اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد سازگاری امپلی و بلندگو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد سازگاری امپلی و بلندگو

سلام و خسته نباشید
    من تازه عضو سایت شما شدم و چندتا سوال و درخواست داشتم
    1-لطفا با مثال توضیح دهید با توجه به مقادیر وات و اهم خروجی امپلی و بلندگو در چه صورتی بلندگو میسوزه و در چه صورتی امپلی میسوزه؟
    2-اگر ما یک امپلی با وات خروجی 15 رو به یک بلندگو با وات مثلا بالا 1000 بدیم در صورتی که اهم بلندگو با خروجی امپلی یکی باشه چی میشه؟
    3-یه مدار ساده امپلی نیاز دارم برای دی وی دی که فاقد مدار امپلی هست صدای چندان بلندیم نداشته باشه اشکال نداره (ساده باشه)اگه از دوستان کسی داره لطف کنه قرار بده.با تشکر

پاسخ : سوال در مورد سازگاری امپلی و بلندگو

نوشته اصلی توسط elect2
    سلام و خسته نباشید
    من تازه عضو سایت شما شدم و چندتا سوال و درخواست داشتم
    1-لطفا با مثال توضیح دهید با توجه به مقادیر وات و اهم خروجی امپلی و بلندگو در چه صورتی بلندگو میسوزه و در چه صورتی امپلی میسوزه؟
    2-اگر ما یک امپلی با وات خروجی 15 رو به یک بلندگو با وات مثلا بالا 1000 بدیم در صورتی که اهم بلندگو با خروجی امپلی یکی باشه چی میشه؟
    3-یه مدار ساده امپلی نیاز دارم برای دی وی دی که فاقد مدار امپلی هست صدای چندان بلندیم نداشته باشه اشکال نداره (ساده باشه)اگه از دوستان کسی داره لطف کنه قرار بده.با تشکر
    سلام به شما.ورودتو به این سایت تبریک میگم.ببین هر وقت سیگنالی که به بلندگو اعمال میکنیم از توانش بیشتر باشه سیم پیچ بلندگو به شدت داغ کرده و قطع میشه یا اتصال کوتاه میشه که در این صورت بلندگو نایک اوت شده.سوختن امپ توی شرایط مختلفی اتفاق میوفته که مهمترینش کاهش بار خروجی یا همون اتصال کوتاه شدنه.در این صورت جریانی که از طبقه قدرت میگذره از جریان قابل تحملش بیشتر میشه و بومممم
    .2)اولا بلندگو با توان واقعی 1000 وات خیلی خیلی خیلی نایابه اگه هم باشه قیمتش بالاست.دوما هیچ اتفاقی نمیوفته.شما توانی که احتیاج داری با بلندگوهایی که میخوای استفاده کنی معرفی کن تا راهنماییت کنیم.راستی اطلاعاتت در الکترونیک چقدره؟؟؟؟

دیدگاه

بلندگو زمانی میسوزه که دامنه خروجی آمپلی بیشتر از توان تحمل اون باشه. وات بلندگو بخشی از ماجراست.
      مثال: یه بلنگوی 10 و 4 اهم معمولی رو اگر به 1557 که 22 وات توان داره وصل کنیم نمیسوزه. ولی اگر همین بلندگو رو به یه STK مثلاً 4432 که اگر اشتباه نکنم 25 وات توان داره وصل کنیم میسوزه.
      علت: 1557 با 12 ولت کار میکنه. اگر خودش رو بکشه در خروجی حدود 6 ولت ایجاد میکنه ولی 4432 با ولتاژی حدود 45 ولت کار میکنه که مثل آب خوردن بالای 15 ولت رو در خروجی اعمال میکنه و همین بلندگو رو میسوزونه.
      یه STK با توان 7.5 وات میتونه قدرت بیشتری نسبت به یه 2003 که 10 وات توان داره ایجاد کنه. همین مسئله باعث میشه کیفیت صداش بهتر باشه. معمولاً آمپلیفایرهایی که ولتاژ بالا لازم دارند صدای بهتری دارند که اصطلاحاً میگیم صدای پخته تری دارند.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
        سلام به شما.ورودتو به این سایت تبریک میگم.ببین هر وقت سیگنالی که به بلندگو اعمال میکنیم از توانش بیشتر باشه سیم پیچ بلندگو به شدت داغ کرده و قطع میشه یا اتصال کوتاه میشه که در این صورت بلندگو نایک اوت شده.سوختن امپ توی شرایط مختلفی اتفاق میوفته که مهمترینش کاهش بار خروجی یا همون اتصال کوتاه شدنه.در این صورت جریانی که از طبقه قدرت میگذره از جریان قابل تحملش بیشتر میشه و بومممم
        .2)اولا بلندگو با توان واقعی 1000 وات خیلی خیلی خیلی نایابه اگه هم باشه قیمتش بالاست.دوما هیچ اتفاقی نمیوفته.شما توانی که احتیاج داری با بلندگوهایی که میخوای استفاده کنی معرفی کن تا راهنماییت کنیم.راستی اطلاعاتت در الکترونیک چقدره؟؟؟؟
        با سلام و تشکر از شما به خاطر پاسختون
        اونجوری که من فهمیدم و ازمایش کردم هم توان و هم اهم بلندگو باید بیشتر یا مساوییه توان و اهم خروجی امپلی باشه؟درسته؟
        اگر ما یک بلندگو مثلا با وات 500 و اهم 16 رو به یک امپلی با خروجی 100 وات و 16 اهم وصل کنیم چی میبشه؟آیا امپلی میسوزه که فکر نمیکنم اگر اتفاقی نمیوفته چه تاثیری در صدا داره؟
        اگر ما همین بلندگو یعنی 500 و اهم 16 رو به یک امپلی با خروجی 100 وات و 8 اهم وصل کنیم به امپلی میسوزه درسته؟
        اگر ما همین بلندگو یعنی 500 و اهم 16 رو به یک امپلی با خروجی 600 وات و 8 اهم وصل کنیم باینبار بلندگو میسوزه درسته؟
        سوال اخرم اینه که برای یک صدای خوب سازگاری بلندگو و امپلی باید مقادیرش از چه فرمولی تبعیت کنه؟(برای حالت خاصی نمیخوام کلی میگم)
        شرمنده که زیاد سوال کردم.

دیدگاه

1)توان بلندگو باید بیشتر از امپ باشه.اما امپدانس هر چقدر کمتر باشه جریان بیشتری از بلندگو میگذره که این باعث ایجاد توان بیشتر میشه.اما طبقه قدرت امپ جربان مجاز داره که بستگی طراحی مدار و ترانزیستورهای خروجی داره اگه جریان بیشتر از جریان مجاز از ترانزیستورها عبور کنه طبقه قدرت نایک اوت میشه.
          2)اتفاقی نمیوفته و تاثیر انچنانی در قدرت و صدا نداره.
          3)نه برای بلندگو اتفاقی میوته نه برای امپ.
          4)نه چون امپدانس بلندگو بیشتره جریانو محدود میکنه و توانی حدود 300 تا 400 وات به بلندگو میرسه پس اتفاقی نمیوفته.
          5)فرمول خاصی نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
            1)توان بلندگو باید بیشتر از امپ باشه.اما امپدانس هر چقدر کمتر باشه جریان بیشتری از بلندگو میگذره که این باعث ایجاد توان بیشتر میشه.اما طبقه قدرت امپ جربان مجاز داره که بستگی طراحی مدار و ترانزیستورهای خروجی داره اگه جریان بیشتر از جریان مجاز از ترانزیستورها عبور کنه طبقه قدرت نایک اوت میشه.
            2)اتفاقی نمیوفته و تاثیر انچنانی در قدرت و صدا نداره.
            3)نه برای بلندگو اتفاقی میوته نه برای امپ.
            4)نه چون امپدانس بلندگو بیشتره جریانو محدود میکنه و توانی حدود 300 تا 400 وات به بلندگو میرسه پس اتفاقی نمیوفته.
            5)فرمول خاصی نداره
            با تشکر
            ببخشید در مورد این سوال اشتباه نوشتم اگر امپلی با خروجی 500 و اهم 16 رو به یک بلندگو 600 وات و 8 اهم وصل کنیم ایا امپلی میسوزه درسته؟
            در مورد سوال 4 هم از فرمول p=v^2/r استفاده میشه؟یا فرموله خاصی داره؟چی جوری حساب کردین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
              با تشکر
              ببخشید در مورد این سوال اشتباه نوشتم اگر امپلی با خروجی 500 و اهم 16 رو به یک بلندگو 600 وات و 8 اهم وصل کنیم ایا امپلی میسوزه درسته؟
              در مورد سوال 4 هم از فرمول p=v^2/r استفاده میشه؟یا فرموله خاصی داره؟چی جوری حساب کردین؟
              اگه جریان عبوری از جریان ماکزیمم ترانزیستورها بالاتر بره یا ترانزیستورها به خوبی خنک نشن بله امپ میسوزه.
              رفتار ترانزیستور خطی نیست که بشه از روی فرمول خاصی توان محاسبه کرد باید از روی منحنی مشخصه و نوع طراحی و به کار گیری ترانزیستورها محاسبه بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X