اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای گرفتن خروجی 35 ولت 14 آمپر از پاور کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای گرفتن خروجی 35 ولت 14 آمپر از پاور کامپیوتر

سلام دوستان کمک. من از خروجی ترانس بزرگی که روی پاور ATX هست ولتاژ دوبل 13 و دوبل 7.5 گرفتم البته با کمی تغییرات در خازنهای خروجی های +12 و +5 و اضافه کردن یک مقاومت 5اهم 20وات بین +5 و GND برا فیدبک. خروجی دوبل 13 بعد از یکسوسازی دوبل 18یا 36 ولت 14آمپر تحویل میده البته به زور. یعنی روی 12 یا 13 آمپرش میشه حساب کرد.4تا لامپ 100 وات ماشین رو با حداکثر نور روشن میکنه قبل از یکسوسازی یعنی حداقل 400 واتو از دوبل 13 میشه گرفت. بیشترم میشه اما اگه یهو لامپهارووصل کنیم پاور میره روحالت پروتکت و خاموش خواهد شد. اما برای آمپلی فایر چون کم کم صدا رو زیاد میکنیم مشکلی پیش نمیاد.

حالا مشکل اینجاست که بعد از یکسوسازی وقتی همون 400 واتو ازش میکشم دیودهایی که برای یکسوسازی گذاشتم شروع میکنه به سوختن و ازشون دود درمیاد. پل دیودهم گذاشتم همین مشکل پیش اومد اما یه خورده دیرتر. هیت سینگ وصل نکردما. به نظر شما مشکل از کجاست؟ به خاطر جریان بالا این مشکل پیش میاد؟ در ضمن سیم ها هم خیلی داغ میشه. سیم هایی که استفاده کردم از همون سیم هایی هست که برای ولتاژهای +12 پاور استفاده شده. به نظرتون این سیم برای 14 آمپر کم میاره؟ یا باید دیود قویتر با هیت سینگ بزارم؟؟؟

پاسخ : کمک برای گرفتن خروجی 35 ولت 14 آمپر از پاور کامپیوتر

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
    سلام دوستان کمک. من از خروجی ترانس بزرگی که روی پاور ATX هست ولتاژ دوبل 13 و دوبل 7.5 گرفتم البته با کمی تغییرات در خازنهای خروجی های +12 و +5 و اضافه کردن یک مقاومت 5اهم 20وات بین +5 و GND برا فیدبک. خروجی دوبل 13 بعد از یکسوسازی دوبل 18یا 36 ولت 14آمپر تحویل میده البته به زور. یعنی روی 12 یا 13 آمپرش میشه حساب کرد.4تا لامپ 100 وات ماشین رو با حداکثر نور روشن میکنه قبل از یکسوسازی یعنی حداقل 400 واتو از دوبل 13 میشه گرفت. بیشترم میشه اما اگه یهو لامپهارووصل کنیم پاور میره روحالت پروتکت و خاموش خواهد شد. اما برای آمپلی فایر چون کم کم صدا رو زیاد میکنیم مشکلی پیش نمیاد.

حالا مشکل اینجاست که بعد از یکسوسازی وقتی همون 400 واتو ازش میکشم دیودهایی که برای یکسوسازی گذاشتم شروع میکنه به سوختن و ازشون دود درمیاد. پل دیودهم گذاشتم همین مشکل پیش اومد اما یه خورده دیرتر. هیت سینگ وصل نکردما. به نظر شما مشکل از کجاست؟ به خاطر جریان بالا این مشکل پیش میاد؟ در ضمن سیم ها هم خیلی داغ میشه. سیم هایی که استفاده کردم از همون سیم هایی هست که برای ولتاژهای +12 پاور استفاده شده. به نظرتون این سیم برای 14 آمپر کم میاره؟ یا باید دیود قویتر با هیت سینگ بزارم؟؟؟
    پاور کامپیوتر خیلی گزینه خوبی برای + - گرفتن نیست چون -12V خیلی ضعیف تر از +12 ساخته میشه .

وقتی هم ولتاژ رو زیاد میکنید باید خیلی از قسمت های مدار تعویض بشه حتی اسنابر های سویج و ترانس سوختن دیودها شاید بخاطر همین باشه ! باید اونارم عوض کنی یادتم باشه بعضی وقتا اسپایکها باعث سوختن دودها میشه وقتی هم ولتاژ رو زیاد میکنی به طبع اسپایکها هم زیاد میشه و باید یه دیود مصلا 150V بزاری برای دیود یا از زنر و اسنابر استفاده کنی ..

کلا کار جالبی نکردی که از پاور کامپیوتر استفاده کردی مثل این میمونه که بیای با موتور سیکلت یه پرایدو بکسل کنی

دیدگاه

دوست عزیز این ولتاژی که الان دارم از پاور میگیرم کاملا متقارن و جریانی هم که میده متقارن هست دوبل 18 ولت. +18 حدود 8 آمپر میده -18 هم همینطور اما وقتی با هم استفاده میشه افت میکنه و هر کدوم حدود 7 آمپر میده. از خروجی های dc خود پاور نگرفتم اینا رو که از ترانسش گرفتما اون -12 با جریان کم برای پیشفرض گذشتن و قابل تغییر هست تا 14 آمپر هم من گرفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
        دوست عزیز این ولتاژی که الان دارم از پاور میگیرم کاملا متقارن و جریانی هم که میده متقارن هست دوبل 18 ولت. +18 حدود 8 آمپر میده -18 هم همینطور اما وقتی با هم استفاده میشه افت میکنه و هر کدوم حدود 7 آمپر میده. از خروجی های dc خود پاور نگرفتم اینا رو که از ترانسش گرفتما اون -12 با جریان کم برای پیشفرض گذشتن و قابل تغییر هست تا 14 آمپر هم من گرفتم
        این افت ولتاژ ها بخاطر همون نظریه موتورسیکلته که گفتم دوست عزیز اینجوری به نتیجه خوبی نمیرسی

دیدگاه

درسته افت ولتاژ داره اما در کل با افت هم اگه در نظر بگیریم حداقل 400 وات یا بیشتر تحویل میده من حدود 20 تا از این پاورها دارم هرکدومشونو 3تومن گرفتم. گرین 500 وات هستند. یعنی اینا نمی تونن جایگزین یک ترانس 400 وات با اون وزن سنگین و حجم کزایی که باید پیچید (قیمتشم احتمالا میره بالای 40 تومن) باشن؟ موتورسیکلتی که گفتین اینبار یه موتورسیکلت معمولی نیست فرض کنید یه موتور سیکلت 2000 سی سی هست که یدک کشی پراید 1400 سی سی براش کار سختی نیست!!! منم اولش فکر میکردم پاور نمیتونه جوابگو باشه اما حالا که دستکاریش کردم متوجه شدم قدرتش خیلی بیشتر از اون چیزی بود که فکرشو میکردم..
          من قدرت این پاور دستکاری شده 500 وات و یک ترانس دوبل 18 ولت 200 وات که وزن و حجمش خیلی بزرگتر از این پاور هست(قیمتشم همینطور) هردورو برای یک آمپ ترانزیستوری 200 وات امتحان کردم قدرتی که ترانس به خروجی داد و قدرتی که پاور aTX دادو اگه بخواهیم مقایسه کنیم میشه به ترانس گفت موتورگازی و به پاور گفت پراید

دیدگاه

این پاور میتونه 400W بده ولی به بارهایی که تو رنج ولتاژ کامپیوتر هستن که همون +12 -12 +5 -5 3.3 و ...

شما داری + و منفی ازش میگیری که من هنوز نفهمیدم منفی رو از کجا داری میگیری -12V یا جای دیگه!!!

برای اطلاع خودتون میگم از نظر فیزیکی برای بکسل کردن بهتره وسیله بکسر کننده سنگین تر از بکسل شونده باشه از نظر جرمی ( که بکسه باد نکنه) بگزریم...

بازم فکر کنم اگر میخاین از این پاور استفاده کنید بهتره ترانسشو هم یه حالی بهش بدین که بتونه ولتاژ و جریان مورد نظر شما رو بده.

توی این منابع اگر فیدبک ولتاژ رو باز کنید ولتاژ خازن شما تا 300V و یا شایدم بیشتر شارژ بشه ! ولی جریان که ازش بکشید روی یه ولتاژی ثابت میشه که این ولتاژ به تعداد دور ثانویه ترانس مربوط میشه همین مسئله باعث میشه که شما عملا نتونی خیلی افزایش ولتاژ رو روی این منابع تغذیه داشته باشی. از این رابطه هم میتونی خودت ببینی که دور ثانویه باید تغییر پیدا کنه N2V1=N1V2

در ضمن بازم با توجه به این قانون V2I2=V1I1هر چقدر ولتاز رو زیاد کنی آمپرت کم میشه که البته چون توان پاور شما زیاده میتونه آمپر قابل قبولی در نهایت بده...

اگه میشه این سوالارو برام جوابشو بنویس

1. ولتاژ - از کجا داره میاد؟
            2. یه عکس از لیبل روی پاورت که مال توان و جریان و ولتاژاس برام بزار...
            3. از کجا این پاورارو این قیمت گیر اوردی؟ :mrgreen:

دیدگاه

جواب
              از خروجی ترانس پاور(که اندازه اش حدود 4برابر ترانس پاورهای دیگه است) که لحیم کردم (یعنی ac ) سیم کشیدم بیرون بعدش dc کردم. اون ولتاژ های +12 و -12 و +5 و -5 و ... کلا حذف کردم چون به کارم نمیاد و جریان منفیشون کمه فقط یه مقاومت گذاشتم برای +5 برا فیدبک

2. یه عکس از لیبل روی پاورت که مال توان و جریان و ولتاژاس برام بزار...

جواب
              الان محل کارم هستم و احتمالا یکی دوروزی خونه نمیرم وقتی رفتم عکس میگیرم و براتون پ خواهم کرد(به زودی)

3. از کجا این پاورارو این قیمت گیر اوردی؟

جواب
              یه موسسه مالی اعتباری تو شهرستان جمع کرد همه سیستماشو یه جا خریدم. پاورها هر کدوم 2.5- سی پی یو (سلروم 2.5 گیگا هرتز) 7.5 - بردو رمشونم 20 برداشتم. در کل زدم تو سر مال و فکر میکنم به قیمت خوبی گرفتم. حالا هم فقط پاور ها مونده بقیه رو فروختم.

دیدگاه

جواب
                از خروجی ترانس پاور(که اندازه اش حدود 4برابر ترانس پاورهای دیگه است) که لحیم کردم (یعنی ac ) سیم کشیدم بیرون بعدش dc کردم. اون ولتاژ های +12 و -12 و +5 و -5 و ... کلا حذف کردم چون به کارم نمیاد و جریان منفیشون کمه فقط یه مقاومت گذاشتم برای +5 برا فیدبک
                بازم نفهمیدم داداش :mrgreen: میخام بدونم از کدوم خروجی ترانس گرفتیش؟! دوباره ترانسو سیم پیچیدی؟ یا از همون خروجی هاش گرفتی؟

حالا یه چیزی بهت بگم اگر فیدبک رو از + و منفی بسازی و بدی به ای سی کنترولر خیلی ثابت میشه ولتاژت! من اینکارو برای +12V کردم یعنی از 5V بازش کردم و از 12 ولت دادم به ای سی و البته یه مقاومت رو هم کم کردم که بشه 12V خیلی عالی شد دیگه افت ولتاژ ندارم

حالا که داری عکس میگیری یه عکس هم از توی مدار پاورت بی زحمت برامون بزار :biggrin:

دیدگاه

شکل بالا فرض کنید نمایی از خروجی(ثانویه) ترانس بزرگ روی برد پاور aTX است.

شماره 1 : GND
                  شماره 2: AC 12.5 (ضربدر )
                  شماره 3: AC 12.5 (نقطه )
                  شماره 4: AC 6 (ضربدر )
                  شماره 5: AC 6 (نقطه )

من از شماره های 2و 3 به همراه GND سیم کشیدم به بیرون از جعبه که بعد از یکسوسازی در بیرون حدود +-18 ولت میده با جریان حدود 8 آمپر که با تحریک +5 داخل برد جریان کمی بیشتر خواهد شد.

من همیشه روی ترانس ها ابتدای سلف رو با ==ضربدر== و انتهای سلف رو با ==نقطه== نشون میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk

شکل بالا فرض کنید نمایی از خروجی(ثانویه) ترانس بزرگ روی برد پاور aTX است.

شماره 2: AC 12.5 (ضربدر )
                    شماره 3: AC 12.5 (نقطه )
                    شماره 4: AC 6 (ضربدر )
                    شماره 5: AC 6 (نقطه )

من از شماره های 2و 3 به همراه GND سیم کشیدم به بیرون از جعبه که بعد از یکسوسازی در بیرون حدود +-18 ولت میده با جریان حدود 8 آمپر که با تحریک +5 داخل برد جریان کمی بیشتر خواهد شد.

من همیشه روی ترانس ها ابتدای سلف رو با ==ضربدر== و انتهای سلف رو با ==نقطه== نشون میکنم
                    نقاشیه جالبه :biggrin:
                    خوب این یه چیزایی رو نشون میده ولی بازم نفهمیدم این شماره های 1 تا 5 در حالت قبلی که شما دست کاری های لازم رو روش انجام نداده بودی مقادیرش چقدر بوده؟!

سوال بازم:

1- دیود هایی که برای یکسوسازی استفاده کردی شماره هاش و آرایش بندیش؟

دیدگاه

قبل از دستکاری
                      شماره 2: AC 11.5 (ضربدر )
                      شماره 3: AC 11.5 (نقطه )
                      شماره 4: AC 5.5 (ضربدر )
                      شماره 5: AC 5.5 (نقطه )

در کل تفاوت زیادی روی ولتاژ نداشتیم اما جریان برای دوطرف تقریبا متقارن و حدود دوبرابر حالت اول شد که کار منو راه انداخت و از دست اون ترانس های بزرگ و سنگین داخل آمپ راحت شدم. اما در کل میترسم یه انفجاری چیزی رخ بده(شوخی کردم منظورم ترکیدن فیوز و صدای ناهنجارش بود) چون این پاور دیگه از حالت استانداردش خارج شده وقتی 400 وات ازش میگیری ترانس شروع میکنه به سوت کشیدن!! (البته این مشکل روی بیشتر پاورهای گرین هست و با کمی تغییر در خازن ها حل میشه).
                      توصیه های ایمنی:به تمامی دوستانی که این قسمت رو میخونن توصیه میکنم اصلا به این موضوع فکر نکنن و از همون dc های پیشفرض استفاده کنن.

برای یکسوسازی از پل دیود استفاده کردم (شمارش یادم نیست) در نهایت مجبور شدم اونو روی هیت سینگ پیچ کنم تا هر دو دقیقه دود نشه و در نهایت مشکل حل شد. از تمامی دوستانی که مرا در این امر یاری نمودند متشکرم. یا حق

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X