اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستوری برای قطع و وصل کردن تغذیه ی ورودی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستوری برای قطع و وصل کردن تغذیه ی ورودی مدار

با سلام خدمت همه ی دوستان و اساتید محترم.
    دوستان گرامی؛ بنده در مدارم که شامل یک میکروی پیک و 7 عدد سروو موتور متصل به اون هست به مشکلی که عرض میکنم خدمتتون،برخورد کردم و نیاز به کمک دوستان بزرگوارم دارم.
    دوستان در این مدار میکروی ما طوری پروگرم شده که وظیفه داره یک ورودی رو دریافت کنه، که این ورودی در واقع خروجی یک سنسور هست و میکرو این خروجی رو میخونه و به عنوان شرط برای حرکت سروو موتورها در نظر میگیره، در نهایت عملکرد سرووها هم کاملا درست هست و با هر شرطی که بر اساس خروجی این سنسور برای سرووها تعریف میکنیم، هر کدوم در زاویه های تعریف شده ی خودشون قرار میگیرند.

منتها مشکلی که الان وجود داره اینه که ما به محض اینکه به مدار میکرو وسروومون تغذیه رو وصل میکنیم و هنوز شرطهامون محقق نشدند، در ابتدای ابتدا هر 7 سروو، به صورت همزمان، در یک زاویه ای قرار میگیرند، که این اصلا برای کارکرد دستگاه ما مناسب نیست.

برای حل این مشکل و این که به محض اینکه تغذیه رو وصل کردیم، سرووها ساکن باشند و بعد از محقق شدن شرطشون در زاویه هاشون قرار بگیرند، دوستان پیشنهاد دادند که از یک ترانزیستوری استفاده بشه که این ترانزیستور سر راه تغذیه ی سرووها قرار بگیره، و در ابتدا که تغدیه ی مدار وصل میشه، این ترانزیستور طوری عمل کنه که تغذیه ی سروو قطع بشه و بعد از احقاق شرط اول تغذیه ی سرووها وصل بشه.

حالا سوال بنده از دوستان بزرگوارم اینه که این ترانزیستور باید مشخصا چه نوع ترانزیستوری باشه و نحوه ی کار کرد و استفاده ی اون به چه نحو هست؟
    یعنی من باید چجوری اونو در مسیر تغذیه قرار بدم؟
    بسیار سپاسگذار خواهم شد تا دوستانی که در این زمینه تجربه و اطلاعاتی دارند بنده رو راهنمائی بفرمایند.

زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
    امتحان ریشه هاست
    ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
    زندگی چون پیچک است
    انتهایش میرسد پیش خدا!

پاسخ : ترانزیستوری برای قطع و وصل کردن تغذیه ی ورودی مدار

سلام.بستگی داره حداکثر جریان عبوری وقتی که همه ی سروو ها کار میکنند چند آمپر باشه؟

انتخاب های متفاوتی وجود داره BJT هم میشه MOSFET هم میشه یا اصلا میتونین از ترانزیستور استفاده نکنین و به جاش رله بزارین تا تلفات گرمایی هم نداشته باشین.

به نظرم رله مناسب تر هست.

دیدگاه

سلام از بنده است جناب مهندس.
      بسیار سپاسگذارم از لطفتون.
      هر سروو 1.2 آمپر جریان میکشه و در حال حاضر که بنده فقط با 2 سروو کار میکنم از یک منبع تغذیه ی سوئیچینگ 12 ولت 3 آمپر، استفاده میکنم.
      میشه لطف کنید و در مورد نحوه ی استفاده از رله و اینکه چجوری میتونم اون رو سر راه تغذیه ی سرووها قرار بدم، برای بنده ی کم سواد کمی بیشتر توضیح بدید؟
      باز هم متشکرم از لطفتون.
      امتحان ریشه هاست
      زندگی چون پیچک است
      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

آقا میگم بیخیال انجمن بشیم،بیا تو یکی از سرویسهای چت با هم چت کنیم!! :mrgreen:

واسه این میگم که الان اون ور به یه سوال دیگه تون جواب دادم !

لینک زیر رو نگاه کنین.فکر کنم جواب سوالتون رو بگیرین:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...3835#msg323835

تو اون شکل اولی مقاومتی که وصل شده به آی سی، وصلش میکنی به یکی از پایه های میکرو.

یه طرف رله هم که سه تا پایه داره یه پایه پایین و دوتا پایه هم بالا.پایه ی پایینی میشه ورودی تغذیه ای که به سرووها میره. اون سر هم که 2تا پایه هست اونی که تو

حالت عادی قطع هست(Normally Open یا همون N.O) وصل میشه به خود سروو ها.وقتی رله رو تحریک میکنی تغذیه رو وصل میکنه به اون پایه ای که تو حالت عادی باز بود.

دیدگاه

بله شما ماشاا... با این سرعت عمل و اطلاعاتتون به بنده مهلت خوندن پستها رو هم نمیدید، چه برسه به جواب دادن... و هنوز من از اون ور خارج نشدم میبینم که شما این طرف رو پاسخ دادید ...
          من یکی که دیگه کم آوردم...

در هر صورت بسیار متشکرم از اینکه خالصانه و با حوصله پاسخ گو هستید.

ok، تایپیکه رو دیدم، فقط جناب شاهرخ اصلا سواد ناقص بنده رو با خودتون مقایسه نکنید، تو همین مداری که دیدم 2000 تا سوال برام پیش اومد :angry: :sad:

همش هم راجع به اسم و مقدار المانهاست!!
          اینکه ترانزیستور و دیودی که بین کلکتور و vcc هست باید دقیقا چی باشه؟ مقاومت همون 10 کیلو باید باشه؟
          و اینکه باید دقیقا چه رله ای بگیرم تا بتونم این مدار رو واسش ببندم؟

من واقعا شرمنده ام :redface:

امتحان ریشه هاست
          زندگی چون پیچک است
          انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

خواهش میکنم مهندس... تو مد fast switch داشتم عمل میکردم!! :mrgreen:

یه ترانزیستور معمولی مثل 2N2222 - یه دیود معمولی تر از اون ترانزیستور 1N4001 - 1N4007 و مشابه... -مقاومت همون 10 کیلو خوبه. ولتاژ راه اندازی رله ها متفاوته

5ولت هست،12 ولت هست و ... ببینین تو مدارتون چه ولتاژی دارین با توجه به اون رله تون رو انتخاب کنین.(چون میکرو دارین پس 100% 5 ولت رو دارین) و اینکه به جریان

قابل تحمل کنتاکتهای رله توجه کنین.(مثلا 220 ولت-3آمپر که روی رله نوشته شده-ولتاژ راه اندازی رله هم روش نوشته میشه)

:applause: :applause: :applause: :nerd: :nerd:

موفق باشی عزیز

دیدگاه

باز هم سلام.
              و بسیار سپاسگذارم از لطفتون.
              ok.
              باز هم ممنونم از توجه و حسن نیتتون جناب مهندس.
              :agree: :agree: :applause: :applause:
              امتحان ریشه هاست
              زندگی چون پیچک است
              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X