اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد افت ولتاژ مصرفی آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد افت ولتاژ مصرفی آمپلی فایر

سلام دوستان اساتید و بزرگان الکترونیک به ویژه دست اندرکاران مدارات صوتی.
    راستش من علم کافی در این زمینه ندارم سوالم اینه که برای یک آی سی (stk-4192ii) که دیتاشت فرموده +-56 از یک ترانس دوبل 38 ولت 3 آمپر (ac) استفاده کردم تو بعضی سایتا دیدم میگن بعد از یکسوسازی ولتاژ مثلا یک ولت میشه حدود یک و چهل و دو که در این صورت من در حال حاضر به این آی سی که ماکزیمم Vcc آن 52 است 53.96 ولت (دوبل) DC داده ام اما مدتیه داره با حداکثر توانش کار میکنه. حالا میشه راهنمایی کنید این 52 ولتی که دیتاشیت گفته بعد از یکسوسازی هستش یا قبل یعنی من ترانس AC 52 ولت دوبل تهیه کنم قدرت مدار بیشتر میشه یا آی سی میسوزه؟ با تشکر

پاسخ : کمک در مورد افت ولتاژ مصرفی آمپلی فایر

سلام دوست عزیز
    ولتاژ تغذیه 4192II دوبل 52.5VDC در حداکثر تغذیه ذکر شده و ولتاژی که برای دراز مدت توصیه کرده دوبل 35VDC هستش.
    همین الانشم شما ولتاژ بالاتری اعمال کردی! اما چون زیر بار افت پیدا میکنه، آی سیت نسوخته.
    همین تغذیه خوبه براش.
    ولتاژی که برای تغذیه تو دیتاشیت ها عنوان میشه، DC هستش. یعنی بعد از یکسوساز و صافی.

دیدگاه

خیلی ممنون.حالا به نظرتون جریان یک ترانس دیگه موازی کنم قدرت بیشتر نخواهد شد آخه دیتاشیت به نظرم حرفی از شدت جریان نزده. من فکر میکنم ضعف تغذیه داره مدارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
        خیلی ممنون.حالا به نظرتون جریان یک ترانس دیگه موازی کنم قدرت بیشتر نخواهد شد آخه دیتاشیت به نظرم حرفی از شدت جریان نزده. من فکر میکنم ضعف تغذیه داره مدارم
        اگه ترانست، از هر سر 3 آمپر متوسط بده کافیه!یعنی کل توان ترانس از 240 وات کمتر نباشه.
        اما اگه کمه میتونی از یه ترانس مشابه دیگه استفاده کنی. با این شرط که یکی رو برای تغذیه مثبت و اون یکی رو برای تغذیه منفی آی سی به کار بگیری. ( هر کدوم از ترانسها باید بصورت جداگانه با یکسوساز پل سر وسط DC بشن )

دیدگاه

آقا یه دنیا ممنون . حالا قضیه چیه ؟چرا نباید از 240وات یا همون حدودا کمتر باشه ؟ آخه قدرت این آی سی حدود دوتا 50 واته که میشه حدود 100 وات. مگه این وسط تلفات هم داریم؟

دیدگاه

بله شما 240 وات قدرت به امپلی میدی ولی 240 وات که تحویل نمی گیری که مقداریش تو ترانس تلف میشه و مقداری هم تو امپلی

دیدگاه

این میزان تلفات و استفاده مناسب از ترانس هم داخل دیتاشیت مینویسه یا فرمول مستقلی داره؟ آخه میخوام انشاالله در آمپلی فایرهای بعدیم هم ازش استفاده کنم و بدونم چه ترانسی باید برای مدارم بپیچم که جوابگو باشه

دیدگاه

داخل دیتا شیت نمینویسه برا ترانس تلفات فوکو و هیستریزیس هست که فرمول داره الان یادم نیست برا امپلی نمیدونم بعد شما میخوای چیکار کنی مگه با این تلفات نمی تونی که از بین ببریشون که

دیدگاه

نه هدفم از بین بردن تلفات نیست هدف اینه که بدونم چقدر تلفات داریم تا به جای پیچیدن ترانس 100 وات ترانس 200 یا 300 یا بالاتر بپیچم تا مثل همین الان مجبور نشم چند تا ترانس بزارم داخل جعبه و کارم زیاد آماتور به نظر برسه.

دیدگاه

Stk ها مثل همین 4192II تو کلاس AB کار میکنن و تو این کلاس با توجه به شرایط مختلف و نوع و طراحی زوج ترانزیستورهای قدرتی که داخل STK قرار دارن حدود 50 تا 55 درصد بازدهی دارن . یعنی حداقل توان ترانس باید از دو برابر حداکثر توان آمپلیفایر( مجموع دوکانال) بیشتر باشه .

توان آی سی 50+50 واته پس حداقل ترانس باید 200 وات باشه تا بشه از آمپ تو حالت پیک در مجموع 100 وات گرفت.
                    دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

از همه دوستان به خاطر پاسخ ها متشکرم . کاملا متوجه شدم جریان از چه قراره و آنچه تصور من از قدرت ورودی و خروجی بود اشتباه بود . من فکر میکردم اگه به فرض 200 وات بدم به مصرف کننده 200 وات مفید هم بهم تحویل میده حالا کمی بالا یا پایین اما 50 درصد اصلا فکرشم نمیکردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X