اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست یک مدار کاربردی برای ساخت منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت 2 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست یک مدار کاربردی برای ساخت منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت 2 آمپر

با سلام
    چند وقتی هست که در تلاش برای ساخت یک مدار منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت 2 آمپر هستم . مدارات شارژر موبایل و مدارات منبع های تغذیه بازار که وارداتی هستند و نیز مداراتی که در این سایت و بسیاری از سایت های دیگر ارائه شده اند را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده ام و نیز در درس الکترونیک صنعتی توپولوژی های مدار های باک و ... را مطالعه کرده ام. مدازات منابع تغذیه بازار که من دیده ام سوییچینگ بوده و از وزن خیلی کمتری نسبت به مدارات تغذیه خطی برخوردارند که البته به دلیل استفاده از خواص سوییچینگ این امر ممکن شده است.
    اولا آیا مدارات بازار را که معمولا آی سی های عجیب و قریبی داخلشان دارند قابل ساخت است؟
    در خیلی از این مدار ها بحث ها حفاظتی مثل مدار اتصال کوتاه ، فیوز و ... گنجانده نشده است.مثل اینکه این طراحی ها برای مدت کوتاهی جواب نیاز ما را می دهند و بعد یک مدت دیگر کارایی خود را ندارند مثلا ولتاژ درست در خروجیشان نمی دهند.
    طرح های ارائه شده در اینترنت و کتابها و مدارات داخلی منابع تغذیه بازار شامل بلوک های زیر می باشند:
    1.پل دیودی
    2.آی سی سوییچینگ یا ترانزیستور هایی که این کار برعهده آنها است
    3.ترانس های کوچکی که در مدار آنها است مثل EF20 و EE19 و...
    4.خازن های کوچک و بزرگی که در ولتاژ های مختلفی هستند و به نظر من برای مقاصدی مثل حذف ریپل خروجی و مدار اسنابر و حذف نویز و ... استفاده می شوند.
    5.اپتو کوپلر برای ایزوله کردن دو قسمت مدار استفاده می شوند.
    و بعضی آی سی ها که کارشان را نمی دانم چیست.
    آیا کسی در مورد طراحی این مدارات اطلاعاتی دارد؟
    آیا ترانس های استفاده شده در این مدار ها در بازار جمهوری پیدا می شود؟

پاسخ : درخواست یک مدار کاربردی برای ساخت منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت 2 آمپر

سلام من مدار و پی سی بی و ... یک منبع 5 ولت حدود 2.5 آمپر و 12 ولت حدود 300 میلی آمپررو با آی سی viper12a در تاپیک زیر گذاشتم شما اگه قسمت 12 ولتش رو نمیخواهین اون قسمت رو حذف کنید که هم ارزونتر درمیاد و هم کوچکتر.
    نوشته اصلی توسط aod
    در خیلی از این مدار ها بحث ها حفاظتی مثل مدار اتصال کوتاه ، فیوز و ... گنجانده نشده است.مثل اینکه این طراحی ها برای مدت کوتاهی جواب نیاز ما را می دهند و بعد یک مدت دیگر کارایی خود را ندارند مثلا ولتاژ درست در خروجیشان نمی دهند.
    این مدار هم فیوز و هم حفاظت اتصال کوتاه داره. خیلی از آی سی های سوئیچینگ و ترانس هاشون هم در بازار تهران و بعضا شهرهای دیگهراحت گیر میاد.
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

ببخشید من مدارتون را پیدا نکردم . می تونید اون را پ کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
        سلام من مدار و پی سی بی و ... یک منبع 5 ولت حدود 2.5 آمپر و 12 ولت حدود 300 میلی آمپررو با آی سی viper12a در تاپیک زیر گذاشتم شما اگه قسمت 12 ولتش رو نمیخواهین اون قسمت رو حذف کنید که هم ارزونتر درمیاد و هم کوچکتر.این مدار هم فیوز و هم حفاظت اتصال کوتاه داره. خیلی از آی سی های سوئیچینگ و ترانس هاشون هم در بازار تهران و بعضا شهرهای دیگهراحت گیر میاد.
        کدوم مدار کدوم تاپیک
        مهم نيست كه چه انديشه اي در سر و چه ترسي در دل داريد؛ مهم آن است كه بيكار ننشينيد و دست به كاري بزنيد و وارد ميدان عمل بشويد.

نمي توانيد به كودكي بياموزيد كه از خود مواظبت كند، مگر آنكه او را آزاد بگذاريد تا براي مواظبت از خود بكوشد؛ ممكن است اشتباه كند، ولي دانايي او از ميان همين اشتباهات سرچشمه مي گيرد.

دیدگاه

سلام.عذر میخوام ظاهرا لینک تاپیک یادم رفته بود:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59101.0
          البته من این مدار رو بنا به درخواست چند تا از دوستان گذاشتم که میخواستن ارزان دربیاد.

دیدگاه

تشکر از بابت اینکه راهنمایی کردید. چند سوال برایم مطرح است:
            1.آیا مدار شما برگرفته از طرحی است که آدرس آن را در شماتیک مدارتان قرار داده اید؟ در صورت امکان اگر pdf این طرح کلی را دارید در این تاپیک قرار دهید.
            2.نقش سلف و مقاومتی که با هم به صورت موازی هستند و بعد از پل دیود و بین دو خازن ورودی قرار گرفتند چیست؟ آیا نقش آن فیلتر ورودی است؟ نقش دو خازن ورودی برای حذف ریپل است یا هدف دیگری دارد؟
            3.فیوز ورودی مورد استفاده چند آمپر باید باشد؟در صورت امکان نوعی از آن را ذکر کنید.
            4. ترانس های EE19 و یا EF20 را باید از کجا تهیه کنم؟ آیا جوان یا پایا دارند؟
            5. در تاپیکی که ارجاع داده بودید از پیچیدن چند سلف صحبت کرده بودید. آیا این سلف ها که شماره هم به آنها اختصاص داده بودید با ترانس EE19 تفاوت دارند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aod
              تشکر از بابت اینکه راهنمایی کردید. چند سوال برایم مطرح است:
              1.آیا مدار شما برگرفته از طرحی است که آدرس آن را در شماتیک مدارتان قرار داده اید؟ در صورت امکان اگر pdf این طرح کلی را دارید در این تاپیک قرار دهید.
              2.نقش سلف و مقاومتی که با هم به صورت موازی هستند و بعد از پل دیود و بین دو خازن ورودی قرار گرفتند چیست؟ آیا نقش آن فیلتر ورودی است؟ نقش دو خازن ورودی برای حذف ریپل است یا هدف دیگری دارد؟
              3.فیوز ورودی مورد استفاده چند آمپر باید باشد؟در صورت امکان نوعی از آن را ذکر کنید.
              4. ترانس های EE19 و یا EF20 را باید از کجا تهیه کنم؟ آیا جوان یا پایا دارند؟
              5. در تاپیکی که ارجاع داده بودید از پیچیدن چند سلف صحبت کرده بودید. آیا این سلف ها که شماره هم به آنها اختصاص داده بودید با ترانس EE19 تفاوت دارند؟
              جوابهاتون رو در تایپک زیر دادم. موفق باشین.
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59101.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X