اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بررسی و رفع مشکلات راه اندازی یک موتور DC در یک مدار میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بررسی و رفع مشکلات راه اندازی یک موتور DC در یک مدار میکرو

با سلام .
    من میخوام که یک موتور DC با ولتاژ 24 ولت رو راه اندازی کنم . این موتور در هنگام کار حدود 5 آمپر جریان میکشه. یک مدار فول بریج برای راه اندازی اون و چپ گرد و راستگرد کردن اون در نظر دارم. هنوز مدار رو طراحی نکردم ولی میخوام که بعد از ساخت مدار دو تا مشکل زیر برام پیش نیاد.

1- مدار درایور موتور کنار یک میکرو avr قرار هست که کار کنه و میخوام کل قوانین مربوط به رفع نویز ناشی از حرکت موتور رو از بین برده برده باشم . برای این کار یه سری مراحل رو در نظر گرفتم که براتون میگم و هرجا که دوستان نکته ای به نظرشون اومد لطفا راهنمایی کنند. اول 2 تا پایه pwm از میکرو رو برای این موتور در نظر گرفته میشود. دوم 2 تا اپتو کوپلر بعد از میکرو قرار میگره - سوم دو تا درایور مسفت مثل TC4428 قرار میگیره - چهارم یک مدار فول بریج متشکل از 4 تا مسفت . حالا اگه خواستیم موتور چپ گرد بچرخه یک خروجی میکرو رو یک میگیرم و پایه دیگری رو pwm میدیم و اگه خواستیم راست گرد بچرخه که بالعکس میشه . بعد زمین این دو قسمت رو از هم جدا میکنیم . تغذیه موتور رو هم جدا در نظر میگیریم . دیود های هرز گرد رو هم میزاریم . توی نحوه بستن قطعات اشکالی وجود داره؟ موارد دیگه ای هست که کوچکترین نویزی به میکرو وارد نشه؟ در ضمن توی مدار یک فندک هم قرار داره که تغذیه اون 220 ولت AC هستش و با رله باید قطع و وصل بشه و یک شیر برقی که DC هستش و اونم با رله قطع و وصل میشه . من فکر کنم جرقه هایی که فندک میزنه کلی تشعشع مغناطیسی تولید میکنه . اون رو چیکار کنم؟

2- محیطی که توش مدار درایور موتور قرار گرفته دماش تقریبا حدود 50 درجه هستش . من میخوام برای خنک کردن مسفت ها از هیت سینک استفاده کنم . حالا با وجود این گرما چیکار میشه کرد تا جلوی داغ شدن مسفت ها گرفته بشه . ممکنه جریان موتور تا 10 آمپر هم برسه .

ممنون
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

پاسخ : بررسی و رفع مشکلات راه اندازی یک موتور DC در یک مدار میکرو

بهتره که تمام ورودی و خروجی های مربوط به میکرو رو ابتدا فیلتر کنی و بعد هم بافر کنی که در عملکرد و نویزی نشدن بسیار مهم هست . میکروت رو حتما smd بزار تا تحمل حرارتی بهتری داشته باشه . ضمن اینکه زیرش رو هم پولی گون بزار و زمین کن .
    خروجی تمام رله ها را یک خازن غیر الکترولیتی و ولتاژ بالا بسته به ولتاژ اعمال و در حد 100 نانو بزار تا نویز روی مدارت نذاره و اگر هم میتونی برد رله ها رو جدا کن از مدار اصلی .

دیدگاه

ممنون از جوابتون خوبتون

به نظر شما از اپتوکوپلر استفاده کنم و زمین مدار رو از بیرون جدا کنم ، بهتره یا اینکه از فیلتر پایین گذر استفاده کنم؟ اینطوری که من فهمیدم منظور شما این هستش که مثلا اگه میخوام یک رله رو به میکرو وصل کنم اول یک مدار RC بعد از میکرو بزارم بعدش مثلا با یک ترانزیستور بدم به رله ، درسته ؟ بهتر نیست با یک اپتو این کار رو بکنم و یا ترکیب جفتشون ؟

ممنون
      "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

اون مدار Rc رو فقط برای ورودی بزار و یه جیز دیگه اینکه حتما ورودی هات یک حالت اولیه داشته باشند . این تجربه شخصی خودم هست و همیشم جواب داده حتی کنار فرستنده های 300 واتی fm .

اما در مورد اپتو خوب اگر که باید حتما ایزوله باشه استفاده کن .

دیدگاه

یه جیز دیگه اینکه حتما ورودی هات یک حالت اولیه داشته باشند . این تجربه شخصی خودم هست و همیشم جواب داده حتی کنار فرستنده های 300 واتی fm .
          میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدین؟

دیدگاه

منظورم اینکه که اگر به ورودی هات سیگنال که میاد که مثل یه کلید می مونه یه حالت بهش بده و مثلا pull up کن . البته این خیلی بدیهی است ولی من خیلی ها رو دیدم که این مکار رو نمی کنند یا در خارج از برد می کنند که جالب نیست .

دیدگاه

سلام
              کسی از دوستان نظری در این مورد نداره؟ در خصوص طریقه استفاده از هیت سینک در دمای 50 درجه برای مسفت ها نظرتون چیه؟

دیدگاه

دوست عزیز من یه فلاشر درست کردم که 32 خروجی داشت که هر خروجی اون چیزی حدود 23 آمپر جریان میداد اما من از هر کانالش 3.5 آمپر جریان میکشیدم.یعنی در کل چیزی حدود 110 آمپر جریان مصرفی.

مشخصه دستگاهی با این حجم جریان کشی حرارت زیادی تولید میکنه اما با یه طراحی ساده میتونی این حرارت رو دمپ کنی.
                من برای این کار کف تابلو رو آلومینیوم خالص نصب کردم و تمام تریاک ها رو روی اون و یه فن 1000mw هم رو در تابلو قراردادم.
                با این کار وقتی دستتمو روی هیت سینک میذاشتم گرمای خیلی کمی رو احساس میکردم.
                [glow=red,2,300]گرد هم آمدن شروع است.با هم ماندن پيشرفت است.با هم کار کردن موفقيت است.[/glow]
                [img width=98 height=100]http://s3.picofile.com/file/7407857311/icon3.png[/img]

دیدگاه

سلام.ممنون از جوابتون
                  مداری که براتون گفتم کنار یه فر غذا قراره که نصب بشه و دمای اونجا حدود 400 درجه سانتیگراد هستش که با قرار دادن عایقهای حرارتی و فن در محیطی که مدار داره کار میکنه دمای اونجا به حداکثر 50 درجه میرسه به خاطر همین یه طوری باید این مدار بتونه اونجا کار کنه.

دیدگاه

سلام دوستان
                    اگه میشه به منم یه کمکی بکنیین
                    کمک در مورد انتخاب موتور
                    من یه درب اتوماتیک برای پارکینگ میخوام بسازم.چون اگه بخوام جک برقی بگیرم و برام نصب کنن هزینش زیاد میشه.
                    یه فکرایی توی سرم هست که با عکس تقریبا" میتونیین بفهمین

با یه مدار ریموت که آقای اسدی گذاشتن میخوایم یه لحظه درب بازکن فعال شه و درب رو باز کنه
                    در گام بعدی باید برنامه ای نوشته بشه که اول یک ثانیه زودتر موتور شماره 1 نسبت به موتور شماره 2 فعال بشه و به وسیله زنجیر باریکی که به درب بسته شده درب رو بکشه تا باز بشه و بعد از تعداد دور مشخصی که درب کاملا" باز شده موتور ها غیر فعال بشن
                    با زدن دوباره ریموت موتور ها بر عکس بچرخن و توسط 2 تا جک بالای درب,درب بسته شه.
                    حالا سوال ها
                    1- این پروژه عملیه ؟
                    2- با میکرو و pwm میشه دور موتور رو کنترل کنیم و برعکسم بکنیم اما موتوری با چنین قدرتی هست که بخواد این درب رو (درب از ورق بسیار سبک ساخته شده و اصلا" سنگسن نیست) بکشه ؟اگه dc باشه که خیلی عالی میشه,اگه هم AC هست چجوری باید دورشو کنترل کنم؟یا بر عکس
                    3-حجم و قیمت همچین موتوری چنده ؟
                    ممون میشم از دوستا که راهنماییم کنن.

دیدگاه

سلام دوست عزیز. کاملا عملیه.منم میخوام که یک درایور موتور Dc بسازم .هر وقت تموم شد حتما عکس اون رو اینجا میزارم .
                      حالا برسیم به مساله زیبای نویز :smile:
                      بعضی جاها دیدم برای تغذیه مدار از یک ماژول dc-dc و ایزوله کننده استفاده میکنند . میخواستم بدونم چقدر تاثیر داره ؟ ولی قیمتش یکم بالاست . راه دیگه ای هم هست که بشه نویز تغذیه گرفته بشه؟
                      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tictactoe
                        سلام دوست عزیز. کاملا عملیه.منم میخوام که یک درایور موتور Dc بسازم .هر وقت تموم شد حتما عکس اون رو اینجا میزارم .
                        حالا برسیم به مساله زیبای نویز :smile:
                        بعضی جاها دیدم برای تغذیه مدار از یک ماژول dc-dc و ایزوله کننده استفاده میکنند . میخواستم بدونم چقدر تاثیر داره ؟ ولی قیمتش یکم بالاست . راه دیگه ای هم هست که بشه نویز تغذیه گرفته بشه؟
                        ممنون
                        ممنون دوست من
                        آقای رضایی همکار اجرایی انجمن مثل اینکه با بنده لج کرده تاپیک منو به مباحث دیگ ر الکترونیک منتقل میکنه
                        ممنون میشم اگه دوستای دیگه هم کمکم کنن

دیدگاه

سلام. ایشون نیتشون خیره . حتما شما مقررات سایت رو نادیده گرفتین.
                          حالا کسی نظری ایده ای راه حلی برای بهبودی کار نداره؟

ممنون

دیدگاه

من میخوام که یک موتور DC با ولتاژ 24 ولت رو راه اندازی کنم . این موتور در هنگام کار حدود 5 آمپر جریان میکشه. یک مدار فول بریج برای راه اندازی اون و چپ گرد و راستگرد کردن اون در نظر دارم. هنوز مدار رو طراحی نکردم ولی میخوام که بعد از ساخت مدار دو تا مشکل زیر برام پیش نیاد.

1- مدار درایور موتور کنار یک میکرو avr قرار هست که کار کنه و میخوام کل قوانین مربوط به رفع نویز ناشی از حرکت موتور رو از بین برده برده باشم . برای این کار یه سری مراحل رو در نظر گرفتم که براتون میگم و هرجا که دوستان نکته ای به نظرشون اومد لطفا راهنمایی کنند. اول 2 تا پایه pwm از میکرو رو برای این موتور در نظر گرفته میشود. دوم 2 تا اپتو کوپلر بعد از میکرو قرار میگره - سوم دو تا درایور مسفت مثل TC4428 قرار میگیره - چهارم یک مدار فول بریج متشکل از 4 تا مسفت
                            کسی از دوستان نظری نداره؟ آیا میشه اپتو رو حذف کرد؟ میشه به جای اپتوکوپلر از یک ترانس پالس استفاده کرد و دو طرف رو از لحاظ الکتریکی جدا کرد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X