اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار چند برابر کننده فرکانسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار چند برابر کننده فرکانسی

با سلام.دوستان کسی از مدار چند برایر کننده فرکانسی نقشه ای در اختیار داره؟
    مدتیه دنبالش می گردم ولی چیزی پیدا نمی کنم.
    دیدم میگن باید از PLL Synthesizer استفاده کرد ولی مطالعه کردم چیزی نفهمیدم!
    انا لله و انا اليه الراجعون

پاسخ : مدار چند برابر کننده فرکانسی

ای سی pll که ای سی 4046 و تمام بلوک های یک pll را داره وقتی باهاش pll را ساختی نیاز به یک تقسیم کننده فرکانس داری که از خروجی pll به ورودی اون فیدبک کنی مدار تقسیم فرکانس میتونه کانتر باشه یا مدار بی استابل این ساختار همون سینتی سایزر هست.
    الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

من این نقشه رو توی اینترنت پیدا کردم.در خروجی یک کیلو هرتز میده ولی هرچی به ورودی بدی همون یک کیلوهرتز خودشو میده که ظاهر کار مدارش هم همینه ولی چه جوری اینو باید تبدیل کرد به چند برابر کننده؟!

اینم فایل مرجع:
      http://s2.picofile.com/file/7255043652/lab5_431.pdf.html

دیدگاه

دقیقا یادم نیست که ای سی 4040 چه کاری انجام میده ولی اگر به جای 4040 یک تقسیم کننده فرکانس باشه مثلا تقسیم بر دو در این صورت pll بررسی میکنه که آیا فرکانسی که از خروجی نمونه برداری شده با فرکانس ورودی آن برابره که این طور نیست بنابراین pll فرکانس خروجی خودشا 2 برابر میکنه که وقتی بر 2 تقسیم بشه همون فرکانس ورودی به دست بیاد.این مدار میشه ضرب کننده فرکانس در 2.
        الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

من که هر چی تغییرات در مدار میدم فایده ای نداره

دیدگاه

به بیان ساده، در یک Frequency synthesizer یک فرکانس مرجع با فرکانس خروجی تقسیم بر N مقایسه می شود و مجموعه حلقه در صورت طراحی صحیح بصورتی عمل می کند که فرکانس خروجی N برابر فرکانس مرجع باشد. اجزای این حلقه عبارتند از
            1- آشکار ساز فاز (phase detector)
            2- اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ یا جریان(VCO یا CCO)
            3- فیلتر حلقه(Loop Filter)
            4- تقسیم کننده متغیر فرکانس
            در مواردی که تولید فرکانس بالا مورد نظر باشد، یک تقسیم کننده ثابت که به عنوان Prescaler از آن نام برده می شود قبل از تقسیم کننده متغیر (نسبت به خروجی) قرار داده می شود. در مدار مورد نظر شما برای تغییر فرکانس خروجی باید اولا خروجی متفاوتی را از 4040 انتخاب کنید و دیگر اینکه در مدار VCO مربوط به 4046 المانهای تولید کننده فرکانس را به صورتی تغییر دهید که بتواند فرکانس خروجی مورد نظر را تامین کند. فیلتر حلقه هم باید به تناسب تغییر کند که بحث در مورد آن خارج از ظرفیت این پست می باشد. پیشنهاد می کنم اطلاعات مربوط به 4046 را یک یا چند بار بصورت دقیق مطالعه کنید تا دید بهتری نسبت به این صورت مسئله برای شما حاصل شود.
            اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
            دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
            برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
            ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X