اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سنسور cny70

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با سنسور cny70

سلام دوستان
    من یه ربات تعقیب خط با سه تا cny70 طراحی کردم، تقریبا همه چی رو تست کردم با مولتی متر درسته ولی سنسورها اصلا روشن هم نمیشن!!!
    توی محیط تاریک هم تست کردم تا مطمئن بشم که واقعا روشن نمیشن ،
    و دقیقا طبق دیتاشیت پایه های مثبت رو به تغذیه مثبت و منفی با استفاده از مقاومت هایی که توی دیتاشیت سفارش کرده رو به زمین وصل کردم

ولتاژش هم دقیقا 5ولت رگوله شده با رگلاتور هستش

چرا روشن نمیشه؟
    لطفا راهنماییم کنید دوستان

پاسخ : مشکل با سنسور cny70

سلام. احیانا جای فرستنده و گیرنده رو اشتباه نزدین؟ تو دیتا شیت CNY70 یه قسمت رو اشاره کرده marking area منظورش اون طرفی نیست که روش نوشته CNY70

منظورش طرف دیگه ی سنسور هست که اگه دقت بکنین یه نقطه کوچولو روش انداخته. :mrgreen:

با دوربین گوشی هم چک کردین ببینین فرستنده روشن میشه یا نه ؟

با مولتی متر مقاومت گیرنده رو اندازه بگیرین ( سیم ها رو ثابت وصل کنین،مثلا با گیره سوسماری) بعد با تغییر نور تابیده شده به سنسور ببینین مقدار مقاومت

تغییر میکنه یا نه؟

دیدگاه

سلام
      ممنون شاهرخ جان

نه با دوربین تست نکردم،
      همه چی درسته فقط با چشم نگاه میکردم نوری از فرستنده نمیدیدم ، با دوربین تست میکنم و خبرش رو میدم،

دیدگاه

سلام دوستان

من سنسور رو تست کردم فرستنده هیچ مشکلی نداره و داره درست کار میکنه فقط گیرنده مشکل داره،
        یکی از دوستان توی یکی از انجمن های دیگه گفت که باید گیرنده رو معکوس بایاس کنم،

حالا من نمیدونم که چطوری باید معکوس بایاس کنم و اصلا بایاس معکوس چی هست ؟ و چه شکلیه

از دوستان میخوام که کمکم کنند
        خیلی ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
          سلام. احیانا جای فرستنده و گیرنده رو اشتباه نزدین؟ تو دیتا شیت CNY70 یه قسمت رو اشاره کرده marking area منظورش اون طرفی نیست که روش نوشته CNY70

منظورش طرف دیگه ی سنسور هست که اگه دقت بکنین یه نقطه کوچولو روش انداخته. :mrgreen:
          منم یه بار همین اشتباه رو انجام داده بودم. بعدش تصحیحش کردم.
          شماتیکشم برات تو عکس گذاشتم.
          تو این مدار با برنامه ای که برا میکرو نوشته بودم، روی خطوط سفید LED متصل به میکرو روشن میشد و روی خطوط مشکی LED خاموش میشد.

دیدگاه

http://www.iranmicro.ir/forum/attachment.php?attachmentid=2340&d=1327768121

این عکسی که گذاشتم رو نگاه کنید ، معکوس بایاس کردن گیرنده این طوریه؟

دیدگاه

بایاس معکوس به این معنی هست که مثلا تو یه قطعه ای مثل دیود جای مثبت و منفی دیود رو عوض بکنید

دیدگاه

مرسی
                گرفتم!!

فقط یه سوال دیگه دارم، بایاس معکوس رو انجام دادم فقط به خاطر اینکه بردم از قبل جاپ شده بود اینطوری شد (عکس رو ببینید)

و اون مقاومته که مشخصه توی شکل باید به ولتاژ مثبت وصل میشد نه به منفی

http://www.iranmicro.ir/forum/attachment.php?attachmentid=2343&d=1327784728

حالا مشکل توی چرخیدن موتورهام دارم ، مشکل از همونه؟؟ یا نمیتونه از اون باشه؟؟

دیدگاه

ببخشید میشه عکس رو یه جای دیگه upload کنین!نتونستم لاگین بشم! :angry:

دیدگاه

سلام

ببخشید
                    توی اون سایت پلود کرده بودم ، لینک همونو گذاشتم ، اصلا یادم نبود باید برای دیدن لینک لاگین کنید
                    معذرت میخوام

http://s1.picofile.com/file/7270599672/2.png

دیدگاه

ممنون.دیدم. فقط مقاومت نیستها!Vcc و GND متصل به اون مقاومتها هم طبق همون روال جابه جا میشن.فرض کنین دارین یه ترانزیستورNPN رو بایاس میکنین؛اینجا هم دقیقا همینطور

امیتر به زمین و کلکتور به Vcc(با مقاومت) مشکل تو چرخیدن موتورها؟ جه مشکلی؟؟

دیدگاه

سلام
                        ممنون شاهرخ جان

ولی مقاومت فقط باید جابه جا بشه ، گیرنده باید معکوس بایاس بشه!!
                        من بردم رو وقتی که طراحی میکردم ، یه خورده اشتباه رخ داده و مقاومته به gnd وصل شده (همون مقاومتی که تو شکل مشخصه) و بردم رو چاپ هم کردم و تموم شده رفته

تو این حالت (معکوس بایاس کردن گیرنده) سنسورها خیلی خوب جواب میدن و اختلاف ولتاژشون توی زمینه سیاه و سفید حدود 3 الی 3.5 ولت هستش ولی خب به خاطر وجود اون مقاومت پ امپ خروجی نمیده! :angry:

مشکل من دقیقا اینه!!!
                        شما راه حلی واسه این مشکل میتونید پیدا کنید؟؟ یا باید برد رو از اول طراحی و چاپ کنم :surprised:؟؟

ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاه

برای مقاومتی که در خروجی هست میتونید اونو بردارید و بجاش یه سیم قرار بدید و لحیم بکنید.
                          برای قرار دادن مقاومت در سر راه اون یکی پایه cny70 هم میتونید از طرف دیگه بردتون استفاده بکنید و اونو دستی
                          وصل بکنید. البته اگه بردتون تک لایه باشه.

دیدگاه

برای مقاومتی که در خروجی هست میتونید اونو بردارید و بجاش یه سیم قرار بدید و لحیم بکنید.
                            مرسی همین کارو کردم، :wow:

البته اگه بردتون تک لایه باشه.
                            بردم دولایه هستش :angry: ، ایده ای واسه برد دولایه ندارید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X