اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی فیلتر بری حذف ریپل منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی فیلتر بری حذف ریپل منبع تغذیه

با سلام
    من یک منبع تغذیه با mc34063 میخواهم بسازم و فکر کنم ریپل خروجی در حد 200 تا 300mv می باشد حالا باید یک فیلتر در خروجی آن بگذارم تا ریپل من به 1mv کاهش پیدا کند.
    چگونه این فیلتر را بسازم؟
    آیسی mc34063 را بصورت زیر میبندم:
    Iout=300mA است. ورودی 9v و خروجی -5 و فرکانس 50khz است.

با تشکر

پاسخ : طراحی فیلتر بری حذف ریپل منبع تغذیه

با سلام--جهت کاهش رایپل خروجی منبع تغذیه علاوه بر فیلتر مناسب-استفاده از خازنهای خروجی با کمترین مقاومت داخلی-طراحی درست پی سی بی موثر است ولی چیزی که بیشترین تاثیر را دارد طراحی شبکه فیدبک میباشد.در ظمن رایپل 1 میلی ولت چرا؟
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام دایی جان
      ابتدا باید ریپل خروجی منبع رو داشته باشی. بعد یه فیلتر LC با فرکانس قطع f به خروجیش وصل کن.
      فیلتر پایین گذر LC با فرکانس قطع f پاسخ فرکانسی خاصی داره. از فرکانس f با یه شیب 40db/decade بهرش کم میشه.
      اینجوری می تونی بهره مورد نیازتو در فرکانس سوئیچینگ پیدا کنی و از همین راه فرکانس f رو بدست بیاری.
      جریانی که از سلف فیلتر رد میشه همون جریان Ipk آی سی MC34063 نیست! بلکه جریان صاف شده با یک ریپل بسیار کمه.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

فرکانس سوییچینگ 50khz است
        در خروجی منبع تغذیه باید نویزهای با دامنه بیش از 1mV در محدوده فرکانسی 0 تا 1Khz رو حذف کنم.
        الان یعنی چی کار کنم؟
        نرم افزار آماده برای این فیلترهای منبع تغذیه هست؟

با تشکر

دیدگاه

فرض کن ریپل خروجی تغذیه 100 میلی ولت باشه و بخوای با فیلتر LC تبدیلش کنی به 1 میلی ولت.
          روش خیلی ساده و تقریبی اینه:
          شما می خوای گین در فرکانس 50 کیلوهرتز 1/100 باشه تا 100 میلی ولت تبدیل بشه به 1 میلی ولت. اگه تبدیل به لگاریتمی کنی میشه log 1/100 * 20 = -40db
          یعنی گین فیلتر LC شما باید در فرکانس 50 کیلوهرتز 40db- باشه. گین فیلترهای LC با شیب 40db/decade- کم میشه. پس اگه 1 decade از فرکانس قطع دور بشیم بهره میشه 40db-
          بنابراین فرکانس قطع میشه 50khz/10^1= 5khz
          اگه سلف 3.3 میکروهانری بزاری، مقدار خازن از رابطه تشدید میشه 300 میکروفاراد که بهتره 330 میکروفاراد بزاری.
          البته اگه کتاب فیلتر داشته باشی می تونی ضریب کیفیت و نوع فیلتر رو هم انتخاب کنی.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X