIOR
    سلام.
    من میخوام مداری بسازم که وقتی اعداد روی کیبردهای ماتریسی 4*4 رو میزنم توسط یه سون سگمنت نشون بده که چه عددی فشار خورده!

فهمیدم باید از 8870 برای تبدیل سیگنال کیبرد به bcd استفاده کنم و بعدش هم که با 7447 بلدم بیارمش رو سون سگمنت.

ولی نمیدونم چه طوری باید کیبرد رو به 8870 وصل کنم.

لطفا راهنمایی کنید.
    سلام دوست عزیز
    mt8870 آشکار ساز کد dtmf هست به عبارت دیگه ورودی اون صدای ناشی از شماره گیری با این روشه شما نمیتونین به اون کیبورد وصل کنین

برای این کار میتونین ار 74c922 استفاده کنین
    http://www.elexp.com/tips/74C922.pdf
    ورودی این آی سی کیبورده و خروجی اون یه باس دیتا هست

روش دیگری هم وجود داره و اون هم اینه که از یه میکرو استفاده کنین

دیدگاه

ممنون دوست عزیز . از میکرو نمیتونم استفاده کنم چون برای آز منطقی میخوام. ولی آیسی که گفتی رو بستم تا به یه مشکل خوردم:

iهمونطور که توی شکل مشخص هست کیبردی که باید استفاده بشه بصورت 4*4 هست که از صفر تا 15 رو به ترتیب داره. یعنی حتما باید اعداد 0و1و2و3 توی یه ردیف قرار بگیرند و اعداد 0و4و8 توی یه ستون! در حالی که کیبرد های تلفن که من بهشون دسترسی دارم اعداد 1و2و3 رو توی یه ردیف دارند و اعداد 1و4و7 رو توی یه ستون. ( مثل همه تلفن های دیگه).

حالا موندم چیکار کنم.
      مثل انگلیسی به نقل از پروفسور سید محمود حسابی - پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران

دیدگاه

سلام دوست من
        آی سی 8870 برای این به کار می ره که تراشه به خط تلفن متصل بشه و داده هایی که از طرفی که به این خط زده وارد خط تماس گیرنده بشه
        شما نمی تونید مستقیم کیپد رو به 8870 وصل کنی چون باید یه جریان به صورت قطع و وصل داخل تراشه برقرار باشه برای راه اندازی کیبورد.
        اگر می خوای از 8870 استفاده کنی حتما باید به خط تلفن وصلش کنی و با موبایل یا یه خط دیگه بهش زنگ بزنی و نهایتا داده هایی که با موبایل یا خط تلفن (منظور داده همون دکمه های شماره تلفن هست) را فشار بدی تا 8870 توی خروجی ظاهرشون کنه

اگر دیده باشی داخل میکروها ما می یام یه جریان قطع و وصل داخل کیپد راه می ندازیم که شبکه ماتریسش درست کار کنه پس همیشه نباید انتظار خروجی بدون اعمال جریان داشته باشی
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

در مورد 74c922 از طرف ایشون ازتون معذرت می خوام :redface:

یه سوال میتونین از کدر dtmf استفاده کنین یا از یه گوشی تلفن که سیگنال dtmf تولید کنه

دیدگاه

خیلی ممنون .
            یه سوال دیگه هم دارم.
            من میخوام کد های BCD رو روی سون سگمنت نمایش بدم ولی 7447 فقط میتونه تا 9 رو نشون بده و از 9 تا 15 رو نا متقارن نشون میده!
            حالا میخوام بدونم چه طوری میشه دوتا 7447 رو بهم وصل کرد تا بتونه کد های BCD رو کامل روی یک سون سگمنت دوبل نشون بده؟

دیدگاه

سلام
              شما باید از دو تا 7447 و دو تا آی سی لچ 4 بیت با پایه ی Enable استفاده کنین تا اول با دادن یکان به سگمنت اول و رفتن به سگمنت دوم داده ها لچ بشن(البته اگر ورودی های 7447 ماندگارن نیازی به لچ کردن نیست)
              هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

کاش بیشتر توضیح میدادید.

دیدگاه

سلام
                  این مدار رو ببینید که ه جای I/O می تونید segment رو قرار بدین با دو تا 7490 ، گیت AND و 7447
                  http://static.electro-tech-online.com/imgcache/3117-308483274_0ae3c17aa3_o.jpg
                  برای بیشتر فهمیندن هم اینو بخونید
                  http://static.electro-tech-online.com/imgcache/3117-308483274_0ae3c17aa3_o.jpg

پیشنهاد می کنم درس مدار منطقی رو یه مرور خلاصه کنین

دیدگاه

دوستان از همه که کمک کردند تشکر می کنم.

بالاخره اون چبزی رو که مد نظرم بود ( البته مد نظر استادم!) رو ساختم:

کلا از یه 74922 برای تولید کد باینری و 4 عدد سوویچ و یک دونه مقایسه کننده و 7447 و تعدادی گیت استفاده کردم.

این آز جالب هم تموم شد!!! از همه ممنون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X