اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تعذیه 5 ولت و 12 ولت (13 وات)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تعذیه 5 ولت و 12 ولت (13 وات)

سلام مدار زیر رو تقدیم میکنم به جنا MHH1 و وحید نصیری و تمام دوستان که بهش نیاز دارن.
    این مدار رو به کسانی توصیه میکنم که هم مدار فشرده و کوچک میخوان و هم ارزان و با خروجی 12 و 5 ولت.
    کل مدار 5.5 سانت در 3.5 سانته و هزینه ساخت کل مدار حدود2000 تومان و اگه قسمت MC34063 رو لازم نداشته باشین حدود1500 تومان درمیاد.
    قبل از توضیح درباره این منابع تغذیه از دوستان و اساتید خواهش دارم که اگه مشکلی در این طرح هست و یا نکته یا نکته هایی برای بهتر شدن مدار هست لطفا بگن.
    دو نوع مدار براتون ساختم که نوع اول یک سوئیچینگ 5 ولته که با آی سی سوئیچینگ3406 یک خروجی 12 ولت هم میده.
    در حالت 5 ولت حدود 2.5 آمپر (با افت ولتاژ چند دهم) و با 12 ولت حدود 300 میلی آمپر میده
    و مدار دوم طراحی خود مدار 12 ولته و با 3406 خروجی 5 ولت میده
    که در حالت 12 ولت حدود 1 آمپر میده.
    خب احتمالا مدار اولی برای کسانی که با میکرو کار میکنن و آمپر بالاتر روی 5 ولت میخوان یا کسانی که میخوان از این مدار برای شارژر موبایل یا غیره استفاده کنن بهتره.
    خب ابتدا مدار اول خروجی 5 ولت حدود 2.5 آمپر و 12 ولت حدود 300 میلی آمپر:

مدار بالا یکم شلوغ شده چون مثلا سه نوع اسنابر رو کشیدم که شما هر کدوم رو که خواستین بذارین.این مدار بر طبق فیدبک زنری طراحی شده که من توصیه میکنم شما از tl431 استفاده کنید.
    خب اگه خروجی این مدار رو بدین به یک مدار سوئیچینگ که 5 ولت رو به 12 ولت وصل کنه میشه یک منبع تغذیه دو حالته که من این تبدیل رو با آی سی mc34063 انجام دادم. عکسشو هم براتون میزارم.
    در زیر قسمت 12 ولت و 5 ولت با خطوط سبز از هم جدا شدن.

لازم به ذکره که شما میتونید ترانس مدار رو دو سر بسازید و 12 و 5 ولت رو از ثانویه بگیرین ولی تا جایی که من تست کردم ولتاژی که روش فیدبک نیست با بارکشی از ولتاژ فیدبک دار بالا و پایین میره.شاید بشه تمهیداتی به خرج داد که دو ولتاژ ثابت باشه(مثل پاور کامپیوتر) که من نتونستم تا الان بهش برسم.
    در لینک زیر استاد احمد در این باره توضیحاتی دادن:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47318.msg314666#msg314666

ترانس مدار رو هسته فریت EE19/16 گذاشتم چون در شهرستانها بیشتر گیر میاد ولی EE16/14 هم کافیه ولی 19/16 هم راحت تر میشه روش سیم پیچید و هم اینکه من هر وقت با این هسته کار میکنم نسبت به 16/14 اندوکتانس نشتیش کمتر میشه.
    ابتدای قسمت اول اولیه رو از پایه 4 شروع میکنیم و 105 دور سیم 0.15 میپیچیم و در آخر به پایه 7 وصل میکنیم. سپس ثانویه رو 13 دور سه رشته موازی سیم 0.45 میپیچیم از پایه شماره 5 به پایه شماره 6.اگه سخته سه رشته سیم موازی کردن و پیچیدن بجاش از سیم ضخیمتر استفاده کنید. بعد بایاس رو میپیچیم که شامل 45 تا 50 دور سیم 0.15 یا سیم کمی نازکتر شروع از پایه 3 و انتها پایه 2. و در آخر هم قسمت دوم اولیه رو 105 دور دیگه سیم 0.15 شروع از پایه 7 و انتهاش پایه 1. جهت همه سیم پیچ ها در یک جهت باشه.عایق کاری مابین اولیه و بایاس و ثانویه یادتون نره که میتونید از چند دور چسب استفاده کنید (همین چسبهایی که داروخانه برای پاسنمان میفروشن)یا چسب مخصوص این کار استفاده کنید.
    فاصله هوایی بین دو قسمت E شامل یک لایه چسب نواری معمولی و یک لایه همون چسب داروخانه ای و اندوکتانس اولیه حدود 4.5 میلی هانری میشه. نشتی هم زیر 100 میکرو.(برای تست نشتی باید غیر از پایه های اولیه بقیه پایه ها با سیم اتصال کوتاه بشن).
    R0=fuse P0=Bridge Rectifier C0=cap mkt x2 275ac c1&c2=4.7uf 400v
    L1 رو من چون 1 میلی هانری نداشتم 160 میکرو گذاشتم سلف زیرش رو که پایه منفی دو تا خازن رو به هم وصل میکنه نذاشتم.میشه به جای این ها از نویز گیر ورودی که دو سیم پیچ متقارن داره استفاده بشه:

tvs رو p6ke200a و D1 رو uf4007 میتونید بذارین یا اینکه از اسنابر خازنی استفاده بشه.
    d2=1n4148smd R1=10 ohm c4=4.7uf or 10uf smd1206 c5=47nfsmd
    برای d3 یک شاتکی 3 آمپر یا 5 آمپر مثل sb540 یا sr560
    c9 , R8 هم اسنابر دیود شاتکی هستن که فعلا من نذاشتم ولی بهتره بذارین560pf , 18ohm اینو از نرم افزار PI (www.Powerint.com) گرفتم.
    R3 1k smd و R2 از 330 اهم تا 390 ohm میتونه باشه. zd=zener 3.9v , u1=opto 817
    c5 dip=2200uf 16v c6=100uf or 220uf 16v
    L2=3.3 uh 3 or 4Amper
    قسمت دوم مدار هم که تبدیل 5 ولت به 12 ولته طبق دیتاشیت یا مثلا سایتهایی که محاسبه میکنن براتون عمل کنید مثل:
    http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/
    http://dics.voicecontrol.ro/tutorials/mc34063/
    که من در این مدار:
    r4=180ohm smd r5=0.1ohm smd r7=16k smd r6=1.8k c7=1n c8470uf 16 or 25v
    L3 رو هم من 100 میکروهانری گذاشتم بشکه ای.
    دوستان کمک کنن مشکلات کار رو بگن یا اینکه چکار کنیم بهتر بشه. موفق باشین.

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

پاسخ : منبع تعذیه 5 ولت و 12 ولت (13 وات)

ایول ... ایول ... داش مسعودو ایول :applause:
    چه میکنه این ...

جالب شده
    منتها باید ببینی ریپل خروجیش زیر بار چقدره، و آیا آنلاین 24 جواب میده؟
    مثلا اون 9 ولتی 2 آمپر که همین چند روز پیش برات گفتمش من خودم ازش تا 2.8 هم جریان گرفتم و مثل مرد کار میکرد
    الان هم نصبه و برا خودش داره کار میکنه( نوع کاربریش رو برات PM میکنم)
    من هنوز تو کتم نمیره قیمت این وسایلی که گذاشتی زیر 2 تومن دربیاد oo:
    دیشب TNY280 قیمت گرفتم میگه 2000 تومن! 268 هم شده 1500!!!!!
    برگشتم به یارو میگم بابا دلار که دیگه اومد پایین خیر سرش! پس برا چی هنوز تمام وسایلتون گرونه؟ اونم با خیال راحت میگه برا اطمینان!!!!! چون ممکنه دوباره بره بالا!!!! (ببین عدم نظارت چه کارها که نمیکنه!!!! )

به هر حال سپاسگذارم. خیلی لطف کردید :biggrin:
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
      منتها باید ببینی ریپل خروجیش زیر بار چقدره، و آیا آنلاین 24 جواب میده؟
      سلام.ممنون.الان که گذاشتمش توی یک قاب دربسته و خیلی وقته داره جواب میده.گفتی 24 ساعت جواب میده؟ بذار یک چیزی برات تعریف کنم خیلی وقت پیش یک داریور ال ای دی 3 در 1وات ساختم که عمدا (برای تست) جریانشو مقداری بالاتر گرفتم و گذاشتمش ته لامپ و هیچ محافظی که از گرما کمی دورش نگه داره هم براش نذاشتم(برای امتحان). هیت سینک لامپ به شدت گرم میشد نزدیک 70 یا 80 درجه خلاصه این لامپو 24 ساعت روشن گذاشتم بعد از حدود 6 یا 7 ماه بازش کردم. تمام برد سوخته و سیاه شده بود قسمت پیچی لامپ هم که از جنس پلاستیک محکم بود مقداریش ذوب شده بود ولی منبع مثل شیر کار میکرد. فقط خازن ورودیش از 2.2 میکرو بر اثر حرارت زیاد به زیر 1 میکرو تبدیل شده بود ولی منبع توپ کار میکرد. در زیر عکسهاشو گذاشتم اینو گذاشتم که بدونی منابعی که من میسازم خیلی هم ضعیف نیست

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
      من هنوز تو کتم نمیره قیمت این وسایلی که گذاشتی زیر 2 تومن دربیاد oo:
      خب وحید جان من برات با مدرک ثابت میکنم
      قیمت قطعات اصلیش: viper12a قیمت 550 تومان (البته من کلی خریدم 475تومان)از پایا
      پل دیود:حدود 100 تومان
      خازن اسنابر+ مقاومت 35 تومان مغازه میکرون +مقاومت فروشی ها
      uf4007 قیمت 40 ت پایا
      ترانس و سیم هاش حدود 250 تومان
      مقاومت 10 اهمی و 4148 و خازن 47 نانو و 10 میکرو همش حدود 50 تومان
      اپتو کوپلر 817 90 تومان از آرا یا پایا
      sb2100 یا sb540 بین 35 تا 120 تومان میگیریم مثلا حدود 100 ت
      خازن های خروجیش و زنر و مقاومت330 اهم زیر 150 تومان
      این میشه اصل مدار که میشه قیمتش حدود 1350 تومان
      و قسمت تبدیلش هم شامل: mc34063 که 200تومان پایا داره و 1n5819 و خازن خروجیش هم کمتر از 50 تومان و سلف و مقاومت هاش هم حدود 200 تومان که میشه حدود 450 تومان که با 1400 تومان اول جمع کنیم میشه 1800 تومان.البته فیلتر نویز گیر ورودی و یک سلف برای نویز گیری خروجی قسمت 5 ولت و 12 هم بهتره بذاریم که اونم قیمت هاش ارزونه. :agree:
      عکسهای زیر رو هم نگاه کنید:

دیدگاه

من تسلیمم! :biggrin:
        در زیر عکسهاشو گذاشتم اینو گذاشتم که بدونی منابعی که من میسازم خیلی هم ضعیف نیست
        قصد جسارت نداشتم داداش ^#(^
        شما کارت درسته. :biggrin:
        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

خیلللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی ممنونم :wow:
          مزید امتنان فرمودید :applause:
          داداش دمت گرم خیلی آقایی دیگه وقتش رسیده که بزنم تو کار منبع تغذیه :mrgreen:
          فقط ما که نفهمیدیم باید نقشه pcb اش را از کجا بیاریم چاپ کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
          داداش مسعود لطفا زیر دیپلم حرف بزن
          الان اینا چیه فحش دادی ناسزا گفتی oo:
          فریت EE19/16 و R0=fuse P0=Bridge Rectifier C0=cap mkt x2 275ac c1&c2=4.7uf 400v
          و p6ke200a
          به هر حال یه راهنمایی برا چاپ pcb اش کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmh1
            خیلللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی ممنونم :wow:
            مزید امتنان فرمودید :applause:
            داداش دمت گرم خیلی آقایی دیگه وقتش رسیده که بزنم تو کار منبع تغذیه :mrgreen:
            فقط ما که نفهمیدیم باید نقشه pcb اش را از کجا بیاریم چاپ کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            داداش مسعود لطفا زیر دیپلم حرف بزن
            الان اینا چیه فحش دادی ناسزا گفتی oo:به هر حال یه راهنمایی برا چاپ pcb اش کن
            سلام خوبی؟ فایل bmp پی سی بی رو برات گذاشتم فقط اینو باید توی paint ویندوز باز کنی تحت اون کشیدم. فقط یادت نره اول تصویر رو توی پینت flip horizontal کن و بعد چاپ کن که آینه چاپ بشه که وقتی روی پی سی بی می زنی با عکس که گذاشتم بخونه.
            http://www.4shared.com/photo/CCL2JVUO/viper_5v.html
            در ضمن c1&c2=4.7uf 400v که شاید کمی بد نوشتم منظورم c1 و c2 دو تا خازن 4.7 میکروفاراد و 400 ولت بخر و جاش که توی عکس برد مشخص کردم بذار.
            و P0=Bridge Rectifier منظورم پل دیوده. که نوعی رو انتخاب کردم که تقریبا همه شهرها گیر میاد از این پل دیودهای گرد مشکی کوچولو.
            و R0=fuse منظورم مقاومت فیوزیه که برای اطمینان بیشتر مدار در ابتدا اون سری میکنن که شما میتونی فیوز معمولی بذاری یا فیوز اس ام دی .
            فریت EE19/16 هم هسته فریت EE19/16 میباشد که از یک قرقره کوچولو و دو تا قسمت E شکل تشکیل شده که عمدا از این شماره استفاده کردم که فراوونه.
            C0=cap mkt 100 nf x2 275ac اینم خازنmkt که 100 نانوفاراد و ولتاژ 275ac مدل x2 که میتونی کلا نذازیش ولی اگه تونستی بخر و بذار که میگن برای نویز گیری ورودی خوبه.
            p6ke200a هم بهش میگن TVS که در اینجا با دیودی که باهش سری شده قسمت اسنابر رو تشکیل میدن. p6ke200a رو بعضی از فروشگاههای قطعات الکترونیک دارن قیمتش هم حدود 150 تومانه ولی اگه نخواستی یا گیرت نیومد. یک خازن 1 نانو 1 کیلو ولت و یک مقاومت 82 کیلو اهم 0.5 یا 1 وات بخر با هم موازیشون کن و بجای TVS بذار قیمتش هم خیلی کمتر میشه (البته این مقادیر برای این مداره). اگه در شماتیکی که برات گذاشتم دقت کنی سه نوع اسنابر برات پیشنهاد کردم که هر کدوم رو خواستی میتونی بجای اون یکی دیگه بذاری.البته من کمتر دیدم از اسنابر حالت دست راستی استفاده بشه.

موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aod
              تشکر از بابت اینکه راهنمایی کردید. چند سوال برایم مطرح است:
              1.آیا مدار شما برگرفته از طرحی است که آدرس آن را در شماتیک مدارتان قرار داده اید؟ در صورت امکان اگر pdf این طرح کلی را دارید در این تاپیک قرار دهید.
              2.نقش سلف و مقاومتی که با هم به صورت موازی هستند و بعد از پل دیود و بین دو خازن ورودی قرار گرفتند چیست؟ آیا نقش آن فیلتر ورودی است؟ نقش دو خازن ورودی برای حذف ریپل است یا هدف دیگری دارد؟
              3.فیوز ورودی مورد استفاده چند آمپر باید باشد؟در صورت امکان نوعی از آن را ذکر کنید.
              4. ترانس های EE19 و یا EF20 را باید از کجا تهیه کنم؟ آیا جوان یا پایا دارند؟
              5. در تاپیکی که ارجاع داده بودید از پیچیدن چند سلف صحبت کرده بودید. آیا این سلف ها که شماره هم به آنها اختصاص داده بودید با ترانس EE19 تفاوت دارند؟
              سلام. جواب سوال 1:
              کدوم آدرس رو میگید؟ نه کپی کردن از روی مدار خاصی نیست ولی من مدارهای مختلفی رو که با این آی سی یا آی سی های دیگه کار شده بود مطالعه کردم و با توجه به اونها این منبع رو درست کردم و بعد از تست باز مشکلاتش رو حل کردم و اینجا گذاشتم.
              برای دیدن بعضی از فرمولها در رابطه با آی سی VIPER12aو یکسری نکات پی دی اف زیر رو بخونید به نظر من که این پی دی اف خیلی قشنگ توضیح داده:
              http://www.ic72.com/pdf_file/v/484533.pdf
              جواب سوال 2:
              بله. اگه در نرم افزار PI دقت کرده باشین (www.powerint.com) عموما برای توان خروجی کم یا بین دو سر مثبت دو خازن ورودی یا بین دو سر منفی اونها سلفی رو تقریبا به حدود 1 میلی هانری میذاره یا بین هر دو سر + و - دو خازن دو تا سلف یکسان میذاره که در زیر شکل 1 می بینید.
              و برای توان های کمی بالاتر از یک common mode choke در بین این دو خازن استفاده میکنه و در توان های بالاتر از اون هم از یک common mode choke قبل از پل دیود که در زیر عکس هر سه مورد رو گذاشتم که برای این مدار با توجه به توان خروجی من عکس دوم رو پیشنهاد میکنم.

جواب سوال 3:
              یک فیوز معمولی مثلا نیم یا یک آمپر از انواع مختلف اون میتونید استفاده کنید من نوعی که بهش میگن بالاستی استفاده کردم ک از لحاظ ظاهری شبیه فیوز مقاومتیه ولی ارزان تر.
              جواب سوال 4:
              اگه تهران هستین مغازه هایی هستن که کارشون فقط سلف و ترانس و ... هست مثل سلف الکترونیک یا عرفان یا ... تازه این نوع هسته فریت یعنیEE19/16 چون خیلی چیز روندی هست اکثر شهرهای دیگه هم راحت گیر میاد
              جواب 5:
              من متوجه منظورتون نشدم ولی اگه منظورتون همین هسته فریت EE19/16 هست که باید خام بخرید و خودتون بپیچین. موفق باشین.

دیدگاه

سلام جناب ms2000
                امکان داره دوباره عکسها رو پلود کنید؟
                متاسفانه همه عکسها از بین رفتن!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbari.maj
                  سلام جناب ms2000
                  امکان داره دوباره عکسها رو پلود کنید؟
                  متاسفانه همه عکسها از بین رفتن!!
                  باشه چشم اگه بود. اگه نه سعی میکنم یک شکلهای بکشم و بذارم که متوجه بشین.

دیدگاه

باشه چشم اگه بود. اگه نه سعی میکنم یک شکلهای بکشم و بذارم که متوجه بشین.
                    ممنون دکترجان :applause: :applause: :applause: :applause:

اگه شماتیک رو هم بذارین تا بسازیمش دیگه خیلی عالی میشه :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

ما همچنان منتظریم!!!
                      :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

داداش این عکسها که هیچکدوم باز نمیشه :cry2:
                        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                        امروز رو کامل زندگی کن...
                        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام شرمنده دیر شد عکسها رو دوباره گذاشتم و توضیحات هم کمی ویرایش شد موفق باشین.

دیدگاه

دست گلت درد نکنه مهندس
                            آقا من شروع میکنم اگه جایی به مشکل برخوردم دیگه باز به شما زحمت میدم
                            باز هم ممنون از لطفتون. :applause: :applause: :applause: :applause:

دیدگاه

جناب ms200 اگه لطف کنین و فوت پرینت EE19/16 رو بذارین و یا اینکه بگین توی کدوم کتابخونه موجوده. ممنون میشم! :agree: :agree:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X