اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیونه شدم با Wien Bridge Oscillator

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیونه شدم با Wien Bridge Oscillator

سلام کن می خوام با پل وین یه سیگنال سینوسی 1 کیلو هرتز درست کنم
    من هر کاری دارم می کنم هر چی هم مقادیر R1 و R2 رو عوض میکنم همون فرکانس 2 مگاهرتز ثابت رو دارم به هیچ صراطی هم مستقیم نیست هرچی مقادیر خازن و مقاومت ها هم عوض میشه اصلا فرکانس نه پایین میاد نه بالا میره
    مقدار خازن ها هم 16 نانو گذاشتم
    منبع : http://www.ecircuitcenter.com/circuits/opwien/opwien.htm

پاسخ : دیونه شدم با Wien Bridge Oscillator

با سلام
    شما مدار همان لینک را که خروجی به شبکه مقاومت خازن وصل است را بستید؟(تصویر اول در بالای صفحه همان لینک)
    اگر دقیقا همان را بستید، جواب خواهد داد.
    با سپاس
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

حق با شما بود من شکل دوم رو روی برد بورد پیاده کرده بودم ولی حالا یه مشکل دیگه این چرا شکل موجش دقیقا سینوسی نیست
      من از op07 استفاده کردم به نظرتون مشکل از چیه که داره این رو می بره (کات میکنه ) من پ امپ رو با مثبت و منفی 8 ولت تغذیه کردم

این شکل اول بود

دیدگاه

تورو خدا یکی به من کمک کنه ببینم چرا این داره این سیگنال رو کات می کنه
        راهی هست این سیگنال درست بشه
        وشکل موج کامل سینوسی بده
        توی پست بالا شما تیکی که بستم هم گذاشتم
        ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاه

گین حلقه باز مدار از مقدار زیر بدست میاد و نباید خیلی زیاد بشه.منظور اینه مقاومتها درست انتخاب شده و دیودها هم سالم باشند.
          View the AC output of the op amp VM(4). For R10=10k, R11=18k and R12=5k, the op amp gain is (1 + (18+5)/10) = 3.3 V/V. This should make the overall open-loop gain
          equal to 1/3 x 3.3 = 1.1 V/V
          For R1=R2=10k

دیدگاه

دوست عزیز واقعا ممنونم ولی به خدا من دقیقا همه این موارد رو رعایت کردم چرا اینجوری میشه من مقدار مقاومت ها رو دقیقا همین گذاشتم تورو خدا یکی کمکم کنه واقعا عصبی شدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re_bita
              دوست عزیز واقعا ممنونم ولی به خدا من دقیقا همه این موارد رو رعایت کردم چرا اینجوری میشه من مقدار مقاومت ها رو دقیقا همین گذاشتم تورو خدا یکی کمکم کنه واقعا عصبی شدم
              با سلام
              بهره تقویت زیاد است، R11 را تدریجا کم کنید تا به نمودار سینوسی برسید.
              با سپاس
              گشتی در لاله زار
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط re_bita
                خازنها فراموش شد . اونا هم در گین AC نقش دارند و بایستی درست انتخاب بشوند

دیدگاه

تو پروتئوس بستیدش؟
                  جواب داد با این مقادیر؟
                  Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                    با سلام
                    بهره تقویت زیاد است، R11 را تدریجا کم کنید تا به نمودار سینوسی برسید.
                    با سپاس
                    ممنونم ازتون بله دامنه تغییر میکنه
                    ببینید من یه پتانسیومتر گذاشتم به جای اون مقاومت توی فیلم اگه واضح باشه میبینید که دامنه تغییر میکنه ولی شکل موج کاملا سینوسی نیست یعنی اصلا سینوسی نیست

http://s1.picofile.com/file/7270557525/MOV03838.3gp.html

حالا مثل اینکه فقط این پل وین برا سر کار گذاشتن ما بود به نظرتون راهی هست بشه موج سینوسی تولید کرد با فرکانس یک کیلو هرتز بدون استفاده از این چیپ های آماده چیزی که خودتون توی عمل ازش نتیجه گرفته باشید

نوشته اصلی توسط syavash_kasraeee
                    سلام مهندس بیتا
                    تو پروتئوس بستیدش؟
                    جواب داد با این مقادیر؟
                    خیر توی پروتئوس جواب نمیده
                    نوشته اصلی توسط gtnfs
                    خازنها فراموش شد . اونا هم در گین AC نقش دارند و بایستی درست انتخاب بشوند
                    بله دقیقا مثل توضیحات داکیومنت عمل کردم و 16 نانو گذاشتم
                    من باز هم می پرسم

به نظرتون راهی هست بشه موج سینوسی تولید کرد با فرکانس یک کیلو هرتز بدون استفاده از این چیپ های آماده چیزی که خودتون توی عمل ازش نتیجه گرفته باشید

دیدگاه

[glow=red,2,300]حالا مثل اینکه فقط این پل وین برا سر کار گذاشتن ما بود به نظرتون راهی هست بشه موج سینوسی تولید کرد با فرکانس یک کیلو هرتز بدون استفاده از این چیپ های آماده چیزی که خودتون توی عمل ازش نتیجه گرفته باشید [/glow]

دیدگاه

برای اینکه شکل به سینوسی نزدیکتر بشه بایستی ولتاژ روی R12 زمانیکه ولتاژ بالا است دیودها را روشن کنه برای این منظور مقاومت R12 بایستی به حد کافی بزرگ باشه.یعنی بعد از کاهش R11 با پتانسیومتر R12 را افزایش داده تا قبل از اشباع رفتن خروجی تاثیرش دیده بشه با چند بار کم و زیاد کردن R11وR12 ولتاژ شبه سینوسی در خروجی بدست بیاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gtnfs
                          برای اینکه شکل به سینوسی نزدیکتر بشه بایستی ولتاژ روی R12 زمانیکه ولتاژ بالا است دیودها را روشن کنه برای این منظور مقاومت R12 بایستی به حد کافی بزرگ باشه.یعنی بعد از کاهش R11 با پتانسیومتر R12 را افزایش داده تا قبل از اشباع رفتن خروجی تاثیرش دیده بشه با چند بار کم و زیاد کردن R11وR12 ولتاژ شبه سینوسی در خروجی بدست بیاد.
                          من با دوتا پتانسیومتر این مقادیر رو عوض کردم ولی اصلا سینویسی نمیشه میتونم فیلمش هم بزارم که باور کنید واقعا نمیشه
                          [glow=red,2,300]
                          آیا روش دیگه ای واسه تولید سیگنال سینوسی هست بدون پ امپ اگر اشتباه نکنم یه مبحثی بود که با ترانزیستور هم میشد این کار رو کرد کسی از شما دوستان میتونه این روش ترانزیستوری رو بگه چیه که دنبالش بگردم یا یه روش دیگه ای که بشه بدون پ امپ سیگنال سینوسی تولید کرد ؟
                          [/glow]واقعا ممنون میشم

دیدگاه

در این مدار منظور از سینوسی ، سینوس واقعی نیست بلکه با هدایت دیودها در ولتاژ بالا گین تقویت کننده کم شده و نوک موج مثلثی کوتاه شده و شکل تقریبا سینوسی میشود برای اینکه معلوم شود دیودها به حالت هدایت میرسند یا نه باید شکل موج دو سر دیودها را دید که باید ذوزنقه ای باشند. در ضمن برای تنظیم گین میتوان R11 R12 را ثابت نگه داشت و R10 را تغییر داد.

دیدگاه

اینم یه مدار تست شده برای تولید موج سینوسی به روش پل وین . فرمول فرکانس خروجی هم همونی که در پست اول امده است .

منبع هم کتاب میکرو الکترونیک عادل.اس.سدرا فصل 12 . مولد های سیگنال ص 542

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X