ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
    2010/02/25
    360
    14

تشخیص مانع و سنسور مادون قرمز

سلام بر همگی
    من میخوام یک ربات درست کنم و لازمه که مانع رو تشخیص بده، در محیط داخل ساختمان بهترین راه برای تشخیص مانع چیه؟ مادوم قرمز؟ یا آلتراسونیک؟
    لامپ هایی که داخل خونه روشن میشه روی عملکرد سنسور نباید تاثیر بذاره و از طرفی فاصله 4 5 سانتی متر رو میخوام تشخیص بدم. بهترین گزینه چیه؟
    و نکته مهم تر اینه که وقتی از یک محیط به محیط دیگه ای میره نباید عملکردش تغییر پیدا کنه. یعنی یک مدار خوب و درست و حسابی هم لازم دارم
    ممنون میشم راهنماییم کنین
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

پاسخ : تشخيص مانع و سنسور مادون قرمز

ميتوني از ترکيب جفتشون استفاده کني؟چون براي فاصله هاي دور تقريبا تنها راه ارزون هميت التراسونيک هست.با ليزر هم ميشه تو فاصله دور مانع رو تشخيص داد يا

حتي فاصله رو اندازه گرفت(البته اونو من دقيق بلد نيستم) ولي فکر کنم خيلي گرون دربياد.

واسه اينکه مادون قرمز هم قاطي نکنه 2 تا راه پيشنهاد ميکنم:

يکي اينکه فرستنده ت رو با فرکانس خاصي روشن بکني،تو گيرنده هم که خب مشخصه غير اون فرکانس رو دريافت کردي سيگنال هاي مزاحم هستن.

راه دوم که ساده تر هست:

اول فرستنده مادون قرمز رو خاموش ميکني،مقدار ADC گيرنده رو ميخوني و تو يه متغير ذخيره ميکني.بعد فرستنده رو روشن ميکني و دوباره مقدار ADC رو

ميخوني.تفاوت اين دو تا مقدار قرائت شده از ADC نشون دهنده وجود يا عدم وجود مانع جلوي ربات هست. اميدوارم مفيد باشه.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2010/02/25
    360
    14

پاسخ : تشخیص مانع و سنسور مادون قرمز

ممنون دوست عزیز
    گفتم که فاصله های دور رو نیازی ندارم فقط میخوام وقتی در فاصله 4 5 سانتی متری مانع قرار میگیره، مانع رو تشخیص بده. از روش مقایسه که گفتین، شاید نشه استفاده کرد. چون سنسور ممکنه بین فاصله مثلا 7 سانتی و 6 سانتی هم تفاوت قائل بشه، ولی من اینا رو نمیخوام فقط وقتی به 4 سانتی مانع میرسه، باید عکس العمل نشون بده
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

يعني تفاوت 6 سانت با 4 سانت واستون اينقدر مهمه؟سرعت حرکت رباتتون تقريبا چند سانتي متر در ثانيه ( يا چند متر در دقيقه ) هست؟ غير از اين روشها

مورد مناسب و ارزون نميشناسم.جدا از همه ي اينها استفاده از مادون قرمز و جواب گرفتن صحيح تا حد زيادي به مشخصات جسم مقابل هم بستگي داره. همچنان

پيشنهادم استفاده از ترکيب التراسونيک و مادون قرمز هست.

راستي چرا از روش مقايسه نميشه استفاده کرد؟

2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

اصلا يه سوال اساسي تر !! ربات شما کارش چيه ؟

ولي فاصله هاي دور رو اندازه بگيرين ضرر نميکنين ها !! از همون دور (مثلا اگه حداقل فاصله قابل اندازه گيري با التراسونيک 1متر باشه-که دقيق خبر ندارم)

ديگه طرفش نرين. بهتر نيست ؟

2010/02/25
    360
    14

بذارید اینجوری بگم. من میخوام رباتم در مجاورت دیوار حرکت کنه، یعنی در فاصله 2 3 سانتی از دیوار. یعنی بتونه تا 2 3 سانتی دیوار بره و در این فاصله از دیوار حرکت کنه. ولی نیمخوام مثلا به فاصله 10 سانتی از دیوار که رسید سنسور وجود مانع رو اعلام کنه. نمیدونم میتونم منظورم رو برسونم یا نه؟ آقا من یک تشخیص مانع لازم دارم که مانع های نزدیکتر از 2 3 سانتی رو تشخیص بده همین.
    ممنون از راهنمایی هات دوست عزیز
    2010/02/25
    360
    14

یه سوال دیگه، اگر از سنسورهای مادون قرمزی که شبیه led ها هستن استفاده کنم، فرستنده و گیرنده باید درست کنار هم قرار بگیرند؟(میگم کنار هم نه روبرو ها) یا اینکه باید با کمی فاصله کنار هم قرار بگیرن؟
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

ميتونين از سنسورهايي که تو يه پکيج قرار دارن استفاده بکنين مثل ON2179 يا CNY70 .

يه سوال ديگه ميتونم بپرسم؟ رباتتون مستقيم ميره طرف ديوار ؛ وقتي به فاصله ي 2-3 سانتي رسيد مي ايسته،بعدش....؟؟؟ ميچرخه و به موازات ديوار حرکت ميکنه؟

يا نه تو همون حالتي که هست به شکل افقي حرکت ميکنه؟ يا اينکه شروع ميکنه مورب رفتن به طرف ديوار تا به فاصله مورد نظر برسه ؟

الان حداقل ميدونم که جسم مقابل ديوار هست که عموما سفيد رنگه و جنسش ثابت.من از خيلي از دوستان شنيدم که اين روش تفاضل ADC در حالت روشن و خاموش شدن سنسور

خوب جواب ميده،حداقل يه بار امتحانش بکنين!

2010/02/25
    360
    14

ممنون از راهنمایی هات، این سنسورهایی که گفتی قیمتشون حدودا چقدره؟
    قراره ربات تو یک محیطی حرکت کنه و وقتی به 2 3 سانتی یک مانع رسید تغییر جهت بده. رنگ مانع هم هر چیزی میتونه باشه. به نظرت این سنسورها در رنگ های مختلف جواب میدن؟
    یک سوال بی ربط به این موضوع هم دارم، چرخ های چندجهتی که تو بعضی سایت ها فروخته میشه، قیمتشون حول و حوش 25 تومنه؟! یا گرون میفروشن؟
    2007/11/22
    تبریز
    2,484
    466

اين سنسورها(پک فرستنده و گيرنده)با توجه به مدلش قيمتهاي متفاوتي دارن( خسته نباشم!!چه توضيح مهمي!! :mrgreen: ) فکر کنم ON2179 از همشون گرونتر باشه چون قدرت فرستنده ش زياده. يعني خود پکيج رو نگاه بکنين کاملا مشخصه که انگار يه فرستنده و گيرنده ي مجزا رو چپوندن تو پکيج و جلوش يه صفحه خيلي نازک و شفاف گذاشتن! ازش استفاده کردم.سنسور خوبيه. قيمتهاش الان فکر کنم زير 2500---2000 باشه . اون چرخها هم معمولا قيمتهاش بالاس.ولي دقيق نميدونم.

وقتي به اون فاصله ي 2-3 سانتي برسه اگه بخواد بچرخه به اون مانع برخورد نميکنه؟جواب دادن به رنگ هاي مختلف:چون تو اينجا سطح اون جسم هست که نور رو منعکس ميکنه؛بله،رنگ اون جسم مهمه.حتي اگه از قوانين بعضي از مسابقات تعقيب خط خبر داشته باشين ميدونين که ميان تو مسير يه دو راهي ميزارن و چند سانت عقبتر از اون دو راهي؛اون طرف که مسير اصلي هست يه تيکه رنگ سبز و طرف ديگه رنگ قرمز ميزارن.منم امتحان کردم کاملا به رنگ پاسخهاي متفاوتي ميده(ADC خونده شده رو ميگم)
    ولي اينجا يه پارامتر ديگه هم هست: کدورت يا شفافيت سطح اون جسم . . .

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17