اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه خازن برای کریستال16مگا و راه اندازی بدون نویز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه خازن برای کریستال16مگا و راه اندازی بدون نویز

من یه میکرو مگا 16A دارم که اونو میخوام با کریستال 16 مگا هرتز درایو کنم . وقتی بدون خازن کریستال میزارم میکرو بالا میاد ولی خیلی نویزپذیر هست و سریع هنگ میکنه یا ریست میشه نمیدونم برای کریستال 16 mhz چه خازنهایی باید بزارم و روش محاسبش بصورت کلی چطوریه؟
    البته فیوزبیتها رو هم قبلا رو کریستال خارجی فرکانس بالا تنظیم کردم به این صورت: cksel0=0 و cksel1,2,3=1
    حالا دوستان اگه کسی با کریستال 16 کار کرده و خوت جواب گرفته لطفا نحوه درایو کردنشو لطفا قرار بده :question: :question:
    mer30

پاسخ : محاسبه خازن برای کریستال16مگا و راه اندازی بدون نویز

سلام
    اندازه خازن ها زیاد مهم نیست باید از 12Pf تا 22Pf باشه
    بین تغذیه بهتره یه خازن بزاری

دیدگاه

سلام دادا
      نمیدونم برای کریستال 16 mhz چه خازنهایی باید بزارم و روش محاسبش بصورت کلی چطوریه؟
      دیتاشیت رو یه نگاه کنی توش نوشته. بین 22 تا 27 پیکو مناسبه.
      برا کارکرد صحیح میکرو توی این فرکانس نقش منبع بسیار مهمه. تا جایی که میتونی زیر میکرو رو گراند بده. حتی یه ورق آلومنیوم روی میکرو بذار، چون بسیار بسیار موثره.
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

دقیقا مشگلی که دوستان چند وقت پیش برخورد کردن
        این فرکانس نهایت سرعت ادعا شده توسط کارخانه سازنده
        برای کار در سرعت بالا باید خطوط تغذیه از زیر میکرو رد بشن و خطوط ورودی خروجی اللخصوص اونایی که به سرعت تغییر وضعیت میدن به هیچ عنوان از زیر میکرو رد نشن چون به علت ایجاد میدان مغناطیسی به راحتی حتی پرسرعت ترین پردازشگرها رو هم ازکار میندازن وبه همین علته که در سرعت بالا پردازشگر مربع شکل ساخته میشه و چندین خط تغذیه در اطرافش هست.
        من تا حالا نتونستم با کریستال کار کنم وهمیشه از اسیلاتور داخلی استفاده کردم ولی یقین دارم در فرکانس بالا در یک برنامه نسبتا غیر ساده با مشگل روبرو میشین
        ولی در این سرعت همونطور که دوستان بزرگوار توضیح دادن خطوط تغذیه باید به صورت دوخط مستفیم به صورت طولی زیر میکرو باشه و ازفیلترهای فریت در ورودی ای فرکانس بالا ستفاده بشه
        مسیرها کوتاه باشن
        ورودیها درحالت اماده باش در لاجیک بالا استفاده بشن
        دور مدارچاپی یک حلقه باشه وبه زمین متصل بشه
        پایه های بیکار به منفی متصل شن در زیر ای سی نه دورتر
        ولی اگر دستورات زیاد باشه بازم جواب نمیده
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

پاسخ : محاسبه خازن برای کریستال16مگا و راه ان&#1583

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
          دقیقا مشگلی که دوستان چند وقت پیش برخورد کردن
          این فرکانس نهایت سرعت ادعا شده توسط کارخانه سازنده
          برای کار در سرعت بالا باید خطوط تغذیه از زیر میکرو رد بشن و خطوط ورودی خروجی اللخصوص اونایی که به سرعت تغییر وضعیت میدن به هیچ عنوان از زیر میکرو رد نشن چون به علت ایجاد میدان مغناطیسی به راحتی حتی پرسرعت ترین پردازشگرها رو هم ازکار میندازن وبه همین علته که در سرعت بالا پردازشگر مربع شکل ساخته میشه و چندین خط تغذیه در اطرافش هست.
          من تا حالا نتونستم با کریستال کار کنم وهمیشه از اسیلاتور داخلی استفاده کردم ولی یقین دارم در فرکانس بالا در یک برنامه نسبتا غیر ساده با مشگل روبرو میشین
          ولی در این سرعت همونطور که دوستان بزرگوار توضیح دادن خطوط تغذیه باید به صورت دوخط مستفیم به صورت طولی زیر میکرو باشه و ازفیلترهای فریت در ورودی ای فرکانس بالا ستفاده بشه
          مسیرها کوتاه باشن
          ورودیها درحالت اماده باش در لاجیک بالا استفاده بشن
          دور مدارچاپی یک حلقه باشه وبه زمین متصل بشه
          پایه های بیکار به منفی متصل شن در زیر ای سی نه دورتر
          ولی اگر دستورات زیاد باشه بازم جواب نمیده
          oo:
          با درود . . .
          جناب کشت پور شما از اساتید و از همراهان قدیمی انجمن هستید. فرمایشات شما متینه اما کاش کمی وقتتون رو روی دیتاشیت میگذاشتید. قبل از ارائه جملاتم عذر خواهی میکنم که این موارد رو بیان میکنم
          فرکانسهای کاری ارائه شده در حالات استاندارد هستند و وابسته به شرایط در بعضی از موارد میشه فرکانس رو تا 20 هم بالا برد(قضایای اورکلاکینگ). بنده شخصا" با کریستال 24 از 8051 کار کشیدم و هیچ مشکلی هم نداشته. این که دیگه AVR هستش!(نمونه بارز استفاده کننده این مورد جناب کوهستانی هستند که در بعضی از موارد از کریستال 20 مگ استفاده میکنند) نمیدونم شما چطور میگید جواب نمیده؟ oo:
          اتفاقا" اسیلاتور داخلی به شدت تابع شرایط محیطی هستش و نمیشه انتظار بالایی ازش داشت. شما هم اگر چند بار از کریستال استفاده کنید مطمئنا" قید اسیلاتور داخلی رو خواهید زد!
          بعضی از برنامه هایی که بنده مینویسم تا 98 درصد حافظه رو پر میکنه و پر از موارد محاسباتی هستش. اما تا بحال ندیدم که با افزایش دستورات مشکلی پیش بیاد. ممکنه نوع برنامه نویسی شما مشکل داشته که جواب نگرفتید.
          سایر موارد گفته شده توسط جنابعالی هم اقدامات حذف نویز هست که میتونه تاثیر گذار باشه.

نوشته اصلی توسط mohsenmax70
          من یه میکرو مگا 16A دارم که اونو میخوام با کریستال 16 مگا هرتز درایو کنم . وقتی بدون خازن کریستال میزارم میکرو بالا میاد ولی خیلی نویزپذیر هست و سریع هنگ میکنه یا ریست میشه نمیدونم برای کریستال 16 mhz چه خازنهایی باید بزارم و روش محاسبش بصورت کلی چطوریه؟
          البته فیوزبیتها رو هم قبلا رو کریستال خارجی فرکانس بالا تنظیم کردم به این صورت: cksel0=0 و cksel1,2,3=1
          حالا دوستان اگه کسی با کریستال 16 کار کرده و خوت جواب گرفته لطفا نحوه درایو کردنشو لطفا قرار بده :question: :question:
          تا اونجا که بنده اطلاع دارم و خودم انجام میدم، برای کریستال خارجی تمامی فیوزبیت های cksel1 بر روی 1 و sut0 و sut1 هم بسته به مد کاری و زمان استارتاپ تعیین میشه. شما میتونید فیوز بیت ckopt رو هم بجای گذاشتن خازن های خروجی فعال کنید. در ضمن بهتره یک خازن در حدود 100 میکرو بر روی تغذیه 5 ولت قرار بدید

موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
          بدرود . . .

دیدگاه

سلام وممنون از راحنمایتون حتما با کریستال امتحان میکنم
            یقینا حق با شماست و وشگل به خاطر نویزه نه CPU باز هم ممنون از راهنمایتون :nerd:
            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X