اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه آی سی های سری VIPER و TNY

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقایسه آی سی های سری VIPER و TNY

سلام با آرزوی موفقیت و سلامتی.
    گرچه زدن این تاپیک و مقایسه این دو سری آی سی در حد توانایی و سواد من در موقعیت فعلی نیست ولی این تاپیک رو باز کردم که هم خودم و هم دوستانی که با این دو آی سی کار کردن و همچنین استاد احمد بیان تجربه ها و مطالبی را که یاد گرفتن اینجا بگن.

VIPER12a & TNY274
    ابتدا نظرهای خودمو در مورد این دو آی سی میگم. اول بگم که این صرفا نظرهای منه و ممکنه اشتباههایی هم درش باشه.
    1-
    VIPER12a در این تاریخ 500 تومان و 274 به قیمت حدود 800 تومان به فروش میره.خب این خودش یکی از مزایای بزرگ 12a هست مخوصا در ساخت منابعی که قراره کم هزینه دربیان یا به تعداد بالا تولید بشن تفاوت قیمت بالایی رو ایجاد میکنه.
    2-
    طبق دیتاشیتشون 274 در حالت ورودی 220 ولت و OPEN FRAME به مقدار 11 وات و 12a به مقدار 13 وات خروجی میده. خب اینم یک مزیت دیگه.
    3-
    نکته بعدی که خیلی نظرم رو جلب کرد و من یکی از مهمترین مزیت های VIPER رو نسبت به TNYهمین گزینه میدونم اینه که:
    راستش من قبل از TNY با FSD200 یا منابع ترانزیستوری کار کرده بودم وقتی اولین بار یک مدار با TNY بستم اولین چیزی که توجهم رو به خودش جلب کرد و خیلی ازش تعجب کردم صدای ترانس در حالت وصل بار بود که برای رفع این صدا احتیاج به شارلاک یا چسب یا ... بود ولی این مشکل در VIPER نیست و برعکس در حالت بی باری یک صدای بسیار بسیار خفیفی داره.

4-
    اما برتری در تمام سری های VIPER نسبت به TNY نیست

- VIPER22a با قیمتی حدود 1300 یا 1400 تومان توانایی خروجی حداکثر 20 وات رو داره (طبق دیتاشیت) و نسبت به TNY280 به مراتب گرانتره (قیمت 280 زیر 1000 تومان) از طرفی هم 280 خروجی 36 وات رو میده(طبق دیتاشیت) پس 280 هم ارزانتر و هم توانایی خروجی بیشتری داره
    ولی متاسفانه کماکان مشکل صدا در 280 نسبت به VIPER خیلی بیشتره و من هنگامی که من میخوام با TNY منبع ببندم خیلی دقت بیشتری در پیچیدن ترانس و مقدار اندوکتانس و غیره میکنم ولی متاسفانه بدون شارلاک یا ... مقداری صدا داره.
    البته من VIPER 50a هم گرفتم ولی هنوز باهش مدار نبستم.
    مطالب بالا نظرات من و طبق تجربه ایه که در بستن چندین منبع کسب کردم ممکنه اشتباههایی هم کرده باشم.
    منتظر راهنمایی و نظرات شما دوستان عزیز هستم.موفق باشین.
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

پاسخ : مقایسه آی سی های سری VIPER و TNY

با درود . . .
    داش مسعود بسیار سپاسگذارم.
    خیلی وقته منم میخوام از این TNY دل بکنم. منتها جایگزین درست و حسابی براش تو توان کم پیدا نکرده بودم.
    راستی این آمار مال سری TNY26x هست:

oo:
    اگه منم میگم با همون 268 کار کنی بهتره!!!! تو حالتی هم که مد نظر شماست 23 وات توان میده!

اون قضیه صدا رو هم من هر کاری کردم رفع نشد. در بهترین حالت هم (البته دیگه گوشم رو 3 سانتی هسته گرفته بودم!!!) باز یه فس فسی میاد!
    هر چند الان دوباره استاد کوهستانی میاد میگه " دایی های گلم من همینجوری میپیچم و صداش هم درنمیاد!!!! "
    نمیدونم شاید هم ما گوشهامون زیادی قویه!!! :mrgreen:

راستی این وایپر رو از کجا گرفتی؟ برای کار باهاش هم نرم افزار خاصی هست و یا دوباره باید بشینیم محاسبات؟؟؟

با سپاس
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مقایسه آی سی های سری VIPER و TNY

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
      با درود . . .
      داش مسعود بسیار سپاسگذارم.
      خیلی وقته منم میخوام از این TNY دل بکنم. منتها جایگزین درست و حسابی براش تو توان کم پیدا نکرده بودم.
      راستی این آمار مال سری TNY26x هست:

oo:
      اگه منم میگم با همون 268 کار کنی بهتره!!!! تو حالتی هم که مد نظر شماست 23 وات توان میده!

اون قضیه صدا رو هم من هر کاری کردم رفع نشد. در بهترین حالت هم (البته دیگه گوشم رو 3 سانتی هسته گرفته بودم!!!) باز یه فس فسی میاد!
      هر چند الان دوباره استاد کوهستانی میاد میگه " دایی های گلم من همینجوری میپیچم و صداش هم درنمیاد!!!! "
      نمیدونم شاید هم ما گوشهامون زیادی قویه!!! :mrgreen:

راستی این وایپر رو از کجا گرفتی؟ برای کار باهاش هم نرم افزار خاصی هست و یا دوباره باید بشینیم محاسبات؟؟؟

با سپاس
      سلام وحید جان من تا به حال با tny268 کار نکردم اون صدا رو نداره؟ الان که گفتی علاقمند شدم برم بخرم و تستش کنم.ممنونم ازت.
      وحید جان باور کنید به نظر من غیر ممکنه با 274 یا 280 منبعی بست که بدون شارلاک یا چسب زدن هسته صدا نده من خیلی روش کار کردم. البته اگه چسب یا شارلاک بزنی مشکل حله. استاد احمد هم گفتن که بعضا همین کار رو میکنن.
      ولی با وایپر اصلا صدایی در کار نیست . وحید عزیز اگه یادت باشه در یک تایپک ازم پرسیدی که اگه یک منبع ارزون بخوای از چی استفاده کنی و منم گفتم دارم روی یک آی سی جدید و ارزون کار میکنم که همین VIPER12a بود.
      اگه شما یک منبع 12 ولت 1 آمپر بخوای کلا زیر 1000 تومان با این آی سی در میاد.
      من این آی سی رو 500 تومان خریدم از پایا. بله نرم افزار داره ولی به نظرم نرم افزار خوبی نیست و تو خود سایتش هم نیست یا از رو سایت برداشتنش. محاسبه های آنچنانی نمیخواد فقط یادت باشه IP=360ma در نظر بگیر. با دو یا سه تا فرمول تمومه.یک نگاهی به لینک پایین بنداز و نحوه محاسبه ترانس:
      http://www.ic72.com/pdf_file/v/484533.pdf
      در ضمن آی سی FSD200 هم خیلی خوبه ولی من قبلا 500 میخریدم و متاسفانه الان من حدود 900 قیمت دارم که نسبت به توانش به نظر من به این قیمت نمی ارزه.
      موفق باشی

دیدگاه

میشه یک مدار برای FSD200 که جواب گرفتید اینجا بگذارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mr.X
          میشه یک مدار برای FSD200 که جواب گرفتید اینجا بگذارید
          سلام چند وات بذارم دوست عزیز؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
            سلام چند وات بذارم دوست عزیز؟
            حدود 5 وات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mr.X
              حدود 5 وات
              سلام.خیلی وقته کار نکردم با اف اس دی 200 از وقتی که گرون و کم شد.ولی شما بگو چند ولت و چند آمپر میخوای شاید بتونم کمک بکنم.

دیدگاه

من 12 ولت با توان 5 وات می خوام

دیدگاه

سلام آیا برای ساخت منبع تغذیه با tnyباید طبق دیتا شیت عمل کرد؟؟
                  به این دلیل میگم که نمونه های موجود با نقشه دیتاشیت متفاوت بود مثلا وجود ترانزیستور 2n5401

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                    سلام آیا برای ساخت منبع تغذیه با tnyباید طبق دیتا شیت عمل کرد؟؟
                    به این دلیل میگم که نمونه های موجود با نقشه دیتاشیت متفاوت بود مثلا وجود ترانزیستور 2n5401
                    سلام تیبا جان.طبقه دیتاشیت عمل کن.اون ترانزیستور و زنر و مقاومتی یک واتی که من اضافه کردم برای فیدبک جریانه که جریان رو ثابت نگه داره چون آی سی TNY بیشتر برای خروجیه ولتاژه و اگه بخوای جریان رو درش ثابت نگه داری و مثلا درایور ال ای دی یا شارژر و یا ... بسازی باید فیدبکشو به جای ولتاژ به فیدبک جریان تغییر بدی.موفق باشی.

دیدگاه

راه اندازی آی سی های سری VIPER

سلام
                      لطفا در خصوص نحوه راه اندازی و همچنین نوع ترانس و تعداد دور سیم پیچ اولیه و ثانیه و ضخامت سیم راهنمایی فرمایید
                      من به یک خروجی 15 ولت با 200 میلی آمپر نیاز دارم.
                      با تشکر

دیدگاه

سلام خدمت دوستان عزیز
                        میشه یه فرمول کلی برای سیم پیچی ترانسفورمرهای تغذیه سوئیچینگ بمن بگید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X