اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد نحوه ارتباط 20 میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد نحوه ارتباط 20 میکرو

با سلام ...

باید 20 میکرو را به هم متصل کنم ، هر میکرو باید بتونه در هر حالتی هم دستور بفرسته و هم دستور بگیره (حالت مستر و کلاینتی نباشه) .
    فاصله میکرو ها از هم حدودا 6-7 متری هست .
    حالا با این اوصاف به نظرتون بهترین ، راحتترین و مطمئن ترین شیوه برای ارتباط این میکروها به هم چی هست ؟ - هزینه خیلی اهمیتی نداره .

با تشکر
    نکته اخلاقي :
    همه چيز و همه کس را دوست داشته باش اما به هيچ چيز و هيچ کس دل مبند

پاسخ : راهنمایی در مورد نحوه ارتباط 20 میکرو

سلام

با استفاده از پروتکل RS485 به راحتی می تونی این کار رو انجام بدی
    مشکلی نیست که آسان نشود مرد میخواهد که هراسان نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا اسماعیل زاده
      سلام

با استفاده از پروتکل RS485 به راحتی می تونی این کار رو انجام بدی
      با سلام ...
      یکمی توضیح در موردش میدی ؟
      من هرچیی تو این فروم گشتم همش اینطوری بود که یه مستر بود و بقیه کلاینت .. و تا مستر چیزی نمی فرستاد .. کلاینت ها نمیتونستند ارسال کنند ...

من میخوام هر میکرو بتونه با تمامی میکروها ارتباط برقرار کنه .. ارسال کنه و دریافت داشته باشه .

با تشکر
      نکته اخلاقي :

دیدگاه

کلا شیوه این مدل کارها با پروتکل های RS-485 یا CAN و ..... می تونی راه بندازی،مدل معمول 485 هستش شما تو این شیوه هم وقتی مستر و اسلیو داری یه پاکت دیتا
        می فرستی از مستر به اسلیو معمولا اسلیو جوابشود می ده(بسته به نوع مدار) حالا اگه بخوای از هر استیو با استیو دیگه هم ارتباط باشه دیگه کد نویسیه ولی اگه از یه مستر به 20تا
        دیگه دستور بدی . جواب هم بگیری با 485 می تونی خیلی مجموعه کاملی بسازی ،485 یه خط half dublex هستش یا اطلاعات می دی یا می گیری فقط تو سرعت بالا ابن عمل سریع انجام میشه
        انگار همزمان داری اطلاعات رو می فرستی و می گیری.
        تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

با سلام و تشکر از پاسخ ...

خوب پس می فرمایید با این شیوه هم میشه از هر کلاینت به بقیه فرمان ارسال کرد ؟ چون روی هر میکرو چند دکمه هست و بر اساس اینکه کدام دکمه زده میشه یک دستوری باید روی خط قرار بگیره و هر کدام از دیگر میکروها که جواب فرمان را دارد باید بهش پاسخ بده .

به لحاظ ساده بودن ، کم دردسر بودن و ایمن بودن کدام شیوه پیشنهاد میشه ؟ 485 ؟ یا اترنت ؟ یا کن ؟

با تشکر
          نکته اخلاقي :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط h_zaman06
            با سلام و تشکر از پاسخ ...

خوب پس می فرمایید با این شیوه هم میشه از هر کلاینت به بقیه فرمان ارسال کرد ؟ چون روی هر میکرو چند دکمه هست و بر اساس اینکه کدام دکمه زده میشه یک دستوری باید روی خط قرار بگیره و هر کدام از دیگر میکروها که جواب فرمان را دارد باید بهش پاسخ بده .

به لحاظ ساده بودن ، کم دردسر بودن و ایمن بودن کدام شیوه پیشنهاد میشه ؟ 485 ؟ یا اترنت ؟ یا کن ؟

با تشکر
            اگر میکرو هات AVR هستند مطمئنن 485 بهتربن و کم هزینه ترین هست اگه ARM هست یا هزینه برات مهم نی CAN (منظورم هر 20 تا میکروت هست) چون درایور CAN پارسال
            3500 تومن بود CAN نویز کمتری می گیره والان بیشتر کاربرد داره ولی به دوشرط مهم نبودن هزینه (AVR به همراه راه انداز CAN مثل mc3515) یا میکروهایی که داخلش can داره
            مثل ARM. پیشنهاد من چون کار شما خیلی پیجیده نیست و کمتر از 32 تا میکرو از 485 استفاده کن هم جواب کارتو می ده هم ارزونه،از 485 تو کارهای خیلی صنعتی تر استفاده می شه
            این کار خیلی پیچیده نیست اترنت اصن بازی فرق می کنه بدرد این کار نمی خوره :biggrin:
            موفق باشی
            تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

با تشکر از شما ...
              خوب برای کار با 485 آموزش خاصی وجود نداره ؟
              چون اینجا بیشتر به صورت تاپیکی بحث شده بود و من آموزش یکجا چیزی پیدا نکردم می پرسم .

مورد بعدی اینه که از کدوم یکی از آی سی های برای 485 استفاده کنم ؟ و همچنین از چه نوع کدنویسی ؟ بسکام یا کدویژن ؟
              چون من یه بار میخواستم با hmtr اینو راه بندازم برنامه را هم با بسکام نوشتم اما برای وقفه دریافت داده از ماژول مشکل دارم که در تاپیک دیگه ای مطرح کردم و هنوز هم به جوابی نرسیدم .

با تشکر .
              نکته اخلاقي :

دیدگاه

مورد بعدی اینه که از کدوم یکی از آی سی های برای 485 استفاده کنم ؟
                ADM485 رو می تونی انتخاب کنی هم ارزونه و هم به تعداد زیاد در بازار یافت می شه...
                مشکلی نیست که آسان نشود مرد میخواهد که هراسان نشود

دیدگاه

با تشکر از شما ...
                  خوب برای کار با 485 آموزش خاصی وجود نداره ؟
                  چون اینجا بیشتر به صورت تاپیکی بحث شده بود و من آموزش یکجا چیزی پیدا نکردم می پرسم .

مورد بعدی اینه که از کدوم یکی از آی سی های برای 485 استفاده کنم ؟ و همچنین از چه نوع کدنویسی ؟ بسکام یا کدویژن ؟
                  چون من یه بار میخواستم با hmtr اینو راه بندازم برنامه را هم با بسکام نوشتم اما برای وقفه دریافت داده از ماژول مشکل دارم که در تاپیک دیگه ای مطرح کردم و هنوز هم به جوابی نرسیدم .

با تشکر .
                  1-ای سی 75176 من باهاش چند تا مدار بستم عالیه ارزونم هست
                  2-فکر منم یه تاپیک در باره سورس کد بحثش بود اقای سپاس بار دنبال سورسش بود بگرد پیدا میشه
                  3-اموزش شاید باشه نمی دونم ولی یه سری اصول کار تو شبکه های صنعتی رو باید بدونی مثل
                  1- اطلاعات(پاکت یا هر فریم دیتا) رو می ریزی رو یاس و بقیقه slav ها اونارو می خونن
                  2-هر اسلیو باید به فریم مربوط به خودش جواب بده اینو باید از طریق هر فریم مشخص کنی و........نکته زیاده..... :biggrin:

دیدگاه

با سلام و تشکر ...

در مورد اینکه می فرمایید هر اسلیو باید دستور خودش را بخونه خوب میام هر کدی را که ارسال میشه اولش مثلا کد مربوط به اون اسلیو را می زاریم .. و از اون ور دستورات که میاد اسلیو اول کد را چک میکنه اگر مربوط به خودش بود دستور را اجرا میکنه ... به همین شیوه باید عمل کنم دیگه ؟

فقط من اینجا یه موردی دارم ...
                    اونم اینه که خود 485 را خوندم نوشته بود دو طرفه هست ... اما این آی سی همشون ظاهرا یکطرفه هستند ... حالا این چه جوریه قضیش ؟ راه اندازیش سخت میشه اینطوری ؟

با تشکر
                    نکته اخلاقي :

دیدگاه

با سلام و تشکر ...

در مورد اینکه می فرمایید هر اسلیو باید دستور خودش را بخونه خوب میام هر کدی را که ارسال میشه اولش مثلا کد مربوط به اون اسلیو را می زاریم .. و از اون ور دستورات که میاد اسلیو اول کد را چک میکنه اگر مربوط به خودش بود دستور را اجرا میکنه ... به همین شیوه باید عمل کنم دیگه ؟

فقط من اینجا یه موردی دارم ...
                      اونم اینه که خود 485 را خوندم نوشته بود دو طرفه هست ... اما این آی سی همشون ظاهرا یکطرفه هستند ... حالا این چه جوریه قضیش ؟ راه اندازیش سخت میشه اینطوری ؟

با تشکر
                      بخش اول صحبتت درسته البته.
                      بخش دوم RS485 یک چروتکل یک طرفه است یک ارتباطه دو سیمه است مثل خطوط تلفن اطلاعات همزمان رد و بدل نمیشه! یا می فزستی یا می گیری مسلما تو سرعت بالا متوجه این قضیه نمیشی ولی نوع نوشتن برنامه ات خوب خیلی مهمه فکر کنم فکر کنم 422 دو طرفه باشه.
                      یه نهکته می خوام بگم می ترسم گیج بشی
                      75176 یه کاری که انجام میده هر فریمی که می فرستی اول اون فریم رو می خونه بعد می فرسته یعنی اگه به یه اسلیو گفتی 0x20 گرفتی فلان کارو کن از طرفی داخل مستر هم گفتی 0x20 رو گرفته یه کاری انجام بده چون مستر داره می فرسته به نیته این که اسلیو کارشو بکنه مسترت هم کار خودشو انجام میده ،گیج شدی نه :mrgreen:
                      خلاصه به نظر من هیج کد مشترکی بین هیچ مستر و اسلیو نزار مثل همین 20 بالا یعنی تو مثال بالا تو مستر مثلا بزار 21 دیگه از یه کد استفاده نکن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sey22
                        بخش اول صحبتت درسته البته.
                        بخش دوم RS485 یک چروتکل یک طرفه است یک ارتباطه دو سیمه است مثل خطوط تلفن اطلاعات همزمان رد و بدل نمیشه! یا می فزستی یا می گیری مسلما تو سرعت بالا متوجه این قضیه نمیشی ولی نوع نوشتن برنامه ات خوب خیلی مهمه فکر کنم فکر کنم 422 دو طرفه باشه.
                        یه نهکته می خوام بگم می ترسم گیج بشی
                        75176 یه کاری که انجام میده هر فریمی که می فرستی اول اون فریم رو می خونه بعد می فرسته یعنی اگه به یه اسلیو گفتی 0x20 گرفتی فلان کارو کن از طرفی داخل مستر هم گفتی 0x20 رو گرفته یه کاری انجام بده چون مستر داره می فرسته به نیته این که اسلیو کارشو بکنه مسترت هم کار خودشو انجام میده ،گیج شدی نه :mrgreen:
                        خلاصه به نظر من هیج کد مشترکی بین هیچ مستر و اسلیو نزار مثل همین 20 بالا یعنی تو مثال بالا تو مستر مثلا بزار 21 دیگه از یه کد استفاده نکن
                        با سلام و تشکر ...

یعنی میگی اگه یه دستوری را یکی فرستاد ... خودش هم اون دستور را دریافت میکنه ؟

خوب آخه مگه این آی سی ها یک طرفه نیست ؟ پس وقتی داره می فرسته که قاعدتا نباید بتونه چیزی بگیره !

در مورد نحوه اتصال هم من توی کتاب ره افروز یک شیوه دیدم گذاشته بود .. که موقعی می خواستیم بفرستیم پایه rdl را یک می کردیم و وقتی ارسال تموم می شد دوباره اونو صفر میکردیم .. برا همین به طور پیش فرض همیشه روی دریافت بود . باید از همین شیوه استفاده کنم ؟

با تشکر
                        نکته اخلاقي :

دیدگاه

با سلام و تشکر ...

یعنی میگی اگه یه دستوری را یکی فرستاد ... خودش هم اون دستور را دریافت میکنه ؟

خوب آخه مگه این آی سی ها یک طرفه نیست ؟ پس وقتی داره می فرسته که قاعدتا نباید بتونه چیزی بگیره !

در مورد نحوه اتصال هم من توی کتاب ره افروز یک شیوه دیدم گذاشته بود .. که موقعی می خواستیم بفرستیم پایه rdl را یک می کردیم و وقتی ارسال تموم می شد دوباره اونو صفر میکردیم .. برا همین به طور پیش فرض همیشه روی دریافت بود . باید از همین شیوه استفاده کنم ؟

با تشکر
                          این که من گفتم ربطی به یک طرفه و دوطرفه بودنش نداره،خود 75176 هنگام ارسال اونو می خونه عملا روی پایه RX میکروت همونو که با TX فرستادی رو داری.البته یه چیزی بگم اینا با فرض و تقسیم بندی همون پایه های فرمانش هست من الان نقشه جلوم نی ولی دیتا شیت رو بخون چند تا راه می تونی بزاری همین این اتفاق نیافته و کارهای دیگه .من خودم همیشه تو مد ریسیو بودم هر وقت می خواستم می رفتم مد سند.اولش گیج میشی بعدش درست میشه

دیدگاه

با سلام و تشکر...

باشه حالا باید بشینم روش کار کنم ...

فقط یه موردی ... اونم اینه که امکان اینکه 2تا میکرو همزمان باهم ارسال کنند وجود داره ؟ یا برای جلوگیریش اقدامی صورت پذیرفته ؟ یا اینکه خودمون باید یه کاریش کنیم تا اینا همزمان نتونند ارسال کنند ؟ راه حلی دارید ؟

با تشکر
                            نکته اخلاقي :

دیدگاه

با سلام و تشکر...

باشه حالا باید بشینم روش کار کنم ...

فقط یه موردی ... اونم اینه که امکان اینکه 2تا میکرو همزمان باهم ارسال کنند وجود داره ؟ یا برای جلوگیریش اقدامی صورت پذیرفته ؟ یا اینکه خودمون باید یه کاریش کنیم تا اینا همزمان نتونند ارسال کنند ؟ راه حلی دارید ؟

با تشکر
                              یکی از مهمترین مشکل ها تو این زمینه دقیقا همینه،که مشکل همزمانی رو بگیری،من تو یه کارم با تغییر رجیستر و تنطیم کردن بافر TX یه کارهایی کردم ولی کافی نبود اخرم یه کار دیگه ای کردم که واسه همون کارم خوب بود.ولی با تنظیم رجیستر می تونی اینکارو بکنی من یکی دو روزی وقت گزاشتم نتونستم شاید درست تست نکردم خلاصه کار نکرد ولی بهتر از حالت اولم شد،به هر حال با تنظیمات رجیستر میشه ،اگه با تنظیم رجیستر تونستی این کارو انجام بدی حتما واسه من میل کن یا پیغام خصوصی بزار ببینم چه کردی ،البته دیگه به کارم نمی اد ولی 2 روز وقتمو گرفت می خوام بدونم چه جوریه.
                              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X