اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی پنل روشنایی LED کنترل شونده با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی پنل روشنایی LED کنترل شونده با میکرو

سلام

از دوستانی که در این زمینه تجربه دارند درخواست دارم در تکمیل این پروژه همکاری داشته باشند ، انشاآلله در اخر ، کار عملی و قابل ارائه از آب در بیاد بر خلاف مطالبی در این زمینه که اصلا سرو ته ندارند.

ایده اصلی اینه که پنلی با تعداد ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ LED 5mm با زاویه ۱۲۵ درجه (کلاهی) که مستقیما از برق شهر تغذیه شود ولتاژآ‌ هر ال ای دی حدود ۳ ولت و جریان ان زیر ۱۵ میلی آمپر باشد ، پنل از هر دو نوع ال ای دی با نور سفید گرم و سرد استفاده میکند که باید توسط میکرو هم شدت نور و هم مقدار گرمی و سردی نور تعیین شود به صورتی که مثلا ۱۰۰۰ عدد از ال ای دی ها گرم و ۱۰۰۰ عدد سرد باشند و شدت نور هر کدام با میکرو قابل کنترل باشد به این ترتیب هم شدت نور و هم گرمی و سردی نور قابل کنترل است از انجا که سعی شده بازده بالا و عمر زیاد ال ای دی حفظ شود با مشکلات زیر مواجه شدم.

هر ۷۰ تا ۸۰ ال ای دی با هم سری شده و با یک مقاومت کم اهم با ریسه بعدی موازی میشود در این صورت ۲۰۰ تا ۳۰۰ ولت برای تغذیه لازم دارم که با دی سی کردن برق شهر به ۳۰۰ ولت میرسیم ، من قبلا هم این کارا کردم و ۹۰ ال ای دی را باهم سری و به خروجی دی سی شده برق شهر که حدودا ۳۰۰ ولت است متصل کردم اینطوری به دلیل نبودن واسط و کم بودن جریان مصرفی و تلفات کمتر توان هم باز ده بالایی داریم و هم قطعات کمتر و هزینه کمتر فقط یه مشکل هست اونم اینه که با کوچکترین ریپل در برق شهر خروجی دی سی تغییر زیادی کرده و شدت نور ال ای دی ها تغییر میکند و نور دائما در حال نوسان غیر قابل چشم پوشی است ، مشکل دوم استفاده از خازن الکترولیت در ورودی مدار است که هم ضریب قدرت نا مناسبی ایجاد میکنم هم عمر کلی مدار را پایین می آورد ، البته ایم مشکل خیلی مهمی نیست ، برای حل مشکل اول به نظرم اومد که یه مدار واسط کنترل جریان یا ولتاژ قبل از ال ای دی ها گذاشته شود که با وجود اینکه قرار است شدت نور ال ای دی ها متغییر باشد میتوان با یک تیر دو نشون زد ، ولی آیا با میکرو میشه همچین مدار طراحی کرد مثلا خروجی پی دبلیو ام رو به یه مدار باک بدیم و داعمآ جریان یا ولتاژآ‌ ال ای دی ها را کنترل کرد و با کوچکترین تغییر نا خواسته ولتاژ و جریان را ثابت کنیم آیا میکرو میتواند انقدر سریع عمل کند طوری که نوسان نور دیده نشود و یا اصلا میشه جرایان را با دقت بالا اندازه گرفت تا بشه اونا ثابت نگاه داشت ؟ اگر با خود میکرو نمیشه این کارا کرد با مدار انالوگی که امکان این را داشته باشد که توسط میکرو هم کنترل شود به این صورت که مدار انالوگ وظیفه تثبیت تغییرات ناخواسته را داشته باشد و توسط میکرو بتوان شدن نور را به صورت دیجیتال کنترل کرد ؟

دوستان به نظ شما راه کار عملی دیگه هست یا مداری یا اصلا روش دیگه ای که مشکلات بالا را نداشته باشد ، البته نه مثلا پایین اوردن ولتاژ کاری مثل ۱۲ ولت که با آمدن چند واسط و بالا رفتن جریان کار هم بازده مدار خیلی پایین می آید و اصلا اسفتاده از ال ای دی بی دلیل میشود هم عمر مدار کم و هزینه بالا میرود ،آ‌در کل راه کاری که با عمر و بازده ال ای دی در تضاد نباشد؟

پاسخ : طراحی پنل روشنایی LED کنترل شونده با میکرو

تو تلویزیون های lcd اینچ بالا میان ولتاژ رو به یه مدار buck میدن و رو 400 ولت قفلش میکنن و بعد هر کاری خواستن میکنن.
    ولی نه با میکرو. ریسک کار با میکرو زیاده باید از آی سی های سوئیچینگ استفاده کنید.
    جریان این خط 300 ولت چقدره؟
    البته از این به بعد 350 باید بگیم
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

چرا شما به جای 1000تا ال ای دی از مثلا50تا ال ای دی پاور استفاده نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟فکر کنم از نظر کنترل و بقیه کارها ساده تر باشه و از همه مهمتر مونتاژ و اجراش خیلی راحتره .شما حساب کنید برا 2000تا ledباید 4000تا پایه لحیم و مونتاژ بشه
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط deremel400
        چرا شما به جای 1000تا ال ای دی از مثلا50تا ال ای دی پاور استفاده نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟فکر کنم از نظر کنترل و بقیه کارها ساده تر باشه و از همه مهمتر مونتاژ و اجراش خیلی راحتره .شما حساب کنید برا 2000تا ledباید 4000تا پایه لحیم و مونتاژ بشه
        سلام

این پاور ال ای دی ها هم بازده پایینی دارند هم قیمت بالا هم اینگه گرمای بالاشون و دفع او گرما مشگل بزرگیه و درگیر مشکلات مزخرفی میکنه ادمو ، مثلا اگه معادل ۱۰۰۰ ال ای دی معمولی بخواهیم ازشون نور بگیریم هم جریان بیشتری باید بدیم هم هزینه بالاتر ، البته این را من با یه سری ازمایشات ساده بهش رسیدم و اگه غیر از اینه و اگه دلیلی دارید لطفا ذکر کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
          تو تلویزیون های lcd اینچ بالا میان ولتاژ رو به یه مدار buck میدن و رو 400 ولت قفلش میکنن و بعد هر کاری خواستن میکنن.
          ولی نه با میکرو. ریسک کار با میکرو زیاده باید از آی سی های سوئیچینگ استفاده کنید.
          جریان این خط 300 ولت چقدره؟
          البته از این به بعد 350 باید بگیم
          سلام
          ممنون که پاسخ دادید ،آ‌

دقیقا به همین میخواستم برسم ولتاژ حدود ۳۲۰ ولته که نوسان بالایی داره (مثلا تور روز ۳۰۰ ولت و در شب تا ۳۵۰ بالا میره) حالا به نظر شما چطوری میشه ثابتش کرد ، یعنی با یه مدار کنترل ولتاژآ‌ را توسط میکرو تو دستمون بگیریم و با یه تیر دو نشون بزنیم هم شدت نور را با کنترل ولتاژ تغییر دهیم هم نوسانات اون را بگیریم ،آ‌ به نظر میاد کل مشکل همینه ! ایم که فقط با میکرو این کارا انجام بشه ریسک بالایی داره حالا اگه مداری باشه که مثل ای سی های کنترلر پی دبلیو ام بتونه ولتاژ را ثابت نگاه داره بعد بشه با یه پین مقدار ولتاژ خروجیش یا همون دیتوی سایکل موجش رو تنظیم کرد مشکل حله ،آ‌البته نمیدونم چطوری میشه این دو مرحله کار را با هم یکی کرد ! مثلا اگه قرار کنترلر پی دبلیو ام دیوتی سایکل را نسبت به دامنه ورودی ولتاژآ‌ برای ثابت نگاه داشتن خروجی تغییر بده چطوری میتونیم هم زمان ولتاژآ‌خروجی را دلخواه تغییر بدیم و بعد روی همون ولتاژ قفل بشه !!؟

با یه حساب سر انگشتی جریان برای ۲۰۰۰ ال ای دی حدود ۲۰۰۰ / ۷۰ * ۰٫۰۱۵ = ۴۲۸ میلی امپر بدست میاد

دیدگاه

من از تو همون LCD ها سعی میکنم نقشش رو پیدا کنم.
            جریان دهیش هم خیلی بالاتر از این حرفهاست
            بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
            اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

سلام

از دوستان کسی نمونه یا مثالی از مداری که با این تراشه های uc3842 یا tl494 بشه ۳۰۰ تا ۴۰۰ ولت از برق شهر گرفت برای این کار نداره ؟

یا اصلا یه توضیحی در مورد این تراشه بدید ،آ‌ از تو دیتاشیتش چیزی دستگیرم نشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                سلام

از دوستان کسی نمونه یا مثالی از مداری که با این تراشه های uc3842 یا tl494 بشه 300 تا 400 ولت از برق شهر گرفت برای این کار نداره ؟

یا اصلا یه توضیحی در مورد این تراشه بدید ،آ‌ از تو دیتاشیتش چیزی دستگیرم نشد.
                سلام
                مهندس کوهستانی در این زمینه استاده
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=profile;u=30504

دیدگاه

سلام دایی های گلم
                  مداری که دایی مصطفی دربارش صحبت کردند PFC نام داره و اخیرا در ورودی منابع تغذیه توان بالا گذاشته میشه. این مدار از برق شهر جریان سینوسی می کشه و یه ولتاژ DC حدود ۴۰۰ ولت به ما میده.
                  این مدار قسمتی از منبع تغذیه یا درایو LED است و خود درایو مدار دیگه ایه.
                  اخیرا شرکتهای بزرگ دنیا در رقابتی تنگاتنگ دارن آی سی هایی با بازده بالاتر برای سیستم های روشنایی LED می سازن. علتش هم اینه که دولت امریکا تصمیم گرفته روشنایی تمام خیابونها و مراکز دولتی رو تبدیل به LED کنه.
                  اگه بخواهید به روز باشید می تونید از طرحهای همین شرکتها استفاده کنید. مثلا شرکت PI سه طرح طلایی، نقره ای و برونز برای خودش تعریف کرده تا به اهدافش برسه. در پایین صفحه زیر می تونید مشخصات این سه طرح رو ببینید:
                  http://www.powerint.com/en/applications/led-lighting
                  برای هرکدوم از این سه طرح مثالهایی هم آورده که می تونید از اونها استفاده کنید. جالب اینجاست که در جداولی که برای این سه طرح آورده، آی سی هایی به چشم می خوره که هنوز ساخته نشده!
                  و با Coming soon جاشو پر کرده! این نشون میده که شرکتها چقدر عجله دارن که در این بازار پرسود جایی برای خودشون دست و پا کنند.
                  شرکت IR هم طرحهای روشنایی خودشو در این صفحه آورده:
                  http://www.irf.com/product-info/lighting
                  در مثالهای این دو شرکت ای سی هایی به چشم می خوره که هنوز وارد ایران نشده. اما یکی دوتا از مثالها ای سی های موجود در ایران هم توشه. مثل این:
                  http://www.powerint.com/sites/default/files/PDFFiles/di136.pdf

این طرح با آی سی معروف TOP250 است که توی ایران به قیمت حدود ۲۵۰۰ میشه تهیه کرد. اما به دلیل پیچیدگی شاید مایل به ساختش نباشید.
                  ما در یکی از تاپیکها به بررسی مدارات LED پرداختیم. یکی از آی سی هایی که برای کار با LED ها خیلی ساده است و خوب هم جواب داده آِی سی های خانواده TNY است که در ایران هم وجود داره.
                  چندهفته پیچ از آی سی TNY280 برای ساخت یه منبع جریان بدون ترانس استفاده کردم و هنوز داره کار می کنه. هنوز فرصت نکردم شماتیکی ازش بکشم. اما در روزهای آینده این کارو می کنم تا دوستان ازش استفاده کنن.
                  با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام

یه نگاهی به لینکایی که داده بودید انداختم یه سری پی دی اف هم دانلود کردم جالب بودن ولی بیشترشون یا خیلی پیچیده بودند یا تراشه هاشون تو بازار نبود مخصوصا اصفهان اونیم که گفتید هست خیلی مدار پیچیده ای داشت و ولتاژ خروجیشم ۲۴ ولت بود که به نظر بازده زیادی هم نداشت،آ‌ اون مدار pfc هم که شما نام بردید فکر کنم مدار تصحیح ضریب توان باشه که تاثیر اون خازن ورودی را کم میکنم ،آ‌ در ابتدا فکر نمیکنم لازم باشه ازش استفاده کنیم چون خازن ورودی این مدار لازم نیست زیاد بزرگ باشه و جریانکشی کمی هم داره ، فعلا همین که بتونیم یه ولتاژآ‌ ثابت بالا ۲۵۰ ولت از برق شهر بگیریم کافیه در مرحله بعد هم تغییر ولتاژآ‌ با میکرو مد نظر هست ، و فکر کنم در این حد با همون تراشه 3842 انجام پذیر باشه ، با جستوجویی که کردم فهمیدم باید چطوری راه اندازی بشه و فقط در فیلتر باک اون مشکل دارم ، یعنی الان خروجی پی دبلیو ام را دارم و میخوام تبدیلش کنم به دی سی با یه دیود خازن و سلف که مقدارشون مجهوله !؟

دیدگاه

سلام دایی جان
                      برق شهر خودش ولتاژ پیک ۳۱۱ ولت داره. این مدار باک که می گی رو بکش تا من بهت مقادیر سلف و خازن و دیود رو بگم.
                      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : طراحی پنل روشنایی LED کنترل شونده با میک

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        سلام دایی جان
                        برق شهر خودش ولتاژ پیک ۳۱۱ ولت داره. این مدار باک که می گی رو بکش تا من بهت مقادیر سلف و خازن و دیود رو بگم.
                        سلام

اینا تو مدارای مختلف و دیتا شیت تراشه بیرون کشیدم ولی چنتا کمبود داره

اون مقاومت ورودی باید بین چه مقدارایی باشه هم مقاومتش هم توانش ، اصلا چه جریانی میکشه این تراشه زیر ۱ میلی امپر ؟
                        فیوز ورودی چند امپر باشه و خازن ورودی چند میکرو باشه خوبه ؟
                        خازن بعد مقاومت باید چند میکرو باشه چطوری میشه حساب کرد ؟!
                        مقاومت و خازن پایه سی تی برای فرکانس ۴۰۰ کیلو چنده و باید چطوری حساب بشه ؟
                        مقاومتای پایه فیدبک چند باید باشند اصلا ولتاژ پایه فیدبک چند باید باشه ؟
                        اون پایه کامپ چیه و چیکارست ، چطوری کار میکنه ؟
                        ماسفت خروجی با توجه به جریان و فرکانس کاری چی باید باشه ؟
                        اون دیود و خازن و سلف خروجی را چطوری باید حساب کنم ؟

ببخشید سوالات زیاد شد ،‌اگه امکانش هست توضیح دهید این مقادیر را مثلا برای طراحی مدارهای دیگه چطوری باید حساب کنم .

دیدگاه

با سلام

بالاخره بعد از چند وقت مقادیر مجهول مدار بالا را پیدا کردم و مدار را بستم و متوجه شدم که اصلا عملی نیست چون ولتاژ فیدبک از خط مثبت ورودی که به خروجی متصل است گرفته میشه و همواره از ورودی نمونه گیری میکنه و اینطوری اصلا نمیشه ولتاژ خروجی را کنترل کرد ، البته یه راه وجود داره (عکس زیر) اونم استفاده از های ساید سوئیچ که با اضافه کردن چنتا ترانزیستور (لول شیفتر) امکان پذیره و چنتا مشکل داره یکی اینکه ولتاژ ورودی محدود میشه به ولتاژ گیت سورس ماسفت که حدود 40 - 50 ولته و مشکل دوم هم سنس کردن جریان سوئیچه که کار سختی به نظر میرسه و با توجه به ولتاژ ورودی که حدود 300 ولت میشه عملا غیر قابل استفادست ، شاید راه دیگه تراشه های حالت ولتاژ مثل MC34063 باشه که این نمونه محدوده ولتاژ 40 ولت را دارد و بازم غیر قابل استفادست ! راه دیگه هم استفاده از تراشه HV9910 که من نتونستم تو بازار اصفهان گیر بیارم (شاید تهران باشه) از دوستان اگر راه دیگه ای به نظرشون میرسه لطفا بیان کنند.

دیدگاه

سلام

کسی نمیدونه چطوری میشه در همون مدار اولی از خروجی توسط اپتوکوپلر نمونه گیری کرد ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X