اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص مانع و سنسور مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص مانع و سنسور مادون قرمز

سلام بر همگی
    من میخوام یک ربات درست کنم و لازمه که مانع رو تشخیص بده، در محیط داخل ساختمان بهترین راه برای تشخیص مانع چیه؟ مادوم قرمز؟ یا آلتراسونیک؟
    لامپ هایی که داخل خونه روشن میشه روی عملکرد سنسور نباید تاثیر بذاره و از طرفی فاصله 4 5 سانتی متر رو میخوام تشخیص بدم. بهترین گزینه چیه؟
    و نکته مهم تر اینه که وقتی از یک محیط به محیط دیگه ای میره نباید عملکردش تغییر پیدا کنه. یعنی یک مدار خوب و درست و حسابی هم لازم دارم
    ممنون میشم راهنماییم کنین

پاسخ : تشخیص مانع و سنسور مادون قرمز

میتونی از ترکیب جفتشون استفاده کنی؟چون برای فاصله های دور تقریبا تنها راه ارزون همیت التراسونیک هست.با لیزر هم میشه تو فاصله دور مانع رو تشخیص داد یا

حتی فاصله رو اندازه گرفت(البته اونو من دقیق بلد نیستم) ولی فکر کنم خیلی گرون دربیاد.

واسه اینکه مادون قرمز هم قاطی نکنه 2 تا راه پیشنهاد میکنم:

یکی اینکه فرستنده ت رو با فرکانس خاصی روشن بکنی،تو گیرنده هم که خب مشخصه غیر اون فرکانس رو دریافت کردی سیگنال های مزاحم هستن.

راه دوم که ساده تر هست:

اول فرستنده مادون قرمز رو خاموش میکنی،مقدار ADC گیرنده رو میخونی و تو یه متغیر ذخیره میکنی.بعد فرستنده رو روشن میکنی و دوباره مقدار ADC رو

میخونی.تفاوت این دو تا مقدار قرائت شده از ADC نشون دهنده وجود یا عدم وجود مانع جلوی ربات هست. امیدوارم مفید باشه.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
      گفتم که فاصله های دور رو نیازی ندارم فقط میخوام وقتی در فاصله 4 5 سانتی متری مانع قرار میگیره، مانع رو تشخیص بده. از روش مقایسه که گفتین، شاید نشه استفاده کرد. چون سنسور ممکنه بین فاصله مثلا 7 سانتی و 6 سانتی هم تفاوت قائل بشه، ولی من اینا رو نمیخوام فقط وقتی به 4 سانتی مانع میرسه، باید عکس العمل نشون بده

دیدگاه

یعنی تفاوت 6 سانت با 4 سانت واستون اینقدر مهمه؟سرعت حرکت رباتتون تقریبا چند سانتی متر در ثانیه ( یا چند متر در دقیقه ) هست؟ غیر از این روشها

مورد مناسب و ارزون نمیشناسم.جدا از همه ی اینها استفاده از مادون قرمز و جواب گرفتن صحیح تا حد زیادی به مشخصات جسم مقابل هم بستگی داره. همچنان

پیشنهادم استفاده از ترکیب التراسونیک و مادون قرمز هست.

راستی چرا از روش مقایسه نمیشه استفاده کرد؟

دیدگاه

اصلا یه سوال اساسی تر !! ربات شما کارش چیه ؟

ولی فاصله های دور رو اندازه بگیرین ضرر نمیکنین ها !! از همون دور (مثلا اگه حداقل فاصله قابل اندازه گیری با التراسونیک 1متر باشه-که دقیق خبر ندارم)

دیگه طرفش نرین. بهتر نیست ؟

دیدگاه

بذارید اینجوری بگم. من میخوام رباتم در مجاورت دیوار حرکت کنه، یعنی در فاصله 2 3 سانتی از دیوار. یعنی بتونه تا 2 3 سانتی دیوار بره و در این فاصله از دیوار حرکت کنه. ولی نیمخوام مثلا به فاصله 10 سانتی از دیوار که رسید سنسور وجود مانع رو اعلام کنه. نمیدونم میتونم منظورم رو برسونم یا نه؟ آقا من یک تشخیص مانع لازم دارم که مانع های نزدیکتر از 2 3 سانتی رو تشخیص بده همین.
            ممنون از راهنمایی هات دوست عزیز

دیدگاه

یه سوال دیگه، اگر از سنسورهای مادون قرمزی که شبیه led ها هستن استفاده کنم، فرستنده و گیرنده باید درست کنار هم قرار بگیرند؟(میگم کنار هم نه روبرو ها) یا اینکه باید با کمی فاصله کنار هم قرار بگیرن؟

دیدگاه

میتونین از سنسورهایی که تو یه پکیج قرار دارن استفاده بکنین مثل ON2179 یا CNY70 .

یه سوال دیگه میتونم بپرسم؟ رباتتون مستقیم میره طرف دیوار ؛ وقتی به فاصله ی 2-3 سانتی رسید می ایسته،بعدش....؟؟؟ میچرخه و به موازات دیوار حرکت میکنه؟

یا نه تو همون حالتی که هست به شکل افقی حرکت میکنه؟ یا اینکه شروع میکنه مورب رفتن به طرف دیوار تا به فاصله مورد نظر برسه ؟

الان حداقل میدونم که جسم مقابل دیوار هست که عموما سفید رنگه و جنسش ثابت.من از خیلی از دوستان شنیدم که این روش تفاضل ADC در حالت روشن و خاموش شدن سنسور

خوب جواب میده،حداقل یه بار امتحانش بکنین!

دیدگاه

ممنون از راهنمایی هات، این سنسورهایی که گفتی قیمتشون حدودا چقدره؟
                  قراره ربات تو یک محیطی حرکت کنه و وقتی به 2 3 سانتی یک مانع رسید تغییر جهت بده. رنگ مانع هم هر چیزی میتونه باشه. به نظرت این سنسورها در رنگ های مختلف جواب میدن؟
                  یک سوال بی ربط به این موضوع هم دارم، چرخ های چندجهتی که تو بعضی سایت ها فروخته میشه، قیمتشون حول و حوش 25 تومنه؟! یا گرون میفروشن؟

دیدگاه

این سنسورها(پک فرستنده و گیرنده)با توجه به مدلش قیمتهای متفاوتی دارن( خسته نباشم!!چه توضیح مهمی!! :mrgreen: ) فکر کنم ON2179 از همشون گرونتر باشه چون قدرت فرستنده ش زیاده. یعنی خود پکیج رو نگاه بکنین کاملا مشخصه که انگار یه فرستنده و گیرنده ی مجزا رو چپوندن تو پکیج و جلوش یه صفحه خیلی نازک و شفاف گذاشتن! ازش استفاده کردم.سنسور خوبیه. قیمتهاش الان فکر کنم زیر 2500---2000 باشه . اون چرخها هم معمولا قیمتهاش بالاس.ولی دقیق نمیدونم.

وقتی به اون فاصله ی 2-3 سانتی برسه اگه بخواد بچرخه به اون مانع برخورد نمیکنه؟جواب دادن به رنگ های مختلف:چون تو اینجا سطح اون جسم هست که نور رو منعکس میکنه؛بله،رنگ اون جسم مهمه.حتی اگه از قوانین بعضی از مسابقات تعقیب خط خبر داشته باشین میدونین که میان تو مسیر یه دو راهی میزارن و چند سانت عقبتر از اون دو راهی؛اون طرف که مسیر اصلی هست یه تیکه رنگ سبز و طرف دیگه رنگ قرمز میزارن.منم امتحان کردم کاملا به رنگ پاسخهای متفاوتی میده(ADC خونده شده رو میگم)
                    ولی اینجا یه پارامتر دیگه هم هست: کدورت یا شفافیت سطح اون جسم . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                      این سنسورها(پک فرستنده و گیرنده)با توجه به مدلش قیمتهای متفاوتی دارن( خسته نباشم!!چه توضیح مهمی!! :mrgreen: ) فکر کنم ON2179 از همشون گرونتر باشه چون قدرت فرستنده ش زیاده. یعنی خود پکیج رو نگاه بکنین کاملا مشخصه که انگار یه فرستنده و گیرنده ی مجزا رو چپوندن تو پکیج و جلوش یه صفحه خیلی نازک و شفاف گذاشتن! ازش استفاده کردم.سنسور خوبیه. قیمتهاش الان فکر کنم زیر 2500---2000 باشه . اون چرخها هم معمولا قیمتهاش بالاس.ولی دقیق نمیدونم.

وقتی به اون فاصله ی 2-3 سانتی برسه اگه بخواد بچرخه به اون مانع برخورد نمیکنه؟جواب دادن به رنگ های مختلف:چون تو اینجا سطح اون جسم هست که نور رو منعکس میکنه؛بله،رنگ اون جسم مهمه.حتی اگه از قوانین بعضی از مسابقات تعقیب خط خبر داشته باشین میدونین که میان تو مسیر یه دو راهی میزارن و چند سانت عقبتر از اون دو راهی؛اون طرف که مسیر اصلی هست یه تیکه رنگ سبز و طرف دیگه رنگ قرمز میزارن.منم امتحان کردم کاملا به رنگ پاسخهای متفاوتی میده(ADC خونده شده رو میگم)
                      ولی اینجا یه پارامتر دیگه هم هست: کدورت یا شفافیت سطح اون جسم . . .
                      سلام بچه ها
                      یه سوال داشتم اگه سریع جوابمو بدین ممنون میشم.
                      شما که گفتین "میدونین که میان تو مسیر یه دو راهی میزارن و چند سانت عقبتر از اون دو راهی؛اون طرف که مسیر اصلی هست یه تیکه رنگ سبز و طرف دیگه رنگ قرمز میزارن.منم امتحان کردم کاملا به رنگ پاسخهای متفاوتی میده(ADC خونده شده رو میگم)"
                      امکانش هست یکم بیشتر در مورد استفاده از adc برای تشخیص رنگ سبز و قرمز در مسیر توضیح بدین؟
                      ما میخایم یه ربات مسیریاب بسازیم.از یه سنسور آلتراسونیک در جلو و دو سنسور مادون در کنار و عقب برای تشخیص مانع استفاده کردیم.
                      اگه ممکنه یه مدار مادون قرمز تشخیص مانع تر تمیز که نور محیط توش تاثیری نداشته باشه و بتونه مانع رو توی فاصله 5-10 سانتی متری تشخیص بده برام بزارید.
                      توی یه جایی خوندم نویز هایی نوری که در محیط هستند رو میشه توسط مدار مادون زیر کنترل کرد.میشه بگین استفاده از این مدار تاثیری توی کنترل این نویز ها داره یا نه؟؟؟؟؟

دیدگاه

خیلی ممنون از جوابتون خیییلی بدردم خورد. :nerd:
                        یکی نیس جواب ما رو بده :angry:

دیدگاه

سلام.از دیروز میگم هی صدای کوبیده شدن میاد! نگو داشتی سرت رو میکوبیدی به دیوار!! :mrgreen: شرمنده ها ولی الان زیاد فرصت ندارم بگردم؛ میشه بگین اون IC کارش چیه؟ همون بحث راه اندازی فرکانسی سنسور مادون قرمز هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                            سلام.از دیروز میگم هی صدای کوبیده شدن میاد! نگو داشتی سرت رو میکوبیدی به دیوار!! :mrgreen: شرمنده ها ولی الان زیاد فرصت ندارم بگردم؛ میشه بگین اون IC کارش چیه؟ همون بحث راه اندازی فرکانسی سنسور مادون قرمز هست؟
                            شرمنده من توی این زمینه تازه کارم. این مدارم از خودم نیست که بتونم جواب شما رو بدم

دیدگاه

اون IC که پرسیدم Tone Decoder هست.

http://search.datasheetcatalog.net/key/LM567

اینجا شما لازم دارین که رنگ رو تشخیص بدین یا مانع رو؟ یا هردوتا؟ واسه تشخیص مانع ترجیحا التراسونیک پیشنهاد میکنم؛ به شرطی که ندونین جنس مانع از چیه.

اگه میدونین که مانع همیشه یه جسم شفاف هست؛ اونموقع به احتمال زیاد بشه از مادون قرمز استفاده کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X