کلمهآ*ی «آریوس» را میآ*توان «سیستمآ*عاملی از ایران» ترجمه کرد. آریوس یک سیستمآ*عامل آزاد و رایگان بر پایهآ*ی توزیع گنو/لینوکس اوبونتو است و صد در صد با آن سازگار و هماهنگ است.

آریوس به شکل یک دیسک زنده قابل نصب عرضه می شود. کافیآ*ست دیسک زندهآ*ی آریوس را در درایو دیآ*ویآ*دی خود قرار دهید و سیستم خود را راهآ*اندازی کنید تا بدون اینکه تغییری در محتویات هارد دیسکتان ایجاد شود، آن را امتحان کنید و در صورت تمایل بر روی سیستمتان نصب کنید.

آنچهآ* آریوس را از سایر توزیعآ*های مبتنی بر گنو/لینوکس اوبونتو متمایز میآ*کند ظاهر منحصر به فرد و بهینه آن و نرمآ*افزارهای کاربردی فراوانی است که در آن گنجانده شده است. با نصب آریوس به گنجینهآ*ای از نرمآ*افزارهای چندرسانهآ*ای برای اجرا و ویرایش انواع فایلآ*های صوتی و تصویری، نرمآ*افزارهای اداری، ابزارهای وبگردی و… دست پیدا خواهید کرد به طوری که پس از نصب برای اکثر کارهای روزانه و بعضی کارهای پیچیدهآ*تر نیازی به نصب نرمآ*افزار اضافی نخواهید داشت.
آریوس تمامی قالبآ*های صوتی و تصویری را پشتیبانی میآ*کند و برای لذت بردن از موزیک و ویدیو و تماشای فیلمهای DVD آماده است.

کار کردن با آریوس بسیار ساده است. آریوس فقط اوبونتویی نیست که به آن چند نرمآ*افزار، اضافه شده باشد. این سیستمآ*عامل با دقتی فراوان و برای فراهم آوردن تجربهآ*ای متفاوت طراحی شده است تا بدون نیاز به اتلاف زمانی طولانی برای تنظیم سیستم، در فضایی منحصر به فرد و زیبا، به سرعت به کارایی مورد نظر خود برسید.

آریوس همچنین برای کاربران ایرانیآ*اش تقویم خورشیدی، بهترین قلمآ*های فارسی، واژهآ*نامهآ*ی انگلیسی به فارسی، مجموعهآ*ای از اشعار شاعران ایرانی و محیطی کاملا آماده برای نوشتن اسناد فارسیآ* فراهم کرده است.

با آریوس میآ*توانید قدرت و انعطاف نرمآ*افزارهای آزاد را تجربه کنید.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت آریوس به سایت اختصاصی آریوس مراجعه کنید:
http://arioslinux.org