اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو وتبادل نظر]درخواست مدار تون کنترل حرفه ای با کیفیت بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو وتبادل نظر]درخواست مدار تون کنترل حرفه ای با کیفیت بالا

با سلام خدمت همه دوستان

علاقمند به ساخت یک تون کنترل هستم که در صورت راهنمایی شما عزیزان و پس از ساختش میخواهم یه آمپلی فایر استریو ماسفت با توان 200 وات رو هر کانال برای آن بسازم.

اما همانطور که خودتون میدونید (قطعـآ بهتر از من)وجود یه تون کنترل با کیفیت بالا در سطح های اند در کیفیت صدای آمپلی فایر بسیار تآثیر گذار هست

لذا از شما خواهشمندم تا یک تون کنترل حرفه ای ترجیحآ استریو (در صورت داشتن مدار دو کاناله) و همچنین یه پری آمپلی فایر باکیفیت و بدون نویز(در صورت لزوم) برای اتصال تون کنترل به آمپلی فایر خانواده ی ماسفت های IRFP240/9240 به من معرفی کنید
    منظورم از حرفه ای بودنش کیفیتش و همچنین قدرت تفکیک فرکانس ها بدن دیستورشن هست.
    چون مدار رو برای پخش موسیقی نیاز دارم .و میخوام از نظر کیفیت تو سطح نمونه های خارجی بازاری باشه.

پیشاپیش از توجهتان سپاسگزارم
    جدیدترین ویرایش توسط real_ahmadi; ۱۹:۲۷ ۱۳۹۵/۰۵/۲۸.
    دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

پاسخ : درخواست مدار تون کنترل حرفه ای با کیفیت بالا

به نظرت ما اگه همچین مداری داشتیم الان وقت داشتیم اینجا پست بزنیم؟
    من سه ساله دارم روی اینگونه مدارات کار میکنم هنوز نتونستم اونی که میخوام رو در بیارم. من دنیال یه پری میگردم که قدرت خوبی داشته باشه و از همه مهمتر صدای هیس یا همون هوای خودمون رو نداشته باشه. یه دایناکورد دیدم واقعاً عجیب بود در اوج قدرت و نهایت صدای تریبل اصلاً نویزی شنیده نمیشد.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

اره استاد در این که پاور میکسرهای دایناکورد عالین که شکی نیست
      من خودم شخصا امسال به صورت سفارشی یه دونه برا یکی از حسینه ها اوردم کیفیتش عالی بود
      اما ما ایرانی ها هم اگر بخواهیم بهترشو میسازیم.
      طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
      امروز رو کامل زندگی کن...
      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

یه سوال دارم و اینه که نمیشه اونو باز کرد از روی مدار همون دایناکورد نقشه درست کرد و ساخت؟ اگه نمیشه چرا؟

کیفیت صداش به کیفیت قطعات استفاده شده روی بردش ربط داره یا طراحی مدارش؟

دیدگاه

nnجان ما که اینجا جمع نشدیم تا مدارای بقیه شرکتا رو کپی کنیم
          تازه کپی کردن مدار خودش کلی دردسر داره
          در مورد کیفیت هم به نظر من 80در صد مربوط به طراحیه بقیه هم مربوط به نوع قطعه...
          (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

حالا مگه کپی کنیم چی میشه ؟
            ما تو خیلی موارد زحمت کپی رو هم به خودمون نمیدیم . انوقت باید بریم 2-3 میلیون پول یه میکسر بدیم :sad:

در ضمن قصدم از پرسیدن این سوال فهمیدن کامل همون سختی ها بود.

با تشکر

دیدگاه

دوستان اگر امکان داره لطف کنید یه نگاه به این مدارت بیاندازید و هر چی متوجه شدین به من هم بگین :job:
              فرمایشات شما درسته ولی تو این تحریم ها، هموناییکه به ایرانی ها و حقوقشان توجه نمیکنن حق و حقوق دار میشن؟؟؟

http://up.iranblog.com/images/52umzvubp0jggx20c1f.pdf

http://up.iranblog.com/images/jpvq96b8usdaj007cs25.rar

دیدگاه

اگر قرار باشه همه کپی کنیم که حقوق طراح رو زیر پا گذاشتیم و دایناکورد دیگه ور شکست میشه باید بره قاز چرونی :cry2:
                از کپی کردن چیزی به اطلاعات علمی اضافه نمیشه اما با طراحی و ساخت که کارخودت باشه یه حالی دیگه داره
                :mrgreen:
                کدوم مدارا :eek: :eek:
                (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

کیفیت قطعات خیلی مهمه که اینجا گیر من و شما نمیاد.
                  دانش این کار خیلی مهمه که من بی سوادم.
                  برخی قطعات هم که اصلاً توی ایران موجود نیست.
                  کپی کردن هم از روی این دستگاهها ساده نیست چون اکثراً بردهای متالیزه خیلی پیچیده و گاهاً بیش از دو لایه دارند.
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

دوستان
                    مدار ها رو ملاحظه کردین؟

دیدگاه

سلام
                      nn جان من نمیدونم چرا برای استارت، همیشه دوس داری یه مدار خفن و شلوغ بسازی! oo:
                      ازدحام قطعات که همیشه دلیل کیفیت نیس! تازه همون مدارو هم بعید میدونم حتی استاد اشک بخوان درستش کنن. چون واقعا شلوغه!
                      montarbo اسم برندی که هرکی با صوت کار میکنه، به گوشش رسیده و تو کیفیتش هیچ شکی وجود نداره. من مدارت زیادی از میکسرها و باندهای اکتیوش دیدم. نقشه هاشم همینطور، ولی در کل تو قسمت پری و تون کنترلشون، بیشتر از 12 تا OpAmp وجود نداره ( حدودا). تازه خیلیاشون هم فقط بافرن.
                      من همیشه از تون با OpAmp استفاده میکنم و راضیم. صداشو تا آخر بالا ببری و بدون ورودی ، تریبلو افزایش بدی هم صدای بسیار ناچیزی از باندها به گوش میرسه.در حالیکه مدارش فقط 2 تا 072 داره و روی برد هزار سوراخ مونتاژ شده.

میتونی از نقشه های زیر برای فیلترهای اکتیو و تون استفاده کنی:

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...YuNh6RUUG4S3pQ

اگه به کیفیت دلخواهت نرسیدی، کمکت میکنم. نگران نباش من از تو به کیفیت صدا حساسترم. ناف منو با موزیک بردین .
                      ضمنا سعی کردم نقشه هایی پیدا کنم که به تغذیه دوبل نیاز نداشته باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
                        دوستان اگر امکان داره لطف کنید یه نگاه به این مدارت بیاندازید و هر چی متوجه شدین به من هم بگین
                        فرمایشات شما درسته ولی تو این تحریم ها، هموناییکه به ایرانی ها و حقوقشان توجه نمیکنن حق و حقوق دار میشن؟؟؟

http://up.iranblog.com/images/52umzvubp0jggx20c1f.pdf

oo:

این که الان گذاشتی یعنننننننننننننننیییییییییییی چه ؟
                        حالت خوبه شما ؟ سلامتی ؟ چه خبرا ؟ برای 5 ثانیه هم که شده به اون مدار فکر کن ببین اصلا میتونی بسازیش یا نه ؟؟؟؟؟

البته خوبه ادم برای شروع دنبال کارای بزرگتر بره ولی خوب اگه قبلش هیچ تجربه ای نباشه صد درصد شکست میخوره مگر با کمک استاد اشک :mrgreen:

دیروز رفتم پشت شهرداری یه باند اکتیو ناز خوشکل montarbo دیدم کوچیکم بود گفتم داداش چند ؟؟؟ گفت جفتی 1.200
                        (1 میلیونو 200 ) گفتم داداش بعدا مزاحمت میشم ولی ارزش داره :agree:

تون کنترل میخوای بسازی پیشنهاد میکنم ام امپی باشه و با tl072 منظورم سری 7 نویزشون نسبت به بقیه کمتره :agree: خازنا هم از پلی استر بگیر از اون عدسیا بهترن

AV Maziton 100
                        Render By Artlantis Studio
                        [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز در بخش مدارات صوتی.
                          بر حسب علاقه، تقریبا تمام پستهای این بخش را مطالعه می نمایم.
                          یک سوال برایم مطرح شده که در حیطه این تاپیک می گنجد.

در چند جا و از جمله در این تاپیک، برای تقویت پری امپ و تون کنترل ، پیشنهاد استفاده از پ امپ TLO72 یا TLO74 شده.
                          با بررسی مشخصات آنها :
                          نویز ولتاژی در حدود 15nV/sqrt(HZ دیده می شود.
                          یعنی به هنگام نبود ورودی ، در باند فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز ولتاژ نویزی در حدود 2 میکرو ولت rms و 12 میکرو ولت پیک تا پیک ، ایجاد می کنند.( مولد صدای هوا .... )
                          حذف ولتاژ مشترک آن نیز 86db است.(CMRR ) که نفوذ القا برق شهری را در سیمهای ورودی و مسیرهای فیدبک و تغذیه را می تواند نشان دهد.

از طرف دیگر پ امپ در دسترس OP27 را دارید که خیلی به ایده آل نزدیکتر است و با قیمت 1200 تومان عرضه می شود.(گرچه تکی است)
                          نویز ولتاژی در حدود 3.5nV/sqrt(HZ دارد.
                          یعنی در باند فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز ولتاژ نویزی در حدود 0.5 میکرو ولت rms و 3 میکرو ولت پیک تا پیک ، ایجاد می کنند.( 4 برابر کمتر از بالایی )
                          حذف ولتاژ مشترک آن نیز 126db است.(CMRR ) که نسبت به بالایی ، 40db بهتر است.(احتمالا 100 برابر بهتر است)
                          و نیز پهنای باند کافی برای تقویت صوتی را دارد.

آیا این پ امپ OP27 برای این کار مناسبتر نیست؟
                          ( در مشخصات آن برای کاربرد اینسترومنت و کم نویز پیشنهاد داده که من بارها در آن موارد استفاده نموده ام و کم نویز بودن آن کاملا مشهود بوده.)

گرچه پ امپهای قدیمی دیگری برای کار صوتی وجود داشته اند و نیز پ امپهای جدید در آنالوگ دیوایس و burr brown , NS , TI , MAXIM
                          لیکن در دسترس بودن هم مد نظر می باشد.

با سپاس

پ.ن:
                          با مدار ذیل و پس از تنظیم آفست با پتانسیومتر ، می توان :
                          با گین 300 ، نویز پهنای باند 20 کیلوهرتز را با اسکوپ دید.
                          و با گین 10000 نویز چشمکزن و فرکانس پایین را دید.

با مقایسه پ امپهای فوق ، تفاوت کاملا محسوس خواهد بود.

پ.ن2:
                          شایان ذکر اینکه قبل از دوران رایج شدن A2D های 20 و 24 بیت، با این پ امپ دقتهای 16 تا 20 بیت از تقویت واندازه گیری فرکانس پایین بدست می آمد.
                          که با هیچ پ امپ موجود در بازار ، غیر از این قطعه میسر نمی شد.
                          فایل های پیوست شده
                          گشتی در لاله زار
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

Solsal عزیز وقتتون بخیر.
                            ممنون از اطلاعاتی که در اختیار گذاشتید.
                            استفاده از 07X از خیلی جهات مدنظر هستش. مثلا بحث قیمت که خودتون اشاره کردید. 072 الان دونه 100 تومن بیشتر نیست و تو اکثر سیستمهای صوتی با کیفیت ( میکسر، پاورد میکسر ،باند اکتیو و غیره ) از این سری آی سی استفاده میشه. یا از موارد زیر :
                            LM833
                            4558
                            5532
                            که همه این آی سی ها کیفیت قابل قبولی رو ارائه میدن. برای حذف اثرات ناخواسته خروجی هم کارهایی میشه انجام داد که کیفیت رو افزایش بده.
                            استفاده از آی سی پیشرفته صرفا باعث افزایش کیفیت نمیشه، اگه تغذیه دوبل باکیفیت وجود نداشته باشه، خازن ها پلی استر یا MKT نباشن، از مقاومتهای %1 خطا استفاده نشه، ارتباطات صوتی قبل از آمپلی را بدون سیم شیلد انجام بدیم و غیره.
                            من به دوستمون قول میدم که اگه موارد اصلی رو رعایت کنه از کیفیت مورد نظرش هم بیشتر نصیبش بشه.درحالیکه نیاز به مدارات شلوغ پلوغ هم نیست.

دیدگاه

پاسخ : درخواست مدار تون کنترل حرفه ای با کیفی

نوشته اصلی توسط علم فردا
                              با سلام خدمت دوستان عزیز در بخش مدارات صوتی.
                              بر حسب علاقه، تقریبا تمام پستهای این بخش را مطالعه می نمایم.
                              یک سوال برایم مطرح شده که در حیطه این تاپیک می گنجد.

در چند جا و از جمله در این تاپیک، برای تقویت پری امپ و تون کنترل ، پیشنهاد استفاده از پ امپ TLO72 یا TLO74 شده.
                              با بررسی مشخصات آنها :
                              نویز ولتاژی در حدود 15nV/sqrt(HZ دیده می شود.
                              یعنی به هنگام نبود ورودی ، در باند فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز ولتاژ نویزی در حدود 2 میکرو ولت rms و 12 میکرو ولت پیک تا پیک ، ایجاد می کنند.( مولد صدای هوا .... )
                              حذف ولتاژ مشترک آن نیز 86db است.(CMRR ) که نفوذ القا برق شهری را در سیمهای ورودی و مسیرهای فیدبک و تغذیه را می تواند نشان دهد.

از طرف دیگر پ امپ در دسترس OP27 را دارید که خیلی به ایده آل نزدیکتر است و با قیمت 1200 تومان عرضه می شود.(گرچه تکی است)
                              نویز ولتاژی در حدود 3.5nV/sqrt(HZ دارد.
                              یعنی در باند فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز ولتاژ نویزی در حدود 0.5 میکرو ولت rms و 3 میکرو ولت پیک تا پیک ، ایجاد می کنند.( 4 برابر کمتر از بالایی )
                              حذف ولتاژ مشترک آن نیز 126db است.(CMRR ) که نسبت به بالایی ، 40db بهتر است.(احتمالا 100 برابر بهتر است)
                              و نیز پهنای باند کافی برای تقویت صوتی را دارد.

آیا این پ امپ OP27 برای این کار مناسبتر نیست؟
                              ( در مشخصات آن برای کاربرد اینسترومنت و کم نویز پیشنهاد داده که من بارها در آن موارد استفاده نموده ام و کم نویز بودن آن کاملا مشهود بوده.)
                              سلام
                              برای محاسبه نویز چند پارامتر نیاز داریم که مهمترین آن امپدانس منبع می باشد.در حقیقت این ولتاژ نویز که شرکت های سازنده قطعات قید می کنند ،یک جزء از نویز کل مدار بوده و نویز سایر قطعات به خصوص مقاومتها را هم باید محاسبه کرده و ریشه دوم مجموع مربعات همه نویزها نویز کلی مدار را به دست می دهد.تازه این نویز حرارتی هست.
                              انواع نویزهای دیگر هم مثل نویز فلیکر ، شات نویز و ... وجود دارند
                              حالا شما نویز در این بازه را چطور محاسبه کردید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X