اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه منبع تغذیه سوئیچینگ رو متغییر کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه منبع تغذیه سوئیچینگ رو متغییر کنم؟

با سلام خدمت دوستان
    من موفق شدم یه منبع تغذیه سوئیچینگ 200 وات ( 25 ولت 8 آمپر ) طراحی کنم.
    حالا میخوام این منبع رو متغییر کنم ولی اساس کار رو نمیدونم! اصلا نمیدونم که از کجا باید شروع کنم!! البته زیادم شوت نیستم ها! میدونم که باید المانهای فیدبکم رو دستکاری کنم.
    من واسه متغییر کردن منبع از LM317 به همراه 2N3773 استفاده کردم ولی مدارم یه خورده بزرگ شد و از لحاظ تلفات حرارتی طوفان کرد!!!!
    تو کتاب Switchmode Power Supply Handbook یه جورایی در مورد متغییر کردن این گونه منابع توضیح داده ولی تقریبا چیزه زیادی نتونستم بفهمم( البته وقت کم گذاشتم ). حالا از دوستانی که تو این مورد کار کردن خواهش میکنم که بهم کمک کنن.
    از لینک زیر میتونید شماتیک و 3تا عکس از منبع رو دانلود کنید.

باتشکر

پاسخ : چگونه منبع تغذیه سوئیچینگ رو متغییر کنم؟

خوب اساس منبع تغذیه سوئیچ در اینکه که از یک منبع بزگ یک لحظه رو عبور میده و این لحظه ها با توجه به دور اولیه و ثانویه یک ترانس یک میانگین ولتاز در خروجی تولید میکنه پس در حقیقت تو می خواهی ولتاز لحظه رو بالا ببری یا پایین بیاری یا همون میانگین ولتاز رو تغییر بدی پس با همون دیوتی سایکل و تغییر فرکانس می تونی رنج ولتاز رو از 0 تا چند هزار ولت تغییر بدی

پس کل قضیه بر میگرده به دستکاری در قسمت فیدبک و نمونه برداری از ولتاز خروجی البته باید توجه داشته باشی که بوبینت به اشباع نره
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پاسخ : چگونه منبع تغذیه سوئیچینگ رو متغییر کنم؟

ممنون aliila جان
      اگه راستشو بخوای من نمیخواستم تو این تاپیک مشکلم رو مطرح کنم ولی چون شما اشاره کردین مجبورم که بگم.
      من تو این پروژه به این نتایج رسیدم( البته گفته هام رو بنابه مشاهداتم میگم و هیچ سندی برای درستیشون ندارم):
      1. با تغییر فرکانس ولتاژ هیچ تغییری نمیکنه! دونستم که با افزایش فرکانس هسته فریت رو میتونم کوچیکتر انتخاب کنم چون افزایش فرکانس باعث کاهش تعداد دورهای سیم پیچی میشه.
      2. زمان وظیفه یا همون Duty Cycle باعث افزایش جریان و مانع ایجاد افت ولتاژ در خروجی میشه.

حالا دوست عزیز مشکلم میدونی چیه!!! اینکه نمیتونم تصور کنم که چطوری میشه با تغییر مقدار مقاومت شبکه فیدبک ولتاژ خروجی تغییر میکنه! من تو محاسباتم منبع 20 ولت 7 آمپر رو بررسی کرده بودم ولی حالا یه منبع 25 ولت 8 آمپر از آب در اومد! البته نا گفته نمونه که با تغییر مقاومت فیدبک میتونم ولتاژ رو روی 20 ولت تنظیم کنم و بهترین جوابم نسبت به 25 ولت میده.

الان سوالی که دارم اینه! اگه ما میتونیم با تغییر مقاومت ولتاژ خروجی رو کم و زیاد کنیم چه لزومی داشت که برای ترانس تعداد دور محاسبه کنیم؟

البته امیدوارم دوستان قبل از همه چیز یه راه حلی واسه متغییر کردن خروجی برام پیشنهاد بدن.

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X