اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیاده سازی یک ALU 1 یا 2 بیتی در FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیاده سازی یک ALU 1 یا 2 بیتی در FPGA

درود بر دوستان عزیز

بنده حقیر واسه پروژه پایان نامه لیسانس میخوام یک ALU حالا هرچند بیتی(2 یا 4 بیتی یا حتی 1 بیتی) رو با زبان VHDL روی FPGA پیاده سازی کنم.وقت زیادی هم ندارم تقریبا 10 روز یا کمتر.بنا بر این از دوستانی که در این زمینه ها اطلاعات کافی دارن میخوام راهنمایی کنن من بتونم این کارو تموم کنم.

من هیچی از زبان VHDL و نحوه پیاده سازی مدارات روی FPGA نمیدونم اما میدونم FPGA ها با زبان VHDL پرو گرم میشن.

درمورد ساختار نوشتاری هم موندم به صورت ساختاری بنویسم یا رفتاری.چون هیچی بلد نیستم فعلا یک برنامه ALU 4-BIT دیدم که به این قراره:

حوب این عملگر ها و مشخصاتشون

اما برنامه FPGA برای ALU 4bitکه به صورت رفتاری هم نوشته شده از این قراره:

1میخواستم ببنیم این رو میشه به صورت ساختاری نوشت؟

2بعد اینهارو ابتدا باید در Max plus 2 وارد کرد و باگ هاشون گرفت بعد روی fpga پروگرم کرد؟کلا نحوه پیاده سازیش به چه صورت هست؟

3دوستا خودشون اگر alu های ساده تر 1 یا 2 بیتی میتونن با نوشتار vhdl پیشنهاد بدن خیلی ممنونشون میشم.چون من هیچی از vhdl و نحوه پروگرم کردن اینها نمیدونم.

4 اگر دوستان لطف کنن یک سری اطلاعات پایه و راهنمایی های اولیه به من بکنن من این vhdl و fpga رو تا حد ابتدایی یاد بگیرم یه عمر دعاشون میکنم.

ممنون

پاسخ : پیاده سازی یک ALU 1 یا 2 بیتی در FPGA

سلام،

1میخواستم ببنیم این رو میشه به صورت ساختاری نوشت؟
    بطور کلی کد VHDL شامل هر دو مدل ساختاری و رفتاری میشه و این دو از هم جدا نیستن. پس کدی که دارین هر دو مدل رو داره. در قسمتهایی از کد میشه بعضی از خواص رفتاری رو به صورت ساختاری نوشت و یا برعکس.

بعد اینهارو ابتدا باید در Max plus 2 وارد کرد و باگ هاشون گرفت بعد روی fpga پروگرم کرد؟کلا نحوه پیاده سازیش به چه صورت هست؟
    اگر تا مرحله برنامه ریزی FPGA میخواین جلو برید به نظر من از خود IDE های مربوط به شرکت سازنده اونها استفاده کنید مثل ISE یا Quartus که با شبیه ساز ModelSim بتونید شبیه سازی هم انجام بدید. در بخش RTL هم میتونید مدارتون رو ببینید. در مورد پیاده سازیش هم که لازمه هر کدوم از خروجیها و ورودیهای این ALU رو به یک پایه FPGA متصل کنید که اون فقط چند خطه و خیلی ساده هستش.

برای یاد گرفتن VHDL در سطح پایه، اگه زبان انگلیسیتون در سطح متوسط هم باشه به راحتی در یکی دو روز مفاهیم اولیش رو یاد میگیرین.
    موفق باشید.

اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ژوپیتر
      سلام،
      بطور کلی کد VHDL شامل هر دو مدل ساختاری و رفتاری میشه و این دو از هم جدا نیستن. پس کدی که دارین هر دو مدل رو داره. در قسمتهایی از کد میشه بعضی از خواص رفتاری رو به صورت ساختاری نوشت و یا برعکس.
      اول از همه مرسی از پاسختون دوست من.خدا خیر دنیا و اخرتت رو بده

هاا ای قسمت اول حرفتون رو خب نفهمیدم :دی .مثلا شکل ساختاری این دستور چجوریه؟به نظرم باید شماتیک مدار رو داشته باشیم تا بفهمیم.چون اونجایی که این کد هارو داده بود شکل شماتیک منطقی مدار رو نزاشته بود.

اگر تا مرحله برنامه ریزی FPGA میخواین جلو برید به نظر من از خود IDE های مربوط به شرکت سازنده اونها استفاده کنید مثل ISE یا Quartus که با شبیه ساز ModelSim بتونید شبیه سازی هم انجام بدید. در بخش RTL هم میتونید مدارتون رو ببینید. در
      اینایی که گفتیم توی max plus 2 هست؟ اینارو از کجا میتونم گیر بیارم؟

من یه max plus 2 دانلود کردم اما نمیتونم باهاش کار کنم.کلا در این زمینه ها بیسوادم :دی

برای یاد گرفتن VHDL در سطح پایه، اگه زبان انگلیسیتون در سطح متوسط هم باشه به راحتی در یکی دو روز مفاهیم اولیش رو یاد میگیرین.
      موفق باشید.
      خوب یه لینک بده مومن :دی یه لینک که ساده توضیح داده باشه و البته کامل .. انگلیسی هم باشه من مشکلی ندارم.زبانم بدک نیست :دی

مرسی از رسیدگی به این پست

دیدگاه

سلام
        شکل ساختاری این کدی که میخواید مثلا به صورت زیر میشه:
        operation رو بدید به یه دیکودر . بعد خروجی دیکودر به یک قسمت از عملکرد مدار وصل بشه برای فعال سازی
        یعنی اگر op=0 بود خروجی صفر دیکودر به فعال ساز های یک جمع کننده وصل بشه تا اونها رو فعال کنه با فعال شدن جمع کننده اونها
        ورودیشون رو که نیبل 1 و 2 هست رو جمع میکنند و در خروجی قرار میدند و الی اخر برای بقیه دستورات
        کد vhdl بالا هم درست به نظر میرسه
        تنها چیزی که من متوجه نمیشم اینه سنتز کردن و implement کردن اون روی یک fpga به چه دردی میخوره؟
        شما باید این کد رو در نرم افزار شبیه سازی max plux 2 یا بقیه شبیه سازیها شبیه سازی کنید و نتیجه رو بگیرید
        اگر بخواید این کد رو implement کنید رو Fpga احتیاج به ورودی خروجی هایی دارید که بتونید دستورات رو بدید و خروجی رو نشون بدید
        که همچین کاری منطقی به نظز نمی رسه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SomeOne1230
          سلام
          شکل ساختاری این کدی که میخواید مثلا به صورت زیر میشه:
          operation رو بدید به یه دیکودر . بعد خروجی دیکودر به یک قسمت از عملکرد مدار وصل بشه برای فعال سازی
          یعنی اگر op=0 بود خروجی صفر دیکودر به فعال ساز های یک جمع کننده وصل بشه تا اونها رو فعال کنه با فعال شدن جمع کننده اونها
          ورودیشون رو که نیبل 1 و 2 هست رو جمع میکنند و در خروجی قرار میدند و الی اخر برای بقیه دستورات
          کد vhdl بالا هم درست به نظر میرسه
          تنها چیزی که من متوجه نمیشم اینه سنتز کردن و implement کردن اون روی یک fpga به چه دردی میخوره؟
          شما باید این کد رو در نرم افزار شبیه سازی max plux 2 یا بقیه شبیه سازیها شبیه سازی کنید و نتیجه رو بگیرید
          اگر بخواید این کد رو implement کنید رو Fpga احتیاج به ورودی خروجی هایی دارید که بتونید دستورات رو بدید و خروجی رو نشون بدید
          که همچین کاری منطقی به نظز نمی رسه
          حرفتون کاملا صحیحه ساخت یک alu کاملا بی معنیه اما دقت کنید فقط برای تست و یادگیری هست.انشالا بعدا پروژه های بزرگتر.

من فعلا میخوام اگر دوستان کمک کنن کلیات و راهنمایی های اولیه کار پیاده سازی این کد روی یک fpga ارزون قیمت یا حالا هر مدل fpga که اگر از دانشگاه برای تست بخوام یاد بگیرم.

من فعلا مشکلم اینه که کار با نرم افزار maxplus 2 رو اصلا بلد نیستم و کد نویسی vhdl یک alu به نظرم خیلی خیلی راحته(نمیدونم من دارم اشتباه میکنم یا واسه یه alu اینقدر راحته :دی)

فعلا یک منبعی باشه که کار منو برای همین مورد ساده راه بندازه و یکی از رفقا راهنمایی کنه یک دنیا ممنونش میشم.

دیدگاه

من با مکس پلاس کار نکردم
            ولی با modelsim میتونم کمکتون کنم.

دیدگاه

سلام
              کسی میتونه تو طراحی ALU32bit راهنماییم کنه؟
              با نرم افزار Quartus
              4شنبه امتحان دارم..اگه کسی هست لطفا زودتر بگید
              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X