اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش درایو میکرواستپ با میکروکنترولر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش درایو میکرواستپ با میکروکنترولر

سلام به همگی
    راسته که تحریم باعث خودکفایی میشه
    من نیاز شدیدی به درایو استپ موتور به طریقه میکرو استپ داشتم . کلی سرچ و تحقیق و .... کردم به این نتیجه رسیدم که بهترین راه استفاده از ای سی A3986 و ... میباشد وقتی برای تهیه آن به بازار رفتم دیدم اصلا یافت می نشود !!!!!!
    روش دیگه اینه که یک میکرو را برنامه ریزی کنیم تا کار آی سی های درایور را انجام بدهد و سیگنالهای لازم را تولید کند که البته نیاز به یک میکرو با کلاک بالا هست در اینجا دعوت میکنم از دوستان اهل فن که در این آموزش شرکت کنند و زکات علمشون را پرداخت کنند. :redface:
    در اینجا برا اینکه اهمیت موضوع معلوم بشه یه سری به این آدرس بزنید:
    http://www.youtube.com/watch?v=VpZ2CfC5qIE
    آیا میشود با mega32 یا mega128 این کارو انجام داد؟

پاسخ : آموزش درایو میکرواستپ با میکروکنترولر

درنگاه اول به نظر میاد کنترل یک استپ موتور ساده است و کنترل دور یک موتور سه فاز( ساخت اینورتر ) خیلی خیلی سخت است . ولی اینطور نیست . درحقیقت جنس هر دو مساله یکسان است و کلا از یک اصول طبعیت میکنن و هر دو به یک اندازه سخت است

حال یک مساله مطرح میکنم
    سوال با اتصال جریان به یک سیم پیچ یک مدت زمانی طول میکشه تا جریان به حداکثر برسه طبق فرمول Vl=L di/dt
    چه راهی پیشنهاد می دهی تا این زمان کمتر گردد ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اینجا یه روش توضیح داده شده
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...seen#msg179240

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        حال یک مساله مطرح میکنم
        سوال با اتصال جریان به یک سیم پیچ یک مدت زمانی طول میکشه تا جریان به حداکثر برسه طبق فرمول Vl=L di/dt
        چه راهی پیشنهاد می دهی تا این زمان کمتر گردد ؟
        منظورتون از این سوال اینه که به سیم پیچ یه مقاومت سری کنیم و ولتاژ را بالا ببریم ؟

اینجا یه روش توضیح داده شده
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=36815.msg179240;topicseen#msg17924 0
        در این لینک هیچ اشاره ای به روش میکرو استپ از طریق میکروکنترولر نشده

دیدگاه

برای درایو میکرو استپ میتونی از آیسی L6258 استفاده کنی
          شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eMicro
            برای درایو میکرو استپ میتونی از آیسی L6258 استفاده کنی
            این ای سی تو بازار هست یا نه؟ قیمتش ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidmicro
              این ای سی تو بازار هست یا نه؟ قیمتش ؟
              جوان داره 60000 ریال
              البته خودم با این آیسی کار نکردم
              امروز اینو پیدا کردم
              شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eMicro
                جوان داره 60000 ریال
                البته خودم با این آیسی کار نکردم
                امروز اینو پیدا کردم
                جوان کدوم خیابونه ؟

دیدگاه

جوان کدوم خیابونه ؟
                  آدرس : تهران - خیابان جمهوری - بعد از پل حافظ - پاساژ عباسیان - طبقه همکف - پلاک 17
                  http://www.javanelec.com/
                  [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

ضمن تشکر از دوستانی که راهنمایی میکنند
                    دوستان از موضوع بحث زیاد دور نشیم در مورد L6258 اگه کسی عملی کار کرده کمک کنه خواهشن
                    من که نفهمیدم پایه های 2,3,4,32,33,15,16,17,6,22,23 به چی باید وصل بشن چطوری سیگنال بدیم
                    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/244146/STMICROELECTRONICS/L6258.html
                    جناب aliila هم مثل اینکه سرش شلوغه
                    در خصوص برنامه با میکرو کسی نظری نداره؟

دیدگاه

آقای hamidmicro اگه بخواهی سریع بری سر اصل موضوع برای درایو میکرو استپ باید دو جریان سینوسی و کوسینوسی ( اختلاف فاز 90 درجه ) از دو سیم پیچ عبور بدی ( یا 5 تا سیم پیچ اختلاف فاز 72 درجه )

البته همانطوری که مستحضرید سیم پیچ با مقاومت فرق داره و اینطوری نیست که شما با یک میکرو یک ولتاز سینوسی درست کنی و بدی سر سیم پیچ و از سیم پیچ هم یک جریان سینوسی جاری بشه پس نیاز به برسی و شناخت مدارات R L داری

البته نتیجه گرفتن از آیسی آماده هم سخت است اگر اصول کار رو ندونی فقط باید از کنترلر + درایو آماده بخری که خوب خیلی گرون است

.یک مثال بزنم آیا آمپلی فایر چند ده وات تا حالا ساختی خوب چه با آسی بسازی و چه با قطعات گسسته به هر حال هرچی بسازی و یک بلندگو بهش وصل کنی خوب صدا رو تقویت میکنه و از بلندگو به هر حال صدا بیرون میاد ولی کیفیت صدا صدا است که کل پروژه رو موفقیت آمیز میکنه نه میزان تقویت صدا .
                      حتی یک مقاومت 5 تومنی یا خازن بای پس 20 تومنی میتونه کل پروژه ساخت آمپلی فایر رو با شکست مواجه کنه

میدونم دارم آیه یاس میخونم یا فکر کنی دارم وصیت و نصیحت میکنم ولی راه یک پرپیچ و خم است و فانوس کم نور ( به پروژکتور نیاز داری )

دیدگاه

اگر جریان حداکثر 1.2 آمپر و محدوده ولتاژ حداکثر 34 ولت و دقت DAC موجود در این IC (که برای یک موتور 1.8 درجه معادل 1600 قسمت در دور است) پاسخگوی نیاز شما هست، نسبت به تهیه آن اقدام کنید. اما اگز آنچه در فیلمی که لینک آن را در Youtube قرار داده اید، مورد انتظار شماست (از نظر رسیدن به دور چند هزار RPM)، با این ابزار به تنهایی نمی توان به چنین دورهایی دست پیدا کرد.
                        اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ببینید دوستان آدم لازم نیست که همچی رو خودش بساز الان مخصوصا در کشورهای پیش رفته شرکت های بزرگ مثل زیمنس ( به گفته دوست من که از طرف سپاه شخصا برای بازدید و قرارداد به کارخانه زیمنس رفته بود البته واحد شیر فلکه سازی ) فقط از واحد اداری و فروش تشکیل شده اند
                          در حقیقط کار ها خارج از شرکت زیمنس و توسط شرکتهای اقماری و حتی شرکت های مستقل انجام میشه
                          در نظر بگیرید که یک بنای زیبار را معمار میسازه نه بنا

فرض کن شما می خواهی cnc بسازی به فرض 3 محوره خوب حتی اگر درایو آماده بخری حداکثر و بهترین مارک 500 هزار تومن تازه میشه 1.5 میلیون ولی در عوض چند ماه زود تر به نتیجه میرسی که ارزش ریالیش شاید به مراتب بیشتر باشه

عاقل به کنار آب تا پل میجست// دیوانه به رود زدو از آب گذشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            ببینید دوستان آدم لازم نیست که همچی رو خودش بساز الان مخصوصا در کشورهای پیش رفته شرکت های بزرگ مثل زیمنس ( به گفته دوست من که از طرف سپاه شخصا برای بازدید و قرارداد به کارخانه زیمنس رفته بود البته واحد شیر فلکه سازی ) فقط از واحد اداری و فروش تشکیل شده اند
                            در حقیقط کار ها خارج از شرکت زیمنس و توسط شرکتهای اقماری و حتی شرکت های مستقل انجام میشه
                            در نظر بگیرید که یک بنای زیبار را معمار میسازه نه بنا

فرض کن شما می خواهی cnc بسازی به فرض 3 محوره خوب حتی اگر درایو آماده بخری حداکثر و بهترین مارک 500 هزار تومن تازه میشه 1.5 میلیون ولی در عوض چند ماه زود تر به نتیجه میرسی که ارزش ریالیش شاید به مراتب بیشتر باشه

عاقل به کنار آب تا پل میجست// دیوانه به رود زدو از آب گذشت
                            حرف شما درسته باید قدر وقت را دانست . اما همه چی مربوط به بحث مالی نیست . آیا تا حالا براتون پیش نیامده که سمج بشین و بخواهید بفهمید که فلان دستگاه به چه شکل کار میکنه ؟ وقتی که می فهمی لذت علمش را میبری . و من هم سوال اون عالم بزرگ را انجا مطرح میکنم که بدانم و بمیرم بهتره یا با جهل بمیرم ؟

دیدگاه

حرف شما درسته باید قدر وقت را دانست . اما همه چی مربوط به بحث مالی نیست . آیا تا حالا براتون پیش نیامده که سمج بشین و بخواهید بفهمید که فلان دستگاه به چه شکل کار میکنه ؟ وقتی که می فهمی لذت علمش را میبری . و من هم سوال اون عالم بزرگ را انجا مطرح میکنم که بدانم و بمیرم بهتره یا با جهل بمیرم ؟
                              به نقل از آقای کی نژاد:
                              دانایی، توانایی است Knowledge is POWER

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X