اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Electroless copper plating process مس نشانی بدون جریان برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Electroless copper plating process مس نشانی بدون جریان برق

میخواهیم روی یک نارسانا یک لایه فلز بنشانیم .
    توضیح اینکه عمل فوق یک از عملیات میانی تولید مدار چاپی چند لایه است ( دولایه و بیشتر ) در ایران بیشتر به متالایز معروف است

من تا حالا دو روش پیدا کردم روش فزیکی بخار فلزی تنگستن در خلاء و روش شیمیایی پالادیوم
    آیا روش ارزان قیمت دیگری هست ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

پاسخ : Electroless copper plating process مس نشانی بدون جریان برق

یافتم به این عمل در بازار الکترولس میگن اگه دنبال آدرس الکترولس بگردی آخرش میرسی به جسمی که بهش مدارچاپی میگن است
    مثلا http://ibe-ir.com/ContentDetails.aspx?Typeid=223

دیدگاه

با سلام البته روشهای دیگه ای هم به غیر از ابکاری در خلاء و یا استفاده از پالادیم هست مثلا استفاده از رنگ کربن و...اما باید دید منظور شما از روش ارزانتر در چه مقدار از تولید هست اگر برای نمونه های تحقیقاتی و دانشجوئی است یقینا کربن ارزانترین راه و سریعترین و بی دردسر ترین راهه .البته فرایند الکترولس فقط مختص به مدارچاپی نیست و تقریبا تمام صنایعی که مجبور به آبکاری فلز بر روی غیر فلز هستند از روش الکترولس استفاده میکنند مثلا آبکاری مورد استفاده در صنایع خودروسازی، ملزومات تزئینی مثل دکمه ها و چوب های پرده و .....هر چند که در تولید مدارچاپی عمدتا از الکترولس مس بعد از حساس کردن با پالادیم استفاده میکنند(البته الکترولس نیکل هم قبل از آبکاری طلا الزامی است) اما از الکترولس نیکل هم در صنایع دیگر استفاده میشود.به آبکاری الکترولس آبکاری شیمیائی بدون برق هم میگویند مثلا مس شیمیائی-نیکل شیمیائی-قلع شیمیائی و ....اما توجه داشته باشید مرحله الکترولس یا آبکاری شیمیائی اخرین مرحله از مجموعه مراحل حساس کردن و قابل پوشش دهی کردن سطح غیر فلزی است.پیشنهاد میکنم جهت اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در زمینه ابکاری فلز بر روی غیر فلز به طور کلی بهلینک زیر مراجعه نموده و در صورت تمایل مطالعه نمائید

http://www.technicaltoolworld.com/Default,fa-IR,TechnicalToolsWorld,Content,Document,Name,Abkar ipalstic,TabID,203.aspx

در ضمن در لینک ئفوق ترکیب مواد مورد نیاز هم آمده که با کمی مشورت و تجربه میتوانید به نتیایج راضی کننده ای برسید اما اگر تمایل به خرید مواد آماده و تست شده دارید غیر از شرکت ایران برد الکترونیک که لینکش رو خودتون معرفی کرده اید میتوانید از مواد شرکت سیمین براق که لینکش در زیر اماده هم استفاده کنید:
      http://siminbarragh.com/fa/pcb.htm
      موفق باشید
      زکات علم،نشر و پخش آن است.
      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

باسالام جناب آقای karapcb
        من از زحمات صمیمانه شما تشکر میکنم و براتون آرزوی موفقیت دارم

دو تا سوال داشتم
        1- فلز روی (tin) محافظ مس رو با چه اسیدی پاک میکنن
        2- با یک سکه بهار آزادی تقریبا چند تا برد به اندازه مادر برد رو میشه آب کاری کرد و کلا عیار طلا در برد ها چند است حدودی هم بگید خوبه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          باسالام جناب آقای karapcb
          من از زحمات صمیمانه شما تشکر میکنم و براتون آرزوی موفقیت دارم

دو تا سوال داشتم
          1- فلز روی (tin) محافظ مس رو با چه اسیدی پاک میکنن
          2- با یک سکه بهار آزادی تقریبا چند تا برد به اندازه مادر برد رو میشه آب کاری کرد و کلا عیار طلا در برد ها چند است حدودی هم بگید خوبه .
          شما لطف دارید و هر آنچه هست صرفا انجام وظیفه ست.

در مورد سوال اول اگر منظورتان هست استریپر قلع یا قلع و سرب هست معمولا این محلول به صورت آماده خریداری شده و فرمولاسیون آن در اختیار شرکتهای سازنده است و معمولا اونها هم با یک کد این محصول رو معرفی میکنند مثلا:
          استریپر قلع و قلع – سرب: (PC 1113-PC 1158)

تک جزئی، ظرفیت بالا برای انحلال قلع و قلع سرب، سرعت زیاد استریپ کردن 15 میکرون در دقیقه، عاری از فلوئورید، پراکسید و تیواوره، بدون اثر بر روی لامینیتهای اپوکسی، بدون تولید لجن، اثر آن بر روی مس حداقل ممکن بوده، عملکرد آن بدون تولید گرما می باشد.

در مورد سوال دوم در مورد آبکاری طلا اگر منظورتان ابکاری با استفاده از الکترولیت طلا هست که ما معمولا از شمش های طلا استفاده میکنیم (هرچند که گاهی از طلای شکسته و دسته دوم ذوب شده هم استفاده کردیم) و بستگی دارد به سطح ابکاری و میزان ضخامت مورد نیاز(به طور کلی فرمول خاصی ندارد و همه چی بستگی به تعیین شرایط از طرف شما و میزان سطح طرحتان دارد) اما اگر منظورتان ابکاری شیمیائی است که معمولا به عنوان پوشش نهائی استفاده میشود این محلول هم به صورت آماده از کمپانی های سازنده خریداری میشود و درصد طلای موجود در آن هم در اختیار خودشان هست و ما هم نیازی نداشتیم که اطلاعات بیشتری داشته باشیم .

موفق باشید
          {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

بحث من همون لایه نشانی شیمیای طلا بود فکر کردم شاید محلول رو عین الکترولیت خودتون میسازید.میشه یک عیار بدید که یک لیتر محلول طلای رسوب دهنده یا نیکل چند تا برد رو ساپرت میکنه و قیمتش چنده . ودر ضمن قیمت محلول پالادیوم چنده
            در ضمن چرا لایه تین یا روی یا قلع و سرب رو از روی مس حذف میکنن ؟ خوب خودش که یک محافظ مس است چرا دوباره با نیکل یا طلا جایگزین بشه ؟
            و سوال آخر اینکه تحریم ها چه اثری روی تهیه مواد شما گذاشته ( انگار همش وارداتی است ) و روی قیمت ها و افزایش پی در پی تحریم ها میتونه تولید مدار چاپی ایران رو کلا فلج کنه ؟
            انگار سوالاتم خیلی زیاد شد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              بحث من همون لایه نشانی شیمیای طلا بود فکر کردم شاید محلول رو عین الکترولیت خودتون میسازید.میشه یک عیار بدید که یک لیتر محلول طلای رسوب دهنده یا نیکل چند تا برد رو ساپرت میکنه و قیمتش چنده . ودر ضمن قیمت محلول پالادیوم چنده
              دوست من هر چند که فرمول ساخت مواد آبکاری در اختیار باشه اما باز بهتر است تا برای بالاترین کیفیت از مواد آماده کمپانی های سازنده استفاده کرد رمز کیفیت این شرکت ها معمولا در افزودنی های اختصاصی و انحصاری خودشون هست که خب هیچ موقع نمیفروشن مواد شرکتهای :انتون-اتوتک-شلوتر-آلفا شیمیکال از مواد خوب و با کیفیت هستند اینیکه یک لیتر مواد بتونه چند تا برد رو پوشش بده هم یک مقدار غیر تخصصی است چون شما باید اول مشخص کنید با چه ابزاری میخواهید اینکار رو انجام بدید اگر به روش دستی هست که متاسفانه ما ایده ای نداریم چون تجربه ای نداریم.در مورد قیمت هم باید از فروشندگان این مواد بپرسید
              نوشته اصلی توسط aliila
              در ضمن چرا لایه تین یا روی یا قلع و سرب رو از روی مس حذف میکنن ؟ خوب خودش که یک محافظ مس است چرا دوباره با نیکل یا طلا جایگزین بشه ؟
              در مورد این سوال هم باید به اختلاف روشهای تولید بین دو روش زیر دقت بیشتری نمائید:
              http://karapcb.com/blog/pcb-articles/%D9%81%D8%B1%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DB%8C-pcb-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C_50.html

http://karapcb.com/blog/pcb-articles/%D9%81%D8%B1%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DB%8C-pcb-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4_54.html
              نوشته اصلی توسط aliila
              و سوال آخر اینکه تحریم ها چه اثری روی تهیه مواد شما گذاشته ( انگار همش وارداتی است ) و روی قیمت ها و افزایش پی در پی تحریم ها میتونه تولید مدار چاپی ایران رو کلا فلج کنه ؟
              انگار سوالاتم خیلی زیاد شد .
              در مورد سوال آخر هم که دیگه خدا نکنه این اتفاق بیافته.......آمین
              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

موندم جواهر ساز بشم یا مادر برد و دوربین دیجیتالی درست کنم
                این متن رو مطالعه کنید

ابتدا به شکل مورد نظر که از جنس موم ریختهآ‌گری شده است چند عدد سیم مسی نازک جهت ایجاد جریان وصل میآ‌شود. سپس قطعه موم را به رنگآ‌های عادی از جنس نقره، آغشته میآ‌کنیم تا هادی جریان برق شود. لازم به یادآوری است که مجموعه مدلآ‌های مومی و غیره بایستی با دقت جا به جا شوند. سپس قطعه در وان سولفات مس بهآ‌وسیله یک لایه نازک مس به مدت ۱۵ دقیقه آبکاری میآ‌کنیم که ابن عمل مانع حل شدن لایه نقره روی موم در وان سیانوری باآ‌ آمپر کم میآ‌شود.

پس از عمل فوق قطعه شستشو شده و در وان اصلی یعنی نقره سیانوری با آمپر بین ۱۶۱۴-۱۰۷۶ بر متر مربع الکتروفوم میآ‌شود. این دانسیته جریان از میزان آمپری که در آبکاریآ‌های معمولی استفاده میآ‌شود زیادتر است. ولی وان نیز غلظت بالایی دارد. اغلب پروفسور Lechtzin و دانشجویانش در سطح کار، ناصافی هایی گره مانند مشاهده می کردند که گاهی قابل قبول و بعضی اوقات قابل پذیرش نیست.

جهت داشتن سطح صاف و بدون گره، می توان از جریان پریودیک و یا جریان معکوس استفاده کرد که به طور معمول بین ۶۰ ثانیه رفت و ۱۰ ثانیه برگشت دارد.

البته در این حالت می توان سرعت رفت و برگشت جریان را کم یا زیاد کرد که بستگی به نوع ساختار مورد نیاز و بقیه خصوصیات لایه الکتروفرمینگ دارد. جهت بهآ‌دست آوردن یک ساختار مناسب بایستی تلاطم لازم در وان را ایجاد کرد که توسط یک حرکت میله کاتدی و یا پمپ فیلتر ایجاد میآ‌شود.

پس از یک ساعت در حدی که ضخامت نقره مناسب باشد و قطعه استحکام لازم را پیدا کند، قطعه را از وان خارج کرده و در محلی مناسب که چندان در معرض دید نباشد سوراخی ایجاد میآ‌کنیم که سپس با غوطه ور ساختن در آب جوش، موم ذوب شده و خارج می شود.

پس از این که موم به طور کامل ذوب و از قطعه خارج شد، قطعه جواهر مورد نظر که دیگر شکل گرفته است دوباره داخل وان سیانور نقره رفته و حدود ۲ ساعت دیگر داخل وان باقی میآ‌ماند.

پرفسور Lechtzin هر از گاهی قطعه را از وان خارج کرده و با دست خم میآ‌کند و زمانی که دیگر قطعه خم نشود بدین معناست که ضخامت قطعه به اندازه کافی است و استحکام لازم را پیدا کرده است. البته در بعضی از نقاط قطعه ممکن است جریان کمی کشیده بوده و هنوز قطعه نازک باشد و ضخامت بیشتری احتیاج داشته باشد.

بهآ‌طور معمول ضخامت لایهآ‌ آبکاری شده در حدود ۵/۰ میلی متر است. البته ضخامت نقره مورد نظر بستگی به شکل و پیچیدگی قطعه و همچنین استحکام مورد نظر از لایه الکتروفوم دارد. برای نمونه جواهری که به عنوان دستبند استفاده میآ‌شود استحکام بیشتری از یک گردنبند دارد

خیلی جالبه مگه نه ؟ این رنگ نقرهای هادی الکتریکی چیه ؟ آیای بعد از خشک شدن حل میشه توسط حلال

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  موندم جواهر ساز بشم یا مادر برد و دوربین دیجیتالی درست کنم
                  این متن رو مطالعه کنید

خیلی جالبه مگه نه ؟ این رنگ نقرهای هادی الکتریکی چیه ؟ آیای بعد از خشک شدن حل میشه توسط حلال
                  مهندس جان مطالعه شد اما اگر دقیقا مشخص کنید دنبال چی هستید بهتر میشه راهنمائیتون کرد در چه حد و سطحی نیاز به تولید دارید؟برای مادر برد نیاز به تولید مداهای چند لایه دارید(معمولا) ایا توان فنی و امکانات لازم رو دارید؟اگر قصد ساخت یک مدارچاپی متالیزه دو لایه دارید اون هم در سطح نمونه سازی و تحقیقاتی بهترین راه و کم دردسر ترین راهش روش رسانا کردن داخل سوراخها با کربنه و بعد ابکاری داخل سوراخها با محلول مس که ساختش خیلی سخت نیست و فضای زیادی هم نمیخواد فقط یک پیشنهاد برادرانه دارم:

تحت هیچ شرایطی با امکانات نامناسب و عدم وجود سیستم تهویه مناسب سراغ وانهائی که سیانوری هستند نروید
                  {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط karapcb
                    اگر دقیقا مشخص کنید دنبال چی هستید بهتر میشه راهنمائیتون کرد در چه حد و سطحی نیاز به تولید دارید؟برای مادر برد نیاز به تولید مداهای چند لایه دارید(معمولا) ایا توان فنی و امکانات لازم رو دارید
                    با تشکر از شما نه شوخی کردم من اصلا دنبال ساخت مادر برد و جواهر آلات نیستم و همچنین قصد ندارم کاگاه pcb بزنم
                    شغل اصلی من (کسب در آمد ) برنامه نویسی نرم افزار است ( بیشتر بانک های اطلاعاتی و تحت شبکه کمی سیستمی و سخت افزاری )
                    اینطوری بگم من در حال ساخت و طراحی یک cnc هستم و می خوام 5 محوره باشه در ضمن در آیین من خرید وسایل آماده که از هیچیش سر درنیارم نیست
                    خرید درایور آماده و سروو موتور 5 میلیونی تحت شبکه و اینورتر 3 فاز و بال اسکرو و گاید لاین و ... اینجور چیزها نیست
                    یعنی نه از عهده هزینش بر میام و نه دوست دارم
                    یواش یواش کم مونده شروع کنم به ساخت پروفیل و پیچ و مهره و بلبرینگ

در چند زمینه همزمان دارم کار میکنم
                    قسمت های مکانیکی
                    مکانیزم تبدیل حرکت دورانی به خطی ساختم که با دقت یک صدم میلیمتر زیر 10 هزار تومن هر مترش هزینه داره ( بال اسکرو و مهرش 250 هزار تومن هر مترش هزینه داره و دقتش همون یک صدم است )
                    مکانیزم گاید لاین با دقت زیاد و خیلی سنگین با المانهای مهمولی و ارزان ( گاید لاین های ریلی هر مترش 70 هزار تومن است )

سرتون رو در نیارم زیر مراحل زیاده یکی یکی درو میکنم
                    مثلا یک شفت اینکودر 400 پالس ساختم که قیمتش تو بازار حول حوش 60- 90 هزار تومن است برای من هزینه تمام شدش میشه 1700 تومان

. خوب در مرحله ای از کار باید چند تا برد هم بزنم و سفارش برد های دولایه بصورت نمونه هزینه بر است و زمان بر و درضمن اکثر برد ها یک بار مصرف خواهد بود
                    فرض کنید من برای یک میکرو آرم سری 9 یک برد سفارش بدم 10 روز بعد برسه بدستم و بعد ببینم یک پبنش اشتبا ه شده
                    دوباره روز از نو روزی از نو

من می خوام با ساده ترین صورت ممکن یک برد دولایه بزنم بعد که مدارم کامل شد سفارش میدم یکی از شرکت ها 100 تا بزنه مهم نیست حتما خودم بزنم

نوشته اصلی توسط karapcb
                    اگر قصد ساخت یک مدارچاپی متالیزه دو لایه دارید اون هم در سطح نمونه سازی و تحقیقاتی بهترین راه و کم دردسر ترین راهش روش رسانا کردن داخل سوراخها با کربنه و بعد ابکاری داخل سوراخها با محلول مس که ساختش خیلی سخت نیست و فضای زیادی هم نمیخواد فقط یک پیشنهاد برادرانه دارم:
                    ای خدا از برادری کمت نکنه
                    همین روش رو شرح بده قول میدم دیگه کنه نباشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                      من می خوام با ساده ترین صورت ممکن یک برد دولایه بزنم بعد که مدارم کامل شد سفارش میدم یکی از شرکت ها 100 تا بزنه مهم نیست حتما خودم بزنم
                      ساده ترین راه اینه که بردتون رو دو لایه معمولی بزنید و بعد با پرچهای مخصوص که به ضخامتهای مختلفی هم میشه پیدا کرد(البته الان نمیدونم تو بازار هنوز پیدا بشه) سوراخهی ارتباطی بین دو لایه را پرچ کنید(متالیزه کنید) برای این کار از جمپر هم میتونید استفاده کنید. البته اگر تمایل به انجام فرایند شیمیائی دارید از روش زیر هم میتونید بهره بگیرید راستش یه فیلم از این روش تو یوتیوب بود اما نتونستم پیداش کنم اما توضیحش هم روشنه و با توجه به توضیحاتی که راجع به ساخت دستگاه دادید باید فنی باشید:
                      توی این فیلم من دیدم که ابتدا یک پرینت با سوراخ باز تهیه میکردن و بعد روی فیبر میچسبوندن و مرکز سوراخها رو سوراخکاری میکردند.بعد با استفاده از قلمو روی سوراخها از یک طرف با رنگ کربن آغشته میکردن(مقدار زیاد) بعد از طرف دیگر با یک وکیوم مثل جاروبرقی از داخل سوراخها رنگ کربن رو از یک طرف به طرف دیگر منتقل میکردند.تو این مرحله ما یه بردی داریم که سوراخکاری شده و جداره داخلی سوراخها هم به رنگ کربن اغشته شده.بعد با یک سشوار حرارت میدیم تا رنگ خشک بشه بعد با یک سمباده نرم(پوساب) دو طرف سطح مس رو سمباده میزدن.حالا شما نیاز به یک وان کوچک آبکاری مس اسیدی دارید که ساختش راحته و تو همون لینکهای بالای تایپیک میتونید فرمول ساختش رو پیدا کنید.(اگر بخوام بحث آبکاری مس و مواد و تجهیزات لازم رو توضیح بدم خیلی طولانی میشه تو همون لینکها مفصل بحث شده) اما این لینک هم اطلاعات خوبی داره و بهتون کمک میکنه لطفا مطالعه بفرمائید:

http://coating.blogfa.com/cat-18.aspx

بعد از اینکه با شدت جریان لازم سطح مس و داخل سوراخها رو ابکاری مس کردید(15-10دقیقه کافیه) برد رو میشورید و خشک میکنید.بعد بایک رنگ ضد اسید دقیقا مطابق با همون کاری که با رنگ کربن انجام دادید و داخل سوراخها رو به رنگ کربن اغشته کردید داخل سوراخ ها رو به رنگ ضد اسید اغشته میکنید تا در مرحله اسید کاری داخل سوراخها اسید کاری نشود و متالیزه سوراخها از بین نرود.حالا رنگ رو خشک میکنید و دو سطه مس رو با سمباده نرم پوساب میزنید تا سطح دو طرف تمیز بشه.حالا با هر روشی که تبحر دارید لامینیت و یا اتو و اسپری پزتیو و...یک مدار دو لایه چاپ و اسید کاری کنید و در انتها هم با یک محلول سود رنگ داخل سوراخ رو از بین ببرید.شما الان یک برد دو لایه متالیزه دارید اما توجه داشته باشید که ضخامت و پایداری متالیزه داخل سوراخ ها کاملا مناسب تحقیقات است و کیفیت لازم برای چند بار قطعه گذاری و دمونتاژ آنرا ندارد.

موفق باشید
                      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X