اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جوش القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جوش القایی

با سلام به همه دوستان ، راستش تصمیم گرفتم یه چیزی شبیه کوره القایی یا جوش القایی درست کنم اما دقیقا هیچ چیزی دربارش نمیدونم اگر از دوستان کسی مقاله ای و یا مطلبی در این مورد داره ممنون میشم راهنمایی کنید ، از 0 تا 100
    M.R.R

پاسخ : جوش القایی

والا این جور که شما گفتید هیچی نمیدونم فعلا از فکر ساختش بیاید بیرون .
    ابتدا یه مقدار روی کوره های القایی مطالعه کنید بعد به فکر ساخت بیوفتید ، درکل دنبال اطلاعاتی در مورد INDUCTION HEATING بگردید مقاله خاصی مد نظر ندارم ولی در اینترنت میتونید اطلاعات زیادی پیدا می کنید .
    موفق باشید .

دیدگاه

دوست گلم سلام ، کار من برق صنعتی هستش چند تا کارخونه هم که میرم کاراشونو انجام میدم جوش القایی وجود داره بخاطر همین دلم میخواد بیشتر بدونم و بتونم خودم از اساس کارش سر در بیارم ، تا اونجایی که من تست کردم ولتاژ 220 ولتو میدن به یه کویل و فلزی که ازش رد میشه گرم میشه ، میخوام بدونم این گرما چطور بوجود میاد و ....
      M.R.R

دیدگاه

از طریق اولترا سونیک میشه
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

جناب کشت پرور من عرض کردم چند جا دستگاه جوش القایی پروفیل دیدم که فکر میکنم با ترانس هایی که داخلش هست ولتاژو میگیره و آمپرش میکنه اما میخوام بدونم واقعا چه اتفاقی میفته که فلز به درجه ذوب میرسه اما هیچ ولتاژی به بدنه منتقل نمیشه(دستگاه از نوع ترانزیستوری )
          M.R.R

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            باید عرض کنم که جوش القایی به این سادگی که می فرمایید نیست. مکانیزم جوش القایی دقیقا مشابه کوره القاییه
            کوره القایی هم به طور کلی تشکیل شده از یه یکسوساز ، یک اینورتر و یک مدار تانک
            تنها قسمت یکسوساز آن ساده است . ساخت اینورتر و مچ کردنش با مدار تانک احتیاج به مطالعه و آزمایش های زیادی داره .
            پس فقط ترانزیستور و چند تا ترانسفور ماتور ساده نیست که آمپرش (رو زیاد) کنه.
            بسته به جنسی که برای جوش دادن انتخاب می کنید فرکانس کاری آن تعیین میشه که یه چیزی حدود 1 کیلوهرتز تا چند مگاهرتز میتونه باشه
            فرکانسای تا حدود 8KHZ رو میشه با اینورتر تریستوری به دست آورد . تا حدود 50KHZ رو میشه با سیستم ترانزیستوری انجام داد ولی برای فرکانسای بالاتر وتوان بالا فقط اینورتر لامپی میتونه عمل کنه .
            عملکردش اینطوریه که یه فرکانس با لا رو به یه مدار تانک اعمال می کنن قطعه ای که قراره جوش بخوره در مجاورت کویل مدار تانک قرار میگیره و چون فرکانس بالاست شبیه یه ترانسفوزماتور هسته هوایی عمل میکنه و در قطعه مورد نظر انرژیه الکتریکی القا میشه (برا همین میگن جوش القایی) و این جریان میتونه فلز مورد نظر رو به دمای ذوب برسونه و جوش بده.
            در ضمن چون قطعه مورد نظر بصورت اتصال کوتاه عمل میکنه ولتاژی که در اثر القا ایجاد میشه مقدار ناچیزیه به همین دلیل چیزی به بدنه منتقل نمیشه.

دیدگاه

جوش القایی رو نمیدونم ولی ذوب القایی با تلفات فوکو است
              شما در یک ترانسفورمر مثلا 220 به 12 ولت اگه فرکانس برق شهر رو بالا ببری به جای القا توان از اولیه به ثانویه کلا هسته گرم میشه و بستگس به تبادل گرمایی هسته و انرژی گرمایی جذبی و دفعی میتونه هسته ذوب بشه و به همین علت در منابع سوئیچینگ حتما و قطعا باید هسته ترانس ا از فریت باشه ( نا رسانا کامل )تا هیچ جریان فوکو درش ایجاد نشه

کلا هر وقت شروع کنی به انجام یک کار بزرگ در اون زمان تو متولد میشی
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

مبحث جالبیه:
                بدون شک همه چیز درسته البته با بالا رفتنولت هم میشه این کارو کرد ولی خطر برق گرفتگی داره
                اما راه دیگه برای انتقال بیسیم برق یقینا فرکانسه
                در مورد کوره هیچ مشگلی نیست بفرموده دوستان محترم کافیه که درفرکانس مشخص فلز با حجم وجنس معلوم در نقطه معلوم قرار بگیره
                ولی در مورد جوشکاری چی خیلی فرق میکنه لطفا بیشتر توضیح بدین:
                1- آیا دستگاه قطعه ای با شکل وجنس مخصوصی را که باید روی فیکسچر قرار گرفته باشد را جوش میدهد.
                2-آیا نوع بخصوصی از آن میتواند اجسام لوله ای شکل را به صورت محیطی یا طولی جوشکاری کند
                3-آیا برای جوش دادن نیاز به الکترود دارد یا نه
                سیستمهای اولتراسونیک از طریق یک پیزوالکتریک قدرتمند با مالشهای سریع وکوتاه بعضی اجسام را ذوب کرده وبه یکدیگر متصل میکنند
                سیستمهای مادون قرمز همانطور که دوست محترم آقای jalal gilani فرمودند ازطریق سیستمی مشابه و با امواج مادون قرمز این کارو انجام میده
                وروش دیگر استفاده از قدرت لیزر برای ذوب و جوش
                اما این سیستمها بیشتر روی پلاستیک و .... کاربرد دارند
                شاید در قدرت های بالا بتوانند روی فلز هم عمل کنند

لطفا بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

سلام دوستان
                  در مورد جوش القایی دونوع عملیات مختلف وجود داره
                  1: Brazing ( اسم فارسی شو نمیدونم)
                  2: درزجوش یا همان جوشکاری پروفیل ها مثل لوله هایی که در ساخت پایه صندلی و مبل ها استفاده می شود.

در مورد Brazing میشه گفت شبیه لحیم کاری میمونه یعنی یک آلیاژ با دمای ذوب کمتر از دوقطعه که قراره به هم جوش بشند،بین دو قطعه قرار میگیرد و توسط کوره القایی گرم شده و به دمای ذوب میرسد و دو قطعه به هم جوش می شوند در این روش ،تولید گرما توسط جریان های فوکو ایجاد می شود. البته Brazing با مشعل هم قابل اجرا هست ولی معایب زیادی دارد ( اکسید شدن قطعات ، گرم شدن قطعه و دفورمه شدن و ...).

در مورد درز جوش عملکرد کمی متفاوت است. پروفیل ها ابتدا شکل میگیرند مثلا از یه نوار فلزی تبدیل به یک پروفیل به شکل لوله یا مقطع مربع درز دار می شوند. این شکل اولیه از درون کویل جوشکاری القایی با سرعت زیاد عبور می کند به نحوی که خود قطعه فرصت گرم شدن زیاد را پیدا نمی کند. درست بعد از خروج از کویل دولبه پروفیل به هم وصل می شوند و یک حلقه بسته روبروی کویل ایجاد می شود به همین دلیل جریان لحظه ای زیادی در آن القا می شود .در اثر عبور این جریان محل درز اتصال ذوب شده و به هم جوش می شوند ( دقیقا شبیه جوش نقطه ای ) در این روش مابقی فلز خیلی کم گرم می شود .این نوع جوش فقط برای پروفیل ها قابل استفاده است.
                  جنس قطعه جوش شونده خیلی اهمیت ندارد فقط باید حتما هادی جریان الکتریسیته باشد .
                  جهت عبور پروفیل به غلطک هایی با شکل خاص احتیاج است که پروفیل در حال حرکت بدون تماس از درون کویل عبور کند و درست بعد از خروج دولبه درز به هم متصل شود.
                  برای عمل جوش کاری به هیچ نوع الکترود یا ماده ثانویه احتیاج نیست.فقط نکته مهم سرعت حرکت پروفیل است که اگر از یه حدی کمتر شود پروفیل بیش از اندازه گرم شده ( توسط جریان های فوکو ) از شکل افتاده یا حتی ذوب می شود.
                  برای انجام این نوع جوشکاری حتما به کوره القایی فرکانس بالا احتیاج است یعنی حدود 60 کیلو هرتز به بالا و با افزایش ولتاژ و .. قابل اجرا نیست .
                  در ضمن باید توجه کرد که تقریبا در تمام انواع جوشکاری مبتنی بر برق ، جریان بالا باعث جوشکاری می شود نه ولتاژ بالا پس کلا فکر نمیکنم (به طور قطعی نمیدونم) با افزایش ولتاژ بتوان جوشکاری کرد.

دیدگاه

بله عرض کردم خطرناکه
                    جوشکاری با جریان انجام نمیشه با توان انجام میشه
                    یعنی با 20 ولت 100 امپر میشه جوشکاری کرد ولی با 2000 امپر 100 میلی ولت نمیشه
                    ولت بالا میتونه فلز رو بهاتش بکشه به شرطی که جریان کافی داشته باشه
                    اما جوشکاری با جریان بالا وولت کم عاقلانه وبه صرفه است

دیدگاه

سلام جناب کشت پور
                      با احترام باید عرض کنم زیاد با فرمایش شما موافق نیستم
                      ولتاژی که می فرمایید مربوط به کدام قسمت هست ؟
                      ورودی کوره ؟
                      خروجی کوره ؟
                      روی قطعه ؟
                      روی حلقه های بسیار کوچک فوکو؟
                      در این روش جوشکاری درسته دستگاه تعیین کننده ولتاژ یا جریان روی قطعه نیست شما توان خروجی دستگاه را کنترل می کنید( صرف نظر از تلفات داخلی که کم نیست) ولی روی قطعه شما هیج روش اندازه گیری برای ولتاژ یا حتی جریان القا شده بر روی آن ندارید.
                      نکته ای که عرض کردم فقط بحث افزایش ولتاژ به تنهایی بود که جهت جوشکاری قابل استفاده نمی باشد .
                      برای انتقال توان لازم جهت جوش قطه در فزکانس 50 هرتز و با هسته هوایی ولتاژ چقدر باید افزایش پیدا کند تا در خروج که یک دور بیشتر نیست جریان چند هزار آمپری ایجاد کند ؟ برای این افزایش ولتاژ کویل سیستم باید چند دور باشد ؟ کویل جوشکاری القایی حداکثر می تواند چند دور باشد (فضای کافی وجود ندارد ) با توجه به هسته هوایی بودن تلفات در فرکانس 50 چقدر خواهد شد ؟ راندمان دستگاه های فعلی در بهترین حالت کمتر از 70 درصد است.
                      با توجه به نکات گفته شده در حالت تیوری ممکن است قابل اجرا به نظر بیاید ولی درعمل ممکن نیست نه اینکه فقط خطرناک باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jalal gilani
                        تلفات در فرکانس 50 چقدر خواهد شد ؟ راندمان دستگاه های فعلی در بهترین حالت کمتر از 70 درصد است.
                        عزیز دل با 50 هرتز که یک زنبیل سبزی هم نمیدن برو بالا دور روبر 150 کیلو هرتز و به روایتی تا 2 مگا هرتز
                        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

البته نه به این بالایی که گفتی
                          برای لوله های آهنی مبلی یه چیزی حدود 40 تا 66 کیلو هرتز ( به ذخامت پروفیل خیلی ربط داره ) کافیه . ربطی به سبزی و این چیزا هم نداره :biggrin:

دیدگاه

یک دور بودن کویل که دلیل کم بودن ولت نمیشه باید دید دوربرولت چقدره وبا چه فرکانسی کار میکنیم
                            البته من در مورد کار این دستگاه هیچ اطلاعاتی ندارم ولی میدونم برای هر کاری نیاز به انرزی هست

دیدگاه

جناب گیلانی من همین جوش درزی که فرمودین را منظورم هستش ، میخوام اگه یه مدل کوچیک ازش بسازم تا با نحوه کارکرد و همه چیزش کاملا سر در بیارم ، من تا از عمق یه مطلبی سر در نیارم ول کنش نیستم :biggrin:
                              M.R.R

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X