اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن تراشه با وصل شدن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن تراشه با وصل شدن رله

آقایون سلام
    این مدار من هست(مقاومت 150 اهم است)

آقا مشکل من اینه که به خروجی تراشه رو دادم به 74hc244 اما با روشن شدن یکی از رله ها که برق 220 رو سویچ می کنه باعث می شه تراشه ریست بشه.برق رله ها و تراشه جدا هست و فقط داخل زمین مشترک هستند دیود محافظ رله از ولتاژ القایی گذاشتم اما بعد از چند لحظه بعد از راه اندازی رله برد ریست می شه.مشکل از کجاست؟چه جوری رفعش کنم؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : ریست شدن تراشه با وصل شدن رله

سلام.مقدار مقاومت رو زیادتر انتخاب کنین.مثلا 4.7k یا 10k

میشه شکل کل مدار رو بزارین ؟ ضمنا استفاده از IC سری 74 چه لزومی داره؟ مگه ترانزیستور رو به عنوان بافر استفاده نمیکنین؟

دیدگاه

برای امتحان ،تغذیه رله را توسط باتری انجام دهید در صورت رفع شدن مشکل ، معلوم میشود که از طریق تغذیه مشکل بوجود میاد و با استفاده از خازنهای بای پس برای تغذیه میکرو و تغذیه رله مشکل احتمالا حل خواهد شد.

دیدگاه

ریست brown out رو هم غیر فعال کن

دیدگاه

من هم این مشکل رو قبلا داشتم و به خاطر این بود که رگلاتور هم افت می کرد و باعث ریست شدن می شد . اخر یه lm2576 گداشتم دیگه مشکلی نداشتم .

دیدگاه

با سلام بین مدار دیجیتال و رله از اپتو استفاده کنید و زمین را ایزوله کنید فکر کنم مشکلتون حل میشه

دیدگاه

جریان داره زیاد میکشه-یه خازن 100u بزار تو خط تغدیه- با یه ترانزیستور pnp و یم مقاومت 27 اهم مسیر جریان رو از روی رگولاتور رد کن
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

دوست عزیز یکی از دوستان هم همین مشکل رو داشتن.

من به ایشون پیشنهاد دادم که برق 220 ولت رو به رله وصل نکنه که مشخص بشه نویز از برق 220 هست یا از جریان کشی رله.

جالبه در آخر مشخص شد که ریست شدن به خاطر قطع و وصل 220 بود نه جریان کشی رله از تغذیه .بعد به ایشون پیشنهاد دادم از رله های تایوانی 7 آمپری مدل (PACE) که قالبش به رنگ زرد هست استفاده کنه وایشون گفتند مشکلشون با این کار حل شد.

البته نا گفته نمونه که استفاده از خازن با ظرفیت بالا برای دمپ و فیلترینگ حلقه ی جریان به وجود اومده در اثر قطع و وصل رله بی تاثیر نیست.
                [glow=red,2,300]گرد هم آمدن شروع است.با هم ماندن پيشرفت است.با هم کار کردن موفقيت است.[/glow]
                [img width=98 height=100]http://s3.picofile.com/file/7407857311/icon3.png[/img]

دیدگاه

اقا تجربه رو می زارم تا دیگرون هر کسی نیاز شد استفاده کنه و یه صلواتم بفرسته
                  من از مدار اسنوبر برای خروجی رله ها استفاده کرده تا ولتاژ القایی رو به جریان آهسته تبدیل کنه(خازن 100 نانو فاراد 400 ولت و یه مقاومت 100 کیلو اهم (چون راکتانس خازن زیاد نگران از روشن شدن از طریق این مدار نباشید چون جریان تقریبا صفر توانایی روشن کردن هیچ قطعه ای رو نداره)
                  همین مدار رو برای کناکنت رله استفاده کردم که با دیود موازی بود و نتیجه عمر زیادتر رله و کارایی بیشتر مدار شد.
                  (خازن 1 نانو فاراد و یه مقاومت 10 کیلو)
                  چون رله ولتاژشو از خط تغذیه دیگه می گرفت قضیه ولتاژ کم امدن منتفی بود ولی اگر تعداد خروجیها زیاد و خود ترانزیستورها جریان کشی بیشتر داشته باشن حتما باید خط تغذیه را با یه خازن محافظت کرد که کم شدن ناگهانی داخل مدار رخ نده و این اثرات گذرا هم بعد از گذشت سیکل خود و کم بودن زمانشون نسبت به دوره تناوب خازن اثری نداشته باشه

البته به قول دوستمون حمید نجفی هم می شه از یه ترانزیستور بین ورودی و خروجی رگولاتور استفاده کرد که اگر مقاومت 27 اهم باشه برای روشن شدن ترانزیستور و تقویت جریان با افزایش جریان بیش از 25 میلی آمپر ترانزیستور شروع به هدایت کنه.اما چون خازن یک قطعه دو پایه ای است و چون اکثر مدارات کوچیکه می شه اکثر جاها قرارش داد (بازم از ایدشون ممنونم)

شاید بپرسین اصلا دلیل 74hc244 برای چیه؟اونو گذاشتم به دو دلیل
                  1-چون نهایت جریان ورودی تراشه همیشه از جریان کل خروجی ها بیشتر و هیچ وقت خروجیهای یک تراشه به ماکزیمم جریان ورودی نمی رسه این یکم برای تقویت بود و از جهتی هم می شد به عنوان high امپدانس تعریفش کرد
                  2-چون دسترسی به اپتوکوپلر نداشتم(البته نیازی هم نبود که ایزوله بشه اخه برق 220 به رله می خورد و خود رله از 12 ولت بیشتر نمی شد) این تراشه بافر رو قرار دادم

رله من از نوع فیندر و یکی از بهترین نمونه رله ها بود

امیدوارم بدرتون توضیحات بخوره صلوات فراموش نشه هاااااا
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                    اقا تجربه رو می زارم تا دیگرون هر کسی نیاز شد استفاده کنه و یه صلواتم بفرسته
                    من از مدار اسنوبر برای خروجی رله ها استفاده کرده تا ولتاژ القایی رو به جریان آهسته تبدیل کنه(خازن 100 نانو هانری 400 ولت و یه مقاومت 100 کیلو اهم (چون راکتانس خازن زیاد نگران از روشن شدن از طریق این مدار نباشید چون جریان تقریبا صفر توانایی روشن کردن هیچ قطعه ای رو نداره)
                    همین مدار رو برای کناکنت رله استفاده کردم که با دیود موازی بود و نتیجه عمر زیادتر رله و کارایی بیشتر مدار شد.
                    (خازن 1 نانو فاراد و یه مقاومت 10 کیلو)
                    خازن 100 نانو هانری ؟؟؟ !!!!!!!!!!!! :eek:
                    شوخی کردم. شماتیک اسنابر رو میذارید اینجا؟

دیدگاه

شکل مدار

شرمنده نه که جدیدا گیر سلف بودم همش می گم هانری ... ببخشید منظور برای خازن همون فاراد بود که تصحیح شد

دیدگاه

استفاده از خازن به موازات دیود هرزگرد رله مشکل را حل می کنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X