ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2007/04/08
    359
    26

مشکل با درایور ماسفت

سلام
    من مدتی که از درایور های ماسفت برای کار های رباتیک استفاده میکنیم تا اینکه تصمیم گرفتم تا دو موتور را بصورت همزمان با پل درایور ماسفت راه اندازی کنم موتور ها 24 ولتی هستن زمانی که منبع تغذیه روی 30 ولت تنظیم میکنم و مدار را بصورت چپ گرد وراست گرد راه اندازی میکنم مشکلی نداره و لی به محظه استفاده از باتری هایLI-ion و افزایش زمان چپ گرد راست گرد یکی از ترانزیستور ها n کانال به طرز و حشتناکی آتش می گیرد.نکته مهم اینه که باتری ها مدار محافظ داخلی ندارند.ممکنه اشکال از همین باشه؟
    2007/07/26
    تهران
    123
    0

پاسخ : مشکل با درایور ماسفت

سلام

باتری های Li-ion جریان لحظه ای خیلی بالایی دارند که می تونه تا بیشتر از بیست آمپر برسه
    مدار شما مشکلی داره که جریان زیادی می کشه ولی وقتی از منبع تغذیه یا منبعی استفاده می کنید که محدودیت جریان داره
    وقتی جریان زیادی کشیده بشه تغذیه قطع می شه (و خوب اینجا برای منم سواله که چرا مدار شما در حالت عادی کار می کنه)
    اگه مشکل از مدار باشه باید حداکثر جریان منبع تغذیه رو بکشه یعنی منبع مثلا 3 آمپر رو نشون بده و چراغ cc روشن بشه
    بعد مسئله دیگه اینکه مداری که cc میده رو به هیچ وجه نباید به باتری Li-ion وصل کنید چون بهش صدمه میزنه

موفق باشید
    2007/04/08
    359
    26

باتری های Li-ion جریان لحظه ای خیلی بالایی دارند که می تونه تا بیشتر از بیست آمپر برسه
    مدار شما مشکلی داره که جریان زیادی می کشه ولی وقتی از منبع تغذیه یا منبعی استفاده می کنید که محدودیت جریان داره
    وقتی جریان زیادی کشیده بشه تغذیه قطع می شه (و خوب اینجا برای منم سواله که چرا مدار شما در حالت عادی کار می کنه)
    اگه مشکل از مدار باشه باید حداکثر جریان منبع تغذیه رو بکشه یعنی منبع مثلا 3 آمپر رو نشون بده و چراغ cc روشن بشه
    بعد مسئله دیگه اینکه مداری که cc میده رو به هیچ وجه نباید به باتری Li-ion وصل کنید چون بهش صدمه میزنه
    سلام
    باتشکر از راهنمایی های شما .مدار کاملا صحیح می باشد و در این باره شکی ندارم چون با موتور های دیگه هم بستم مثلا موتور های 12 ولتی و هیچ مشکلی بوجود نیومد.البته چند تا فرضیه و جود داره :
    1.موتور ها نباید موازی با هم باشند
    2.باتری نیاز به مدار کنترل جریان داره
    3.موتور ها دارای خواص سلفی غیر استانداردی هستند
    به نظرم روی این پارامتر ها بحث کنیم.
    2007/07/26
    تهران
    123
    0

پاسخ : مشکل با درايور ماسفت

اگه مدارت قبلا کارکرده ميشه با کنترل جريان درستش کرد
    مدارهاش رو ميتوني با يه سرچ ساده پيدا کني
    فقط بايد يه چيزي پيدا کني که ولتاژ منفي و چيزايي مثل اين نخواد که دردسر ميشه
    يه چيز ديگه اينکه از چه ماسفتي استفاده مي کني؟ حتمن محدوديت جريانش رو تو ديتاشيت چک کن
    ممکنه با گذاشتن يه ماسفت قوي تر مشکل حل بشه
    2007/04/08
    359
    26

منم به این نتیجه رسیدم که باید از منبع جریان یا از یک سیستم کنترل جریان استفاده کنم و اجازه ندم مدار بیشتر از یک رنج خاص از باتری جریان بکشه
    ماسفت هایی هم که استفاده کردم تا 60 آمپر تحمل جریان دارند .نکته جالب اینه که درست در زمانی که موتور میخواد برعکس بچرخه این اتفاق میوفته!
    2009/09/25
    اصفهان
    814
    46

سلام نمیدونم منظورت از افزایش زمان چپ گرد و راستگرد چیه؟ و اینکه زمان کم منظورت چقدره
    اما به این نکته توجه کن اگه موتورت به دور نامی خودش برسه و یکدفعه جهت چرخشو بخواهی عوض کنی
    جریان خیلی زیادی کشیده میشه و به موتور هم آسیب میرسونه چه برسه به باطریها
    و هر چی اینرسی چرخشی موتور شما بیشتر باشه.جریان بیشتری میکشه.
    به نظر من مشکل شما احتمالا همینه!
    درسته؟ :agree:
    هميشه به ياد خدا باش !
    2007/04/08
    359
    26

سلام نمیدونم منظورت از افزایش زمان چپ گرد و راستگرد چیه؟ و اینکه زمان کم منظورت چقدره
    اما به این نکته توجه کن اگه موتورت به دور نامی خودش برسه و یکدفعه جهت چرخشو بخواهی عوض کنی
    جریان خیلی زیادی کشیده میشه و به موتور هم آسیب میرسونه چه برسه به باطریها
    و هر چی اینرسی چرخشی موتور شما بیشتر باشه.جریان بیشتری میکشه.
    به نظر من مشکل شما احتمالا همینه!
    درسته؟ :agree:
    بله دقیقا درست فرمودید حالا چه پیشنهادی دارید؟خوشحال میشم بدونم.با سپاس فراوان
    2009/09/25
    اصفهان
    814
    46

راستش من تو کار رباتیک نیستم.اما!
    میشه یه فاصله زمانی داد . بعد جهت رو عوض کرد.
    میشه از ترمز مکانیکی استفاده کنی
    دور رو بیاری پائین بعد حهت رو عوض کنی.یا صبر کنی دور صفر یا نزدیک صفر بشه بعدش
    در کل بستگی به کاری که میخواهی بکن داری
    اما روش کنترل جریان هم خودش یه نوع ترمز الکتریکی حساب میشه.به این صورت که زمانی که جهت عوض میشه
    ولتاژ معکوس حکم یه ترمز رو داره ولی برا آسیب ندیدن مدارت جریانو محدود کن.هر چی محدودیت جریانت بیشتر باشه.پاسخ زمانی بیشتری داری و در کل با این توضیحات شرایط اپتیمم رو بهش عمل کن
    من در خدمت هستم البته در حد معلوماتم :agree:
    هميشه به ياد خدا باش !
    2006/11/16
    645
    8

سلام . اگه براتون امکان داره شماتیک مدار رو بزارید تا دقیقتر بشه بررسی کرد و نظر داد.
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
    2007/07/26
    تهران
    123
    0

آره اینکه یه دفعه سرعت رو کم کنید باعث میشه جریان زیادی بکشه
    تو TDP تیمهای فوتبالیست اسمال سایز هم دیدم که برای ترمز از یه منحنی استفاده می کنن
    البته خودم کار نکردم
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16