اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه فاصله هوایی برای سلف بوست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه فاصله هوایی برای سلف بوست

سلام من یه مدار بوست ساختم که توی توی اسپایس خوب کار میکنه اینم عکساش:

ورودی 11V خروجی 24V جریان هم 4A یعنی 96W تمام پارامتر های لازم هم توی نمودار و مدار مشخصه فرکانس ای سی 74Khz هستش
    فقط انتخاب [glow=red,2,300]هسته[/glow] و [glow=red,2,300]فاصله هوایی[/glow] مونده اگه دوستان کمک کنن :rolleyes:

پاسخ : محاسبه فاصله هوایی برای سلف بوست

سلام آروین عزیز
    با اجازه از دایی جان
    برای سلف مدار بوست که نیازی به گپ نیست.اگه اشتباه نکنم، گپ فقط برای فلای بکه.
    مقدار اندوکتانس سلف که مشخصه. برای جریان قابل تحملش هم با توجه به توان خروجی، باید سلفی با تحمل جریان حداقل 10 آمپر بخری که هم تو شارژ شدن ها اشباع نشه و هم تحمل این مقدار جریانو از لحاظ فیزیکی ( قطر سیم ) داشته باشه. اگه پیدا نشد باید خودت با هسته تیروئیدی بپیچی یا چند تا کوچیکترو سری کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
      سلام آروین عزیز
      با اجازه از دایی جان
      برای سلف مدار بوست که نیازی به گپ نیست.اگه اشتباه نکنم، گپ فقط برای فلای بکه.
      مقدار اندوکتانس سلف که مشخصه. برای جریان قابل تحملش هم با توجه به توان خروجی، باید سلفی با تحمل جریان حداقل 10 آمپر بخری که هم تو شارژ شدن ها اشباع نشه و هم تحمل این مقدار جریانو از لحاظ فیزیکی ( قطر سیم ) داشته باشه. اگه پیدا نشد باید خودت با هسته تیروئیدی بپیچی یا چند تا کوچیکترو سری کنی.
      والا من جاهایی خوندم که بوست هم یه نوع فلابکه :eek:
      برای سلف هم میخام خودم بپیچم :rolleyes: محاسبات سیم رو بلدم محاسبات انتخاب هسته رو بلد نیستم! :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        والا من جاهایی خوندم که بوست هم یه نوع فلابکه :eek:
        برای سلف هم میخام خودم بپیچم :rolleyes: محاسبات سیم رو بلدم محاسبات انتخاب هسته رو بلد نیستم! :sad:
        من از مبدل بوست زیاد استفاده کردم ولی سلفش نیاز به گپ نداشته. مثلا این :

http://8200.6.img98.net/out.php/i92573_111.jpg

منم کامل بلد نیستم که محاسبات پیچیدن سلف چیه ولی تو یکی از پستها دوستان توضیح دادن .
        فکر کنم پست زیر باشه :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23256.225

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
          من از مبدل بوست زیاد استفاده کردم ولی سلفش نیاز به گپ نداشته. مثلا این :

http://8200.6.img98.net/out.php/i92573_111.jpg

منم کامل بلد نیستم که محاسبات پیچیدن سلف چیه ولی تو یکی از پستها دوستان توضیح دادن .
          فکر کنم پست زیر باشه :

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=23256.225
          ممنون که جوابمو میدی دوست عزیز

این مدار رو بستی؟ جریان و ولتاژ ثابت بود؟

دیدگاه

خواهش میکنم
            آره ساختم. اگه یادت باشه میخواستم منفی هم براش بسازم. الان ازش استفاده کردم و تو این تاپیک به بقیه دوستان هم توضیح دادم:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=57769.45

ولتاژ و جریانش هم خوبه. فقط باید نکات مدارات سوییچینگ رو رعایت کنی که خودت میدونی

دیدگاه

این سلف هایی که شما استفاده کردی تروئیدی هستند که فاصله هوایی توی خودشون هست!

ویدوتم دیدم جالب بود :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                این سلف هایی که شما استفاده کردی تروئیدی هستند که فاصله هوایی توی خودشون هست!

ویدوتم دیدم جالب بود :biggrin:
                ممنون
                ولی تا جایی که سواد من قد میده، فاصله هوایی برای هسته های ترانسیه و مصرفشم تو فلای بکه :redface:
                اگه اشتباه میکنم، بی زحمت توضیح بده تا یاد بگیرم. :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                  ممنون
                  ولی تا جایی که سواد من قد میده، فاصله هوایی برای هسته های ترانسیه و مصرفشم تو فلای بکه :redface:
                  اگه اشتباه میکنم، بی زحمت توضیح بده تا یاد بگیرم. :smile:
                  والا منم به شک انداختی :biggrin:

دیدگاه

یکی از دوستان گفته بوست نوعی از فلای بکه ! پس فاصله هوایی میخاد!

دیدگاه

مبدل فلای بک در واقع همون مبدل بوست هست که به کمک یه سیم پیچ اضافه روی هسته ایزوله شده .
                      اما در مبدل بوست هم دقیقا مثل فلای بک باید انرژی ذخیره بشه پس در هسته هایی که مدار مغناطیسی شون بسته می شه مثل EE و غیره حتما باید فاصله هوایی استفاده بشه .
                      از هسته های تروئید پودر آهن (نه فریت ) و یا هسته های استوانه ای هم میشه استفاده کرد .
                      اما برای محاسبات سلف می تونید از لینک زیر تعداد دور سیم و هسته مورد نیاز و قطر سیم رو بگیرد سپس به کمک یه سلف سنج فاصله هوایی رو با توجه به مقدار اندوکتانس بدست بیارد .
                      http://schmidt-walter.eit.h-da.de/sm...smps_in_e.html

دیدگاه

وروجک جان ممنون

برای اندوکتانس سلف من با فرمول های مختلف مقداری در حدود2 میکروهانری برای شرایط مدارم پیدا کردم. ولی با اسپایس که شبیح سازیش کردم پیک های جریان خیلی بالا بود تا 30 آمپر .... سرتو درد نیارم با سلف 20 میکرو هانری روی بیک 10A مدارم خوب کار میکنه ... میخاستم ببینم بهتره توی این توپولوژی بوست سلف حالت پیوسته کار کنه یا ناپیوسته؟

بازده کدون بیشتره و همینطور کارکرد!؟1!؟!؟!

دیدگاه

واقعا کم لطفی کردی که براش 2 میکروهانری گذاشتی :biggrin:
                          همون 20 میکرو مقدار منطقی تری هست .
                          در حالت ناپیوسته انرژی سلف به طور کامل تخلیه میشه و در این موقع احتمال اینکه ولتاژ خروجی زیر بار نامی افت کنه وجود داره . بنابراین بهتره حالت پیوسته استفاده بشه . در حالت پیوسته سلف مقدار انرژی بیشتری رو باید ذخیره کنه تا هیچ موقع تخلیه کامل نشه
                          از نظر بازده هم فکر نکنم چندان تفاوتی با هم داشته باشن .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X