اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار buck

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار buck

سلام دوستان ما میخوایم یک مدار buck طراحی کنیم با فرض اینکه ولتاإ¾إ¾ژ ورودی اون بین 12 تا 20 ولت باشه و در خروجی جریان 5آمپر و ولتاژ 5ولت را داشته باشیم برای کنترل ترانزیستور مدار از یک tl494 یا میکرو atmega استفاده کردیم که با محاسبات من میزان سلف مدار تقریبا 24uh درومده که میخوایم از هسته تروئید(چنبره ای) با جنس فریت استفاده کنیم اما تعداددور سلف و قطر سیم را نمیدونیم از دوستان اگر نظری در مورد نحوه طراحی سلف و یا نوع ترانزیستور دارند دعوت به عمل میاد که نظرشون رو بیان کنند منتظر پیام هاتون هستم .باتشکر
    بياموز و بي آموز

پاسخ : طراحی مدار buck

http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html#Spw

من برای این کار بعد از محاسبه توسط این سایت ومعلوم شدن قطر سیم و خودالقائ مورد نیاز
    با انتخاب هسته مورد نیاز که سیم پیچ روی ان جا شود
    بایک سیگنال با فرکانس ثابت و یک مقاومت سری با سلف از طریق ولت وجریان مقدار اندکتیویته را پیدا میکنم بعد با نسبت دورهای موجود و خودالقائ بدست امده مقدار تقریبی دور را برای ان هسته پیدا میکنم.
    ولی در دیتا شیت هر هسته فرمول مخصوص این کار هست
    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

اقای کشت پور می شه یک مقدار بیشتر این موضوع رو توضیح بدید .
      نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
      بایک سیگنال با فرکانس ثابت و یک مقاومت سری با سلف از طریق ولت وجریان مقدار اندکتیویته را پیدا میکنم بعد با نسبت دورهای موجود و خودالقائ بدست امده مقدار تقریبی دور را برای ان هسته پیدا میکنم.
      ولی در دیتا شیت هر هسته فرمول مخصوص این کار هست
      یک سوال داشتم این کار را در نبود lcr متر انجام می دهید .
      با تشکر

دیدگاه

بله من LC متر دارم برای دوستانی که میخواهند این کار را یک بار تجربه کنند

دیدگاه

در خصوص روش
          با یک مدار ساده مثلا 555 یا 4011 یا .....
          یک فرکانس و ولت تقریبا ثابت تولید بشه به عنوان منبع بعد بوبین ترانس مورد نظر را با یک مقاومت سری کنیم وبه منبع متصل کنیم با اندازه گرفتن ولت مقاومت و قوانین اندکتویته به راحتی مقدار سلف ( ترانس) معلوم میشه کاری که در ال سی متر انجام میشه بعد دور ترانس رو که میدونیم و رابطه اون با اندکتویته و.........

دیدگاه

خیلی ممنون
            ایا روشی هست که قبل از پیچیدن ترانس یا سلف بشه فهمید که به اشباع می رود یا نه . لطفا اگر هست توضیح دهید .

دیدگاه

خوب اگه در حد اماتوریه از هسته سایز بزرگتری استفاده کنید.
              اما اگر حرفه ای یک مقدار شکاف بین هسته ایجاد کنید.ورقه های مخصوص هست
              من برای نمونه سازی هسته رو از یه جاش میشکنم بعد با چسب قطره ای میچسبونم وبعد اونقدر راکتانس رواندازه میگیرم تا جواب بده
              البته با اجازه از دوستان روش خودمه وبه درست وغلط اون کار ندارم
              ولی درمجموع انتخاب هسته بزرگتر برای کارهای زیر 100 وات بهتره ودر کارهای بزرگ به صرفه نیست وباید درست حساب بشه
              بعضی هستهها دارای شکاف هستند

دیدگاه

آقای کشت پور با تشکر از توضیحاتتون میشه لطفا در مورد ترانزیستوری که در مدار buck استفاده کردید و همچنین ic مورد استفادتون هم کمی توضیح بدبد
                بياموز و بي آموز

دیدگاه

سلام البته اما با چه قدرتی
                  ابتدا به سایت زیر مراجعه بفرمائید
                  http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html#Ivw
                  سپس گزینه (نوشته)
                  Buck Converter را کلیک کنید
                  مقادیر را در کادر قرار دهید و گزینه محاسبه را بزنید
                  همه چیز حساب شده

دیدگاه

شما میتونید قطر سیم تعداد دور و هسته های پیشنهادی را ببینید گزینه COIL DATA هسته های با رنگ سبز بهترین انتخاب است

این مدار کار خودمه کنترل دور موتور DC این مدار با استفاده از 0 تا 10 ولت در ورودی یا یک ولوم پالس PWM مورد نیاز رو ایجاد میکنه و از طریق TLP559 اونو به خروجی هدایت میکنه ودر خروجی به درایو موسفت میره
                    تغذیه از نوع فلای بک 24 تا 100 ولت رو قبول میکنه برای کنترل سرعت لیفتراک برقی و من اونو چندین جا نصب کردم البته نوع سه فاز اونم ساختم من در این مدار از UC3842 SMD استفاده کردم که روی برد زیر ترانسه
                    شما به شرط رعایت جهت اوج گرفتن ولت و جریان از هر قطعه ای میتونید استفاده کنید

دیدگاه

یک پیشنهاد برای افراد مبتدی
                      http://www.bucek.name/pdf/mc34063.pdf
                      هنگام ساخت منبع سوچینک :
                      1-اسپایک را فراموش نکنید و اسنوبرهای مورد نیاز
                      2-همواره پیک جریان وولت مورد نیاز برای قطعات در نظر بگیرید تا دچار سوختگی قطعات نشوید
                      ممکنه تغذیه شما 10 ولت باشه ولی پیک ولت به 30 ولت برسه یا جریان 5 امپر باشه ولی پیک اون به 30 امپر برسه
                      هم در ورودی هم در خروجی
                      شما در سایت محاسبه گر سوچینگ بعد از انجام محاسبات روی نمودارهای سمت راست متوجه همه چیز میشید
                      این همه چیزی بود که میدانستم

دیدگاه

در ظمن شما میتونین با یک ترانزیستور در خروجی آی سی پیشنهادی جریان رو تقویت کنید

دیدگاه

بازهم ممنون آقای کشت پور اطلاعات مفیدی بود و کمک زیادی به من کرد اما میتونم بپرسم که شما لیست هسته ها رو دارید بخصوص هسته های تروئیدی؟(هسته هایی که در بازار ایران یافت میشن)
                          بياموز و بي آموز

دیدگاه

با سلام دوباره
                            بله از اینترنت دانلود میشن شما ابعاد تقریبی هسته رو انتخاب کنید معمولا خود فروشنده برگه هسته هاشو داره اگر نداشت در اینترنت سرچ کنید
                            اما اگر LC متر باشه خیلی بهتره یا با روشی که توضیح دادم
                            متاسفانه فرمول زیادجواب نمیده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X