اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشورت برای شروع XMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشورت برای شروع XMEGA

سلام
    من چند ساله دارم AVR کار میکنم ، تا حالا همه کارامو راه انداخته بود! یه جورایی کد ویژن کار حرفه ای شده بودم !! تا اینکه مجبور شدم با IC با ادرس دهی 32 بیتی و یه LCD رنگی با تاچ کار کنم که دیگه نمیشه با AVR های 8 بیتی این کارو به سادگی کرد!

در نتیجه به نطرم رسیده که مهاجرت کنم به XMEGA ! در این رابطه چند تا سوال دارم .در ضمن من الان صفر صفرم ! حتی اسم دو تا ای سی XMEGA معروف رو نمیدونم ! حتی کامپایلر ها و پروگرمر ها و ... برای XMEGA رو نمیشناسم

1- سریعترین راه برای شروع کار با XMEGA چی هست ؟
    2- یه IC XMEGA خوب برا شروع چی هست؟
    3- آیا خرید برد آموزشی رو پیشنهاد میکنین؟ لطفا مدل خوب اگه سراغ دارین بگین.
    4- اگه بخام برد اموزشی بخرم -از امجد! -یه چیز خوب پیدا میشه؟ جایی هست که بگین برم بگیرم ! ادرس دقیق! (قیمت مهم نیست فقط چیز خوبی باشه !)
    5- یه LCD رنگی با تاچ هم میخام بگیرم ( قیمت مهم نیست فقط چیز خوبی باشه ! برا کار صنعتی میخام -3.2 اینچی خوبه- میخام رو باکس نصبش کنم و ... ) که بشه با اون XMEGA راه انداخت. آیا پروژه و کتابخانه ای آماده دارین همینجا بدین بهم؟ میخام نرم به LCD بگیرم بعد براش کتابخونه پیدا نشه

پاسخ : مشورت برای شروع XMEGA

1.نت های خود اتمل سریعترین راه و همچنین همین فروم
    2.کلا سه نوع ای سی ایران میرسه a4 که پکیج مگا 32 و a3 که پکیج 64 و a1 که پکیج 1280 هست
    3.اگه بخری خوبه ولی قیمتا بالاست میتونیم از برد های که بچه ها زدن و تو فروم هست استفاده کنی که ارزونتره
    4.برد نوین
    5.یک نوع ال سی دی یکی بچه های تو فروم راهندازی کرده
    هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
    بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
    میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

من چند سال با 8051 و اسمبلی (تا 2 سال پیش) کارهای صنعتی و نیمه صنعتی انجام دادم تا امسال دیگه مجبور شدم به AVR مهاجرت کنم وقتی تو این سایت بحث های مربوط به XMEGA و امکانات آن که اصلا قابل مقایسه با سری MEGA نیست را دیدم تصمیم گرفتم از 8051 و اسمبلی مستقیما به XMEGA و کامپایلر IAR مهاجرت کنم جالبه اول سخت افزار XMEGA را مطالعه کردم و تو طراحی دستگاه صنعتی جدید ازش استفاده کردم بعد رفتم واسه یادگیری برنامه نویسی (لبته اندکی به زبان C آشنایی داشتم ).

اول اینکه اگر مثلا ATXMEGA64 را با ATMEGA2561 از لحاظ فقط رم و تایمر پایه ها بررسی کنی می بینی که قیمت ATXMEGA64 در بازار (ایران) نصف ATMEGA2561 میباشد و درکل واسه یادگیری بهت توصیه میکنم ...
      شروع کردم و دارم واسه برد صنعتی خودم با XMEGA و کامپایلر IAR برنامه نویسی کار میکنم به نظر من وقت باارزش خودت را تلف نکن که از طریق تالار یادبگیری برو کلاس و مشکلات بعدی را از طریق تالار حل کن چون تو کلاس نکاتی ارائه میشه که امکان ارائه در تالار یا کتاب نیست
      البته اینها را واسه دوستانی گفتم که میخوان کار صنعتی و واقعی انجام بدن ولی اگر میخوان کار تفریحی انجام بدن و منتظر پروگرامر 10 هزار تومانی بمونن و وقت تلف کنن میتونن منتظر کتاب بمونن

دیدگاه

سلام
        اگر می خواهی 32 بیتی کار کنی باید خدمتون عرض کنم که این سری هم 8 بیتی هستن. حداقل این چند شماره ای که بازار داخل گیر میاد. ولی امکانات عالی دارن که به عنوان مثال DMA خیلی کار من را راه انداخت.
        برای 32 بیتی یا سراغ سری AT32 همین اتمل برو یا سراغ ARM .که پیشنهاد من همان ARM هست و سری های متنوعی وارد بازار داخل شده.
        در هر صورت من خودم تا حالا سراغ ARM نرفتم خواستم با AT32 شروع کنم ولی اکثر سری های این خانواده حتی به چین هم وارد نشده و باید با واسطه از فروشنده های غربی بخریم که خیلی گرون در میاد.برای نمونه یه شماره خاص را که من قیمت گرفتم حدود 75 هزار تومان بود که مقرون به صرفه نیست.

دیدگاه

سلام دوستان.همگی خسته نباشین :redface:
          چندتا راه نمایی و کمک میخواستم عزیزان . :read:

من تا الان فقط با سری atmega کار کردم ...
          ماکسیمم فرکانسشم 16 مگ هس ،چند ماهیه که دارم روی یک پروژه کار میکنم و نیاز به سرعت ، حافظه ، پایه های بیشتری دارم... به ذهنم رسید که میکروی مرکزیمو arm بزارم . از اونجایی که هنوز با arm کار نکردم 100 درصد کار سختیه (بورد آموزشیشم خریدم ولی جدا زورم میاد باهاش کار کنم).
          داشتم سری atxmega رو چک میکردم رسیدم به ATXMEGA128 که نوشته بود فرکانس اسیلاتور 32 ... درسته؟ به هر حال از arm کار کردن بهتره چون حد اقل آشنا ترم..هر چند armها سری فرکانس خیلی بالایی دارن...

1- میشه بگین چطور راه اندازیش کنم ؟ منظورم تغذیه ، کریستال ...(شماتیک مدار) نوع برنامه نویسیش توی کدویژن که فرق نداره ؟
          میخوام این پروگرمر رو بخرم :

http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1%2 0AVR%20XMEGA/

با تبدیل smd به dip :

http://www.roboeq.ir/products/detail/%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%DA%A9%D9%86%D8%AA%D 8%B1%D9%84%D8%B1%20ATXMEGA128%20A1/#/products/detail/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%20%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%8 4%20100%20%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87%20%20%20SMD%20% D8%A8%D9%87%20DIP/

چون میخوام روی بورد بزنم از هدر آماده نمیخوام استفاده کنم....
          2-من که با atmega ها کار کردم مشکلی پیش نمیاد واسم؟

3-توی پروژم باید از سریال و spi هم بین میکرو های دیگه استفاده کنم (یک شبکه ای از میکرو هاست(atmega) که مستر اونها atmegax128 باشه) چون ولتاژ کاریشون فرق داره توی تبادل داده مشکل ندارن ؟

دوستان منتظر راهنمایی هاتون هستم .

دیدگاه

سلام
            اگه دوست دارین نوع پروژتون رو بگین تا بهتون بگیم چه نوع میکرویی بدردت بخوره. شاید حتی لازم نباشه بری سراغ Xmega یا ARM

1- واسه راه اندازیش فکر کنم فقط یه منبع تغذیه نیاز داشته باشی.
            اینا رو ببین:

اگه دقت کنی متوجه میشی که یه منبه 3 ولت انگار کافیه(واقعا کم مصرفه). در مورد فرکانس هم بله، 32 ماکزیمم هستش(فکر کنم یه نوع XMEGA256 وجود داره که انگار کلاکش 64 مگاهرتز هم میشه!). موارد کاربرد این نوع توی کادر آبی نوشته شده.

در مورد کرستال هم فکر نکنم نیازی باشه. اینو ببین:

دورش خط کشیدم. در مورد پروگرام کردن هم فکر کنم یه بوت لودر USB داره که خب فکر کنم حتی نیاز به پروگرمر نباشه.

2- اتفاقا شما بسیار مناسب واسه شروع کار با XMEGA هستین به نظر من.
            3- فکر کنم اگه ولتاژ همه 3 باشه هیچ مشکلی نباشه.

دیتاشیت رو اگه ببینید فکر کنم همه چیز گویا باشه.

دیدگاه

چیزی که اکثر دوستان بهش توجه نمیکنند نحوه دسته بندی میکروهای xmega هست
              از این جهت که عدد جلوی عبارت xmega مقدار حافظه و عبارت هایی مثل A1 و A3 و A3U و ... امکانات و پکیج میکرو رو مشخص میکنه و اصل کاری هم توجه به همینه
              نوشته اصلی توسط rozeh
              اگه دقت کنی متوجه میشی که یه منبه 3 ولت انگار کافیه(واقعا کم مصرفه). در مورد فرکانس هم بله، 32 ماکزیمم هستش(فکر کنم یه نوع XMEGA256 وجود داره که انگار کلاکش 64 مگاهرتز هم میشه!). موارد کاربرد این نوع توی کادر آبی نوشته شده.
              حداکثر فرکانس استاندارد و تضمین شده از طرف اتمل 32 مگاهرتز هست برای سری های موجود در ایران مثل سری A که فعلا تنها سری موجود هست ولی امکان اورکلاک در تمام سری ها موجود است با این حال ممکنه بعضی قسمت ها از کار بیفتند
              نوشته اصلی توسط rozeh
              در مورد کریستال هم فکر نکنم نیازی باشه.
              دورش خط کشیدم. در مورد پروگرام کردن هم فکر کنم یه بوت لودر USB داره که خب فکر کنم حتی نیاز به پروگرمر نباشه.
              به کریستال نیازی نیست xmega ها در داخل اسیلاتور های 32 کیلو 2 و 32 مگا هرتز دارند ولی توصیه میشه خودتون یکی بزارید
              فقط در سری های USB دار این امکان هست سری هایی که پسوند U دارند مثل A3U با این حال باید یک بار توسط پروگرامر بوتلودر داخل میکرو ریخته بشه چون به صورت پیشفرض بوتلودر رو داخل میکرو قرار ندادند
              برای حل این مشکل هم میتونید از هدر بورد سایت استفاده کنید:
              http://eshop.eca.ir/product_info.php?cPath=136&products_id=1324
              داخلش بوتلودر رو ریختند و بدون مشکل میتونید با USB پروگرام کنید

دیدگاه

مرسی از دوستای گل من :applause:
                عرض کردم نمیخوام هدر استفاده کنم هم هزینش بیشتره هم اگه بخوام 5 سری از بک مدار بسازم پروگرمرشو بخرم بصرفه تر هست.
                پس سری های a1 با a3 فرق داره ؟

میخوام اتوماسیون مرغ داری کار کنم.فعلا دارم طرح میریزم ، یکم زمان بره ....
                شامل سنسور های گاز رطوبت و دما( میخوام استفاده کنم shx11) که این سه سنسور خودشون یک شبکه میسازن و لودسل و سنسور های دان و آب و ...
                دست تنها هم هستم کار واسم سخت شده با توجه به دانشگاه ....

در حال حاضر atxmega128 تو بازار بیشتره مخصوصا فروشگاه های آنلاین ... این 64 مگاهرتزی که گفتین درسته ؟ واسه atxmega256 ?
                میخوام فرکانس کاری مدار دقیق باشه و نویز نیوفته. توی دیتاشیت مثل اینکه نوشته نوسان ساز داخلی 32 مگاهرتز؟ درسته؟ ولی پایه های xtal هم داره
                یک سری کریستال های هس که چندتا پایه دارن (فک کنم 4 تا)... از اونا میشه استفاده کرد ؟ از کجا تهیه کنم؟ چطور باید وصلش کنم ؟

به نظر شما ، پروگرمری که لینکشو گذاشتم رو میتونم تهیه کنم و استفاده کنم ؟مثل atmega ها به پایه های spi وصل میشه درسته ؟

واسه ارتباط دو میکرو پس باید ولتاژ منبعشون یکی باشه ... atmega ها با 3.6 ولت هم کار میکنن دیگه ؟

با تشکر از همگی :wow: :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
                  مرسی از دوستای گل من :applause:
                  عرض کردم نمیخوام هدر استفاده کنم هم هزینش بیشتره هم اگه بخوام 5 سری از بک مدار بسازم پروگرمرشو بخرم بصرفه تر هست.
                  پس سری های a1 با a3 فرق داره ؟

میخوام اتوماسیون مرغ داری کار کنم.فعلا دارم طرح میریزم ، یکم زمان بره ....
                  شامل سنسور های گاز رطوبت و دما( میخوام استفاده کنم shx11) که این سه سنسور خودشون یک شبکه میسازن و لودسل و سنسور های دان و آب و ...
                  دست تنها هم هستم کار واسم سخت شده با توجه به دانشگاه ....

در حال حاضر atxmega128 تو بازار بیشتره مخصوصا فروشگاه های آنلاین ... این 64 مگاهرتزی که گفتین درسته ؟ واسه atxmega256 ?
                  میخوام فرکانس کاری مدار دقیق باشه و نویز نیوفته. توی دیتاشیت مثل اینکه نوشته نوسان ساز داخلی 32 مگاهرتز؟ درسته؟ ولی پایه های xtal هم داره
                  یک سری کریستال های هس که چندتا پایه دارن (فک کنم 4 تا)... از اونا میشه استفاده کرد ؟ از کجا تهیه کنم؟ چطور باید وصلش کنم ؟

به نظر شما ، پروگرمری که لینکشو گذاشتم رو میتونم تهیه کنم و استفاده کنم ؟مثل atmega ها به پایه های spi وصل میشه درسته ؟

واسه ارتباط دو میکرو پس باید ولتاژ منبعشون یکی باشه ... atmega ها با 3.6 ولت هم کار میکنن دیگه ؟

با تشکر از همگی :wow: :applause:
                  لطفا یک بار دیگر توضیحات پست قبلم رو بخونید
                  الآن سایت اتمل رو نگاه کردم حداکثر فرکانس کاری استاندارد xmega ها 32 مگاهرتز است و مسئولیت اورکلاک قطعه به عهده خودتون هست هرچند در این سایت تا 72 مگاهرتز هم گزارش دادند تونستند اورکلاک کنند
                  قطعه ای به نام xmega256 وجود ندارد یا میتواند بخشی از نام چند قطعه باشد(برای نامگذاری حتما پسوند آن را هم ذکر کنید مثل A4 یا A3)
                  در xmega پروگرام شدن توسط دو پایه PDI و RESET انجام میشه که تو دیتاشیت محلش تو هر خانواده مشخصه
                  ولتاژ کاری xmega از 1.6 تا 3.6 ولت است
                  بازم میگم حواستون حتما به پسوند نام قطعات باشه اونا شکل و امکانات میکرو رو مشخص میکنند عدد وسط فقط حافظه flash رو میگه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
                    لطفا یک بار دیگر توضیحات پست قبلم رو بخونید
                    الآن سایت اتمل رو نگاه کردم حداکثر فرکانس کاری استاندارد xmega ها 32 مگاهرتز است و مسئولیت اورکلاک قطعه به عهده خودتون هست هرچند در این سایت تا 72 مگاهرتز هم گزارش دادند تونستند اورکلاک کنند
                    قطعه ای به نام xmega256 وجود ندارد یا میتواند بخشی از نام چند قطعه باشد(برای نامگذاری حتما پسوند آن را هم ذکر کنید مثل A4 یا A3)
                    در xmega پروگرام شدن توسط دو پایه PDI و RESET انجام میشه که تو دیتاشیت محلش تو هر خانواده مشخصه
                    ولتاژ کاری xmega از 1.6 تا 3.6 ولت است
                    بازم میگم حواستون حتما به پسوند نام قطعات باشه اونا شکل و امکانات میکرو رو مشخص میکنند عدد وسط فقط حافظه flash رو میگه
                    ممنون . اون 256 رو هم rozeh جان گفتن من فک کردم هست :redface:

راجب اون کریستالی که گفتم امکانش هست توضیح بدین ؟ کریستال اسیلاتور 4 پایه . کدوم پایه هاش ولتاژه ، چطور وصل میشه ؟
                    میتونم از کریستال اسیلاتور 40.000 مگاهرتز استفاده کنم ؟ چون 30 مگ داره ولی 32 مگا هرتز نداره.... هرچند همون 30 مگ هم بد نیس، باید محاسبه کنم سریال توی چه فرکانسی خطاش کمتره ...

اون پروگرمری که گذاشتم لینکشو دیدین ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
                      ممنون . اون 256 رو هم rozeh جان گفتن من فک کردم هست :redface:

راجب اون کریستالی که گفتم امکانش هست توضیح بدین ؟ کریستال اسیلاتور 4 پایه . کدوم پایه هاش ولتاژه ، چطور وصل میشه ؟
                      میتونم از کریستال اسیلاتور 40.000 مگاهرتز استفاده کنم ؟ چون 30 مگ داره ولی 32 مگا هرتز نداره.... هرچند همون 30 مگ هم بد نیس، باید محاسبه کنم سریال توی چه فرکانسی خطاش کمتره ...

اون پروگرمری که گذاشتم لینکشو دیدین ؟
                      آقای رجب زاده درست فرمودن.
                      در مورد 256 من هنوز هم توش موندم. من این سه ویدئو رو دیده بودم:

www.youtube.com/watch?v=hL3_t7yUrfc
                      www.youtube.com/watch?v=XIb4wzi5jRs
                      http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=ATXMEGA256&source=vid eo&cd=3&cad=rja&ved=0CD4QtwIwAg&ur l=http%3A%2F%2Fwww.weblagu.com%2Fparallax-scrooling-on-atxmega-256-overclocked-to-64-MHZ-vid-XIb4wzi5jRs.html&ei=jSWOUdz9KIPRtAas-oC4DA&usg=AFQjCNEcJE6M961Pw7FRFJ_smClcaIgvaA

این مونو گیج کرد، دیگه بررسی هم نکردم و مطرح کردم.
                      در واقع به جای کریستال اسیلاتور باید بگیم اوسیلاتور کریستالی! :biggrin:(انگار همه جا اینو اشتباه میگن)
                      لزومی به استفاده از اینا نیستا.
                      یه SMD:

اصلا لزومی به خرید کریستال نیست، چه رسد به اوسیلاتور کریستالی.اگه دقت کنید مال خودش تازه کالیبره هم هست. یه جورایی هم فکر میکنم که شاید از همون سری مگا استفاده کنید کارتون راه بیفته(البته من هنوز نمی دونم دقیقا واسه چه کاری می خوایین). واسه نویز شما باید به تاپیک مربوط به جلوگیری از نویز مراجعه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=18456.0

چرا می خوایین فرکانس بالا باشه؟
                      شما دقیقا مشکلتون چیه؟ شما می خوایین مرغ داری رو مکانیزه کنید یا می خوایین یه اتوماسیون اداری بسازید(عذر می خوام که تو اون تاپیک گفتم اتوماسیون، این واژه یه جورایی اشتباهه، به نظر میرسه باید بگیم مکانیزه)(البته فکر کنم با این تفاسیر می خوایین مکانیزه کنید)؟

دیدگاه

با سلام شرمنده که مزاحم شدم.نخواستم تایپک جدیدی رو باز کنم.یه سوال داشتم
                        تو Avr سری mega تو pdf هاشون جدولی بود که شامل رجیستر ها میشد.تو xmega هم همینطور هست؟یعنی با رجیستر ها میشه کار کرد؟
                        تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

فهرست رجیسترها و آدرس آنها در Manual هر خانواده و همچنین Header های کامپایلرها موجود است و می توان بصورت مستقیم به آنها مقداردهی کرد و مقادیر آنها را خواند.
                          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
                          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
                          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
                          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
                          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
                          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
                          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

سلام
                            من میخوام با ایکس مگا کار کنم
                            قبلا مقداری کم با avr کار کرده بودم حالا میخوام با ایکس مگا کار کنم
                            چند تا سوال دارم
                            چه ایکس مگاهایی در بازار موجوده ؟
                            با چه نرم افزار هایی می تونیم برنامه بنویسیم ؟
                            چگونه باید کامپایل کنیم ؟
                            ایا میشه همه ایکس مگا هارو با زبان بیسیک پروگرام کرد یا نه ؟
                            با زبان سی با چه برنامه هایی میشه برای ایکس مگا برنامه نوشت و بعد کامپایل کرد ؟
                            خلاصه مناسب ترین نرم افزار و معرفی کنید .
                            آیا میشه با کیل نیز برای ایکس مگا برنامه رو نوشت و بعد کامپایل کرد ؟
                            سوالاتم زیاد شد :biggrin:

دیدگاه

چه ایکس مگاهایی در بازار موجوده ؟
                              http://javanelec.com/
                              http://www.payaelectronicscomplex.com/
                              http://www.eshop.eca.ir/

با چه نرم افزار هایی می تونیم برنامه بنویسیم ؟
                              http://www.google.com/#q=xmega+compiler+list
                              از جمله ی رفتگان این راه دراز
                              باز آمده ای کو که به ما گوید راز
                              هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
                              چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X