ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2012/01/29
    9
    0

پياده سازي يک ALU 1 يا 2 بيتي در FPGA

درود بر دوستان عزيز

بنده حقير واسه پروژه پايان نامه ليسانس ميخوام يک ALU حالا هرچند بيتي(2 يا 4 بيتي يا حتي 1 بيتي) رو با زبان VHDL روي FPGA پياده سازي کنم.وقت زيادي هم ندارم تقريبا 10 روز يا کمتر.بنا بر اين از دوستاني که در اين زمينه ها اطلاعات کافي دارن ميخوام راهنمايي کنن من بتونم اين کارو تموم کنم.

من هيچي از زبان VHDL و نحوه پياده سازي مدارات روي FPGA نميدونم اما ميدونم FPGA ها با زبان VHDL پرو گرم ميشن.

درمورد ساختار نوشتاري هم موندم به صورت ساختاري بنويسم يا رفتاري.چون هيچي بلد نيستم فعلا يک برنامه ALU 4-BIT ديدم که به اين قراره:

حوب اين عملگر ها و مشخصاتشون

اما برنامه FPGA براي ALU 4bitکه به صورت رفتاري هم نوشته شده از اين قراره:

1ميخواستم ببنيم اين رو ميشه به صورت ساختاري نوشت؟

2بعد اينهارو ابتدا بايد در Max plus 2 وارد کرد و باگ هاشون گرفت بعد روي fpga پروگرم کرد؟کلا نحوه پياده سازيش به چه صورت هست؟

3دوستا خودشون اگر alu های ساده تر 1 یا 2 بیتی میتونن با نوشتار vhdl پیشنهاد بدن خیلی ممنونشون میشم.چون من هیچی از vhdl و نحوه پروگرم کردن اینها نمیدونم.

4 اگر دوستان لطف کنن يک سري اطلاعات پايه و راهنمايي هاي اوليه به من بکنن من اين vhdl و fpga رو تا حد ابتدايي ياد بگيرم يه عمر دعاشون ميکنم.

ممنون
    2011/05/12
    366
    9

پاسخ : پياده سازي يک ALU 1 يا 2 بيتي در FPGA

سلام،

1ميخواستم ببنيم اين رو ميشه به صورت ساختاري نوشت؟
    بطور کلی کد VHDL شامل هر دو مدل ساختاری و رفتاری میشه و این دو از هم جدا نیستن. پس کدی که دارین هر دو مدل رو داره. در قسمتهایی از کد میشه بعضی از خواص رفتاری رو به صورت ساختاری نوشت و یا برعکس.

بعد اينهارو ابتدا بايد در Max plus 2 وارد کرد و باگ هاشون گرفت بعد روي fpga پروگرم کرد؟کلا نحوه پياده سازيش به چه صورت هست؟
    اگر تا مرحله برنامه ریزی FPGA میخواین جلو برید به نظر من از خود IDE های مربوط به شرکت سازنده اونها استفاده کنید مثل ISE یا Quartus که با شبیه ساز ModelSim بتونید شبیه سازی هم انجام بدید. در بخش RTL هم میتونید مدارتون رو ببینید. در مورد پیاده سازیش هم که لازمه هر کدوم از خروجیها و ورودیهای این ALU رو به یک پایه FPGA متصل کنید که اون فقط چند خطه و خیلی ساده هستش.

برای یاد گرفتن VHDL در سطح پایه، اگه زبان انگلیسیتون در سطح متوسط هم باشه به راحتی در یکی دو روز مفاهیم اولیش رو یاد میگیرین.
    موفق باشید.

اسمایل، تومورو ویل بی وُرس
    2012/01/29
    9
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ژوپيتر
    سلام،
    بطور کلي کد VHDL شامل هر دو مدل ساختاري و رفتاري ميشه و اين دو از هم جدا نيستن. پس کدي که دارين هر دو مدل رو داره. در قسمتهايي از کد ميشه بعضي از خواص رفتاري رو به صورت ساختاري نوشت و يا برعکس.
    اول از همه مرسي از پاسختون دوست من.خدا خير دنيا و اخرتت رو بده

هاا اي قسمت اول حرفتون رو خب نفهميدم :دي .مثلا شکل ساختاري اين دستور چجوريه؟به نظرم بايد شماتيک مدار رو داشته باشيم تا بفهميم.چون اونجايي که اين کد هارو داده بود شکل شماتيک منطقي مدار رو نزاشته بود.

اگر تا مرحله برنامه ريزي FPGA ميخواين جلو بريد به نظر من از خود IDE هاي مربوط به شرکت سازنده اونها استفاده کنيد مثل ISE يا Quartus که با شبيه ساز ModelSim بتونيد شبيه سازي هم انجام بديد. در بخش RTL هم ميتونيد مدارتون رو ببينيد. در
    اينايي که گفتيم توي max plus 2 هست؟ اينارو از کجا ميتونم گير بيارم؟

من يه max plus 2 دانلود کردم اما نميتونم باهاش کار کنم.کلا در اين زمينه ها بيسوادم :دي

براي ياد گرفتن VHDL در سطح پايه، اگه زبان انگليسيتون در سطح متوسط هم باشه به راحتي در يکي دو روز مفاهيم اوليش رو ياد ميگيرين.
    موفق باشيد.
    خوب يه لينک بده مومن :دي يه لينک که ساده توضيح داده باشه و البته کامل .. انگليسي هم باشه من مشکلي ندارم.زبانم بدک نيست :دي

مرسي از رسيدگي به اين پست
    2008/12/01
    24
    0

سلام
    شکل ساختاری این کدی که میخواید مثلا به صورت زیر میشه:
    operation رو بدید به یه دیکودر . بعد خروجی دیکودر به یک قسمت از عملکرد مدار وصل بشه برای فعال سازی
    یعنی اگر op=0 بود خروجی صفر دیکودر به فعال ساز های یک جمع کننده وصل بشه تا اونها رو فعال کنه با فعال شدن جمع کننده اونها
    ورودیشون رو که نیبل 1 و 2 هست رو جمع میکنند و در خروجی قرار میدند و الی اخر برای بقیه دستورات
    کد vhdl بالا هم درست به نظر میرسه
    تنها چیزی که من متوجه نمیشم اینه سنتز کردن و implement کردن اون روی یک fpga به چه دردی میخوره؟
    شما باید این کد رو در نرم افزار شبیه سازی max plux 2 یا بقیه شبیه سازیها شبیه سازی کنید و نتیجه رو بگیرید
    اگر بخواید این کد رو implement کنید رو Fpga احتیاج به ورودی خروجی هایی دارید که بتونید دستورات رو بدید و خروجی رو نشون بدید
    که همچین کاری منطقی به نظز نمی رسه
    2012/01/29
    9
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط SomeOne1230
    سلام
    شکل ساختاري اين کدي که ميخوايد مثلا به صورت زير ميشه:
    operation رو بديد به يه ديکودر . بعد خروجي ديکودر به يک قسمت از عملکرد مدار وصل بشه براي فعال سازي
    يعني اگر op=0 بود خروجي صفر ديکودر به فعال ساز هاي يک جمع کننده وصل بشه تا اونها رو فعال کنه با فعال شدن جمع کننده اونها
    وروديشون رو که نيبل 1 و 2 هست رو جمع ميکنند و در خروجي قرار ميدند و الي اخر براي بقيه دستورات
    کد vhdl بالا هم درست به نظر ميرسه
    تنها چيزي که من متوجه نميشم اينه سنتز کردن و implement کردن اون روي يک fpga به چه دردي ميخوره؟
    شما بايد اين کد رو در نرم افزار شبيه سازي max plux 2 يا بقيه شبيه سازيها شبيه سازي کنيد و نتيجه رو بگيريد
    اگر بخوايد اين کد رو implement کنيد رو Fpga احتياج به ورودي خروجي هايي داريد که بتونيد دستورات رو بديد و خروجي رو نشون بديد
    که همچين کاري منطقي به نظز نمي رسه
    حرفتون کاملا صحيحه ساخت يک alu کاملا بي معنيه اما دقت کنيد فقط براي تست و يادگيري هست.انشالا بعدا پروژه هاي بزرگتر.

من فعلا ميخوام اگر دوستان کمک کنن کليات و راهنمايي هاي اوليه کار پياده سازي اين کد روي يک fpga ارزون قيمت يا حالا هر مدل fpga که اگر از دانشگاه براي تست بخوام ياد بگيرم.

من فعلا مشکلم اينه که کار با نرم افزار maxplus 2 رو اصلا بلد نيستم و کد نويسي vhdl يک alu به نظرم خيلي خيلي راحته(نميدونم من دارم اشتباه ميکنم يا واسه يه alu اينقدر راحته :دي)

فعلا يک منبعي باشه که کار منو براي همين مورد ساده راه بندازه و يکي از رفقا راهنمايي کنه يک دنيا ممنونش ميشم.

2008/12/01
    24
    0

من با مکس پلاس کار نکردم
    ولی با modelsim میتونم کمکتون کنم.
    2014/05/02
    1
    0

سلام
    کسی میتونه تو طراحی ALU32bit راهنماییم کنه؟
    با نرم افزار Quartus
    4شنبه امتحان دارم..اگه کسی هست لطفا زودتر بگید
    ممنون
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7