اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برداشتن محدودیت جریان در پاورATX

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برداشتن محدودیت جریان در پاورATX

دوستان یه پاور ATX دارم که روی 13A شات دان میشه! بیشتر نمیتونی ازش بگیری. چکش کردم ای سیش KIA494 هستش مثل TL494 همه چیزش. روی کدوم پایه باید دستکاری کنم؟ در ضمن ورودی اوپ آمپ دوم به زمین وصله !

پاسخ : برداشتن محدودیت جریان در پاورATX

از شمای باتجربه ، بعیده اینجوری اطلاعات ناقص بدی!
    1- توان کلی پاور رو ننوشتی!
    2- این 13A رو که کشیدی از کدوم ولتاژ بود؟
    3- حتی اگه با دستکاری پاور ، جریان بیشتری هم بگیریم ، نباید در نهایت توان اخذ شده ، از توان نامی پاور ، بیشتر باشه!
    4- دریافت جریان بیشتر از 13A به همین راحتی ها هم نخواهد بود. فکر دیود یکسو کننده روی برد پاور و ضخامت تراکهای رو برد هم ، باش.
    5- . . .
    . . .

دیدگاه

1- توان کلی پاور رو ننوشتی!
      200w

2- این 13A رو که کشیدی از کدوم ولتاژ بود؟
      از 12V+ ولی موضوع اینه که من یکم دستکاری کردم پاور رو فید بک از +5 گرفته شده بود و من اونو روی 12V انداختم که البته یکمی هم مقاومتی که به پایه 1 ای سی میرفت رو تغییر دادم که الان فیکس 12V دارم ولی چه الان چه قبل از اینکه فیدبک رو دستکاری کنم روی 13A پاور شات دان میشد!

3- حتی اگه با دستکاری پاور ، جریان بیشتری هم بگیریم ، نباید در نهایت توان اخذ شده ، از توان نامی پاور ، بیشتر باشه!
      بله من همون 200W بستمه فقط چون باری که میخام به این پاور وصل کنم جریان لحضه ای داره بعضی وقتا تا 20A میخاسم این کار رو بکنم...

4- دریافت جریان بیشتر از 13A به همین راحتی ها هم نخواهد بود. فکر دیود یکسو کننده روی برد پاور و ضخامت تراکهای رو برد هم ، باش.
      اونارو گزاشتم برای بعد که از پس این محدودیت جریان بر اومدم میدونم که باید تغییر بدم

دیدگاه

مدارش خیلی شبیه این دوتاس ولی محدود کننده جریانشو نیافتم

دیدگاه

با سلام :

همانطور که دوستان میدونن یکی از اصلی ترین چیزایی که قدرت خروجی پاور را معلوم میکنه خود ترانسفورماتور هست با تغیرات در مدار و بدون جایگزین تراسفورماتور قویتر چیزی دستگیرت نمیشه

و مصداق بارز آب در هاونگ کوبیدن هست :mrgreen:

اگر هم محدود کننده را از کار بندازید در اون صورت مدار از حالت ایمنی خارج میشه و احتمال اینکه هم پاور و هم دستگاه تغذیه شده توسط پاور صدمه ببینند هست
          --------------------------- --------------------------

دیدگاه

من فقط میخام محدودیت جریان رو کمی دستکاری کنم! بخاطر پیک های جریان مصرف کننده ! میخاستم یه کاری کنم که بیشتر از اون افت ولتاژ رخ بده نه شات دان مدار! همین قصد افزایش توان رو ندارم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              من فقط میخام محدودیت جریان رو کمی دستکاری کنم! بخاطر پیک های جریان مصرف کننده ! میخاستم یه کاری کنم که بیشتر از اون افت ولتاژ رخ بده نه شات دان مدار! همین قصد افزایش توان رو ندارم!
              راستش در این مورد اطلاعات زیادی ندارم ولی با توجه به طراحی این دستگاه ها و بحث هزینه کارخونه تولید کننده این داستگاه ها که همیشه میخوان با هزینه کم مدار مورد نظر را بسازن به نظرم مدار در درازمدت نمیتونه کار کنه و فشار زیادی به بخش های اصلی مدار میاد

حسگری که افت ولتاژ را حس میکنه معمولا به خروجی ترانس متصل هست و باید به نوعی اون مدار را یه کم حساسیتش را پایین بیارید حالا ممکنه با افزایش اهم یه مقاومت باشه تغیر بایاس یه ترانزیستور باشه یا تغیر مقادیر مقاومت ها و خازن های آی سی باشه به نظرم به صورت سی و خطا تغیراتی بدهید و نتیجه را مشاهده کنید انشالله که درس میشه
              --------------------------- --------------------------

دیدگاه

در این پاور ها محدود کردن جریان خروجی انجام نمیشه بلکه تو ورودی نمی ذاره جریان از یه حدی بالاتر بره در مدار اول شما

جریان ورودی ترانس توسط t2 نمونه برداری میشه و بعد از یکسو شدن توسط d8 و d9 از راه R22 راهی آی سی کنترلر سویچ مد میشه

در مدار دوم شما

این نمونه برداری از جریان ورودی با استفاده از tr3 انجام میشه که پس از یکسو شده با D13 و تقسیم ولتاژی راهی آی سی کنترلر سویچ مد میشه

فقط عواقب ترکیدن ترانزیستور های پاور با خودتونه ( ترجیحا با نوع پرقدرت تر عوضش کنین )

دیدگاه

چرا برای اینکه پیک اولیه رو جبران کنید خازن خروجی پاور رو بزرگ تر نمیکنید؟ اینجوری تو زمان پیک لحظه ای از این خازن اضافه استفاده میکنه×××
                  [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                    چرا برای اینکه پیک اولیه رو جبران کنید خازن خروجی پاور رو بزرگ تر نمیکنید؟ اینجوری تو زمان پیک لحظه ای از این خازن اضافه استفاده میکنه×××
                    فکر کنم یه کار اساسی بکنم بهتر باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      فکر کنم یه کار اساسی بکنم بهتر باشه
                      گزاشتن خازن که اصولی تر از برداشتن مدار محافظ اون پاور بیچاره هست که :mrgreen:
                      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                        گزاشتن خازن که اصولی تر از برداشتن مدار محافظ اون پاور بیچاره هست که :mrgreen:
                        پاور رو میخاستم تیکه تیکش کنم :mrgreen: ولی خوب حالا گفتم یه پدری ازش درارم بعد! ولی هنوز نفهمیدم این پاور بدون هیچ کنترولی چطوری قطع میکنه!!!!

دیدگاه

باسلام.
                          اگر یک نگاه دقیق به توضیحات ایسی tl494 بیندازید خواهید دید که پایه 4 ایسی کنترل کننده دیوتی سایکل یا همون توان
                          خروجی منبع میباشد.زمانیکه تغدیه شما Shut Down میشود در عمل این پایه 5+ میشود(دیوتی سایکل 0).این فرمان از
                          ایسی مقایسه کننده ولتاژهای خروجی(LM339) صادر میشود.باتوجه به اینکه tl 494 در مد ولتاژی طراحی شده فرمان زمانی
                          صادر میشود که افزایش ولتاژ در یکی از خروجیها باشد.درضمن منابع تغذیه چند خروجی مثل پاور کامپیوتراز فیلتر چند خروجی
                          (L4,Tr4) بعنوان فیلتر رآکتور استفاده میکنند.بنابراین میتوان با خارج نمودن سیم پیچ 12 ولت از داخل فیلتر مشترک خروجی
                          و قرار دادن فیلتری جداگانه وبا ظرفیتی کمتر از آن و همچنین افزایش ظرفیت خازنهای 12 ولت جریانی بیشتر از ان بدست آورد.
                          این نکته را فراموش نکنید که مدار نظارت مد ولتاژی را از دست میدهد.
                          موفق باشید.
                          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                            باسلام.
                            اگر یک نگاه دقیق به توضیحات ایسی tl494 بیندازید خواهید دید که پایه 4 ایسی کنترل کننده دیوتی سایکل یا همون توان
                            خروجی منبع میباشد.زمانیکه تغدیه شما Shut Down میشود در عمل این پایه 5+ میشود(دیوتی سایکل 0).این فرمان از
                            ایسی مقایسه کننده ولتاژهای خروجی(LM339) صادر میشود.باتوجه به اینکه tl 494 در مد ولتاژی طراحی شده فرمان زمانی
                            صادر میشود که افزایش ولتاژ در یکی از خروجیها باشد.درضمن منابع تغذیه چند خروجی مثل پاور کامپیوتراز فیلتر چند خروجی
                            (L4,Tr4) بعنوان فیلتر رآکتور استفاده میکنند.بنابراین میتوان با خارج نمودن سیم پیچ 12 ولت از داخل فیلتر مشترک خروجی
                            و قرار دادن فیلتری جداگانه وبا ظرفیتی کمتر از آن و همچنین افزایش ظرفیت خازنهای 12 ولت جریانی بیشتر از ان بدست آورد.
                            این نکته را فراموش نکنید که مدار نظارت مد ولتاژی را از دست میدهد.
                            موفق باشید.
                            آره ابی جان !! رفتم الان دیدم پایه 4 همونطوریه که گفتی! وقتی مدار داره کار میکنه 0 ولته وقتی شات دان میشه 4.7V ( بیین 5 ولت نی پس اشتبا گفتی :mrgreen: ) توی این پاور فقط 2 تا ترانس هست که یکیش اصلیه و یکی دیگه درایور ترانزیستوراس! هیچ ای سی هم بجز خود کنترولر نداره حتی اپتو کوپلر!
                            نمیدونم گفتم یا نه من مرجع ولتاژ رو روی 12V انداختم قبلا روی 5V بود و این کار بازم نظارت مد ولتاژی رو به هم میریزه؟
                            حالا بهترین کار اینه که ترانزیستورارو قویتر کنم و مداری که پایه 4 رو فرمان بهش میده رو جوری که میخام تنظیم کنم آره؟

دیدگاه

درست شد درست شد!

با این تغییراتی که نوشتم درست شد بقیه مدار رو هم جک میکنم اگر دیدم ضعیف هستن قویشون میکنم. از 13A اوردمش روی 20A و 13V بدون افت ولتاژ روی +12 این پاور دارم بقیه خروجیهارم قطع کردم عجب پاوری شد!!!!

ممنون ابی جان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X