اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کارت daq

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت کارت daq

سلام
    من با حمیدرضا هماهنگ کردم که یک کارت daq برای labview بسازیم
    البت چون کارای مجله هنوز تموم نشده، قرار شده بعد از انتشار مجله روی این پروژه کار بشه.
    این بین تا انتشار مجله، حمیدجان اگر میشه یه زحمتی بکشند، یه توضیحی در مورد daq بدند و بگن که کلاً این daq ها چه مشخصاتی باید داشته باشند و چه چیزایی میشه بهشون اضافه کرد. امکاناتی که خور برد باید داشته باشه چیه ؟
    کلاً این کارتهای daq چجور استفاده میشند و نحوه برنامه نویسیشون چجوریه ؟ و ....
    دوستان هر سوالی دارند بپرسند.
    موفق باشید

پاسخ : ساخت کارت daq

خیلی عالی میشه
    اگر با میکروکنترلر pic باشه که دیگه حرف نداره (صنعتی تر میشه ) :agree:

الان یه شرکت ایرانی با avr ساخته ، اما ...
    من تمام کارای سخت افزاریشو پیدا کردم ، فقط یه برنامه نویس لب ویو میخواد که تمومش کنه

دیدگاه

DAQ مخفف Data Aqusition هست و بطور خلاصه یعنی چیزی که بشه باهاش از دنیای بیرون سیگنالهای بدرد بخور رو !!! مثلا یه ولتاژ که نشوندهنده مثلا دمای یه جایی هست یا سیگنال دیجیتال که مثلا نشوندهنده باز یا بسته بودن یه دری هست و ... رو جمع کنه و بیاره داخل کامپیوتر.
      قبلنا این کارتها رو جوری میساختند که داخل کامپیوتر هم نصب بشه (مثل کارت صدا یا کارت گرافیکی کامپیوتر) و در اسلاتهای ISA یا PCI نصب میشد. الان هم با وجود پورت USB شما میتونی یه کارت بسازی که این سیگنالها رو جمع کنه و از طریق این پورت بفرسته داخل کامپیوتر . (اون کارت شرکت ایرانی هم که فکر میکنم روش xmega هست اما سرعتش حداکثر 115200 هست که خیلی کمه).
      معمولا برنامه نویسی این کارتها هم در کامپیوتر مربوط میشه به دریافت و پردازش اون سیگنالها.
      تا اینجای کار این کارتها هیچ ربطی به لب ویو پیدا نمیکنن جز اینکه در لب ویو هم میشه مثل سایر زبونای برنامه نویسی از این کارتها استفاده کرد. چیزی که لب ویو رو یه کم بولد میکنه اینه که اولا نشنال اینسترومنت خودش از بزرگترین تولید کننده های کارتهای DAQ هست و در نتیجه قابلیهای زیادی در مورد کارتهاش رو در لب ویو ایجاد کرده که کار شما رو به عنوان برنامه نویس راحت میکنه
      دوم اینکه لب ویو (و متلب) از اون دست نرم افزارهایی هستند که اونقدر گسترده و دارای کاربرد زیاد شدند که بسیاری از تولید کننده های بزرگ کارتهای DAQ مثل Advantech یا Adlink درایورهای مخصوص این نرم افزارها رو همراه با کارتهاشون ارائه میکنن بعنوان یک مثال pci9113 از adlink که براحتی در متلب و لب ویو شناخته میشه

دیدگاه

بحث pic یا avr نیست ! هر 2 بخوبی تو صنعت جواب میدند.
        این شماره مجله نویــز یک مقاله که ترجمه یکی از خود app not های خود اتمل هست رو قراره بزاریم که کلاً در مورد روش های جلوگیری از نویز تو مدارات مورد استفاده در Avr هستش.
        من که تا حدودی خوندم کلاً دیدم که چه اشتباهاتی تو طراحی مداراتمون انجام میدیم .
        انتخاب میکرو به این بستگی داره که کلاً با کدومش بتونیم بهتر برنامه نویسی بکنیم و چسبیدن به این که کدومش بهتره چیزی جز وقت تلف کردن نیست !

من برای اینکه بخوام تو حالت عادی و فقط برای یادگیری کار بکنم، می خوام یک میکروی ساده رو با ارتباط سریال به labview وصل بکنم و روش کار کنم ( به احتمال قوی برد io جدید تولیدی خودمون)
        تو این مرحله می خوام که یاد بگیرم کلاً چه اصولی رو باید توی labview پیاده بکنم.
        بعد از اینکه توی برنامه labview جواب رو گرفتم، می خوام سخت افزار رو تغییر بدم و روی میکروی arm کار بکنم. به احتمال قوی lpc1768
        اگر فقط ارتباط cdc رو از روی همون usb خود میکرو درست بکنیم، فکر کنم تا 921600 رو بشه راحت گرفت. فکر کنم اینس رعت برای بخش adc کافی باشه

البت بگم که تمامی این چیزایی که میگم در حد حرفند و خودم هنوز چون تا الان با یکی از این daq ها کار نکردم درک درستی از این دستگاه ها ندارم
        سوال مهمی که دارم در مورد خود توابع ایناست، توی labview از توابع اینا استفاده میشه ؟ میشه یک نمونه بزارید ببینیم چجوریاست ؟

دیدگاه

سلام. ببینید کارت های DAQ که خود شرکت ni یا هر شرکت دیگه ای میسازه شامل دو بخش نرم افزاری.. اول اینکه شرکت سازنده همیشه یه نرم افزار در کنار کارت DAQ قرار میده که کاربر بتونه بدون نیاز به برنامه نویسی فقط اونو نصب کنه و از امکانات کارت استفاده کنه.. دوم این که معمولا شرکت هایی مثل ADvantech درایورهای لب ویو رو هم در کنار کارت میذارن که برنامه نویس خودش بتونه به طور مستقیم با کارت ارتباط پیدا کنه. مشکل خاصی هم وجود نداره. درایور شامل چند تا تابع منحصر به کارت هستش که کافیه مثل هر پروتکل ارتباطی دیگه تو برنامه پیاده بشه. مثل ارتباط سریال. مثلا اول شما میایید دستگاه رو به برنامه معرفی میکنید. بعد میگید از کدوم کانال دستگاه قصد دارید اطلاعات رو بخونید. بعد scale بندی رو انجام میدید و ..... ولی اینم بگم که بهترین کارت ها کارت های pci هستن که هم قابلیت های خیلی زیادی دارن هم سرعت بیشتری دارن. ولی باز بستگی به نوع کار داره. خیلی از وقتا سرعت برای ما در اولویت پایینتری قرار میگیره.. ولی در کل کار باهاش راحته.. یه مشکل خیلی بزرگ ما اینه شرکت ni ایران رو تحریم کرده و ما مستقیم نمیتونیم به کارت هاش که خیلی هم گرون هستن دسترسی داشته باشیم مگر با رجوع به شرکت های واسطه وارد کننده... ولی کارت های شرکت advantech هم بد نیستن و خودم باهاشون کار کردم و کاملا صنعتی هستن... زیاد هم گرون نیستن...

دیدگاه

یه سوال دیگه
            یه توضیحی هم میشه در مورد ورودی خروجی ها بدین ؟
            چجوری طرز اتصالاتشون ؟ امکاناتشون چیه ؟
            این pci ها چجوریند ؟ فقط 0 و 1 میدند بیرون ؟ یعنی یه دستگاه دیگه هم بیرون لازمه واسه اینا ؟

دیدگاه

مثل هر اینترفیس دیگه کارت های daq هم دارای ورودی و خروجی از نوع سیگنال هستن. مثل ورودی و خروجی دیجیتال ، ورودی آنالوگ به صورت جریان ، ولتاژ و ترموکوپل و خروجی انالوگ هم به صورت جریان ، ولتاژ و فرکانس ، سطح سیگنال های گفته شده هم از نوع استاندارد رایج در بین بقیه سیستمها هست. در مورد کارت هایی که به صورت usb هستن روی خود برد ترمینال های ورودی و خروجی وجود داره که میتونید سیم های سیگنال رو به طور مستقیم بهش وصل کنید. در مورد کارت های pci روی برد که به مادربورد کامپیوتر نصب میشه یه خروجی مثل پورت LPT هست منتها با تعداد پین زیاد. که این پورت در حالت عادی به درد ما نمیخوره. یه پین هدر رابط هم روی دستگاه میدن که روی اون ترمینال کار شده و با یه کابل رابط به برد اصلی وصل میشه.. البته پوله اونو جدا میگیرن..

دیدگاه

یعنی یه دستگاهی داشته باشیم
                تعدادی io برای ورودی
                تعدادی io برای خروجی
                تعدادی ورودی آنالوگ
                ----
                اگر خروجی آنالوگ و یه lcd معمولی اضافه بشه، کاربرد دارند ؟
                خروجی آنالوگ برای مواردی مثل راه اندازی بعضی دستگاه ها یا تولید سیگنال
                lcd هم برای نشان دادن بعضی پیغام ها بر روی دستگاه

دیدگاه

آقای اکرمی توی این سایت مشخصات انواع DAQ ها آورده شده، امیدوارم مفید فایده باشه:
                  http://www.icpdas.com.tw/
                  Xmega + IAR + Labview = New Life

دیدگاه

حتما نیاز نیست شما تو کارت ورودی و خروجی آنالوگ داشته باشید. بسته به نوع کارت داره. یه وقتایی یه نفر یه کارتی میخواد که فقط ورودی و خروجی دیجیتال یا رله ای داشته باشه و ارزون هم واسش تموم بشه. طبیعتا کارتی که دارای ورودی و خروجی آنالوگ هست گرونتره و اصلا ممکنه اون قسمت اضافی بدرد طرف نخوره. در کل در طراحی کارت ها باید همه جوانب رو رعایت کرد هم از نظر نوع کارکرد و هم از نظر هزینه...

دیدگاه

الان یک سوال بسیار مهم!
                      من یک میکرو دارم، از طریق سریال هم بهش وصل شدم
                      چه اصولی رو باید در نظر بگیرم واسه اینکه یک daq بسازم
                      برنامه داخل labview باید چجور باشه ؟
                      برنامه نمونه کسی داره ؟ من تا الان ندیدم توابع یک daq چجوریند !

دیدگاه

ببین فرشاد عزیز کارت های daq هرکدوم به منظور خاصی ساخته میشن. قرار نبست شما یه کارت daq بسازی بعد دوباره یه نفر بیاد واسه پردازنده روی اون برنامه نویسی کنه. شما یه پکیج ارائه میکنید به بازار که آماده استفاده هستش.. مثلا فرض کن شما میخواهید یه کارت بسازید که شامل چند ورودی و خروجی دیجیتال هستش. اولا که باید برد الکترونیکی شما به صورت استاندارد ساخته بشه و بحث های حذف نویز و .... انجام شده باشه.. دوم اینکه کاربریش راحت باشه. در مورد نوع پردازنده هم باید به توجه به میزان سرعت اجرا و کاربرد انتخاب رو انجام داد.. بعد نوبت به برنامه نویسی میرسه.. کاربر دوست نداره بدونه این ارتباط به چه نحوی داره انجام میشه فقط میخواد کار خودشو راه بندازه.. اگه دوست دارید که ارتباط برای مثال سریال به بهترین نحو انجام بشه و خطایی در ارتباط نداشته باشید باید بتونید از امکانات جانبی ارتباط سریال مثل بیت توازن و .... استفاده کنید.. بقیه برنامه نویسی دیگه کار سختی نیست و با توجه به طرف میکرو برنامه نوشته میشه..

دیدگاه

من کلاً اطلاعی ندارم که طرف labview چجور برنامش نوشته میشه
                          همونطور که خودتون گفتید، کاربر علاقه ای به اینکه چجور داره ارتباط برقرار میشه نداره و و فقط می خواد چند تا بلوک بندازه و کارش راه بیفته
                          من با طرف میکرو مشکلی ندارم! مشکل من طرف labview و می خوام یه تابع نمونه ببینم که چجور توابع خودشون رو برای کارت های daq مینویسن

دیدگاه

چند تا از این درایورها رو نصب کن بعد برو تو پالت instrument driver و توابع رو بکش تو بلوک دیاگرام برو داخلشونو ببین... البته یکم پیچیدس. اونم به خاطر نوع ارتباطی که با دستگاه مرتبط با خودشون دارن..
                            شما نگران این موضوع نباش... هر کسی مطابق با نیازش برنامه ارتباطی رو مینویسه.. شما اون کاری رو گفتم انجام بده بقیش با من..

دیدگاه

سایت در پیتیه
                              این سایت هدفش انجام ایده های شخصیه خودتونه نه کمک به دیگران

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X