اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دشارژ کننده سریع باتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دشارژ کننده سریع باتری

سلام و درود
    (خیلی بالا پایین کردم که این سوال رو در بخش منابع تغذیه بپرسم یا اینجا! و از اونجایی که دشارژ کننده های جدید از تکنیک های جدید صنعتی استفاده میکنند، فکر کنم جای مناسب اینجا باشه، تا نظر مدیران چی باشه.)

دوستان میخواستم ببینم برای دشارژ سریع یک باتری 12 ولتی با جریان 80 آمپر ساعت در حداکثر از 2 ثانیه از چه تکنیکی میشه استفاده کرد؟ (یعنی بشه باتری رو سریع تخلیه کرد.)

و آیا در این دشارژ سریع میشه تعیین کرد که باتری تا حداکثر 90 یا 95 درصد ظرفیت باتری دشارژ بشه؟
    Xmega + IAR + Labview = New Life

پاسخ : دشارژ کننده سریع باتری

خوب حالا برای چه می خوای باتری رو خالی کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
      خوب حالا برای چه می خوای باتری رو خالی کنی.
      برای تست و اطمینان از عملکرد باتری و...
      نمونه های صنعتی و قدیمی این دستگاه رو دیده بودم که خیلی بزرگ هستن و شنیدم نمونه های جدید آلمانی کوچیک و جمع جور شده!! فقط موندم اصول کارشون چیه؟!

دیدگاه

بله برائ تست باطرئ ار المنت استفاده مئشه نسبت به ساعت
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خواجه
          سلام و درود
          (خیلی بالا پایین کردم که این سوال رو در بخش منابع تغذیه بپرسم یا اینجا! و از اونجایی که دشارژ کننده های جدید از تکنیک های جدید صنعتی استفاده میکنند، فکر کنم جای مناسب اینجا باشه، تا نظر مدیران چی باشه.)

دوستان میخواستم ببینم برای دشارژ سریع یک باتری 12 ولتی با جریان 80 آمپر ساعت در حداکثر از 2 ثانیه از چه تکنیکی میشه استفاده کرد؟ (یعنی بشه باتری رو سریع تخلیه کرد.)

و آیا در این دشارژ سریع میشه تعیین کرد که باتری تا حداکثر 90 یا 95 درصد ظرفیت باتری دشارژ بشه؟
          اگه قضیه رو خطی در نظر بگیریم باتری 80 آمپر ساعت میخواد تو دو ثانیه تخلیه بشه پس جریان عبوری میشه 80 ضربدر 3600 تقسیم بر دو که میشه 144000 آمپر پس در مدت دو ثانیه همچین جریانی باید از ترمینالهای باتری بگذره که امکان پذیر نیست و جدای از اون باعث آسیب رسوندن به باتری میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
            بله برائ تست باطرئ ار المنت استفاده مئشه نسبت به ساعت
            تقریباً میشه یک مقاومت گچی بزرگ! که در دستگاه های قدیمی از این روش استفاده میشه.

نوشته اصلی توسط mohsen++
            اگه قضیه رو خطی در نظر بگیریم باتری 80 آمپر ساعت میخواد تو دو ثانیه تخلیه بشه پس جریان عبوری میشه 80 ضربدر 3600 تقسیم بر دو که میشه 144000 آمپر پس در مدت دو ثانیه همچین جریانی باید از ترمینالهای باتری بگذره که امکان پذیر نیست و جدای از اون باعث آسیب رسوندن به باتری میشه
            خب این جریان خیلی لحظه ای هستش ولی همینطور که فرمودین جریان عبوری زیاده ولی دیدم که باتری رو خیلی سریع تخلیه میکنن فقط موندم تکنیک کار چیه؟

اگر بیاییم اختلاف پتانسیل منفی به باتری اعمال کنیم، آیا میشه به مقصود رسید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خواجه

خب این جریان خیلی لحظه ای هستش ولی همینطور که فرمودین جریان عبوری زیاده ولی دیدم که باتری رو خیلی سریع تخلیه میکنن فقط موندم تکنیک کار چیه؟
              خیلی بیشتر از یه لحظه هست
              تا جایی که من میدونم دشارژ سریه پدر باتری رو در میاره
              شاید با استفاده از جریان کشی لحظه ای مقاومت داخلی باتری رو می سنجند و باتری رو تخلیه نمی کنند
              اگه یه مرجعی باشه برای این کار که معرفی کنین خیلی عالی میشه

دیدگاه

با سلام اگرقراره باطری با دشارج لحظه ای تست بشه که روالش همینه یعنی با المنت بزرگ باطری تخلیه میشه از تسترهای کوچک باطریسازها گرفثه تاتسترهای کامپیوتری بزرگ
                در کسری از زمان با یک المنت جریان شدیدی شیده میشه و مقدار افت ولت سلامت باطری رو نشون میده
                به همین روش میشه باطری رو کاملا خالی کرد (درمورد اسیدی)اما باطری دیگه بدرد نمیخوره چون صفحات اون سولفاته میشن
                برای تخلیه باطری باید پس از شارج کامل اسید تخلیه بشه وبا اب جوش یا مقطر شسته بشه بعد چند مرتبه با اب مقطر بره زیر شارج وبا تخلیه اب مقطر دوباره این مرحله انجام بشه دلیل اون ماهیت شارجه
                ولی زکان میبره شاید یک روز ولی باطری خشک شده مدت زیادی سالم میمونه
                بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  همونطور که خوتون هم میدونید دشارژ کردن سریع باتری به اون آسیب میزنه. شما در نظر بگیرین برای تخلیه این انرژی حتما باید به سرعت اون رو مصرف کنیم که این قضیه چیزی شبیه اتصال کوتاه کردن باتری هست که ممکنه علاوه بر از بین بردن ترمینالها باعث آسیب دیدن صفحات داخلی اون بشه :smile:

دیدگاه

سلام دوستان... (فوری)
                    من میخوام یک باتری 12v/120Ah رو تست کنم!یعنی در واقع میخوام با استفاده از بار گرفتن از باتری و مشاهده نحوه افت ولتاژ آن از سلامت باتری مطمئن بشم...
                    با پرس و جوهایی که کردم فهمیدم باید برای دشارژ کردن باتری از المنت استفاده کنم!فقط میخوام بدونم با توجه به توان بالای باتری، جنس و مقاومت المنت مورد استفادم باید چقدر باشه؟! (خودم فکر میکنم المنت از جنس نیکل باشه خوبه!!!)
                    لطفا راهنماییم کنین...مرسی

دیدگاه

آقا moshen++ می شه نحوه حساب اینکه جریان در دو ثانیه این مقدار می شه رو با چه فرمولی یا با چه روشی حل کردین؟
                      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                        آقا moshen++ می شه نحوه حساب اینکه جریان در دو ثانیه این مقدار می شه رو با چه فرمولی یا با چه روشی حل کردین؟
                        این روش محاسبه کاملا دقیق نیست
                        در نظر میگیریم که این باتری 80 آمپر ساعته یعنی تو یک ساعت میتونه یه بار 80 آمپر رو تغذیه کنه و سپس ولتاژش به حدی میرسه که تخلیه شده به حساب میاد
                        بر اساس به عبارت دیگه مقدار انرژی که این باتری میده 80 ضربدر 12 که به عبارتی میشه 960 وات ساعت
                        خب اگه بخوایم این انرژی رو تو دوثانیه از باتری تخلیه کنین میشه به عبارتی X ضربدر 12 ضربدر دو تقسیم بر 3600
                        که میشه همون 960 وات که میشه 144000 آمپر

دیدگاه

سلام دوستان... (فوری)
                          من میخوام یک باتری 12v/120Ah رو تست کنم!یعنی در واقع میخوام با استفاده از بار گرفتن از باتری و مشاهده نحوه افت ولتاژ آن از سلامت باتری مطمئن بشم...
                          با پرس و جوهایی که کردم فهمیدم باید برای دشارژ کردن باتری از المنت استفاده کنم!فقط میخوام بدونم با توجه به توان بالای باتری، جنس و مقاومت المنت مورد استفادم باید چقدر باشه؟! (خودم فکر میکنم المنت از جنس نیکل باشه خوبه!!!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط faraz_rock2004
                            سلام دوستان... (فوری)
                            بهترین حالت برای تست باتری اینه که با 0.1 ظرفیتش دشارژ بشه بنا بر این بهتره که با یه مصرف کننده حدود 12 آمپری دشارژش کنین طبق فرمایش خودتون میتونین از المنت استفاده کنین یه راه حل ساده تر هم وجود داره و اون هم استفاده از لامپ چراغ جلوی ماشین هست که هر کنتاکت اونا 50 واته ( تو بعضی مدلها 100 وات ) بنابر این جریانی حدود چهار ( تو مدل 100 واتی حدود هشت )آمپر میکشن اگه لامپ چراغ جلوی ماشین دارن که چه بهتر وگرنه میتونین از باتری سازا خرابشو ارزون بگیرین ( یه کنتاکت سوخته یکی سالم )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                              بهترین حالت برای تست باتری اینه که با 0.1 ظرفیتش دشارژ بشه بنا بر این بهتره که با یه مصرف کننده حدود 12 آمپری دشارژش کنین طبق فرمایش خودتون میتونین از المنت استفاده کنین یه راه حل ساده تر هم وجود داره و اون هم استفاده از لامپ چراغ جلوی ماشین هست که هر کنتاکت اونا 50 واته ( تو بعضی مدلها 100 وات ) بنابر این جریانی حدود چهار ( تو مدل 100 واتی حدود هشت )آمپر میکشن اگه لامپ چراغ جلوی ماشین دارن که چه بهتر وگرنه میتونین از باتری سازا خرابشو ارزون بگیرین ( یه کنتاکت سوخته یکی سالم )
                              مرسی دوست عزیز از راهنماییت...
                              من همین الان از دو لامپ ماشین 100 وات برای این کار استفاده کردم، ولی میخوام توی مدت زمان کوتاهتری (مثلا 20 الی 30 ثانیه) جریان بیشتری از باتری بکشم تا زودتر دشارژ بشه و خراب یا سالم بودن باتری مشخص بشه...آخه تعداد بالایی باتری 120 آمپر رو باید تو یه مدت زمان کم تست کنم!!!
                              برای همین میخواستم برم سمت المنت...اگر بیشتر راهنماییم کنی ممنونت میشم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X