اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به مدار کنترل دور موتور سه فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به مدار کنترل دور موتور سه فاز

سلام:
    من برای کنترل یه موتور (آسانسور) نیاز به مدار کنترل دور موتور دارم که بتونه دور موتور رو پایین بیاره و نصف بشه موتور سه فاز و حدود 10 آمپر جریان میکشه
    البته این مدار توسط میکرو کنترل میشه
    دوستان کسی طرحی نداره :question:

پاسخ : نیاز به مدار کنترل دور موتور سه فاز

با سلام

دوست گرامی ، تا اونجا که بنده حقیر اطلاع دارم ، کنترل دور یک موتور سه فاز 10 آمپری آسانسور ، به این سادگیها که بیایم و مثلا یه مدار با استفاده از میکروکنترولر و چند تا استپ موتور و ورودی خروجی بسازیم ، نیست . حد اقل اطلاعات مورد نیاز برای طراحی چنین سیستمی ، موارد زیر میباشد که هر کدام جای بحث بسیار دارد ، از جمله ....

1- ماهیت موتور سه فاز و کنترل آن بوسیله کنتاکتور ها ، و کلیدهای جریان زیاد . IGBT

2- روشهای کنترل دور و گشتاور موتور منجمله مهمترین آنها PWM

......

به همین دلایل ، پیشنهاد میکنم ، در صورتی که خود شما در این زمینه فعالیت میکنید ، تجارب خودتون رو اینجا به اشتراک بگذارید تا موضوع برای دیگران هم ملموس تر شود .

در شروع این بحث ، این فایل PDF رو ملاحظه بفرمایید ، تا بعد .

www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN1958.pdf

دیدگاه

البت حرفهای دوستمون امیر خان متین ، ولی
      تقریبا راحتترین راه آ‌استفاده از سیستم ستاره مثلثه ! که با تغییر سربندی سیمپیچهای موتور امکانپذیره !
      البت قدرت و سرعت رادیکال 3 برابر کمتر میشه ! ( اینو دقیق یادم نیس ) و بدون میکرو هم میشه سر همش کرد !
      اگر این روش به دردتون می خوره بگین تا توضیح بیشتری داده بشه (بقیه دوستان هم لطفا کمک کنن )

دیدگاه

سلام:
        اولا از پاسخی که دادین ممنون
        متاسفانه من هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم برای همین از هر اطلاعاتی که دوستان محبت کنن ممنون میشم
        نوشته اصلی توسط amir_moayeri
        در شروع این بحث ، این فایل PDF رو ملاحظه بفرمایید ، تا بعد .

www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN1958.pdf
        فایل رو نمی تونم دانلود کنم

دیدگاه

با سلام مجدد

http://www.4shared.com/account/home.jsp?startPage=1

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Farshad
            البت حرفهای دوستمون امیر خان متین ، ولی
            تقریبا راحتترین راه آ‌استفاده از سیستم ستاره مثلثه ! که با تغییر سربندی سیمپیچهای موتور امکانپذیره !
            البت قدرت و سرعت رادیکال 3 برابر کمتر میشه ! ( اینو دقیق یادم نیس ) و بدون میکرو هم میشه سر همش کرد !
            اگر این روش به دردتون می خوره بگین تا توضیح بیشتری داده بشه (بقیه دوستان هم لطفا کمک کنن )
            با سلام خدمت استاد گرامی فرشاد خان عزیز

همونطور که اشاره فرمودید ، راه پیشنهادی شما میتونه یکی از راه های کنترل دور یه موتور AC باشه ، ولی وقتی بحث : آسانسور : به میون میاد ، دیگه اینجا فقط بحث راه اندازی یه موتور سه فاز نیست ، دقت و سرعت کنترل کننده نقش اساسی رو ایفا میکنه ، ایمنی در این سیستمها ، حرف اول رو میزنه چرا که آسانسور وظیفه انتقال آدمها رو بعهده داره ، به همین دلیل طراحی یک چنین سیستمی ، اطلاعات و هزینه زیادی رو میطلبه .

دیدگاه

امیر جان ،آ‌اول از همه بگم که من استاد نیستم :redface: منم مثل بقیه بروبچ یه تموم کرده رشته برق هستم و بس :rolleyes: شاید هم اطلاعاتم از همه کمتر باشه !

دوما که امیرجان شما لینک رو اشتب گذاشتی ! باید برید و همونجایی که فایلتون رو پلود کردین ، توی لیست ، دست راست هر فایلی ، یه شکلی هست که برای دانلوده ! روی اون کلیک کنین ،آ‌ یه صفحه جدید باز میشه که وسط توضیحاتش یه لینکی داره برای اشتراک گذاری فایلتون ،آ‌ که شما باید اون لینک رو اینجا قرار بدین (البت ایراد از شما نیست و سیستم این سایت اونقدر عجیب قریبه که تقریبا همه اولین بار استفاده گیج می شن :NO: )

سوما که امیر جان همونجا که اون بالا گفتم حرفهای شما درست ، من به عنوان پیشنهاد گفتم که از این سیستم هم میشه استفاده کرد و البت گفتم که قدرت هم به شدت پایین میاد !
              متاسفانه من هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم (آسانسور)و فکر می کنم که بقیه دوستان هم خیلی خوشحال میشن اگر اطلاعاتی در این زمینه دارین در اختیار بقیه بزارین

دیدگاه

سلام:
                لینک دانلود همون طور که آقا فرشاد گفتن مشکل داره
                مثل اینکه با توجه به توضیحات دوستان ساختن این مدار مشکله
                به هر حال از دوستان می خوام که اگر اطلاعاتی دارن محبت کنن قرار بدن هم من وهم دیگر دوستان استفاده کنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saleh
                  سلام:
                  لینک دانلود همون طور که آقا فرشاد گفتن مشکل داره
                  مثل اینکه با توجه به توضیحات دوستان ساختن این مدار مشکله
                  به هر حال از دوستان می خوام که اگر اطلاعاتی دارن محبت کنن قرار بدن هم من وهم دیگر دوستان استفاده کنن
                  با سلام
                  متاسفانه این سایت4SHARED.COM هم یه جورایی بازی در میاره .. با این روش میون بر بزنید .

http://www.4shared.com/network/search.jsp?searchmode=2&searchName=an1958.pdf

اگه باز هم نشد ، توی سایت 4shared.com رفته و در قسمت SEARCH نام فایل an1958.pdf را تایپ نموده و مابقی ماجرا....
                  یه نظری هم به این تاپیکها بندازید .

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7601.0.html

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,3419.0.html

دیدگاه

[color=limegreen]برای حل مشکلتون بهتره از یک دستگاه محرکه (variable voltage frequency drive استفاده کنید و با ست کردن پارامترها بصورت فرکانس ثابت میتوانید در حالتهای بالا و پایین و زمان ایستادن سرعتهای دلخواهی داشته باشید[/color]

دیدگاه

این کار رو میشه با تکنیک pwm با استفاده از igbt انجام داد
                      تنها مشکلش مسله ضربه های ولتاژی موتور روی igbt که باعث سوختن اون میشه
                      این مسله رو میشه با مدارات سنابر حل کرد یعنی با قرار دادن یه rc سری بصورت شاخه موازی با igbt واسه فرکانس های بالا و یا قرار دادن یه دونه fast diode یا هر دو البته این جوری هم این rc با L موتور تشکیل مدار تانک میده در این صورت هم نسبت به این که موتور زیر باره یا نه نوسان هائی به وجود میاد که این خودش می تونه مشکلاتی توی فرکانس کار موتور ایجاد بکنه............. بی خیال oo:

دیدگاه

سلام
                        در رابطه با کنترل انواع موتور اطلاعات مفیدی تو سایت زیر وجود داره :nerd:

http://techtrain.microchip.com/masters2004/(m4klpwnelumu3o3dth10rnqb)/downloads/classlist.htm

Sensor and Sensorless Control of a BLDC motor using a dsPIC DSC
                        Stepping Motor Fundamentals and Control
                        Low Cost DC Brushed Motor Control
                        Tips and Tricks of Driving a Motor
                        Motor control Hands-on using PIC18Fxx31 Microcontrollers
                        AC Induction Motor Control with the dsPIC30F

دیدگاه

کنترل همزمان دور و گشتاور موتور Dc

با سلام
                          من در یک مکانیزمی متصل به بدن نیاز دارم موتورم یک نمودار گشتاور و یک نمودار دور خاص را تولید کند.
                          آیا میتوان اینکار را انجام داد؟
                          اگر روابط موتور را بنویسیم برای داشتن چنین امکانی نیاز به یک نمودار ولتاژ خاص است.آیا می توان به موتور ولتاژ با یک نمودار خاص داد؟(به نوعی کنترل مدار باز)
                          اگر کسی نظری داره ممنون میشم به من اطلاع بده
                          memar.marzieh@gmail.com
                          ممنون

دیدگاه

سلام من هم برای پروژه ام نیاز به مدار کنترل دور موتور 3 فاز توسط AVR دارم خیلی خیلی ممنون میشم اگر کسی بتونه راهنماییم کنه با تشکر !!! :smile:جلیل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jalil777
                              سلام من هم برای پروژه ام نیاز به مدار کنترل دور موتور 3 فاز توسط AVR دارم خیلی خیلی ممنون میشم اگر کسی بتونه راهنماییم کنه با تشکر !!! :smile:جلیل
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52367.0
                              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X