اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی ترانس جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی ترانس جریان

دوستان کسی میدونه برای ترانس جریان چه فرمول هایی داریم مخصوصا" برای انتخاب هسته

پاسخ : طراحی ترانس جریان

ترانس جریان !!!!!؟؟؟؟ oo:
    چی هست ؟ کاربردش کجاست ؟

دیدگاه

با سلام--متاسفانه با کیبورد فارسی نمیتوان فرمولها را نوشت وبا امکانات سایت هم نمیتوان تصاویر را نشان داد لذا اگر ایرادی بود زیاد سخت نگیرید----ابتدا مروری بر فرمولهای مغناطیس داریم.اگر یادتان باشد رابطه شدت میدان مغناطیسی در یک هسته با تعداد دور و جریان مطابق زیر استNxI=HxL که در ان L طول مغناطیسی موثر هسته است که برای هسته تورویید محیط متوسط ان است که برای محاسبه قطر متوسط ان ابتدا قطر بیرونی و سپس قطر داخلی را باهم جمع کرده و تقسیم بر 2 میکنیم و برای هسته های UU محیط داخلی و سپس محیط بیرونی را جمع کرده و بر 2 تقسیم میکنیم.برای هسته های دیگر میتوان به کاتالوگ انها مراجعه کرد و یا مسیری را که شار مغناطیسی طی میکند را محاسبه میکنیم.برای انتخاب شکل هسته معمولا تورویید و یا هسته UU پیشنهاد میشود.که پیچیدن هسته UU و کار با ان بسیار راحتتر از انواع دیگر است.H شدت میدان مغناطیسی هسته است که اگر از دیتا شیت هسته نگاه کنیم باید مقدار انرا در ناحیه خطی هسته انتخاب نماییم.این را تا اینجا داشته باشیم.N1xI1=N2xI2 این رابطه ترانس میباشدکه نشان میدهد تعداد دور اولیه ضربدر جریان اولیه(میخواهیم اندازه بگیریم) برابر است با تعداد دور ثانویه ضربدر جریانی که میخواهیم از ثانویه بگذرد.مثلا اگر در یک مدار فول بریج یا پوش پول یل هاف بریج که شکل موج جریان متقارن است جریان پیک اولیه ترانس قدرت 10 امپر باشد و ما بخواهیم با ترانس جریان انرا به یک ولتاژ 10 ولتی تبدیل کنیم خواهیم داشت....بدلیل جای کم ادامه در پست بعدی .
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

برای پلود میتونید از اینجا استفاده کنید فیلتر نیست

http://up.iranblog.com/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
          ترانس جریان !!!!!؟؟؟؟ oo:
          چی هست ؟ کاربردش کجاست ؟
          برای اندازه گیری بدون تماس یه جریان که معمولا بالای 5 آمپره استفاده میشه تا 4000 آمپر یا بیشتر اگه از این روش استفاده کنم 7W بازده اون مدار بوستم که با UC3843 ساختم میره بالا!!! :biggrin: چون مقاومت اندازه گیری جریان حذف میشه و در ضمن افت ولتاژ هم کمتر میشه توی ورودی ( گفتنش کمی سخته که چیرو کم میکنه ولی خیلی چیزه خویه)

دیدگاه

من اینطور استنباط کردم که منظورت سنسور جریان تو آمپراژ بالاست!
            چند سال پیش تو یه کارگاه تولید سیستمهای جوش DC کار میکردم. برای اندازه گیری جریان خروجی از یه سیم پیچ که کابل حامل جریان از داخلش عبور کرده بود استفاده میکردیم.یعنی این راه اندازه گیری بدون تماس الکتریکی بود.
            مثل آمپرمترهای کلمپی
            منظورت این بود آروین جان ؟
            در مورد مدار بوست:
            منظورت افت ولتاژ روی مقاومت سنس جریانه ؟ همونی که احتمالا تو پایه سورس ماسفت میذازن ؟ واسه 3843 نمیشه از نمونه گیری ولتاژ استفاده کرد ؟
            من 34063 استفاده میکنم که هم نمونه گیر جریان داره هم ولتاژ.
            راستی مدارتو نذاشتیا !!

دیدگاه

من اینطور استنباط کردم که منظورت سنسور جریان تو آمپراژ بالاست!
              چند سال پیش تو یه کارگاه تولید سیستمهای جوش DC کار میکردم. برای اندازه گیری جریان خروجی از یه سیم پیچ که کابل حامل جریان از داخلش عبور کرده بود استفاده میکردیم.یعنی این راه اندازه گیری بدون تماس الکتریکی بود.
              مثل آمپرمترهای کلمپی
              منظورت این بود آروین جان ؟
              آره همونه

در مورد مدار بوست:
              منظورت افت ولتاژ روی مقاومت سنس جریانه ؟ همونی که احتمالا تو پایه سورس ماسفت میذازن ؟
              آره دقیقا" همون
              واسه 3843 نمیشه از نمونه گیری ولتاژ استفاده کرد ؟
              بلد نیستم ولی فکر کنم یه بار اومدم اینکارو بکنم نتیجه بدتر شد!

من 34063 استفاده میکنم که هم نمونه گیر جریان داره هم ولتاژ.
              فکر کنم داری اشتباه میکنی این ای سی فقط کنترول ولتاژ داره برای توان بالا هم خیلی مال نیست

راستی مدارتو نذاشتیا !!
              به محز اینکه کامل بشه چشم فعلا دارم روی بازدهیش کار میکنم ولی مدار اصلی رو میتونی توی همون تاپیک ببینی

دیدگاه

با سلام--بعد از کلی صرف وقت جهت نوشتن مطالب و زدن ارسال ناگهان شبکه محل کارم پیغام time out داد و نوشته ها همگی پاک شد لذا با عرض معذرت و پوزش از ادامه نوشتن. به کتاب switch mode power supply handbook نوشته keith billings در part3 شماره 14 مراجعه نمایید در صورت وجود پرسش در خدمتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  فکر کنم داری اشتباه میکنی این ای سی فقط کنترول ولتاژ داره برای توان بالا هم خیلی مال نیست
                  کنترل جریان تو ورودیشه و توسط پایه 7 آی سی انجام میشه. اما تو توانهای بالا نمیشه سنس جریان درستی رو انجام داد. ولی همون نمونه گیر ولتاژ کارشو انجام میده.
                  من الان دارم تو مدار مبدل حدودا 100 واتی ازش استفاده میکنم که خوبه. فقط باید یه درایور ماسفت به خروجیش اضافه کنی، چون مثل 3843 خروجیش کامپلی منتاری نیست. یه ترانزیستور مثبت با یه دیود واسه درایو ماسفت لازم داره ، یا یه آی سی درایور.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                    با سلام--بعد از کلی صرف وقت جهت نوشتن مطالب و زدن ارسال ناگهان شبکه محل کارم پیغام time out داد و نوشته ها همگی پاک شد لذا با عرض معذرت و پوزش از ادامه نوشتن. به کتاب switch mode power supply handbook نوشته keith billings در part3 شماره 14 مراجعه نمایید در صورت وجود پرسش در خدمتم.
                    ای وای ! منم این مورد برام خیلی پیش میاد! کاش سایت یه اتو سیو داشت!

ولی حیف شد! از راهنمایی های شما خیلی استفاده کردم مخصوصا" توی درایو موسفتها همه چیزو از شما یاد گرفتم! :agree: خیلی دقیق و خوب مینویسی
                    حالا اون کتاب رو هم نگا میکنم . ولی اگه حسش بود شب یه سری به این تاپیک بزن شاید نوشتن راحت تر باشه بعد اون اتفاق! :redface:

دیدگاه

خیلی کتاب خوبیه ولی من چون سواد ندارم و اصتلاحات مغناتیس و فرومغناطیس رو نمیدونم اصلا نفهمیدم چی کار کرده! :cry:

دیدگاه

با سلام-- ترانس جریان کاربردهای متفاوتی دارد.گاهی بمنظور مشاهده شکل موج جریان در اسکوپ و اندازهگیری که در این حالت باید محاسبات دقیق باشد و حتی مقاومت داخلی سیم پیچ نیزدر نظر گرفته شود و در نهایت نسبت تبدیل دقیقا مشخص شود که کتاب مذکور رفرنس خوبی است .گاهی نیز برای استفاده در مدارهای حفاظتی و یا محدود کردن جریان در اولیه ترانس قدرت برای حفاظت سوییچها توسط مدار کنترل و یا در توپولوژیهای منابع تغذیه سوییچینگ که بر مبنای مد جریان عمل میکنندبیشتر در توانهای بالا که استفاده از مقاومت مقدور نباشددر این حالات نسبت تبدیل دقیق اهمیت چندانی نداشته و میتوان با اضافه نمودن یک پتانسسیومتر در انتهای مدار انرا کالیبره نمود.برای مثال قبل اگر بخواهیم ولتاژ 10 ولت در جریان 10 امپر داشته باشیم ابتدا 20 یا 50 یا 100 دور (اینکه چند دور بپیچیم بستگی به سایز هسته و مشخصات ان دارد که در کتاب مذکور توضیح داده.)میپیچیم حالا یک ان ام جریان اولیه ترانس قدرت یعنی 1/20 یا 1/50 یا 1/100 همان 10 امپر در سیم پیچ ترانس جریان القا میشود که این جریان ضربدر مقاومتی که با سیم پیچ ترانس جریان موازی میکنیم میشود ولتاژی که میخواهیم باشد در اینجا 10 ولت .برای 20 دور و جریان 10 امپر میشود 20 اهم وبرای 50 دور میشود 50 اهم وبرای 100 دور میشود 100 اهم تا ولتاژ 10 ولت را در جریان 10 امپر ایجاد کند.V=RxI1/N وتوان مقاومت میشود ولتاژ به توان 2 تقسیم بر مقدار مقاومت.در ظمن برای کاهش دامنه اسپایکهای سوزنی یک خازن در حد زیر 10 نانو با ان موازی میکنیم مقدار خازن بستگی به فرکانس سوییچینگ دارد وتقریبا یک چهارم حاصلضرب مقاومت در خازن برابر دوره تناوب سوییچینگ در نظر میگیریم.این محاسبات برای پوش پول-هاف بریج و فول بریج میباشد.که در انها شکل موج جریان متقارن است برای فلایبک شکل موج در سیم پیچ تراس جریان تغییر میکند.و نسبتها خیلی تفاوت میکند بیش از 50 درصد ولی برای شکل موج جریان متقارن نسبتها خیلی تغییر نمیکند کمتر از 20 درصد.ولی اگر محاسبات با روش گفته شده در کتاب انجام شود دقت خیلی بالا خواهد بود.

دیدگاه

خیلی چیزاش راحت حساب میشه مخصوصا" امروز که کلاس الکتروتکنیک در مورد مغناطیس بود همه چی رو الان متوجه میشم!
                          فرمولها خیلی واضح شده ولی یه چیز خیلی مهم که هست اینه که برای هسته نوع موادی که پیشنهاد کرده رو نمیدونم توی بازار گیر میاد یا نه! H5B2 رو گفته که من میترسم برم بگم بهم بخندن! :sad: پیشنهاد شما چیه؟

من کلی هسته تروئید از پاور های سوخته باز کردم ( همونایی که توی قسمت فیلتر خروجی بکار میره) اونا بدرد این کار میخوره؟

دیدگاه

با سلام--نوع مواد مهم است ولی اینکه حتما همانی باشد که در کتاب گفته شده لزوما خیر.شما میتوانید از هسته های فریت مشکی جهت این کار استفاده نمایید زیرا اکثر انها دارای مشخصات تقریبا نزدیک بهم هستند ولی هسته های رنگی بدلیل عدم وجود دیتا شیت انها قابل اطمینان نیستند. و رنگ انها معرف کار در فرکانسهای معینی است.

دیدگاه

لینک کتاب
                              switchmode power supply handbook (keith h. billings)

http://www.4shared.com/rar/Y4fhtNGX/switchmode_power_supply_handbo.html
                              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X