اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت درایور سروو موتور ac با توان یک کیلو وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت درایور سروو موتور ac با توان یک کیلو وات

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

بنده مدتی هست که به فکر طراحی یک درایور نسبتا ساده برای سروو موتور ac تک فاز با توان حدود یک کیلو وات هستم که تنها وظیفه اون کنترل سرعت هستش
    موتور مورد نظر من دارای انکودر با 2500 پالس در دور هستش و البته با اندازه گیری تورک (جریان ) و قابلیت محدود کردن تورک ( جریان )
    سری میکرو کنترلهای آرم 1768 ظاهرا یکسری رجیستر برای موقعیت شفت انکودر رو دارن و بقول سازنده این میکرو برای امور اتوماسیون صنعتی از جمله کنترل موتور دارای قابلیتهای خوب و سرعت مناسبی هستن و حتی یک مورد مثال کنترل دور موتور برای موتورهای دی سی رو هم داره
    در ارتباط با این مورد اولا میخواستم نظرتون رو بدونم و اینکه شما چه روشی و چه منبع اطلاعاتی رو پیشنهاد میکنید؟

و دوم اینکه آیا مدار اماده یا پروژه ای در دسترس هست تا مدار رو از روی اون بشه ساخت؟

با تشکر

پاسخ : طراحی و ساخت درایور سروو موتور ac با توان یک کیلو وات

سلام دوست عزیز
    یادتون باشه معمولا موتورهای AC تک فاز رو نمیشه به راحتی کنترل دور براشون پیاده کرد ( اینورتری) چون مدار راه انداز دارن (خازنی یا فاز شکسته)
    ولی اگه منطورتون فقط ورودی اینورتر تک فاز باشه و موتور سه فاز ، قطعا شدنیه .
    ساخت درایو سروو سه فاز کار واقعا مشکلیه اگر برای کاهش هزینه بخواهید این کارو انجام بدید که اصلا مقرون به صرفه نیست . آمادش وجود داره و خوب هم کار میکنه .
    ولی اگه بحث کسب تجربه باشه که موضوع فرق میکنه
    برای شروع شما باید اطلاعات کلی در مورد سیستم های حلقه بسته و روشهای کنترلی PID داشته باشید .
    به مقدار کافی هم با مدارات سویچینگ قدرت آشنایی داشته باشید . بعدش سراغ میکرو کنترلر برید.
    LPC1768 میکروی خوبی برای این کار هست چون هم دارای سخت افزار ورودی انکودر هست و هم خروجی PWM برای کنترل موتورهای 3 فاز داره
    البته سری DSPIC هم برای این کار خوب هستن
    موفق باشید .

دیدگاه

سروو موتور بدون درایور من تا حالا ندیدم
      این سروو رو از کجا گیر آوردی
      به هر حال کار خیلی مشکل و سخت ولی نون و آب دار و با ارزشی
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

اگر منظور شما ساخت درایور برای سروموتورهای AC است که کار بسیار مشکلی است و مستلزم تسلط به جنبه های مختلفی فراتر از یک مثال برای راه اندازی موتور DC با LPC1768 می باشد. در شکل زیر نمایی از بلوک دیاگرام کلی یک درایور سرو دلتا آورده شده است.

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
        دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
        برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
        وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
        قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
        اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
        ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سرو موتور یک کیلووات تک فاز راه ساده تری هم هست
          جند ولت
          محدوده سرعت
          دقت سرعت
          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            سروو موتور بدون درایور من تا حالا ندیدم
            این سروو رو از کجا گیر آوردی
            به هر حال کار خیلی مشکل و سخت ولی نون و آب دار و با ارزشی
            پیدا کردنش اصلا سخت نیست هم بصورت نو هست و هم اتوک و دست دوم
            هم المانی و ژاپنی و هم چینی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
              اگر منظور شما ساخت درایور برای سروموتورهای AC است که کار بسیار مشکلی است و مستلزم تسلط به جنبه های مختلفی فراتر از یک مثال برای راه اندازی موتور DC با LPC1768 می باشد. در شکل زیر نمایی از بلوک دیاگرام کلی یک درایور سرو دلتا آورده شده است.

با تشکر از نقشه و توضیحاتتون
              ظاهرا قضیه خیلی پیچیده تر از اینورتر هست و بهتره از فکر ساختش بیام بیرون و امادشو بگیرم

دیدگاه

اگر تنهاکنترل سرعت مهه کافیه یک pwmساخته بشه وبا انکودر موتور مچ شن
                فقط میمونه سرعت موتور ودر نتیجه پالسهای انکودر که فرکانس میکرو جوااب بده و اونم بسته دقت کنترل مییتونید بیت های کم ارزش رو حذف کنید
                اون نقشه مال یک سیستم سه فازه که به مراتب پیچیده تره
                موتور تکفاز ساده تره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                  اگر تنهاکنترل سرعت مهه کافیه یک pwmساخته بشه وبا انکودر موتور مچ شن
                  فقط میمونه سرعت موتور ودر نتیجه پالسهای انکودر که فرکانس میکرو جوااب بده و اونم بسته دقت کنترل مییتونید بیت های کم ارزش رو حذف کنید
                  اون نقشه مال یک سیستم سه فازه که به مراتب پیچیده تره
                  موتور تکفاز ساده تره
                  با تشکر از توضیحتون

کلا من میخوام سیستمی رو داشته باشم که بتونه قدرتی در حدود 30 نیوتن متر رو در حالت لحظه ای و 10 نیوتن متر رو در حالت ممتد تولید کنه به نحوی که سرعت کنترل بشه و بشه مقدار گشتاور رو در شرایطی محدود کرد
                  این موتور میتونه یک موتور ترک بالا و یا سروو موتور با دور پایین باشه که دارای انکودر سرخود هست.

لطفا اگه ممکنه توضیح بیشتری در این مورد بفرمایید که بهترین روش و بهترین ترکیب از موتور و درایور چی میتونه باشه؟

ممنون

دیدگاه

سلام سرعت موتور تکفاز به دوروش قابل کنترل :
                    1-تغییر فرکانس
                    2-تغییر ولت
                    استفاده از روش تغییر فرکانس باعث جریانهای شدید در فرکانس کم(یا دور کم) وبه قدرت زیاد نیاز داره ودر عوض گشتاوربالایی هم تولید میکنه
                    استفاده از روش تغییر ولت باعث راه اندازی نرم (یا دور کم و زیاد) ودر عوض باعث کاهش گشتاور میشه
                    باتوجه به این دونکته ولت و جریان موتور گزینه رو معلوم میکنه شاید ترکیبی ازهردونیاز بشه
                    کنترل سرعت از طریق بالسهای انکودر هم که قفل فاز انجام میشه

دیدگاه

سلام سرعت موتور تکفاز به دوروش قابل کنترل :
                      1-تغییر فرکانس
                      2-تغییر ولت
                      استفاده از روش تغییر فرکانس باعث جریانهای شدید در فرکانس کم(یا دور کم) وبه قدرت زیاد نیاز داره ودر عوض گشتاوربالایی هم تولید میکنه
                      استفاده از روش تغییر ولت باعث راه اندازی نرم (یا دور کم و زیاد) ودر عوض باعث کاهش گشتاور میشه
                      باتوجه به این دونکته ولت و جریان موتور گزینه رو معلوم میکنه شاید ترکیبی ازهردونیاز بشه
                      کنترل سرعت از طریق بالسهای انکودر هم که قفل فاز انجام میشه
                      سلام
                      ممنون

موتوری که من دارم دارای درایور سه فاز هست اما من بصورت تک فاز به ورودی وصل کردم
                      Estun Ac servo motor - EBD10 A
                      با توان یک کیلو وات و گشتاور ممتد 9 نیوتن متر و لحظه ای سه برابر
                      مشکلی که من دارم این هست که نرخ اطلاعات خروجی از درایور پایین هست و من نیاز دارم که با سرعت زیاد مقدار سرعت و گشتاور ( جریان ) رو با نرخ حداقل 50 بار در ثانیه داشته باشم
                      اگه من از درایور اصلی بخوام استفاده کنم مجبورم از خروجیهای پالس و دادن ورودیها به میکروی خودم lpc1768 سرعت و موقعیت رو بدست بیارم اما برای اندازه گیری گشتاور
                      دو راه به نظر میرسه یکی استفاده از سنسور گشتاور و دوم اندازه گیری جریان مصرفی درایور با نرخ 50 نمونه در ثانیه که روش خیلی دقیقی نیست

روش اول پر هزینه بوده اما دقت خوبی خواهد داشت و روش دوم ساده تر
                      برای اندازه گیری گشتاور میشه از چهار استرین گیج که بر روی شفت چسبادنه شدن هم استفاده کرد اما من نتونستم جواب درستی ازش بگیرم که به احتمال زیاد مربوط به کیفیت چسب و یا موارد مشابه متونه باشه
                      روش دوم به دو طریق استفاده از ترانس جریان و یا سنسور جریان هستش که به علت نوسانات برق شهر 50 هرتز محاسبه جریان لحظه ای دقیق مشکله و من با اون چند وقت هست که خیلی درگیرم

ایا روش بهتری برای اندازه گیری گشتاور میتونید معرفی کنید
                      فعلا بدجوری من رو درگیر کرده

برای همین بود که به فکر ساخت و طراحی درایور کردم شاید راحت تر از این کارها باشه

دیدگاه

یعنی شما یک سروموتور سه فاز دارید و یک درایور سه فاز
                        و این موتور 220 ولت و میخاین اونو با ورودی تکفاز ذاه بندازین
                        خوب برای اندازه گیری گشتاور نیازه که با توجه به مشخصات موتور (قدرت و نوع سیم بندی) جریان ولت و فرکانس موتورو کنترل کنید اینکه برای یک سروو درایو کار مشگلی نیست
                        اجازه بدین یوزر منوال اونو پیذا کنم

دیدگاه

EBD10 A ایا این شماره درسته
                          http://www.yaskawa.com/site/dmservo.nsf/link2/NKOE-7TKLD2/$file/PR.DN.01.pdf
                          http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_motor
                          حالا یک ایده با توجه به کمیت های دخیل در مقدار گشتاور
                          با ثابت نگه ذاشتن همه واندازه گیری یکی به مقصود برسیم
                          مثلا باثابت نگه داشتن ولت و تغییر فرکانس یا یرعکس از طریق کنترل ذور موتور
                          البته ذرایو شما امکان کنترل این پروسه رو ذاره
                          0808H و 0809H
                          روی نمایشگرUn002 وUn003
                          البته شاید من اشتباه میکنم

دیدگاه

EBD10 A ایا این شماره درسته
                            http://www.yaskawa.com/site/dmservo.nsf/link2/NKOE-7TKLD2/$file/PR.DN.01.pdf
                            http://en.wikipedia.org/wiki/Induction_motor
                            حالا یک ایده با توجه به کمیت های دخیل در مقدار گشتاور
                            با ثابت نگه ذاشتن همه واندازه گیری یکی به مقصود برسیم
                            مثلا باثابت نگه داشتن ولت و تغییر فرکانس یا یرعکس از طریق کنترل ذور موتور
                            البته ذرایو شما امکان کنترل این پروسه رو ذاره
                            0808H و 0809H
                            روی نمایشگرUn002 وUn003
                            البته شاید من اشتباه میکنم
                            سلام و درود فراوان بر استاد عزیزم

جناب کشتکار مدل سروو موتور و درایور من اینه ESTUN - EDB-10 AMA که ساخت چین هستش اما دارای کیفیت خوبی هست

این هم لینک درایورش http://parsaspace.com/files/4370404884/?c=1059

البته هدف اصلی من مونیتور کردن سرعت و گشتاور هست و بقیه کارها رو درایور سروو انجام میده مثل کنترل سرعت و موقعیت

اما من برای اندازه گیری گشتاور به شدت با مشکل روبرو شدم

لطفا در این مورد من رو راهنمایی کنید

متشکرم

دیدگاه

روی چی نمایش بشه
                              صفحه24
                              torque را ذر پرونذه ارسالیتان جستجو کنیذ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X