اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد راه اندازی tl494 جهت کنترل دور موتور و حفظ گشتاور در دور پایین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد راه اندازی tl494 جهت کنترل دور موتور و حفظ گشتاور در دور پایین

با سلام خدمت کلیه دوستان

من دارم رو پروژه کنترل دور موتور واسه یکی دیگه کار می کنم . آقا ما درایورو سریعا ساختیم با کلی ذوق و شوق رفتیم تحویل بدیم پولمونو بگیریم رفیم واسش راه انداختیم و گفتیم ورودیش pwm ! گفت چی چی ؟؟؟؟!!!! وولومش پ کو پ؟؟!!! ما هی گفتیم آقا بدون ولوم بهتره کاربرد رباتیکی هم داره ولی اصلا هیچی حالیش نبود و می گفت الا بلا باید ولوم داشته باشه !!!! گفتم یه خورده وقت می بره امکانات می خواد گفت الان بپر برو جمهوری امکاناتو بگیر درستش کن ! گفتم نمیشه که باید برنامه هم بنویسم واسش میکرو می خواد تا دیجیتالش تبدیل به آنالوگ شه . اون اینجوری : :eek: oo !!!!!!
    آقا بالاخره تحویلو یک ماه عقب انداختیم رفتیم دانشگاه امتحانامونو دادیم و یه ولوم هم واسه اون یارو گداشتیم ! بردیم پیشش راه انداختیم یارو یه موتور 40 آمپر آورده میگه راش بنداز !! من اینجوری :eek:!!
    خلاصه راش انداختیم اولش خوشش اومد گفت خوب سرعتو کم و زیاد میکنه . :wow:
    گفت دورشو بیار پایین اوردم پایین اومد با یه انگشت کوچیکش شافتو نگه داشت من اینجوری شدم : :eek: !!! گفت می خواد تو سرعت پایین قدرتش بالا باشه گفتم والا بلا نمیشه کلی مدار کنترلی می خواد باید وقتی زیر بار سرعتش اومد پایین با همون ولوم سرعتو بیاری بالا !!!! قبول نکرد گفت مشتریاش نمی پسندن !!! :
    ببخشید سرتونو درد آوردم
    رفتیم سراغه گرفتن فیدبک از شافت موتور با سنسور مغناطیسی نتیجه هم گرفتیم ولی پاسخ زمانیش بالا بود (چون برنامه کنترلشو دستی نوشته بودم) خودم حال نکردم و یه روز بعد از ظهر به تور TL494 خوردم و ازش خروجی PWM گرفتم و راش انداختم ولی نمیدونم چطور باید فیدبک از ولتاژ موتور رو به ای سی بدم تا ولتاژو ثابت نگه داره و تو قدرت های مختلف دور ثابتی داشته باشه

application note ای سی رو خوندم . چنین مثالی نداشت که به درد من بخوره ولی یه مثال داشت تو صفحه 24 اش که منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت 10 آمپره تو ساخت این مثال مشکلی ندارم فقط از اونایی که با این ای سی کار کردن خواهش می کنم منو راهنمایی کنن که چطور این مثال صفحه 24 رو به منبع تغذیه ولتاژ متغیر تغییر بدم و چه اصلاحاتی نیازمنده
    (فرض می کنیم به جای ماسف درایور من هست و به جای load یه موتور 20 آمپر . کنترل جریان هم فعلا نمیخوام(درایورم مقاومه با باتری ماشین باهاش تست اتصال کوتاه کردم آخ نگفت و با خروجی پاور هم چند ثانیه خروجی درایورو گراند کردم بازم آخ نگفت :wow
    درایورم فقط یه ورودی pwm می خواد که با جریان میکرو هم به راحتی قابل تامینه . ولتاژ درایور هم 12-42 با جریانه نامی 24آمپر

پاسخ : کمک در مورد راه اندازی tl494 جهت کنترل دور موتور و حفظ گشتاور در دور پایین

درود بر شما

با توضیحاتی که شما دادید در نظر دارید موتور DC را کنترل کنید، بنابراین هم روش کنترل و هم نوع موتور در ایجاد گشتاور مناسب در سرعت های مختلف بسیار مهم می باشد

برای مثال شما درایور را می توانید به صورتی طراحی کنید که ولتاژ و یا جریان موتور را کنترل کند که هرکدام مشخصه های مربوط به خودش را خواهد داشت
    و در مورد موتور DC می توانید از موتور کمپوند یا شنت یا انواع دیگر استفاده نمود که به راحتی از روی منحنی های گشتاور، سرعت این موتورها می توانید مناسب بودن یا نبودن آنها را بررسی نمایید

مهم ساخت PWM و پل H و . . . نیست ، مهم بررسی تجهیزات مورد کنترل و بار ی است که روی سیستم بارگزاری میشود و نحوه کنترلی که مورد نظر مشتری و یا کارفرما می باشد، است. :job:
    شاد و تندرست باشيد
    دوستدارتان
    مهدی حریری

دیدگاه

پاسخ : کمک در مورد راه اندازی tl494 جهت کنترل دور موتور و حفظ گشتاور در دور پایین

سلام
      میگم شما اگه مجازی از انکودر استفاده کنی بهتر از همون شفت انکودر استفاده کنی
      \A

دیدگاه

اگر بحث استفاده از فیدبک هم باشه با توجه به وجود آی سی TL494 میشه از تاکو استفاده کرد و یه فیدبک به مدار موجود اعمال نمود :read:
        شاد و تندرست باشيد
        دوستدارتان
        مهدی حریری

دیدگاه

ممنون از کمتون . صبح 494 رو راه انداختم مشکل حل شد !!

دیدگاه

سلام
            بنده هم دقیقا" همون مشکل شما رو داشتم ابتدا موتور رو بدون آی سی درایور و تنها با ماسفت راه اندازی کردم خوب سرعت رو کم و زیاد میکرد اما همون مشکل گرفتن شفت با انگشت کوچیکه برای من هم صادق بود.
            در هر صورت ، اینبار اومدم و از درایور IR2110 و IR2113 استفاده کردم و یک پالس عالی و ترو تمیز دادم به گیت ماسفت اما چشمتون روز بد نبینه یک مدتی که موتور کار میکنه هم درایور رو میسوزونه هم ماسفت های موازی شده رو و هم موتور رو.
            موتورمون هم dc با ولتاژ 180 و جریان 8 آمپره.

حالا چند تا سوال:
            1) خوب مدارمون برای چند لحطه درست کار میکنه و توی همون چند لحظه ابتدایی متوجه شدم که باز هم توی سرعت های پایین میشه شفت موتور رو با دست گرفت . حالا اگر بخوام از TL494 استفاده کنم باید چکار کنم ؟ یعنی همون مشکل شما .چطور فیدبک از موتور میگیرید که گشتاور رو تنظیم نگه میداره؟ شما این مشکل رو چطور حل کردید؟

2) از چه دیودی به عنوان دیود fly back یا همون هرزگرد استفاده کردید؟ چون بنده متوجه شدم مشخصه ی trr دیود می تونه توی افت ولتاژ معکوس خیلی تاثیر گذار باشه و اگر این زمان زیاد باشه ولتاژ برگشتی می تونه ماسفت رو داغون کنه . البته جدیدا" یک نوع دیود مناسب تهیه کردم ولی هنوز نمیدونم این دیود می تونه مشکل رو حل کنه یا نه؟(IXYS DSDI 60-18A)

3) ماسفت های استفاده شده هم IRFP460 هستند و اونها رو به این صورت در مدار قرار دادم که سر منفی موتور رو روی درین قرار دادم و سر مثبت رو مستقیما" از مثبت پل دیودی و خازن گرفتم و سورس هم که زمین .یعنی آرایش سورس مشترک . ماسفت ها هم که کانال N هستند.

بسیار ممنون میشم بنده رو در رفع اشکالات مدارم راهنمایی بفرمایید.
            مولای من
            نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X