اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص جهت جابجایی در محیط 3 بعدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص جهت جابجایی در محیط 3 بعدی

سلام
    من برای پروژم احتیاج دارم که جهت جابجایی یه جسم رو تشخیص بدم. مثلا یه جسم معلق داریم. فرض بفرمائید یه سنسور به این جسم معلق متصل هست. حالا می خواهیم وقتی این جسم کمی به سمت بالا و کمی هم به سمت چپ یا راست رفت من بتونم تشخیص بدم که مثلا این تغییر - یا +x در جهت x و +یا - y در جهت y جابجا شده است. از هر سنسوری که می تونم استفاده کنم بهم بگین. اگه از چند تا سنسور به صورت ترکیبی هم میشه باز هم بگین.
    از استادان محترم درخواست راهنمائی دارم . تشکر :smile:

پاسخ : تشخیص جهت جابجایی در محیط 3 بعدی

فکر می کنم که از این نوع سنسور ها باشه توی یکی از مجلات ایران میکرو در موردش مطالب داشت و حتی یک برنامه که با arm بود . فکر کنم کار اقای farsad sw بود . ولی این سنسور ها گرونه .

دیدگاه

دوست عزیز شما احتیاج به سنسورهای زیر دارید:

سنسور زاویه و قطب نما ( دو محوری ) 1052 HMC
      سنسور زاویه و قطب نما ( سه محوری ) 1053 HMC

یا استفاده از سنسور زاویه ی KMZ43
      [glow=red,2,300]گرد هم آمدن شروع است.با هم ماندن پيشرفت است.با هم کار کردن موفقيت است.[/glow]
      [img width=98 height=100]http://s3.picofile.com/file/7407857311/icon3.png[/img]

دیدگاه

در مورد kmz می تونی از مجله شماره 9 ایران میکرو هم استفاده کنی.

دیدگاه

در مورد سنسور زاویه باید تحقیق کنم. ولی این سنسور های زاویه متونن جابجایی رو هم تشخیص بدن؟ مثلا تشخیص بده که این جسم که سنسور بهش وصله مثلا 20 سانتیمتر جابجا شده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar4742
            سلام
            من برای پروژم احتیاج دارم که جهت جابجایی یه جسم رو تشخیص بدم. مثلا یه جسم معلق داریم. فرض بفرمائید یه سنسور به این جسم معلق متصل هست. حالا می خواهیم وقتی این جسم کمی به سمت بالا و کمی هم به سمت چپ یا راست رفت من بتونم تشخیص بدم که مثلا این تغییر - یا +x در جهت x و +یا - y در جهت y جابجا شده است. از هر سنسوری که می تونم استفاده کنم بهم بگین. اگه از چند تا سنسور به صورت ترکیبی هم میشه باز هم بگین.
            از استادان محترم درخواست راهنمائی دارم . تشکر :smile:
            میتونید از سنسور های جایرو که برای ربات پرنده استفاده میشن استفاده کنید . یا از ماژول داخلش که اون رو هم میفروشن .
            این سنسور ها به این صورت هستن که در صورت هر گونه حرکت در محور اصلی خودشون یه خروجی انالوگ دارن که مقدارش تغییر میکنه .
            منهتی این که شما میخواین مقدار حرکت یا جابجایی رو هم داشته باشید نیاز به الگوریتم و از این داستانا داره .
            اما به هر حال متناسب با شتاب حرکتت این سنسور ها خروجیشون متناسب تغییر میکنه و انالوگ هم هست .
            حالا فرضا اگر سنسور یک محوره انتخاب کردی باید 3 تا سنسور بذاری برای tilt , yaw , pitch

یک کار دیگه هم این که اگر داخل اتاق یا محفظه خاصی هست این جسم مورد نظر . روی اون 3 تا فاصله سنج مثلا لیزری قرار بدید تا هر کدوم از فاصله سنج ها با اندازه گرفتن فاصله از دیوار روبرویی خودشون یکی از محور های x , y , z رو تعیین کنند.
            البته اگه جسم چرخش داشته باشه این روش فایده نداره

راه دیگه این که اگر جسم در جای مشخصی هست داخل اون اتاق 2 عدد دوربین قرار بدید . یک دوربین محور x,y رو ترک کنه اون یکی دوربین هم محور z رو .

راه بعدی هم استفاده از imu

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X