اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سری و موازی کردن مهتابی ها ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سری و موازی کردن مهتابی ها ؟؟

سلام به دوستان
    لطفا این سوال من رو با دقت بخونید و زود پاسخ بدید خیلی لازم دارم و برام مهمه :
    یک سالن رو فرض کنید که توش 3الی4 ردیف مهتابی 40وات وصل هستش و در هر ردیف 6 تا مهتابی قرار داره .
    و هر ردیف به یک فیوز که در تابلو برق قرار دارد کنترل می شود و خاموش و روشن می شوند .
    حالا می خواستم ببینم این 6 مهتابی در هر ردیف را به چه صورت به هم وصل می کنند که با روشن و خاموش شدن فیوز 6 تاش خاموش و روشن می شود ؟
    و این 6تا و کابلی که از فیوز براشون میاد چه جوری باید وصل کرد به مهتابی ها منظورم مدار داخلی این مهتابی های 40 وات هستش و همچنین مدار یا نحوه ارتباطش با مهتابی بعدیش ؟ باید چی کار کنم ؟ من در این مورد این جوری بگم که صفر کیلو متر هستم ؟ لطفا و خواهشن پاسخ خوبی برای من مبتدی بدید .
    فوری و ضروری

پاسخ : سری و موازی کردن مهتابی ها ؟؟

با سلام
    آقا ببخشید من فقط موردی که در مورد مهتابی باهاش مواجه شدم این بوده که به خاطر افت ولتاژ تو طول مسیر مهتابی های انتهای مسیر روشن نمیشدند به خاطر همین میاییم برای حل اون از دو یا چند مسیر برای برق رسانی به مهتابی ها استفاده میکنیم
    حالا منظورتون رو من یکی دست متوجه نشدم ، خوب مهتابی رو وصل کنید به برق دیگه ( موازی )
    نوع مهاتبیتون چیه ، تک یا دوتایی یا چند تایی ؟
    در مورد نحوه اتصال ، مگه مهتابی هاتون آماده نیست
    بالاستشون چیه ؟

دیدگاه

نه مربوط به فاصله نمی شه چون کلا طول مسیر شاید به 7 الی 8 متر نرسه .
      مهتاب ها 2 تایی هستند .
      و اینکه تو یک ردیف مهتابی اول روشن هستش مثلا ولی بقیه مهتابی ها که توی اون مسیر هستند خاموش هستند .
      اینجوری بگم که آخه من در مورد مدار داخلی خود مهتابی و نحوه اتصال و وصل کردن ترانس و سیم کشی داخلی به پایه های مهتابی رو هم نمی دونم اخه تازه شروع کردم و صفر کیلومتر هستم.
      لطفا کمکم کنید و خوب راهنماییم کنید .

دیدگاه

کسی جوابم رو نمیده ؟
        اگه متوجه منظورم نشدید حداقل بگید نحوه سیم کشی داخل قاب مهتابی وقتی که کابل های فاز و نول رو می خواهیم وصل کنیم چه جوری هستش ؟
        یعنی فاز و نول را به چه صورت به کابل های داخل مهتابی و ترانس و فیوز ... ارتباط باید داد ؟؟

دیدگاه

خوب برای سربندی مهتابی :
          اول ترانس رو به محل مناسبشون پیچ میکنید طوری که جلوی سوراخ های مهتابی که برای نصب مهتابی هست رو نگیره و البته ترانس ها رو طوری نصب میکنید که ترمینال هشون روبروی هم باشند و جلوی سوراخ ورودی فاز و نول (سوراخ وسط مهتابی)
          حالا باید اتصالات رو انجام بدید ، خوب فاز باید اول به ترانس ها وصل بشه و خروجی ترانس ها هم به یکی از پایه های مهتابی پس اول فاز رو به یکی از هر دو پایه ترانس ها وصل کنید،
          اگه دقت کنید میبینید که دو تا فرم سفید رنگ دارید که از وسط پاره شدند و از هر کدوم دو تا سیم امده بیرون یعنی در کل 4 تا سیم داریم (البته اگه پایه های استارت وصل نشده باشند میشه 8 تا سیم (مهم نیست))
          حالا این 4 تا سیم که دو تاش مربوط به یه مهتابی و دو تای دیگه اش مربوط به مهتابی دیگه هست که اگه فرم ها رو دنبال کنید پایه هایی که مربوط به اون ها هستند رو پیدا میکنید حالا بایید یه قرار داد کنید که کدوم ترانس برای کدوم مهتابیه یعنی مثلا ترانس سمت راست رو اختصاص بدید به لامپ بالایی و سمت چپ رو به لامپ پایینی ، اینطوری موقع عیب یابی کارتون راحتره
          خوب پس گفتیم از هر فرم دو تا سیم امده بیرون حالا یکی از اون فرم ها رو بگیرید دستتون یکی از سیم هاش رو (مهم نیست )وصل کنید به اون یکی از پایه ترانس سمت راست (پایه قبلی ترانس ها رو قبلا به فاز وصل کردیم )
          حالا اون یکی سیم رو به نول وصل کنید ، دقیقا همین کار رو برای اون دو تا سیم دیگه انجام بدید

بعد بیایید پایه های مهتابی رو تو جاشون محکم کنید با توجه به قرار دادی که تو نظرتون هست البته قبلش حتما از محکم بودن اتصال سیم ها به پایه های مهتابی مطمئن بسید وگرنه کلی سرکارتون میزاره

عد از اون سیم های اتصال استارت ها رو چک کنید که محکم به پایه استارت وصل شده باشند وگرنه کلی سرکار میزاردتون راستی اون قانون چپ و راست رو هم حتما در مورد ترانس اجرا کنید یعنی اگه ترانس چپ برای لامپ پایینه استارت چپ هم برای لامپ پایین باشه ، اگر هم سیم های اتصال استارت ها وصل نبود نگران نباشید در این حالت بار ما دو جفت سیم داریم که از دو تا فرم امده بیرون حالا این دو تا رو هر جوری که دوست داشتید وصل کنید به پایه های استارت البته باز هم با رعایت قانون چپ و راست .

بعد لامپ ها رو بزارید ، سیم فاز و نول مهتابی رو بعه برق وصل کنید و مدارتون رو چک کنید

بعد که از همه چیز مطمئن شدید لام ها رو باز کنید ، حالا قاب مهتابی رو سوار کنید و پیچ هاش رو ببندید

همین .

نتیجه اخلاقی و کمی تا قسمتی حرفه ای : همیشه برای سر هم بندی همچین چیزایی مثل مهتابی یا کلید کولر یه قانون برای خودتون وضع کنید و همیشه هم همون رو رعایت کنید .

دیدگاه

یک دنیا ممنون
            خیلی مفید و کامل بود.
            فقط من یک سوتل کوچیک داشتم .
            در مورد ترانس و اتصالش ما روی ترانس 4 تا جا داریم برای اتصال سیم ها درسته ؟
            که 2 تاش رو مثلا سمت چپ ترانس رو هر دوش رو سیم فاز وصل می کنیم . درست می گم ؟
            و 2 تا جای دیگه اش را مثلا سمت راست رو هر کدومش رو یکی از اون 2تا سیمی که ار نوار فرم ها بیرون اومده .درست گفیتم ؟ و درست متوجه شدم ؟ یعنی مطابق با شکل زیر ؟ اگه بر فرض شکل زیر ترانس باشه ؟

دیدگاه

در مورد ترانس و اتصالش ما روی ترانس 4 تا جا داریم برای اتصال سیم ها درسته ؟
              که 2 تاش رو مثلا سمت چپ ترانس رو هر دوش رو سیم فاز وصل می کنیم . درست می گم ؟
              و 2 تا جای دیگه اش را مثلا سمت راست رو هر کدومش رو یکی از اون 2تا سیمی که ار نوار فرم ها بیرون اومده .درست گفیتم ؟ و درست متوجه شدم ؟ یعنی مطابق با شکل زیر ؟ اگه بر فرض شکل زیر ترانس باشه ؟
              راستش من تا حالا ترانس 4 شر ندیدم ، ترانس یه شلف بزرگه که یه ورودی داره یه خروجی

عنی مطابق با شکل زیر
              من نقاشیم زیاد خوب نیست راستش الان نرم افزاری رو ندارم که باهاش براتون بکشم حتی اتو کد معمولی

به شکل زیر دقت کنید :
              تو شکل زیر
              یه قاب بزگ داریم
              4 تا پایه مهتابی که دو طرف قاب وصل هستند
              دو تا پایه استارت که به رنگ بنفش به شکل دایره هستند
              دو تا ترانس سبز رنگ

اتصالات
              سیم های خاکشتری رنگ اتصالات داخل مهتابی
              سیم قرمز --> فاز
              سیم آبی --> نول

دیدگاه

تو این سالن های بزرگ یه چیزی خیلی مهمه !!!
                اینکه باید از 3 فاز استفاده بشه
                میدونید ینی چی ؟!؟
                یعنی اینکه ، اگر فرض کنیم تو هر قاب 3 عدد مهتابی وجود داشته باشد ، هر مهتابی باید با یک فاز روشن شود !!!
                این کار از خستگی چشم ، به شدت جلوگیری می کند :agree:

دیدگاه

آقا حالا که بحش شد

لامپ مهتابی فقط "cool white"

دیدگاه

متوجه شدم که بداشتم اشتباه بود ولی شکلت یک جورایی من خنگ رو بیشتر گیج کرد ....!!!
                    آخه خیلی شلوغ کشیدی البته جای تشکر داره کارت بازم ممنون . شاید به خاطره خنگی من باشه که متوجه نشدم ..!!
                    help me
                    :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

خوب این مدار یه لامپ فلورسنت هست بهش خوب نگاه کنید :

ببینید بیشتر از این شاید نشه رفت جلو ، برای اینکه بهتر متوجه بشید اگه به youtube دسترسی دارید تو یوتوب فیلم هایی از بستن مهتابی باید باشه اون جا یه سرچی کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X