ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

روش کار اين ربات بازو

سلام بچه ها
    راستش من يه فيلم از يه ربات تو اينترنت ديدم (ربات بازو) خيلي خوشم اومد و مي خوام يه دونه از روش بسازم
    در اين جهت به کمک شما نياز دارم
    اينم لينک فيلم
    http://afra-electronics.blogfa.com/post-11.aspx
    من نمي فهمم که چطوري مي شه که وقتي سازنده ربات دست اون رو تکان مي ده ربات بعد از چند ثانيه دقيقا همون حرکات رو تکرار مي کنه به هر حال عجيب هست oo: چون معلوم نيست که چطوري از حرکت و سرعت موتور ها نمونه برداري مي کنه oo: oo: oo: oo:
    سوال دوم اين که اين درجه آزادي که مي گن چي هست هرچي دنبالش سرچ کردم جوابي براش پيدا نکردم
    2007/11/19
    116
    0

پاسخ : روش کار اين ربات بازو

سلام
    فیلم رو هنوز ندیدم اما منظور از درجه آزادی:

حرکت هر یک از اجزاء روبات حول یک محور و یا در اصطلاح یک مفصل انجام میآ*گیرد و هر مفصل یک درجه آزادی برای ربات ایجاد میآ*نماید. برای دسترسی به هر نقطه در صفحه به دو درجه آزادی و برای دسترسی به هر نقطه در فضا به سه درجه آزادی نیازمندیم . همچنین برای جهت گیری ابزار در صفحه به یک درجه آزادی و برای جهت گیری ابزار در فضا به سه درجه آزادی دیگر نیاز مندیم . بازو پوما با داشتن سه محور ، دارای سه درجه آزادی برای رفتن به هر موقعیتی می باشد . معمولا به انتهای بازو پوما ، مچ کروی نصب می گردد . این مچ به ربات پوما توانایی جهت گیری با سه درجه آزادی را می دهد . بنابراین ربات پوما (بازو چرخان به همراه مچ کروی) دارای 6 درجه آزادی می باشد که به ربات قابلیت مانور بسیار بالایی می دهد. و میآ*تواند به هر نقطه ای حرکت کند و ابزار را در هر جهتی قرار دهد.

منبع: www.robotics-engineering.ir

شاد باشید.
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

سلام اما سوال اصلي همان سوال اول است
    البته از آقاي/خانم nazanin تشکر مي کنم که اين پاسخ کامل رو داداند ولي با اين حال من هنوز نفهميدم که چطوري ربات سرعت و جهت حرکت رو مي فهمه
    البته نيازي به دانلود فايل ها نيست من خودم اون رو توضيح مي دم شما فقط اگه راهي به ذهنتون اومد بگيد
    اين آقاي باجگيران (سازنده ربات) مياد و دست رباتش رو مي گيره و به سمت هاي مختلف و با سرعت هاي مختلف حرکت مي ده و بعد پس از گذشت تنها چند ثانيه ربات شروع مي کنه با همون سرعت و جهتي که حرکت داده شده بود حرکت مي کنه به نظر شما چطوري مي تونه باشه (يعني ربات چطوري مي فهمه که به کدوم سمت دستش کشيده شده تا بعد دقيقا همون کار رو بکنه)
    2007/11/19
    116
    0

من نمیدونم...اما اینجوری احتمال میدم...از نوشته های درون سایت...بر میاد که:...توسط برنامه....هر حرکتی که توسط سازنده ایجاد میشه.....ظبط میشه....حالا چه جوری؟...هر حرکتی در انتها، به یه نقطه در فضا ثابت میشه...یعنی مثلا در حالتی که بازو به سمت منتها الیه جلو قرار داره...دارای مختصات مثلا (x=2،y=3،z=4) این هست.....این مختصات ها به ترتیب در حافظه ربات(حالا میتونه توسط کامپیوتر،میکرو،plc) میمونه....بعد از گذشت مدت زمان معلوم....با توجه به سرعتی که براش تعریف شده....شروع به کار میکنه....من فکر می کنم این فقط به برنامه نویسی بستگی داشته....یعنی برنامش خیلی کامل و جامع بوده....از لحاظ سخت افزاری چیز خاصی نداشته....بازم نمیدونم...اینجوری حدس میزنم باشه...شاد باشید. @};-
    2007/11/19
    116
    0

سلام...یه مقاله پ کردم...بخونیدش...شاید جوابتون داخلش باشه...مربوط به ربات اسکارا هست...البته من از ساختار ربات مد نظر شما خبر ندارم...وگرنه بهتر میشد مدل کرد.....شاد باشید.
    لینک دانلود:

کد:
    http://up98.org/upload/server1/01/z/jjassq6fsxpvd1sba61l.pdf[/code
    کد:
    ]
    2011/08/08
    صد دروازه
    87
    1

سلام فاميل
    اين روبات از سنسور سرعت هاي زاويه اي استفاده شده
    کارش تقريبا شبيه دينامه که با جابه جاي روتورش يه ولتاژي توليد ميکنه. و با با استفاده از رابطه هاي ذخيره شده داخلش. مقدار زاويه چرخش رو محاسبه ميکنه.
    زندگي يه محيط برنامه نويسيه که خودمون برنامشو مينويسيم
    و هر لحظه امکان فشار روي کليک run هست
    پس ريسک نکنين خط به خط برنامتون رو چک بکنيد چون شايد ديگه فرصت دباگ کردن برنامه رو نداشته باشيد.
    الهم اغفر لنا ذنوبنا
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

سلام فاميل :wow:
    اين سنور هايي رو که مي گي من تا حالا اسمش رو نشنيدم
    يه سايتي که اين قطعه رو بفروشه معرفي کن ما هم استفاده کنيم :mrgreen:
    يه سوال :eek:
    گفتي سنسورش روتور داره
    با تشکر :applause:
    2011/08/08
    صد دروازه
    87
    1

سلام
    اره روتور داره اين يه مدلشه
    اره البته انواع مختلف با ساختاراي متفاوت وجود داره
    مثلا ؛ حسگر زاويه اي از طريق فتو الکتريکي ، ازطريق نيروي گريز از مرکز
    منم اين موضوع رو تو يکي از جزو هاي دانشجواي ارشد ديدم :read:
    من خودم سايتي رو نديدم!(يعني اصلا دنبالش نگششتم
    ولي اگه جاي رو پيدا کردم بهت ميگم
    زندگي يه محيط برنامه نويسيه که خودمون برنامشو مينويسيم
    و هر لحظه امکان فشار روي کليک run هست
    پس ريسک نکنين خط به خط برنامتون رو چک بکنيد چون شايد ديگه فرصت دباگ کردن برنامه رو نداشته باشيد.
    الهم اغفر لنا ذنوبنا
    2009/09/23
    مشهد
    23
    0

سلام به همه مخصوصا mmh1 عزیز.
    نمیتونین تصورش رو بکنید که وقتی دیدم اینجا در مورد ربات من (همون ربات بازو) دارین با همدیگه بحث میکنین و نظر میدین چه قدر خوشحال شدم. باید بگم که همه حدس هاتون در مورد نحوه نمونه برداری از حرکات اون بازو متاسفانه اشتباه بود. توی ربات من نه از سنسورای زاویه و شتاب استفاده شده و نه از امسال اینها. فقط سروو به اون بازو وصله. :biggrin: oo:
    و اما نحوه نمونه برداری:
    البته قبلش اینو بگم که اگه توی وبلاگم از خودم می پرسیدید زودتر به جواب میرسیدید. ولی الان خیلی بیشتر خوشحال شدم. :wow:
    خوب اگه تا حالا سروو موتور رو باز کرده باشین حتما یک ولوم توش دیدین که محورش با محور شفت خروجی سروو کوپل شده.اون کارش اینه که زاویه ی سروو رو فیدبک میکنه به درایوری که داخل سروو هست. یعنی پایه ی وسط این ولوم بر حسب زاویه سروو یه ولتاژ بین صفر تا 5 ولت رو فیدبک میکنه.حالا ما لحظه ای که برق سروو رو وصل میکنیم ولی پالس بهش نمیدیم محور سروو شله و با دست حرکت میکنه و توی این زمان اگه ما ولتاژ پایه وسط این ولوم رو به مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو مون وصل کنیم و توی فاصله های ثابت نمونه بگیریم اون وقت میتونیم حرکات سروو رو ذخیره کنیم یعنی باید یک سیم به سیم های سروو اضافه کنیم .امیدوارم مطلب رو گرفته باشین.
    وحالا که توضیحات کامل بود مدیونید اگر نظر ندین توی وبلاگم.اینم آدرسش http://afra-electronics.blogfa.com/post-11.aspx
    2011/08/23
    دامغان
    621
    11

با تشکر فراوان :applause: :applause: :applause:
    البته قبلش اينو بگم که اگه توي وبلاگم از خودم مي پرسيديد زودتر به جواب ميرسيديد. ولي الان خيلي بيشتر خوشحال شدم.
    داداش چي مي گي ؟؟؟؟؟؟ من اين تاپيک رو که در مورد حرکت ربات شما هست حدود يک ماه پيش آغاز کردم و الان حدود 20روز هست که کسي داخلش پست نداده
    من خودم دو يا سه دفعه با آي پي mmh1 داخل وبلاگت تو اون بخش پرسش و پاسخ که جديدا باز کردي سوال رو پرسيدم ولي جواب ندادي
    من هروز وبلاگت رو چک مي کردم تا جواب بدي
    امروز وقتي ديدم تو eca اومدي و جواب دادي خيلي خوشحال شدم :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice:
    مبدل آنالوگ به ديجيتال ميکرو مون وصل کنيم و توي فاصله هاي ثابت نمونه بگيريم اون وقت ميتونيم حرکات سروو رو ذخيره کنيم يعني بايد يک سيم به سيم هاي سروو اضافه کنيم .اميدوارم مطلب رو گرفته باشين.
    راستش من يکمي خنگم مطلب برام روشن نبود
    داداش چطوري مي خواي با آنالوگ به ديجيتال بفهمي که الان با چه سرعتي به راست ميره يا به چپ oo: oo: oo: oo: oo:
    بزم خخخخخخيييييييييييييلللللل للللييييييييي ممنون :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17