اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داشتن ولتاژ روی ورودی ADC در حالت بدون ورودی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داشتن ولتاژ روی ورودی ADC در حالت بدون ورودی

سلام
    من یه مشکل عجیب واسم پیش اومده،من ADC رو داخلی دارم(2.56 ولت) می خونم مدار Vref هم شکل خود دیتا شیته وقتی هیچ ورودی ندارم ولتاژم بایدصفر باشه ولی الان 2.5 ولته ! کسی تا حالا چنین مشکلی داشته؟ در ضمن وقتی بهش مثلا 2 ولت می دم میشه 2 ولت یعنی داره می خونه ورودی رو این 2.5 از کجا اومده روی ADC احتمالا همون 2.56 ولته ولی باید صفر باشه!!
    تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

پاسخ : داشتن ولتاژ روی ورودی ADC در حالت بدون ورودی

کسی چنین مشکلی نداشته؟
    من با 4 تا از adc هام کار دارم الان هر 8 تارو خوندم 4 تاش 2.5 و بقیه 1 ولت و 0.8 و 0.9 دارن که مسلما داره نویز می گیره ولی رو یه مدا دیگه کار می کرد؟فقط یه مشکلی پیش اومد روی ADC.4 که رفرنسش 2.56 هست یک بار ولتاژ 4 ولت افتاد ایا ADC خراب میشه؟(بالار از Verf می سوزونه یا بالاتر از VCC)
    هر چی هست مقادیرم رو تقریبا درست می خونه فقط بدون ورودی صفر نی یا نویز گرفته یا ولتاژ داره نشون می ده اونم 2.5 ولت!!این نویز نیست :angry:
    تو اين جهان 7 ميلياردي من معني ندارد و اگه تو اين دنيا فقط 1 نفر وجود داشت باز هم من معني نداشت

دیدگاه

یعنی با ولت متر بگیرید 2.5 ولت روی پایه هست
      خوب اگه اینجوری ایراد مداریه یا ای سی مرخصه
      ولی اگر این ولت نیست و لی خونده میشه یقبنا برنامست
      خوب برنامه رو بزارین شاید فرجی بشه
      بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

اگر ولتاژ بیشتر لز AVCC نشه مشکلی پیش نمیاد.
        یه سوال ساده.اشتباها مقاومت پول پ رو فعال نکردید؟
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

من این مورد رو دیدم و اتفاقا سوال هم کردم از استادم
          یک دستگاه data aqusition توی دانشگاه ساخته شده بود که من توی برنامه کامپیوتر و تستش کمک می کردم . اونجا متوجه شدم وقتی به پایه ای سیگنال میدیم ولی به بقیه نمیدیم سیگنالی شبیه اون سیگنال داره تو بقیه ورودی ها هم دیده میشه اگرم که کلا سیگنال ندیم بهش ، یک شکل الکی میاد روش .
          این مساله رو بعنوان مشکل مطرح کردم اما استادم گفت که وفتی یک ورودی استفاده نشه ، باید زمین بشه در غیر اینصورت این اتفاق طبیعیه
          وقتی ما از یک موج نمونه برداری میکنیم با میکرو ، در حقیقت یک مبدل آنالوگ به دیجیتال داریم که بین 8 پایه داره سوئیچ میشه (نه 8 تا مبدل ) پس اگه ما ورودی اول رو بخونیم و بعدش ورودی دوم رو که زمین نشده بخونیم ، سمپل گرفته شده در قسمت sample & hold مبدل ما از بین نرفته واسه همین به اشتباه اون رو برای دومی در نظر میگیره و ...
          Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

1-ولت مت دم دستم نبود با یه LED تست کردم که روشن شد یعنی دقیقا 2.5 ولتی که نشون می ده درشته
            2-برنامه درسته چون رو PCB قبلیم کار می کرد رو PCB جدید کار نمی کنه تنها فرقش اینه مدار دست کسی بود یه ولتاژ بالا بهش داد که اگه از تقسیم مقامتی و اپمپ بگذره تقریبا 4 ولت می افته روی ADC.3
            3-pull up هم نکردم اتفاقا شک هم کردم هر دو حالتشم امتحان کردم.
            4-من دارم بهش DC می دم و قبلا مشکلی نبود یعنی لازم نبود بقیه رو زمین کنم
            ............
            فقط چند تا سوال
            1-چرا دقیقا اون 4 تا ADC0-ADC4 که باهاش کار دارم 2.5 نشون میده( البته ADC.3 بهش 1.3 ولت می دم دقیقا همیون بهم میده) ولی ADC4-ADC7 همشون مقادیر 0.8 تا 1.1 رو نشون می ده
            2-چه قدر احتمال خرابیه ADC?
            3-چرا بهش ولتاژ می دم رو چندتا از ورودی ها امتحان کردم بغضی ها می خونن فقط با یه تقریل خطا نشون می دن(تقریبا چند دهم) 1.5 دارم یه بار 1.3 داد یه بار 1.7

دیدگاه

با سلام آیا از پایه های دیگه adc برای کار دیگه ای استفاده نکردید؟تمام پایه ها بعنوان ورودی شده؟الان وقتی ولتاژ نمیدید برروی نمایشگر 2.5 ولت را میبینید؟اگر پایه را زمین کنید نمایشگرتون صفر ولت را نمایش میدهد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                با سلام آیا از پایه های دیگه adc برای کار دیگه ای استفاده نکردید؟تمام پایه ها بعنوان ورودی شده؟الان وقتی ولتاژ نمیدید برروی نمایشگر 2.5 ولت را میبینید؟اگر پایه را زمین کنید نمایشگرتون صفر ولت را نمایش میدهد؟
                1- از ADC4 تا ADC7 رو هواست اصلا باهاش کاری ندارم.ADC3 فغلا داره 1.3 dc یهش میدم اونم همین 1.3 رو نشومنم می ده با ADC 0,1,2 اینتا هم ورودی نداره مثل ADC3 می مونه فقط بهش ولتاژ ندادم(اگه ورودی بخوام بدم برق ورودی به یه اپمپ می خوره که بافر شده بعد می خوره به ADC)
                2-بله PORTF=0x00,DDRF=0x00
                3-ولتاژ می دم نشون می ده ولتاژ ندم 2.5 نشون می ده
                4-ابن کارو نکردم ولی اگه صفرم بده فایده نداره چون من می خوام خودش صفر بشه نه من دستی صفرش کنم ،یا ابنکه منظورتون اینه از این طریق بشه فهمید ADC سالمه با نه؟ولتاژ هم واقعیه تست شده
                ..............
                بدبختی MEGA64 SMD کی می خواد عوضش کنه :cry: واسه همین می خوام مطمئن بشم بعد عوض کنم

دیدگاه

اگر پایه هایی که استفاده میکنید روی هوا 2.5 نشون میده مشکلی نداره اما اگر همه پایه ها قبلش مدار هست مثلا از op amp وصل شده به پایه adc و در صورتی که خروجی مدار آنالوگتون صفر و 2.5 نشون میده احتمالا میکرو مشکل داره در ضمن اگر از مدار آنالوگ استفاده میکنید شاید خروجی صفر نمیشه بهتره با ولت متر ولتاژ بگیرید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                    اگر پایه هایی که استفاده میکنید روی هوا 2.5 نشون میده مشکلی نداره اما اگر همه پایه ها قبلش مدار هست مثلا از op amp وصل شده به پایه adc و در صورتی که خروجی مدار آنالوگتون صفر و 2.5 نشون میده احتمالا میکرو مشکل داره در ضمن اگر از مدار آنالوگ استفاده میکنید شاید خروجی صفر نمیشه بهتره با ولت متر ولتاژ بگیرید
                    این مدار با برد قبلیم هیج فرقی نداره چه نرم افزار چه سخت افزار فقط فرقش ولتاژ بالا اعمال شد که اگه از تقسیم مقامتی و اپمپ بگذره تقریبا 4 ولت می افته روی ADC.3 ایا ADC خراب شده؟داخلی دارم می خونم؟سوال مهم چرا پایه های ADC4-7 به هیچی وصل نی داره مقادیر بی معنی شبیه به نویز می ده مثل 0.8 -0.9 یا 1 ولت؟
                    رو یه ورودی همش 2.5 نشون مس ده بهش 1.5 دارم ولی تون 1.7 نشونم داد شکم به ADC زیاد شده

دیدگاه

4 ولت adc را خراب نمیکنه اما این مشکلاتی که شما میگی فکر کنم مربوط به خرابی adc باشه فکر نکنم دلیل دیگه ای داشته باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                        4 ولت adc را خراب نمیکنه اما این مشکلاتی که شما میگی فکر کنم مربوط به خرابی adc باشه فکر نکنم دلیل دیگه ای داشته باشه
                        میکرو عوض می کنم ببینم چی میشه

دیدگاه

یقینا ایراد میکرو با اهم متر پین مورد نظر رو با پایه ولت رفرنس چک کنید
                          بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

یافتم مدار اپمپم مشکل داشت اون می اود یه ولتاژ 2.5 ولت انداخت رو پایه های ADC البته یه تست گرفتم کار کرد دیگه تا فردا مطمئن شم

حالا چرا اون 4 تای دیگه نویز می گرفت مهم نیست ولش کمن بابا از صبح سر کار بودم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X