اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت و درایور برای led array

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت و درایور برای led array

سلام
    من 64 تا led پاور 1 وات (ولتاژ 3.8-3.2 ولت) 350 میلی آمپر را بصورت 4 تایی سری در 16 شاخه موازی کردم. مشکلی که داشتم درایور مناسبی برای این مدار وجود نداره (درایور 14 ولت 5.6 آمپر). :angry:
    در نتیجه مدار رو دو تیکه 32 تایی کردم. برای هر قسمت از بازار آداپتور 14 ولت 3 آمپر گرفتم .( در هر قسمت نیز 4 تا 4تا سری کردم و در 8 شاخه موازی)
    اندازه مقاومت رو هم حساب کردم که میشه 1 اهم 1/4 وات.
    1- حالا نمیدانم واقعا نیازی به گذاشتن این مقاومت در انتهای هر شاخه هست یا خیر ؟ قراره این مدار برای مدت چند ماه دائم روشن بمونه. اگه قرار ندهم چه اتفاقی در دراز مدت میفته؟
    2-آیا بهتره برای 64 تا led (مدار اولی) یک درایور جدا طراحی بشه یا از مدار دومی ( 2 قسمت 32 تایی) که نیاز به 2 تا داریور داره استفاده بشه ؟
    3- مدار دومی حداکثر 2.8 آمپر نیاز داره. آیا آداپتور 14 ولت 3 آمپری مشکلی ایجاد نمیکنه؟ همانطور که گفتم این مدار led قراره برای مدت چند ماه تا یکسال شاید هم بیشتر روشن بمونه. میخوام آداپتورها زیاد داغ نکنن و همچنین led ها هم حداکثر نور را داشته باشن. آیا اصولا فرقی بین led driver و آداپتور وجود داره ؟
    4-برای محاسبه هیت سینک led ها آیا نرم افزار یا روش خاصی وجود داره (مثلا ضخامت برد چقدر باشه ؟ یا فاصله led ها حداقل چقدر باشه؟ ارتفاع پره های پشت هیت سینک چقدر باشه؟ و مسائلی از این قبیل .... )
    ممنون از همه اساتید

پاسخ : مقاومت و درایور برای led array

دوست عزیز اگر قراره اینجوری روشن بمونه بهتره از درایور جریان استفاده کنی درایور در همه واتی در بازار موجود هست و از هرنظر مطمئن هستند
    برای مقاومت 1اهم هم بله اگر بذارید بهتره البته در صورتی که از ترانس یا سوئیچینگ استفاده میکنید دلیل علمیش رو هم حتما میدونید مثیdelیک نیمه هادیه و وقتی روشن میشه مقداری حرارت ایجاد میکنه
    این گرما در نیمه هادی باعث کشیدن جریان و درنتیجه گرمتر شدن و باز کشیدن جریان میشه و همین روال ادامه داره تا ledبسوزه حالا مقاومت حتی یک اهم چه میکنه؟
    وقتی که جریان کشیده میشه توسطledطبیعتا از مقاومت رد میشه و باعث افت ولتاژبیشتر روی مقاومت میشه و درنتیجه کاهش افت ولتاژledو خنکتر شدن میشه پس جریان کمتری میکشه
    اینجوری باعث کنترل جریان میشه پس حتی اهم هم بذار هیچیه ولی همین هیچی کارایی میکنه که باورت نشه oo:
    موفق باشید
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X