اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت شنت واندازهگیری جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت شنت واندازهگیری جریان

دوستان .اکثر مدارهای انالوگ منبع تغذیه خطی که دیدم برای اندازهگیری جریان (یا همان محدود کردن ،اتصال کوتاه) از یه مقاومت در خروجی استفاده شده

1- اگر فرضا مقدار مقاومت 1 اهم باشد درصورت عبور جریان 1 امپر از این مقاومت 1 ولت افت داریم یعنی خروجی 1 ولت کمتر از اون چیزی که ما در حالت بی باری منبع رو تنظیم کنیم پس این یه اشکال محسوب میشه در بعضی از مدارات با این روش ،چرا ادعا شده که درخروجی تقریبا همونی هست که ما تنظیم کردیم ایا از حالت خاصی برای دور زدن این مقدار تلفات استفاده میشه

2- با توجه به این که در این رگولاتورها معمولی باید ولتاژ ورودی 3 ولت بیشتر از خروجی باشه ایا میتوان از این قانون برای مقاومت شنت استفاده کرد یعنی اینکه مقاومت در خروجی باشه در ورودی رگولاتور بزاریم در این صورت حتی اگر فرضا 1ولت دوسر مقاومت افت کندچرا که قانون میگه ولتاژ خروجی میشه r2/r1+1)*1.25 )پس در خروجی دیگه ولتاژ همونی هست که ما گذاشتیم وبا اینکار هم جریان رو میتونیم اندازه بگیریم وهم وابسته بودن ولتاژ خروجی به این مقاومت منتفی میشه (البته اگه بشه گفت که جریان ورودی با خروجی رگولاتور یکی هست)

ادمهای خوب تو eca خیلی پیدا میشه

پاسخ : مقاومت شنت واندازهگیری جریان

آخه کسی مقاومت شنت رو 1 اهم نمیزاره!!
    مقدار شنت باید در حد میلی اهم باشه تا هم توان الکی هدر نده و هم افت ولتاژ نداشته باشیم.
    اگر 1 اهم درنظر بگیرید برای 1 آمپر توانش 1 وات میشه که به نسبت زیاده!!
    افت ولتاژ دو سر شنت در حد چند میلی ولت هست!
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

دوست عزیز اصل مطلب برسر مقدار مقاومت نیست :mrgreen: بالاخره این مقاومت شنت باعث تلفات میشه (منظور شما از میلی ولت چقدر هست 1000 میلی ولت میشه 1 ولت ) تازه اگر هم این مقدار خیلی کم بشه باید برای قابل خوندش از تقویت کننده استفاده کرد که اونم مشکلات خودش رو داره

من دنبال جوابم

دیدگاه

یعنی مدار شما اینقدر دقیقه که چند میلی ولت اختلاف ولتاژ باعث مشکل میشه؟!؟!؟
        خیلی از این شنت ها مثلا به ازای هر آمپر 20 میلی ولت میدن!هرقدر جریان بیشتر باشه مقدار این مقاومت هم باید کمتر بشه. استفاده از op-amp برای تقویت این ولتاژ چه مشکلی داره؟ پیشنهاد میکنم دیتاشیت یکی از سنسور های جریان رو مطالعه کنید!!
        در مورد یاد آوریتون بابت تبدیل ولت به میلی ولت هم ممنون :agree:
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

فکر کنم بازم زدی اون راه. شما بگید چه فرقی بین گذاشتن این مقاومت تو ورودی رگولاتور با گذاشتن اون تو خروجی هست .چرا در تمام مدارات که تو اینترنت هست همگی توی قسمت خروجی هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
            دوست عزیز اصل مطلب برسر مقدار مقاومت نیست :mrgreen: بالاخره این مقاومت شنت باعث تلفات میشه (منظور شما از میلی ولت چقدر هست 1000 میلی ولت میشه 1 ولت ) تازه اگر هم این مقدار خیلی کم بشه باید برای قابل خوندش از تقویت کننده استفاده کرد که اونم مشکلات خودش رو داره

من دنبال جوابم
            دوست عزیز شما نون رو می خوای و هم خرما رو .
            هم می خواهی راحت از یک ولتاژ بالا استفاده کنی که نیاز به تقویت نباشه و هم می خواهی تلفات نداشته باشی . در اکثر منابع تغذیه خطی یک عنصر به عنوان کنترل کننده که به غالبا هم با بار سری است استفاده می شه . پس می شه سنسور اندازه گیری رو در ورودی قرار داد البته به شرطی که بعد از نقطه اتصال تغذیه مدار کنترل قرار بدیم ولی هم بازم تلفات رو داریم و هم اگر که دقت کنی ان وقت نحوه تاثیر گذاری افت ولتاژ روی بیس ترانزیستور پیچیده میشه مظافن بر اینکه اساسا ما کنترل جریان می کنیم تا هم بار و هم کنترل کننده خودمان اسیب نبینه پس بهتر بود که در خروجی می گذاشتیم .

ولی به طور کلی معمولا از یک مقاومت بسیار کم اهم یا در اصل سیم اهم دار برای این کار استفاده می شه . البته این مقاومت معروف به شنت جریان است و به ازای حداکثر جریان عبوری معمولا 60 یا 75 میلی افت روی ان هست و تا جایی که اطلاع دارم تا 1000 امپر می جود است ( حداقل من خودم استفاده کردم ) . و یک قطعه استاندارد است البته خوب ایزوله نیست که در صورتی که نیاز به سنسور ایزوله باشه می بایستی که از اثر هال استفاده بشه .

برای تقویت هم خیلی راحت از یه lm358 استفاده کن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
              فکر کنم بازم زدی اون راه. شما بگید چه فرقی بین گذاشتن این مقاومت تو ورودی رگولاتور با گذاشتن اون تو خروجی هست .چرا در تمام مدارات که تو اینترنت هست همگی توی قسمت خروجی هست
              در پست قبلم توضیح دادم اما مثل اینکه هم زمان در حال نوشتن بودیم و اول برای شما امد .
              اول این ما هر چه سریعتر افزایش ناگهانی را کنترل کنیم بهتر و باعث می شه که حتی خود کنترل کننده هم اسیب نبینه .
              دوم اینکه نحوه تاثیر و خواندن راحت تر هست . مثل همین شکلی که شما گذاشتی و اگه اشتباه نکنم یه طرفش طمین هست .
              سوم تاثیر جریان کشی باقی مدار از در خواندن میزان جریان از بین می رود .

فعلا همین ها به ذهنم رسید .

دیدگاه

شنت جریان رو می تونید از روسی فروشی های جمهوری بخرید .
                این دو عکس زیر هم نمونه یه 20 امپر 75 میلی ولت است .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X