اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال فرایند ساخت 1 ربات امدادگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال فرایند ساخت 1 ربات امدادگر

سلام دوستان گرامی
    وقت عالی بخیر

ما قصد داریم یه ربات امدادگر بسازم . دانشگاه ما از بین دانشجویان ممتاز تعدادی افراد را انتخاب نموده و چند تیم جدا از هم به وسیله این دانشجویان ایجاد کرده است .
    متاسفانه ما تجربه ساخت ربات را اصلا نداریم . اما تلاش و پشت کارم خوبه فقط نیاز به یه سری راهنمایی ها داریم.
    بودجه ساخت هر تیم مشخصه و فقط باید هر تیم بگه که چه رباتی می خواد بسازه و لیست قطه ارائه کنند .
    ما فعلا دنبال یک مربی هستیم . اما تا پیدا شدن مربی می خوایم یه سری کارا خودمون انجام داده باشیم .
    مثلا این که لیست قطعاتی که برای یک ربات امدادگر لازمه را تهیه کرده باشیم و به بخش دانشکده برقمون بدیم تا برامون بخرن .

من به این تایپک کامل "حامد خان" درباره ساخت ربات امداد گر سر زدم
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=27398.0;topicseen
    . داخل انجمن هم سرچ کردم . اما چون اکثر کاربران که داخل بحث ها شرکت کرده بودند قبلا تجربه ساخت حدقل یه ربات مسیر یاب را داشتن . اما من هیچ تجربه قبلب از قبل درباه ساخت ربات ندارم .

راستش ما چند مشکل اساسی داریم:
    1- سیستم کنترلی که باید باری ربات استفاده بشه چیه؟ میکروکنترولر یا باید از برداستفاده کرد؟
    اگه برد پس باید از چه بردی استفاده کرد ؟
    اگه هم میگید میکرو باید از چه میکرویی استفاده کرد؟ سری مگا؟ یا آرم؟
    2- موتور ها ؟ چه نوع موتروی؟ استپ؟ سرو؟
    3-وو...

اگر ممکنه یکی از افراد که قبلا سابقه ساخت این نوع ربات ها را دارند خیلی خلاصه اسم و نوع قطعات اصلی که داخل یه ربات امداد گر معمولی مورد نیازه بگه و این که از کجا بخریم؟

با تشکر قبلی از همه شما عزیزان چه اونایی که می خونند و ج میدن :job:و چه اونایی که می خونند ولی .... :eek:

پاسخ : سوال فرایند ساخت 1 ربات امدادگر

یه چیز دیگه دوستان یادم رفت

می دونم که هر ربات را باید با توجه به قوانین اون مسابقه که قراره برگزار بشه باید ساخت
    اما ما فعلا می خوایم برای دست گرمی و این که کاری انجام داده باشیم شروع کینم یه چیزی بسازیم
    حالا اگر مسابقه ای برگزار شد . بعدن باز اون تغییرات قوانین مسابق را داخلش اعمال می کنیم .

دوستان لطفا یکی یه لیست خرید قطعه به من پیشنهاد بده تا به بخش برقمون ارائه کنم .

راستی اگه ما بخوایم از پردازش تصویر استفاده کنیم . از چه چیزی برای پردازش استفاده کنیم
    میکرو که جواب نمیده؟

دیدگاه

دوست عزیز شما دارین قدم اول خیلی بزرگ برمیدارین
      نمیدونم چی بگ اما خلاصه و مفید اینکه یه امدادگر یعنی کلی دانش عملی و تجربی
      اول از همه یه تیم مکانیک واقعا قوی میخواین
      دوم یه تیم تو کار شبکه و پروتکل های اون
      سوم برنامه نویس خبره در PC
      چهارم برنامه نویس طرف روبات(میکرو و شایدم پروسسور ها)
      و از همه مهمتر کلی بودجه
      پس کارتون خیلی سخته بهتره قبلش چند تا دست گرمی درست حسابی بسازین تا بعدش
      موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microbot
        دوست عزیز شما دارین قدم اول خیلی بزرگ برمیدارین
        نمیدونم چی بگ اما خلاصه و مفید اینکه یه امدادگر یعنی کلی دانش عملی و تجربی
        اول از همه یه تیم مکانیک واقعا قوی میخواین
        دوم یه تیم تو کار شبکه و پروتکل های اون
        سوم برنامه نویس خبره در PC
        چهارم برنامه نویس طرف روبات(میکرو و شایدم پروسسور ها)
        و از همه مهمتر کلی بودجه
        پس کارتون خیلی سخته بهتره قبلش چند تا دست گرمی درست حسابی بسازین تا بعدش
        موفق باشید
        ُلام دوست عزیز
        مرسی لطف کردید که جواب داید
        متوجه هستم . برای شروع لقمه بزرگی ورداشتیم .
        داخل برنامه نویسی تقریبا مشکلی نداریم
        داخل بودجه هم دانشگاه حمایت می کنه
        داخل تیم مکانیک چرا مشکل داریم چون دانشگاه ما مکانیک نداره ولی خدا کریمه .

شما گفتید که نمی دونم چی بگم چون کار بزرگیه و قبلش باید چندتا دست گرمی داشته باشیم
        من هم چیزی که از شما می خوام بگید اینه
        ما برای دست گرمی می خوایم فعلا یه ربات ساده خلی ساده بسازیم که این قابلیت ها را داشته باشه
        0-بتونیم از راه دور با دوربینی که روش وصل کردیم مسیر حرکتش را ببینیم
        1-و بتونیم از راه دور ( از طریق PC) طبق اون تصاویر دریافتی دوربین روی مانیتور بهش دستورات بدیم و کنترلش کنیم

خیلی ساده بگم ماشین اسبابازی هار کنترلی داخل بازار را دیدی . فعلا می خوایم برای دست گرمی همیچنین چیزی بسازیم . البته این اسبابازی که برای دست گرمی و شروعه می خوایم روش دوربین هم وصل کینم همیطور می خوایم از پروتوکل ارتباطی با تواانایی انتقال دیتا بالا درش استفاده بشه .

ما نیاز به یک سری لیست قطعه برای خرید داریم
        بزرگرترین کمکی که شما یا هرکس دیگه ای که می تونه به ما بکنه اینه که:
        1-بگید چه دوربینی بخریم ( قیمتش حدود چنده)
        2-موتورهایی که باید بخریم چیه؟(استپ باید بخریم؟ سرو باید بخریم؟ ) با چه مشخصاتی باید باشه؟
        3-برای ارتباط بین روبات و کامیپوتر باید از چه پروتکلی استفاده کنیم؟ چون قصد انتقال تصاویر دوربین را داریم حتما باید از پروتکلی استفاده کرد که قابلیت این کارو داشته باشه درسته؟ بلوتوث؟ وای -فای؟ اصلا پرتکل های دیگه چیا هستن؟
        4- و........ چیزای دیگه که شما اساتید این کار بهتر می دونید ولی من در جریانش نیستم

مرسی ویژه microbot
        لطفا هرکدوم از اساتید این کار می توانند من را راهنمایی کنند
        مرسی

دیدگاه

خواهش میکنم دوست گرامی انجام وظیف ست
          ما هم میخواستیم بریم رو امدادگر اما به علت خرج بالا و توان مکانیکی زیادی که میخواست پروژه رو دانشگاه کنسال کرد اما ما 1 ماه دنبال زیر و بمش بودیم
          الانم چیزایی که دستمون اومد بهتون میگم که شما دیگه کمتر درگیره اینجور مسائل شین
          ----------------------------------------------------------------------------
          دوربین ها
          PTZ
          Thernmal Camera
          Omni Camera
          IP camera
          Analog camera
          موتور ها
          DC واسه حرکت
          Servo Digital واسه بازو هاتون
          سنسورها
          حرارتی
          CO2
          میکروفون
          ماژولها
          GPS
          Laser Scaner
          Access Point اکسیز پوینت
          و قطعات مکانیکی که بر اساس طراحی میکانیکتون معلوم میشه

دیدگاه

دانشگاه ما از بین دانشجویان ممتاز تعدادی افراد را انتخاب نموده و چند تیم جدا از هم به وسیله این دانشجویان ایجاد کرده است .
            عجیبه ! معمولا دانشجوهایی که اینکاره هستن ، انقدر به این در و اون در میزنن تا بهشون جا و اگر شد بودجه بدن تا بیان ربات بسازن !
            من تا به حال در 3-4 تا پروژه رباتیک دخیل بودم و ندیدم عضای اون از افراد ممتاز باشن !

حالا این مسائل به کنار..یکی از رباتهایی که روش کار کرده بودیم و من قسمت الکترونیک قدرت بیشتر توی دستم بود ، همین امدادگر بود.

شما سعی کن هرچی TDP در مورد تیم های ایرانی و خارجی میتونی از اینترنت پیدا کن و شروع کن به خوندن ، اونوقت خودت دستت میاد که باید چیکار کنی.یه جاهایی هم حتما نیاز داری که قوانین رو خونده باشی ، مثلا توی امدادگر فقط باید از Access Point استفاده کنید و استاندارد های 802.11 فکر میکنم نوع A که 5.8 گیگ بود.شاید قوانین تا به حال عوض شده. یه مزیت دیگه هم که این کار داره اینه که حدود بودجه دستتون میاد ، من که هرچه قدر حساب میکردم ، کمتر از 7-8 تومن نمیشه امدادگر ساخت. واقعا رباتیک تو ایران حال به هم زن شده ، یه سر برید مسابقاتش ، خودتون متوجه میشید.
            پارسال ایران اپن ، MRL چند تا کواد روتور اورده بود که قیمت IMU (شتاب سنج سه محوره فوق پیشرفته !) روش فقط 2-3 میلیون در بهترین حالته.همینطور موتورها و بقیه تجهیزات روش ، یعنی کل یه کواد رتورشون با تجهیزات کامل دوروبر 5-6 تومن هذینه داشته ، عین خیالشون هم نیست ! 3-4 تا کواد اورده بودن.
            حالا بقیه تیم ها رو که میدی ، حالت بهم میخورد. یعنی تیم دوم با اختلاف خیلی زیاد از MRL شده بود دوم.

خلاصه ، اگر اومدی هذینه زیادی کردی ، کارم بلد بودین ، تجربه هم داشتین ، میتونن دلتون رو به مقام اوردن خوش کنید ، البته اگر MRL ، YRA ، Ariyana و... بزارن !
            در غیر این صورت احتمالا با برخورد بد مسئولین دانشگاهتون مواجه میشین. طوری که از کرده خودتون پشیمون خواهید شد. :mrgreen:

من اگر جای شما بودم ، میرفتم روی یه طرح پژوهشی خاص کار میکردم. مثلا یه نو آوری ، یه دستگاهی که کشور بهش نیاز داره..معمولا اساتید از این مسائل با خبرند..
            باور کنید از رباتیک خیلی بیشتر فایده داره...اینو من نمیگم..یه دکتر واقعا با سواد مملکت میگفت بهم..

صلاح مملکت خویش ، خسروان دانند ؟! oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح
              عجیبه ! معمولا دانشجوهایی که اینکاره هستن ، انقدر به این در و اون در میزنن تا بهشون جا و اگر شد بودجه بدن تا بیان ربات بسازن !
              من تا به حال در 3-4 تا پروژه رباتیک دخیل بودم و ندیدم عضای اون از افراد ممتاز باشن !
              خلاصه ، اگر اومدی هذینه زیادی کردی ، کارم بلد بودین ، تجربه هم داشتین ، میتونن دلتون رو به مقام اوردن خوش کنید ، البته اگر MRL ، YRA ، Ariyana و... بزارن !
              در غیر این صورت احتمالا با برخورد بد مسئولین دانشگاهتون مواجه میشین. طوری که از کرده خودتون پشیمون خواهید شد. :mrgreen:

من اگر جای شما بودم ، میرفتم روی یه طرح پژوهشی خاص کار میکردم. مثلا یه نو آوری ، یه دستگاهی که کشور بهش نیاز داره..معمولا اساتید از این مسائل با خبرند..
              باور کنید از رباتیک خیلی بیشتر فایده داره...اینو من نمیگم..یه دکتر واقعا با سواد مملکت میگفت بهم..

صلاح مملکت خویش ، خسروان دانند ؟! oo:
              سلام دوستان گرامی
              مرسی از همه شما
              خوب راستش به اون آسونی ها هم نبود که دانشگاه خودش بیاد بگه بیاید بهتون بودجه میدم
              ما از ترم یک تا الان که ترم پنج هستیم کلی دوندگی کردیم . الان هم دانشگاه راضی شده بودجه بده بهمون .

خوب حقیقتش را بخواید
              من خودم بیشتر به مباحث مخابراتی علاقه دارم
              اما دانشگاه میگه ما مستقیم نمی تونیم برای این موضوع بودجه بزاریم . پس مجبوریم به بهونه رباتیک هم که شده کارای مخابراتی انجام بدیم . مثلا خود ربات امداد گره کلی بحث ارتباطی و پروتکل های خاص باید داشته باشه که خیلی دوسش دارم.

خوب چون دانشگاه دستمون را برای ساخت ربات باز گزارشته بود به نظرم اومد اگه یه ربات امداد گر بسازیم تجربه زیادی به دست میاریم و کلی چیز مختلف می تونیم یاد بگیریم .
              چون ربات امداد گر همه چیز داخلش مورد نیازه . از بحث مخابرات بگیر تا بحث برنامه نویسی و کار با انواع مختلف سنسور ها .

ما الان نمی تونیم بریم به ریس دانشگاهمون بگیم که می خوایم بجای ربات امدادگر یه چیز دیگه بسازیم .
              ولی به نظرتون نمیشه همین طرح امداد گر را جور دیگه پیچوندش و جوری بودجه را برای کارای تحقیقاتی دیگه استفاده کرد؟
              چون بچه های تیم ما ایده هایی برای جشنواره خوارزمی دارند ولی نمی دونم دانشگاه را چی کارش کنم؟دانشگاه میگه بودجه فقط برای ربات .

راستی تیم YRA ، Ariyana مال کدوم دانشگاه ها هستند؟

راستی microbot عزیز شما هزینه را چقدر بر آورد کردی برای خودتون؟

دیدگاه

خوب دوستان به من پیشنهاد می کنید چه رباتی بسازم که این چند ویژگی را داشته باشه

1- ساختش نسبتا آسون باشه(نسبت به امداد گر)
                2-بخش مخابراتی زیاد داشته باشه(ارتباط بیسم /ارسال دیتا و...)
                3-هزینه ساختش هم نسبت به امداد گر کمتر باشه

مرسی

دیدگاه

چون اکثر که چی بگم همه قطعات رو از اون ور اب منظور سایت های فروشنده قیمت کردیم بدونه هزینه مکانیکی که کلی میشه و فقط قطعات میشد نزدیک 20 تومن
                  البته تجهیزات نسبتا کامل بود

دیدگاه

خوب حقیقتش را بخواید
                    من خودم بیشتر به مباحث مخابراتی علاقه دارم
                    اما دانشگاه میگه ما مستقیم نمی تونیم برای این موضوع بودجه بزاریم . پس مجبوریم به بهونه رباتیک هم که شده کارای مخابراتی انجام بدیم . مثلا خود ربات امداد گره کلی بحث ارتباطی و پروتکل های خاص باید داشته باشه که خیلی دوسش دارم.

خوب چون دانشگاه دستمون را برای ساخت ربات باز گزارشته بود به نظرم اومد اگه یه ربات امداد گر بسازیم تجربه زیادی به دست میاریم و کلی چیز مختلف می تونیم یاد بگیریم .
                    چون ربات امداد گر همه چیز داخلش مورد نیازه . از بحث مخابرات بگیر تا بحث برنامه نویسی و کار با انواع مختلف سنسور ها .
                    در مورد رباتیک خیلی حرف برای گفتن دارم..مخصوصا مسابقات اون توی ایران..

- اول از همه بگو کدوم دانشگاه میری..
                    - ببین بودجه برای تحقیقات تو زمینه مخابرات یه سری نکته داره..مثلا شما باید طرحی داشته باشین که بتونه اسم دانشگاه رو بزرگ جلوه بده..چرا همه دانشگاه ها میگن ربات ؟ برای اینکه میگن فلان تیم از فلان دانشگاه اول شد ، و این یعنی افتخار...شما ببین زمانی که ایران اپن شروع میشه ، چقدر برای دانشگاه ازاد قزوین تبلیغات میشه...بودجه های چند صد ملیونی برای اینکار خرج میکنند..بودجه ای که باید بین دانشگاه های آزاد مختلف پخش بشه ، نصفش میره برای قزوین ، میگن اونها مقام میارن ! خوب شما بودجه بزار ، 2-3 سال هم فرصت بده ، بعد اگه رقابت در یک حد نشد ، هر چی خواستی بگو.

مثلا تو زمینه مخابرات ، شما نمیتونی بگی من میخواهم فرستنده و گیرنده بسازم برای دیتا ، طرف اصلا نمیفهمه یعنی چی ! باید به دنبال نو آوری باشی ، مثلا بیای یه ارتباط بیسیم امن طراحی کنین ( که میدونم کار شما نیست :mrgreen برای انتقال اطلاعات ، بعد کاربردش رو به مسئولین پژوهش نشون بدین و سعی کنید تو دانشگاه ازش استفاده کنید..العان در تمام مسابقات داخل کشور ، همه از ماژولهای آماده استفاده میکنند (98 درصد !). چون نه دانش ساختش رو دارند و نه علاقه اش رو.
                    یه مثال عملی براتون بزنم ، شما برو مسابقات رو از نزدیک ببین ، شاید اصلا اسم دانشگاه صنعتی اصفهان رو نشنوی ! عوضش تا دلت بخواهد دانشگاه آزاد و...
                    حالا همین دانشگاه صنعتی اصفهان یه پژوهشکده داره که داخل اون بهترین پروژه های راداری کشور طراحی و ساخته شده و تحولات زیادی رو به ارمغان اورده برای کشور. اینکه رئیس یک دانشگاه بخواهد همچین چیزی رو درک کنه ، خیلی سخته !

امدادگر ساده ترین مبحثش همین مخابراتشه ! 2 تا اکسس پوینت میگیری ، تموم شد رفت. حالا بعضی از تیم ها بودجه زیادی دارند و اکسس پوینت های Outdoor میگیرن و امنیت لینک رو بیشتر میکنن و همچنین بردش رو. با 1 تومن میشه سر و تهش رو هم آورد.

امدادگر باید از 1-2 الکترونیکی (سیم کشی رو بلد باشه :mrgreen و 2-3 نفر مکانیکی (توانایی طراحی سازه ربات با دقت بالا) و 1-2 نفر برنامه نویس وارد به C# و میکرو کنترلرهای مختلف تو بازار. اینجا الکترونیکی ها نقش خاصی ندارن ، مخابرات که کلا تعطیل. قرار نیست کسی مدار الکترونیکی طراحی کنه (مگه الکترونیک قدرت که ممکنه ماژولهای بازار جواب نده) ، همه چیز با یه بودجه بالا خریداری میشه و فقط مهم اینجاست که یه کسی باشه +و- رو اشتباه وصل نکنه ماژولها بسوزن !

راستی تیم YRA ، Ariyana مال کدوم دانشگاه ها هستند؟
                    تهران مرکز و یزد

راستی یادم رفت ، یه نفر رو داشته باشید که فقط بره تو اینترنت بگرده ، اطلاعات اینطوری بدست بیاره ، باید شماره شناسنامه اعضای MRL و YRA و.. رو هم بدونید :mrgreen: اینها خیلی مهمه ها...مثل اینکه میگن باید رو دشمن اشراف اطلاعاتی داشته باشین oo:

1- ساختش نسبتا آسون باشه(نسبت به امداد گر)
                    2-بخش مخابراتی زیاد داشته باشه(ارتباط بیسم /ارسال دیتا و...)
                    3-هزینه ساختش هم نسبت به امداد گر کمتر باشه
                    میتونید وارد Multi Rotor ها هم بشین ، مکانیک نسبتا ساده ای دارند..مخابراتیش میتونه ابعاد مختلفی داشته باشه..(ارسال دیتا ، صدا ، تصویر و..) ، هذینه اش هم واقعا کمتره..

4 تا موتور براشلس ، 4 تا اسپید کنترلر ، 1-2 تا پک باتری لیتیم پلیمر ، شتاب سنج 3 محوره با دقت بالا ، و یه لینک RF بعلاوه یک مادر برد که بتونه اینها رو با هم ارتباط بده ، اینها ساده ترین وسایلی هستند که میتونه روش استفاده بشه..میتونید قابلیت های دیگه رو هم بهش اضافه کنید...مثلا GPS ، سنسور دما ، دوربین..

سمت امدادگر نرید ، بهتره ، از ما گفتن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح

در مورد رباتیک خیلی حرف برای گفتن دارم..مخصوصا مسابقات اون توی ایران..

- اول از همه بگو کدوم دانشگاه میری..
                      - ببین بودجه برای تحقیقات تو زمینه مخابرات یه سری نکته داره..مثلا شما باید طرحی داشته باشین که بتونه اسم دانشگاه رو بزرگ جلوه بده..چرا همه دانشگاه ها میگن ربات ؟ برای اینکه میگن فلان تیم از فلان دانشگاه اول شد ، و این یعنی افتخار...شما ببین زمانی که ایران اپن شروع میشه ، چقدر برای دانشگاه ازاد قزوین تبلیغات میشه...بودجه های چند صد ملیونی برای اینکار خرج میکنند..بودجه ای که باید بین دانشگاه های آزاد مختلف پخش بشه ، نصفش میره برای قزوین ، میگن اونها مقام میارن ! خوب شما بودجه بزار ، 2-3 سال هم فرصت بده ، بعد اگه رقابت در یک حد نشد ، هر چی خواستی بگو.
                      مثلا تو زمینه مخابرات ، شما نمیتونی بگی من میخواهم فرستنده و گیرنده بسازم برای دیتا ، طرف اصلا نمیفهمه یعنی چی ! باید به دنبال نو آوری باشی ، مثلا بیای یه ارتباط بیسیم امن طراحی کنین ( که میدونم کار شما نیست :mrgreen برای انتقال اطلاعات ، بعد کاربردش رو به مسئولین پژوهش نشون بدین و سعی کنید تو دانشگاه ازش استفاده کنید..العان در تمام مسابقات داخل کشور ، همه از ماژولهای آماده استفاده میکنند (98 درصد !). چون نه دانش ساختش رو دارند و نه علاقه اش رو.
                      یه مثال عملی براتون بزنم ، شما برو مسابقات رو از نزدیک ببین ، شاید اصلا اسم دانشگاه صنعتی اصفهان رو نشنوی ! عوضش تا دلت بخواهد دانشگاه آزاد و...
                      سلام
                      مرسی بابت جواب و پیگری شما دوست عزیز.
                      من دانشگاه آزاد هستم . پایین مایینا ایران هستش بهتره نگم .
                      برای ترح مخابراتی خوبه . خیلی خوبه بیشتر بحث کنید . چون من ترم 5 ام خیلی چیزی نمی دونم از کجا و چجوری شروع کنم .
                      خوب راستش همین فرستنده اف ام که گفتی . ما می خواستیم با همین شروع کنیم چون موضوع دیگه ای مد نظر نداشتیم و فکر هم کردیم شاید ساده تر باشه برای شروع . البته ما داریم باهم میکرو رو شروع می کنیم ولی یکی از دوستام خیلی حرفیه ای داخل میکرو وارده اونم ترم پنجه .
                      خوب میگی باید نو آوری کنیم . آخه راستش باید یکی راهنمایی کنه . ما پشت کارش را داریم اما راهنما می خوایم
                      استادا هم خیلی سر سری یه چیزی میگن . یا میگن برید اینترنت خودتون سرچ کنید یا یه جوری دست به سر می کنند .
                      یکی از استادام منو تشویق کرده که برم سراغ طراحی انتن . میگه آینده داره . میگه داخل بعضی شاخه هاش هنوز جا برای نو آوری هست . ولی من بجز بحث میدان و موج دوست دارم داخل بحث سیستمی هم فعالیت کنم مثلا ساخت فرستنده ها و گیرنده ها . اما خیلی سر در نمیارم . حتی پروتکل ها رو درست بلد نیستم یا مزیت انواع مدولاسیون های دیجیتال مثل ASK و. را نسبت به هم و اینکه از هر کدوم کیا استفاده میشه؟
                      بستگی به پهنای باند داره؟ یا بستگی به شرایت جوی؟

نوشته اصلی توسط محمد.ح
                      میتونید وارد Multi Rotor ها هم بشین ، مکانیک نسبتا ساده ای دارند..مخابراتیش میتونه ابعاد مختلفی داشته باشه..(ارسال دیتا ، صدا ، تصویر و..) ، هذینه اش هم واقعا کمتره..
                      میشه درباره کاربرد هاش و همینطور لیگ های برگزاریش یه کم توضیح بدید؟
                      هزینه ساختش حدود چقدر میشه؟

دیدگاه

لیگ روبات های پرنده و UAV تو IranOpen

دیدگاه

سلام
                          مرسی بابت جواب و پیگری شما دوست عزیز.
                          خواهش میکنم
                          من دانشگاه آزاد هستم . پایین مایینا ایران هستش بهتره نگم .
                          دانشگاه ازاد که پایین و بالا نداره ! سر و ته یه کرباسه ! من خودمم دانشگاه آزاد بودم کاردانی..

برای ترح مخابراتی خوبه . خیلی خوبه بیشتر بحث کنید . چون من ترم 5 ام خیلی چیزی نمی دونم از کجا و چجوری شروع کنم .
                          طرح مخابراتی ؟! چی میتونم بگم ، خلاقیت و نو آوری که توی اینترنت پیدا نمیشه ! باید توی ذهن خودت و دوستانت دنبال یک سیستم مخابراتی باشی..
                          اگر هم اطلاعاتت از مخابرات کمه ، بهتره دنبال طراحی نری..چون دانش بالایی میخواهد..

خوب راستش همین فرستنده اف ام که گفتی . ما می خواستیم با همین شروع کنیم چون موضوع دیگه ای مد نظر نداشتیم و فکر هم کردیم شاید ساده تر باشه برای شروع .
                          اف ام که خیلی پایه ای هست..باید روی مدولاسیون های دیجیتال پیشرفته کار کنید.سعی کن چند تا کتاب مخابرات دیجیتال بخونی..

البته ما داریم باهم میکرو رو شروع می کنیم ولی یکی از دوستام خیلی حرفیه ای داخل میکرو وارده اونم ترم پنجه .
                          قضیه این "داخل" چیه ؟ :icon_razz: فکر نمیکنم از پس کار روباتیک بر بیاین..مگه اینکه از العان شروع کنید و 1-2 سال دیگه به جاهای خوبی برسین..ببین وقتی من میگم کار روباتیک ، یعنی باید انقدر کار عملی در الکترونیک کرده باشین ، که وقتی به یه عملی تو ربات احتیاج دارین ، سریع بفهمی باید چه مداری استفاده بشه..واین یعنی تجربه کافی.

خوب میگی باید نو آوری کنیم . آخه راستش باید یکی راهنمایی کنه . ما پشت کارش را داریم اما راهنما می خوایم
                          این دیگه مشکل خودتونه ، تو دانشگاه ما کلا یه استاد هم نیست که تو مخابرات میدان و امواج درست و حسابی کار کرده باشه ، ولی من یه استاد خوب میشناسم که پر از اطلاعات هست و اون هم اینترنت..شما در هر زمینه ای که بخواهید تو اینترنت مطلب ریخته..فقط باید زبان تخصصیت خوب باشه..

استادا هم خیلی سر سری یه چیزی میگن . یا میگن برید اینترنت خودتون سرچ کنید یا یه جوری دست به سر می کنند .
                          یکی از استادام منو تشویق کرده که برم سراغ طراحی انتن . میگه آینده داره . میگه داخل بعضی شاخه هاش هنوز جا برای نو آوری هست .
                          خیلی از استاد ها اینطوری هستند که اسم استاد رو بردند زیر سوال...استادت بد نگفته ، ولی آنتن داریم تا آنتن..همین که میگه چند تا شاخه ، یعنی اینکه شما باید انقدر تو اینترنت تحقیق کرده باشی و بدونی که کجا مثلا تو ایران کار نشده یا کمتر کار شده و بهش نیاز هست..بری سمت اون..من اینهارو مطرح نمیکنم.

ولی من بجز بحث میدان و موج دوست دارم داخل بحث سیستمی هم فعالیت کنم مثلا ساخت فرستنده ها و گیرنده ها . اما خیلی سر در نمیارم . حتی پروتکل ها رو درست بلد نیستم یا مزیت انواع مدولاسیون های دیجیتال مثل ASK و. را نسبت به هم و اینکه از هر کدوم کیا استفاده میشه؟
                          بستگی به پهنای باند داره؟ یا بستگی به شرایت جوی؟
                          متاسفانه مطلب توی 1-2 خط نمیگنجه ، میتونی در مورد مخابرات تو بخش خودش بپرسی ولی شما میتونی راحت با خوندن چند تا کتاب و سوال پپیچ کردن استاد ها تقریبا مسائل پایه ای رو بفهمی. ولی وقتی میگی رباتیک ، یعنی یه ماژول RF ساختن ، به همین سادگی ها نیست..پیچیدگی خاص خودش رو داره..ابزار خاصی نیاز داره..

میشه درباره کاربرد هاش و همینطور لیگ های برگزاریش یه کم توضیح بدید؟
                          هزینه ساختش حدود چقدر میشه؟
                          هذینه اش بستگی به نوع تجهیزاتی که روش سوار میشه داره ، من زیاد روش تحقیق نکردم. لیگهاش هم همون UAV توی ایران اپن مثلا. شما چرا یه خورده تو اینترنت تحقیق نمیکنی ! همینجوری مطلب ریخته رو زمین ، فقط باید جمعشون کنی ! میتونی قوانین مسابقاتش رو گیر بیاری. :redface:

دیدگاه

مرسی دوست عزیز بابت پاسخ ها
                            باشه میریم سرچ می کنم
                            ولی من می خواستم قبلش یه سر نخ به دست بیارم بعد برم دربارش سرچ کنم . آخه باید قبلش بدونم می خوام دنبال چی بگرم ؟!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

مرســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــتی
                            رفیـــــــــــــــــق

دیدگاه

ما داریم یکی می سازیم ! کل برقش و قسمتی از مکانیک با من و یکی دیگس . 90 % تموم شده درایو موتورا با من بوده که ساختمش (هر موتور 20 آمپر) و rf رو هم دوستم راه انداخته . سوالی هست در خدمتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X